Wolfsschanze. գեներալ Վոլկովի մաքսանենգության որջը Ղարաբաղում Մարտի 5-ին մարտական բախումների հետքերով
07 Մարտի 2023 17:46
Վարդանյանը գնաց, բայց Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանում ռուսական խաղաղապահ քանակակազմի հրամանատար Անդրեյ Վոլկովի ապօրինի բիզնեսը շարունակում է զարգացնալ և միջոցներ կուտակել ֆաներային գեներալի ապագա թոշակի համար։ Ինչպես մենք նախորդ հոդվածներում մեր ընթերցողներին արդեն պատմել ենք՝ Ղարաբաղ ժամանելուց անմիջապես հետո, գեներալ Վոլկովը բավական սերտ հարաբերություններ է հաստատել ավազակախմբերի մնացորդների ղեկավարության հետ և, ըստ երևույթին, դեռ ամբողջովին չհեռանալով ծանր 90-ականների անցիալից, սկսել է հովանավորել նրանց մեքենայությունները՝ Ղարաբաղում իր ժամանակավոր պատասխանատվության գոտին վերածելով քաոսի ու անօրինականության գոտու։ Այսպես, գեներալ-մայորը մասնավորապես ապահովել է Ադրբեջանի նախկին Աղդերեյի (ներկայիս Թերթեր) շրջանի Գյուլյաթաղ գյուղի մոտ գտնվող ոսկու հանքերում արդյունահանվող հումքի Ղարաբաղից անվտանգ արտահանումը, ինչպես նաև իր բաժինն է ունեցել տեղական խաղողագործությունից։
Բայց նույնիսկ այն բանից հետո, երբ Բաքվի ճնշումների և Լաչին-Խանքենդի ճանապարհի հատվածում էկոակտիվիստների պիկետի տեղադրման արդյունքում, Ղարաբաղի հանքավայրում ապօրինի աշխատանքները դադարեցվեցին՝ գեներալ Վոլկովի ապագա թոշակի «կուտակիչ» մասը շարունակել է աճել՝ չէ որ անջատողական մնացորդում կարելի է վաստակել ոչ միայն հանքերի հումքի վրա: Առավել ևս, հենց ռուսական կողմի մեղքով է, որ մարտի 5-ին Խանքենդի-Խալֆալը-Թուրշսու գրունտային ճանապարհին տեղի ունեցավ փոխհրաձգություն, ինչի արդյունքում շեհիդ են դարձել ադրբեջանական զինուժի երկու զինծառայողներ։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնի է դարձել իրազեկ աղբյուրներից, ճանապարհի Լաչին-Խանքենդի հատվածում էկոակտիվիստների ակցիայի կազմակերպումից հետո, ՌԴ խաղաղապահների կողմից հովանավորվող հանցագործ տարերը սկսել են օգտվել՝ ռուսական խաղաղապահ քանակակազմի պատասխանատվության գոտում գտնվող՝ դեպի Հայաստան շրջանցիկ ճանապարհից։ Այո, այն հարմար չէ, ասֆալտապատված չէ, բայց միթե՞ դա ինչ-որ տեղ, երբևիցե մաքսանենգներին կանգնեցրել է, երբ խոսքը գնացել է դրամ վաստակելու մասին: Այս ճանապարհով տեղափոխվել են նաև ապօրինի ավազակային խմբավորումների համար զենք և զինամթերք, ավազակային խմբավորումների ռոտացիայի անցկացման համար նախատեսված անձնակազմ։ Ղարաբաղյան ավազակներին առանձնապես չէր անհանգստացնում մատակարարումների և փոխադրումների անվտանգությունը, չէ որ դա ապահովվում էր ստուգված բիզնես գործընկեր՝ Անդրեյ Վոլկովի կողմից: Իհարկե, ոչ անվճար՝ նա ուներ իր սեփական տոկոսը յուրաքանչյուր թափքից, որը մտնում էր Խանքենդի կամ դուրս էր գալիս այնտեղից:
Իհարկե, այսպես երկար շարունակվել չէր կարող։ Ադրբեջանական կողմը, որին հայտնի դարձավ Հայաստանից Ղարաբաղի տնտեսական շրջան զինամթերքի և այլ ռազմական հանդերձանքի, այդ թվում նաև ականների, վառելիքի և կենդանի ուժի ապօրինի տեղափոխման փաստերի մասին, որոշեց շրջանցիկ ճանապարհին անցկացնել անսպասելի ստուգում։ Կարծում ենք, ինչպես և պետք է լինի նման իրավիճակներում, ռուս զինծառայողների հետ պատահական բախումներից խուսափելու համար՝ Ադրբեջանի Պնախարարությունը ՌԽՔ-ի հրամանատարությանը տեղեկացրել է հսկողության միջոցառումների անցկացման ժամկետի և վայրի մասին։ Մնացածն արդեն հայտնի է, երբ մարտի 5-ի առավոտյան, ստացված տեղեկատվությունը ստուգելու նպատակով ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկվել են՝ ապօրինի փոխադրումներ իրականացնող տրանսպորտային միջոցները կանգնեցնելու և ստուգելու փորձ՝ մեր զինվորականների ուղղությամբ կրակ է բացվել։ Զոհվել են Ադրբեջանի ԶՈՒ-ի երկու զինծառայողներ, ոչնչացվել է հայկական հանցախմբերի երեք անդամ։ Պատմությունը, իհարկե, շատ մութ է և պահանջում է մանրազնին հետաքննություն։
