«Հայաստանի միջով իրանական անօդաչու թռչող սարքերի Ռուսաստան ուղարկելը՝ առիթ է պատժամիջոցների համար» Իրինա Ցուկերմանը՝ Caliber.Az-կայքում
08 Ապրիլի 2023 12:26
Caliber.az-ի հարցազրույցը՝ ազգային անվտանգության հարցերով ամերիկացի փորձագետ, «The Washington Outsider» պարբերականի գլխավոր խմբագիր Իրինա Ցուկերմանի հետ։
- Դուք ինչպե՞ս կբնութագրեիք ԱՄՆ-ի քաղաքականությունը հարավկովկասյան տարածաշրջանում՝ այստեղ ինչպիսի՞ նպատակներ է հետապնդում Սպիտակ տունը և ինչպե՞ս են այդ համատեքստում դիտարկում իրենց համագործակցությունը Ադրբեջանի հետ։
- Վաշինգտոնն առաջին հերթին առաջնորդվում է Հարավային Կովկասում իր չփազանց թույլ արտաքին քաղաքականության ֆոնին գոնե ինչ-որ կերպ մասնակցել բանակցային գործընթացին, ցուցադրել իր ներուժը, չնայած նրան, որ ինքնին տարածաշրջանը, եթե գլոբալ մտածել, հեռու չէ Սպիտակ տան առաջնահերթությունում լինելուց: Կարելի է ասել, որ այս, իր պարամետրերով չափազանց սահմանափակված դիվանագիտական մասնակցությունը՝ առանց մեծ ոգևորության՝ փորձելով որևէ առաջընթաց գրանցել կարգավորման գործընթացին խոչընդոտող արտաքին գործոնների վերակառուցման հարցում, օրինակ՝ Իրանի և Ռուսաստանի մասնակցությանը։ Իսկ թվում է, թե Հարավային Կովկասում ամրապնդվելը՝ բխում է Միացյալ Նահանգների շահերից։ Այնպես որ, աղոտ քաղաքական ազդեցությունը տրամադրելը՝ առայժմ միակ բանն է, որին Միացյալ Նահանգներն այժմ ունակ են տարածաշրջանում: Իմ կարծիքով, ներկայիս վաշինգտոնյան փորձագետները չունեն գիտելիքի բազա, բանակցությունների էության և ղարաբաղյան հակամարտության պատմության էության ըմբռնում, այլ կա միայն միջազգային հանրության առաջ աչքի ընկնելու ցանկություն։ Մի խոսքով, ամեն ինչ ինչ-որ կերպ լուրջ չէ։
- ԱՄՆ-ը հաճախ է երկակի քաղաքականություն ցուցաբերում Հայաստանի և Ադրբեջանի նկատմամբ։ Վերցնենք, թեկուզ ամերիկյան Կոնգրեսի պալատի նախագահ Նենսի Փելոսիի այցը Հայաստան և ջերմ բարեկամության մասին նրա հավաստիացումները։ Կամ Երեւանում ԱՄՆ-ի դեսպանի վերջին հայտարարությունը՝ Լաչինի ճանապարհը «ապաշարջափակելու» պահանջով, թեև Ադրբեջանը բազմիցս ապացուցել է, որ նման խնդիր առհասարակ գոյություն չունի։ Դրանով հանդերձ, չգիտես ինչու, Վաշինգտոնը Երևանից չի պահանջում կատարել 2020 թվականի Եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները։ Միթե այդքան մեծ է հայկական լոբբիի ազդեցությունն ԱՄՆ ղեկավարության վրա, որ նրա հայտարարությունները երբեմն այնքան երկիմաստ տեսք ունեն։
- Միացիալ Նահանգներում հայկական սփյուռքը, անշուշտ, զգալի կշիռ ունի, քանի որ այն քվեարկության կարևոր օղակ է, որը հանդես է գալիս հիմնականում դեմոկրատների օգտին։ Հայերը հիմնականում բնակվում են Կալիֆորնիայում, որը կարևոր նահանգ է ապագա ընտրությունների համար, հատկապես Կոնգրեսի որոշ անդամների համար: Սակայն հայկական լոբբիի ճնշումը, ես կասեի, մինչև վերջ չի բացատրում երկրի քաղաքականությունը Հարավային Կովկասում, իշխանության և օրենսդրական կառույցներում զգալի կոռուպցիայի պատճառով հայերին բուն թողտվության երեւույթը։ Մինչդեռ Վաշինգտոնում, անկասկած, գիտակցում են, որ Ադրբեջանի հետ համագործակցությունը նույնպես կարևոր է` երկրում հնարավոր ներդրումների, առևտրի, այլև տնտեսական և քաղաքական շահերի համար:
