Ալեն, բայց ոչ Դելոն։ Սիմոնյան, բայց ոչ Մարգո ՄՄՎ-ն ձեզ համար ՈՒՀԱ չէ
Բահրեյնում կայացած Միջխորհրդարանական միության վեհաժողովը (ՄՄՎ), որին մասնակցում են աշխարհի 136 երկրներից 1700 պատվիրակներ, այդ թվում նաև Հայաստանից, ըստ ավանդության, չէր կարող հայկական պատվիրակության կողմից չօգտագործվեր՝ աչքերին թոզ փչելու և «քարերի երկիրը» տարածաշրջանում ժողովրդավարության և անվտանգության ինչ-որ լուսատուի ներկայացնելու համար: Ինչով էլ զբաղվել է Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Մանամայում։
Խելացի մարդիկ ինչպե՞ս են սովորեցնում։ Այո խոսիր, բայց խոսքով մի տարվիր։ Այո ստիր, բայց մի ավելորդաբանի։ Բայց Ալեն Ռոբերտովիչը Մանամայում անկասելի էր։ Այստեղ չենք մեջբերի հայ խոսնակի ողջ բաժակաճառը, կմեջբերենք միայն դրա մի քանի պահեր, որոնք հնչեցնելով Սիմոնյանը, առանց գիտակցելու, ընկավ հիմար դրության մեջ։
«Խաղաղ համակեցության հիմնական սկզբունքները՝ ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հարգանքը, իրավահավասարությունն ու ինքնորոշումը, ներքին գործերին չմիջամտելը պետք է կարգավորեն պետությունների միջև հարաբերությունները։ Սակայն մենք տեսնում ենք, որ այդ սկզբունքները հաճախ խախտվում են»,- ասել է Սիմոնյանը։ Եվ այո, մենք այստեղ նրա հետ համաձայն ենք։ Այդ սկզբունքները հաճախ խախտվում են այն երկրի կողմից, որին նա ներկայացնում էր ՄՄՀ-ում: Թե՞ այդ Հայաստանը չէ, պատին սեղմված, խոսքերով ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, բայց իրականում ոչ մի կերպ չի կարող հրաժարվել իր օկուպացիոն քաղաքականությունից՝ շարունակելով զինել և անձնակազմով լրացնել Ադրբեջանի Ղարաբաղի մտարածաշրջանում ապօրինի հայկական ավազակախմբերին։
«Այժմ թույլ տվեք դիմել մեր տարածաշրջանին և իմ երկրին՝ Հայաստանին, որտեղ ազգային փոքրամասնությունները՝ եզդիները, քրդերը, ռուսները, ուկրաինացիները, ասորիները, հրեաները և հույները՝ ապրում են կողք կողքի որպես մեր հասարակության իրավահավասար անդամներ, օգտվելով բոլոր իրավունքներից», - պաթոսով ասել է Սիմոնյանը։ Բայց, թույլ տվեք, Ալեն Ռոբերտովիչ, իսկ ուր մնացին ավելի քան 250 հազար ադրբեջանցիները, որոնք մինչև 1988 թվականը ապրել են իրենց պապենական հողի վրա՝ ներկայիս Հայաստանի Հանրապետության տարածքում։ Եզդիներն ու ասորիները՝ իհարկե, շատ լավ։ Լավ է, որ նրանց չնչին քանակը դեռ մնացել է Հայաստանում։ Բայց «ա» ասելով, վատ չեր լինի նաև «բ»-ի մասին ասել՝ 1988 թվականին Հայաստանի բնակչության մոտ 10%-ը կազմել են ադրբեջանցիները, այդ տարածքի բնիկ բնակչությունը, ովքեր վտարվել են հայ ազգայնականների կողմից։
«2021 թվականի մայիսի 12-ից հարևան Ադրբեջանը խախտել է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը և անօրինական կերպով օկուպացրել մոտ 150 քառակուսի կիլոմետր տարածք»,- չի ընկրկել Սիմոնյանը։ Դե, նախ և առաջ, ոչ թե օկուպացրել է, այլ դուրս է եկել իր սահմանները։ Երկրորդը, իսկ որտեղո՞վ է անցնում սահմանը, որի սահմանազատումից Երեւանը այդքան համառորեն հրաժարվում է։ Իսկ եթե սահման չկա, ապա մենք այն կանցկացնենք այնտեղով, որտեղ հարմար կգնենք։ Եվ, վերջապես, երրորդը, Ալեն Սիմոնյանը՝ կարծես թե դեռ երիտասարդ մարդ է, բայց արդեն տառապում է մոռացկոտությամբ։ Հակառակ դեպքում նա կհիշեր, որ հենց Հայաստանն է 30 տարի օկուպացրել Ադրբեջանի տարածքները, և ոչ թե 150 քառակուսի կիլոմետրը, այլ 86,6 քառակուսի կիլոմետրի 20%-ը։