Մի քիչ պատմություն։ Չի կարելի ասել, որ գեներալ Վոլկովը՝ առաջինն է, ով գլխի է ընկել, որ Ղարաբաղ գործուղման վրա, իսկ ավելի ճիշտ՝ ուրվականային «միացում» գաղափարով կարելի է լավ հարստանալ։ Ինչպես հիշում ենք, դրանով դեռ 1988-1991 թվականներին զբաղվել են նաև խորհրդային ռուս սպաները։ Վերցնենք, օրինակ, այդ նույն Կրիվոպուսկովին, ով 1990-1991 թվականներին եղել է Ադրբեջանի ԽՍՀ-ի այն ժամանակվա ԼՂԻՄ-ում ԽՍՀՄ ՆԳՆ քննչական-օպերատիվ խմբի շտաբի պետը։
Սակայն հայկական ավազակախմբերի անդամներին բռնելու փոխարեն, նա, ընդհակառակը, վերակոոպերացվել էր նրանց հետ, շոգեբաղնիքում շոգեհարվում էր անջատողականների առաջնորդներ Քոչարյանի և Սարգսյանի հետ՝ նրանց տեղեկացնելով ադրբեջանական ՕՄՕՆ-ի, Ղարաբաղում ԽՍՀՄ ՆԳՆ զորքերի ստորաբաժանումների առաջիկա գործողությունների մասին։ Այնուհետև, ինչպես դժվար չէ կռահել, Կրիվոպուսկովը դարձավ հայ ժողովրդի սրտակից բարեկամ, Հայաստանի հետ Ռուսաստանի բարեկամության և համագործակցության ընկերության նախագահ, Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանատան խորհրդական, արժանացել է բազմաթիվ մրցանակների։ Այսինքն՝ Քոչարյանի հետ շոգեբաղնիքը ռուս սպայի համար ապահովվել է ապահով ծերություն։
Եվ մինչ մարտի 5-ի միջադեպը՝ ադրբեջանական հանրության մոտ բազմաթիվ դժգոհություններ ու հարցեր են կուտակել ՌԽՔ-ի նկատմամբ։ Միանգամայն ակնհայտ է, որ իրենց գործողություններով, շահույթ ստանալու իրենց հիմար կիրքով Վոլկովն ու նրա հանցակիցները միայն ձգձգում են Ղարաբաղում խաղաղության հաստատումը, ինչը հակասում է ՌԽՔ-ի հիմնական հռչակված առաքելությանը` տարածաշրջանում խաղաղ կյանքի և կայունության ապահովմանը։ Եթե իրերն անվանենք իրենց անուններով, ապա ռուսական կողմի նման գործողությունները կհանգեցնեն նրան, որ Հայաստանից Ադրբեջանի ղարաբաղյան տարածաշրջան ռազմական փոխադրումները կանխելու և ավազակային կազմավորումների մնացորդներից մաքրելու համար համապատասխան ռազմական գործողություն կանցկացվի։ Եվ ոչ մի վոլկովներ նրանց արդեն չեն օգնի։ Խաղադրույքները բարձրանում են:

Wolfsschanze: контрабандистское логово генерала Волкова в Карабахе
Варданян ушел, но незаконный бизнес командующего Российским миротворческим контингентом в Карабахском регионе Азербайджана Андрея Волкова продолжает развиваться и аккумулировать средства на будущую пенсию фанерного генерала. Как мы уже рассказывали нашим читателям в предыдущих материалах, сразу же по прибытии в Карабах генерал Волков установил довольно тесные отношения с верхушкой остатков бандформирований, и, видимо, еще не отойдя окончательно от запала лихих 90-х, стал крышевать их махинации, превратив зону своей временной ответственности в Карабахе в зону хаоса и беззакония. Так, в частности, генерал-майор обеспечивал безопасный вывоз из Карабаха сырья, добывавшегося на золотых приисках близ села Гюльйатаг бывшего Агдеринского (нынешнего Тертерского) района Азербайджана, а также имел свою долю с местного виноградарства.