Ինչպես ինձ թվում է, ԱՄՆ-ի հաճախակի դրսևորվող հայանպաստ վեկտորը կապված է ոչ միայն որոշ կոնգրեսականների ֆինանսական շահերի, այլ նաև գաղափարախոսության գործոնի հետ։ Ինչքան էլ որ լինի, Հայաստանին հաջողվել է իրեն ներկայացնել որպես զոհ, համակեցության միջոցներ չունեցող փոքրիկ երկիր, որը, ի տարբերություն Ադրբեջանի, զուրկ է բնական և էներգետիկ ռեսուրսներից։ Բայց Բաքուն երբեք չի լացում ու ողբում… Մինչդեռ Օբամայի նախկին հովանավորյալները, ովքեր իրենց համարում են թույլերի և վիրավորվածների պաշտպաններ, շարունակում են մնալ Սպիտակ տան գաղափարախոսները, և «փրկիչների» առաքելությունը ոչ պակաս դեր է խաղում, քան երկրի ուժային կառույցների վրա հայկական լոբբիի ազդեցության գործոնը։ Այսինքն, եթե նայենք, թե ինչպես է Սպիտակ տունն իրեն ամենից հաճախ պահում աշխարհի հակամարտությունների ժամանակ, ապա կնկատենք այսպիսի դինամիկա. մշտական ճնշում ավելի ուժեղ և զարգացած կողմերի վրա, մշտական մեղսակցություն թույլերի ոչ կառուցողական քաղաքականությանը, եթե նրանք նույնիսկ սխալ են և նրանց մեթոդները ցանկացած այլ համատեքստում անընդունելի կլինեին:
Այնպետ որ «ցեղասպանություններով» այս էժանագին շանտաժը և Լաչինի ճանապարհի հետ կապված ճշմարտության հետ չհամապատասխանող հայտարարությունները՝ ձեռնտու են Արևմուտքին: Եվ ոչ թե այն պատճառով, որ այնտեղ չգիտեն ճշմարտությունը, ծանոթ չեն Ադրբեջանի կողմից ներկայացված տեսանյութերին, այլ պարզապես այն պատճառով, որ սնվում են նաև ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի հայամետ ուժերի գաղափարախոսությամբ։ Թեև իրականում հարցը լուծվում է հասարակ ձևով. եթե մի կողմը անընդհատ սխալվում է և իր համար անընդհատ արդարացումներ է հնարում, դիվանագիտական միջամտություն պետք չէ՝ պարզապես պահանջվում է պատժամիջոցներ կիրառել և ճնշում գործադրել։ Բայց չէ որ այդ դեպքում կարող է հարց առաջանալ՝ ինչու՞մն է այստեղ ԱՄՆ-ի դիվանագիտական հաղթանակը, քաղաքական «հերոսությունը»։ Այնպես որ ստացվում է, որ այստեղ շահագռգռվածությունը ոչ թե հակամարտության կարգավորման, խնդիրը ինչ-որ գործնական ճանապարհով լուծելու մեջ է, այլ միայն Վաշինգտոնի զուտ գաղափարական խաղերում։
- Իրանը բացահայտ սպառնում է Ադրբեջանին, և վերջերս նույնիսկ ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Բլինկենը մտահոգություն է հայտնել այդ առնչությամբ՝ հայտարարելով, որ Ադրբեջանի սահմանը պետք է պաշտպանել Իրանի Իսլամական Հանրապետության կողմից ագրեսիայից։ Նա Ի՞նչ է նկատի ունեցել, ի՞նչ իրական գործողություններ կարող է ձեռնարկել ԱՄՆ-ը դրա համար, և ինչպիսի՞ն կլինի նրանց արձագանքը, եթե Իրանը իրոք հարձակվի Ադրբեջանի վրա։
- Ինչ վերաբերում է Թեհրանի հայտարարությունների ագրեսիվ բնույթին և իրանա-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրական իրավիճակին, ապա չնայած մենք կարծես թե Սպիտակ տնից այդ կապակցությամբ ճիշտ խոսքեր ենք լսում, իրականում գրեթե բոլոր իրավիճակների առնչությամբ, երբ ԱՄՆ-ն մտահոգություն է հայտնել, հետագայում ոչ մի միջոցներ չեն ձեռնարկվել։ Իսկ ինչ վերաբերում է կոնկրետ պահին, ապա, իմ կարծիքով, Վաշինգտոնը չափազանց կապված է Իրանի հետ ներկայիս միջուկային գործարքի հետ, որպեսզի