«Ոմանք ասում են, որ Հայաստանը ձգտում է ընդլայնել իր տարածքը։ Թույլ տվեք հստակ պարզություն մտցնել. Հայաստանը տարածքային պահանջ չունի իր հարեւաններից ոչ մեկի նկատմամբ»,- շարունակում է ստել Սիմոնյանը։ Վայ, Ալեն-ջան, բա քո շեֆ Փաշինյանի այն արտահայտությու՞նը, որ «Ղարաբաղը՝ Հայաստան է և վերջակետ»։ Բա այն ժամանակվա պաշտպանության նախարար Տոնոյանի հայտարարությու՞նը այն մասին, որ «նոր պատերազմ՝ նոր տարածքներ»։ Բա 1990 թվականի Հայաստանի ինքնիշխանության մասին դեռեւս չխմբագրված հռչակագիրը, որտեղ հղում կա՝ Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի և Ղարաբաղի Ազգային խորհրդի 1989 թվականի դեկտեմբերի 1-ի՝ Հայկական ԽՍՀ-ի և Լեռնային Ղարաբաղի վերամիավորման մասին անօրինական որոշմանը։
«Ձեզ կտեղեկացնեմ Լաչինի միջանցքի շրջափակման մասին, որը հանդիսանում է Հայաստանն ու աշխարհը ավելի քան հազար տարի էթնիկ հայերով բնակեցված Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապող միակ ճանապարհ»,- աչքերը չռելով հաղորդել է Սիմոնյանը։ Քննարկել «հազար տարվա» հաշվով պետք է լինել հոգեթերապևտ, մենք միայն կասենք, որ. ա) Ադրբեջանը ոչինչ չի արգելափակել; բ) Ղարաբաղը և Լաչինի ճանապարհին տիրող իրավիճակը՝ Ադրբեջանի ներքին գործն է (իսկ չէ որ վերևում Ռոբերտովիչը պոզահարում էր, որ Հայաստանը չի խառնվում այլ պետությունների ներքին գործերին):
«Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչները գիշերները ենթարկվում են ադրբեջանցիների բարձր կրոնական կոչերին, իսկ նրանց տները լուսավորվում են լուսարձակներով»,- ներկաների վրա ազդելու վերջին փորձն է արել Սիմոնյանը։ Ճիշտ է, հաշվի չի առել, որ պատվիրակների մեջ եղել են մահմեդական երկրների բազմաթիվ ներկայացուցիչներ, որոնց համար վայրենություն է դարձել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովի խոսնակի խոսքերը այն մասին, որ ազանը մահմեդական Ղարաբաղում կարող է ինչ-որ կերպ ինչ-որ մեկին նյարդայնացնել։ Իսկ ինչ վերաբերում է լուսարձակներին: Տես դրանով հայերին չես գոհացնի: Մերթ բողոքում են, որ իբր հոսանք չունեն, մերթ, երբ ադրբեջանցիներն օգնում են իրենց «լուսավորության» հարցում, սկսում են ճղճղալ, որ դա խտրականություն է։
Ինչպես տեսնում ենք, չնայած Փաշինյանի Հայաստանում բարձր պաշտոնին՝ Ալեն Սիմոնյանը իր հոգու մեջ մնացել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի ՈՒՀԱ թիմի այդ նույն խեղկատակը։ Տես նա միայն մոռացել է, որ ՄՄՎ-ն՝ ընդհանրապես ամենևին էլ ՈՒՀԱ չէ, այո և այդ միջոցառմանը հավաքվածները կարող են ոչ միայն լսել, այլ նաև անել իրենց եզրակացությունները, առավել ևս, եթե նրանք ի սկզբանե չեն տրամադրվել նրան, որպեսզի հայկական «հնագույն» լապշան հանեն իրենց ականջներից։

Ален, но не Делон. Симонян, но не Марго
Проходящая в Бахрейне Ассамблея Межпарламентского Союза (МПС), в которой принимают участие 1700 делегатов из 136 стран мира, в том числе из Армении, по традиции, не могла не быть использована армянской делегацией для пускания пыли в глаза и представления «страны камней» в образе некоего светоча демократии и безопасности в регионе. Чем спикер Нацсобрания Ален Симонян в Манаме и занялся.