Но даже после того, как в результате давления Баку и установки пикета экоактивистов на участке дороги Лачин-Ханкенди незаконные работы на месторождениях в Карабахе были приостановлены, «накопительная» часть будущей пенсии генерала Волкова продолжала увеличиваться – ведь в сепаратистском огрызке можно заработать не только на сырье с приисков. Более того, именно не в последнюю очередь по вине российской стороны 5 марта на грунтовой дороге Ханкенди-Халфали-Туршсу произошла перестрелка, в результате которой шехидами стали двое военнослужащих ВС Азербайджана.
Как стало известно Caliber.Az из информированных источников, после организации акции экоактивистов на участке дороги Лачин-Ханкенди, крышуемые российским миротворческим контингентом криминальные элементы в зоне ответственности РМК стали активно пользоваться объездной дорогой в Армению. Да, она неудобная, грунтовая, но разве это когда-то и где-то останавливало контрабандистов, когда речь шла о заколачивании монеты? По этой дороге также перевозились оружие и боеприпасы для незаконных бандформирований, личный состав для проведения ротации бандформирований. За безопасность поставок и перевозок карабахские бандиты не особо беспокоились – ведь ее обеспечивал проверенный партнер по бизнесу – Андрей Волков. Естественно, не забесплатно – он имел свой процент с каждого борта, который заезжал в Ханкенди или выезжал из него.
Конечно, долго так продолжаться не могло. Азербайджанская сторона, которой стало известно о фактах незаконной перевозки из Армении в Карабахский экономический район боеприпасов и другого военного снаряжения, в том числе мин, топлива и живой силы, решила провести внезапную проверку на объездной дороге. Полагаем, что, как и положено в таких ситуациях, во избежание случайных столкновений с российскими военнослужащими, Минобороны Азербайджана проинформировало командование РМК о дате и месте проведения контрольных мероприятий. Остальное уже известно – когда утром 5 марта в целях проверки поступившей информации подразделениями азербайджанской армии была предпринята попытка задержания и проверки транспортных средств, осуществляющих незаконные перевозки, по нашим военным был открыт огонь. Погибли двое военнослужащих ВС Азербайджана, уничтожены три члена армянских бандформирований. История, конечно же, очень темная и требует тщательного расследования.
Немного истории. Нельзя сказать, что генерал Волков – первый, кто смекнул о том, что на командировке в Карабах, а вернее, на призрачной идее «миацума» можно хорошо обогатиться. Как мы помним, этим промышляли и советско-российские офицеры еще в 1988-1991 годах. Взять, хотя бы, того же Кривопускова, который в 1990-1991 годах был начальником штаба следственно-оперативной группы МВД СССР в тогдашней НКАО Азербайджанской ССР.
Однако вместо того, чтобы ловить членов армянских бандформирований, он, наоборот, скооперировался с ними, парился в сауне с лидерами сепаратистов Кочаряном и Саргсяном, информируя их о предстоящих операциях подразделений азербайджанского ОМОНа и войск МВД СССР в Карабахе. В последующем, как не трудно догадаться, Кривопусков стал закадычным другом армянского народа, председателем Российского общества дружбы и сотрудничества с Арменией, советником посольства РФ в РА, удостоился многочисленных наград. То есть, сауна с Кочаряном обеспечила российскому офицеру безбедную старость.
И до инцидента 5 марта у азербайджанской общественности к РМК накопилось немало претензий и вопросов. Совершенно очевидно, что своими действиями, своей неумной страстью к наживе Волков и его подельники лишь затягивают установление мира в Карабахе, что противоречит главной заявленной миссии РМК – обеспечение мирной жизни и стабильности в регионе. Если же называть вещи своими именами, то подобные действия российской стороны приведут к тому, что будет проведена соответствующая военная операция по пресечению военных перевозок из Армении в Карабахский регион Азербайджана и зачистка остатков бандформирований. И никакие волковы им уже не помогут. Ставки повышаются.