Умные люди ведь как учат? Говори, да не заговаривайся! Ври, да не завирайся! Но Алена Робертовича в Манаме было не остановить. Не будем приводить тут весь спич армянского спикера, приведем лишь некоторые его моменты, озвучив которые Симонян, сам того не понимая, сел в калошу.
«Основные принципы мирного сосуществования – уважение суверенитета и территориальной целостности, равноправие и самоопределение, невмешательство во внутренние дела – должны регулировать отношения между государствами. Однако мы видим, что эти принципы зачастую нарушаются», - сказал Симонян. И да, мы с ним тут согласны. Эти принципы зачастую нарушаются страной, которую он представлял на МПС. Или это не Армения, прижатая к стенке, на словах признает территориальную целостность Азербайджана, а на деле никак не может отказаться от своей оккупационной политики, продолжая вооружать и пополнять личным составом незаконные армянские бандформирования в Карабахском регионе Азербайджана?
«Теперь позвольте мне обратиться к нашему региону и моей стране, Армении, где национальные меньшинства – езиды, курды, русские, украинцы, ассирийцы, евреи и греки – живут бок о бок как равноправные члены нашего общества, пользующиеся всеми правами», - с пафосом говорил Симонян. Но, позвольте, Ален Робертович, а где же 250 с лишним тысяч азербайджанцев, проживавших до 1988 года на своей исконной земле на территории нынешней Республики Армении? Езиды и ассирийцы – это, конечно, хорошо. Хорошо, что их мизерное количество еще осталось в Армении. Но сказав «а», не мешало бы и про «б» сказать – в 1988 году около 10% населения Армении составляли азербайджанцы, коренное население этой территории, которое было изгнано армянскими националистами.
«С 12 мая 2021 г. соседний Азербайджан нарушил территориальную целостность Армении и незаконно оккупировал около 150 квадратных километров территории», - не отступал Симонян. Ну, во-первых, не оккупировал, а вышел к своим границам. Во-вторых, а где проходит граница, от делимитации которой так упорно отказывается Ереван? А если нет границы, то мы будем проводить ее там, где посчитаем нужным. И, наконец, в-третьих, Ален Симонян – человек вроде бы пока еще молодой, а уже страдает забывчивостью. Иначе он помнил бы, что именно Армения 30 лет оккупировала территории Азербайджана, и не 150 квадратных километров, а 20% от 86.6 кв. км.
«Некоторые говорят, что Армения стремится расширить свою территорию. Позвольте мне четко внести ясность: Армения не имеет территориальных претензий ни к одному из своих соседей», продолжает врать Симонян. Вай, Ален-джан, а как же выражение твоего босса Пашиняна о том, что «Карабах – это Армения и точка?». А как же заявление тогда еще министра обороны Тонояна о том, что «новая война – новые территории»? А как же до сих пор не отредактированная Декларация о суверенитете Армении от 1990 года, в которой имеется отсылка к незаконному решению Верховного Совета Армянской ССР и Карабахского Национального совета от 1 декабря 1989 года о воссоединении Армянской ССР и Нагорного Карабаха?
«Проинформирую вас о блокаде Лачинского коридора, который является единственной дорогой, соединяющей Армению и мир с Нагорным Карабахом, населенным этническими армянами уже более тысячи лет», - закатив глаза, вещал Симонян. Разбираться насчет «тысячи лет» нужно будет психотерапевтам, мы лишь скажем, что: а) Азербайджан ничего не блокировал; б) Карабах и ситуация на лачинской дороге – это внутреннее дело Азербайджана (а ведь выше Робертович божился, что Армения не вмешивается во внутренние дела других государств).
«Жители Нагорного Карабаха по ночам подвергаются громким религиозным призывам азербайджанцев, а их дома освещаются прожекторами», - сделал последнюю попытку повлиять на умы собравшихся Симонян. Правда, не учел, что среди делегатов немало представителей мусульманских стран, для которых дикостью стали слова спикера Нацсобрания РА о том, что азан в мусульманском Карабахе каким-то образом может кого-то нервировать. Что же касается прожекторов. Вот не угодить этим армянам. То жалуются, что у них якобы нет электричества, то когда азербайджанцы им помогают с «подсветкой», начинают верещать, что это дискриминация.
Как видим, несмотря на высокую должность в пашиняновской Армении, Ален Симонян в душе так и остался все тем же паяцем команды КВН Ереванской государственной консерватории им. Комитаса. Вот только забыл он, что МПС – это вообще-то далеко не КВН, да и собравшиеся на этом мероприятии умеют не только слушать, но и делать свои выводы, тем более, если они изначально не были настроены на то, чтобы снимать «древнюю» армянскую лапшу со своих ушей.