դրա դեմ որևէ քայլ ձեռնարկի։ Հնարավոր է, կլինեն ձեզ հետ համատեղ զորավարժություններ՝ դա ԱՄՆ-ի համար իր ուժը ցուցադրելու հիմնական միջոցն է, և որ ինքը գտնվում է տարածաշրջանում։ Ընդհանուր առմամբ, դա ԱՄՆ ստանդարտ պատասխանն է ցանկացած վայրում ագրեսիա դրսևորելուն: Կարելի է նաև սպասել զենքի առևտրի որոշ գործարքների, որոշակի նյութատեխնիկական աջակցության, տեղեկատվություն ԱՄՆ-ի հետախուզական գործակալություններից: Բայց քաղաքական գործողությունները, իմ կարծիքով, չեն հետևի, քանի որ դա նշանակում է կոնկրետ ճնշել Իրանի վրա, Թեհրանում կոնկրետ անձանց նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառել։ Սա երկար, երկարաժամկետ գործընթաց է, իսկ Սպիտակ տունը այժմ փորձում է Թեհրանի հետ նվազագույն գործել, նույնիսկ փորձելով Կոնգրեսին շրջանցելով առաջ մղել այդ նույն միջուկային գործարքը: Այնպես որ, անձամբ ես շատ բանի վրա հույս չէի դնի:
Իրականում, Սպիտակ տան համար հիմա շահավետ է, որ Ադրբեջանն ու Իրանը իրար հետ լեզու չեն գտնում: Հակառակ դեպքում ստիպված կլիններ Թեհրանի հետ շփվել անմիջապես և ինքնուրույն։ Իսկ եթե որևէ այլ երկիր, որը պատրաստ է պաշտպանել իր շահերը, նույնպես մոտակայքում է, ապա կարելի է պարզապես նրա վրա բարդել տեղի ունեցող համար ողջ պատասխանատվությունը, բայց դրանով հանդերձ խոսքերով աջակցել և մտահոգություն հայտնել այն ակնկալիքով, որ ԱՄՆ-ն ինչ-որ կերպ կզբաղվի խնդրի հետ։
ԱՄՆ-ին ավելի շատ մտահոգում է Իրանի կողմից Ռուսաստանին ցուցաբերվող օգնությունը, մասնավորապես՝ անօդաչու թռչող սարքերի և այլ զինատեսակների մատակարարումը։ Եվ այն, որ Թեհրանն այժմ մտադիր է այդ անօդաչու սարքերը Ռուսաստան առաքել Հայաստանի տարածքով՝ պատժամիջոցների հիմնավոր առիթ է։ Այս իրավիճակը, ինչպես ինձ թվում է, Ադրբեջանի կառավարությունը պետք է ընդգծի Վաշինգտոնի կողմից կոնկրետ գործողությունների հարցում։
- Ինչի՞ է Թեհրանի ռեժիմը, փաստորեն ձգտում, ուժեղացնելով առճակատումը Ադրբեջանի հետ։
- Ադրբեջանը, ինչպես ինձ է թվում, չպետք է մտահոգվի՝ Իրանի հետ մեծ պատերազմ չի լինի, քանի որ իրանցիներն ունեն չափազանց շատ հակառակորդներ և չունեն դաշնակիցներ։ Ինչից, որ պետք է վախենալ, դա ահաբեկչական խմբավորումներ են, որոնք կարող են երկրին ներսից խարխլել: Կարելի է նաև ակնկալել սահմաններին հայերի հետ համատեղ պատրաստված սադրանքներ, լրտեսություն, պաշտոնյաներին, Ադրբեջանի խորհրդարանի անդամներին, երկրում այցով գտնվող օտարերկրյա քաղաքական գործիչներին ֆիզիկական ոչնչացման փորձեր։ Իրանական ահաբեկչության նման պրակտիկան արդեն փորձարկվել է Եվրոպայում և Ասիայում։ Հնարավոր և, այսպես ասած, փոքր տեղայնական պատերազմներ, բախումներ սահմանին, Իրանի կողմից անօդաչու թռչող սարքերի, կամ նույնիսկ հրթիռների կիրառմամբ։ Այս ամենը լուրջ մտահոգություններ է առաջացնում, քանի որ հատկապես նման ձևով է Թեհրանը գործում ամբողջ աշխարհում։ Բավական է նայել Մերձավոր Արևելքին, Իրաքին, Եմենին, թե ինչպես է այդ ամենը այնտեղ տեղի ունեցել։ Մինչդեռ այժմ Իրանը լիովին կարող է ներգրավել հայերին՝ և ոչ միայն հարևան Հայաստանից, այլ նաև Լիբանանից, ինչպես դա եղավ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ։
Իրանը ձեռ չի քաշում՝ իսլամական հեղափոխությունը աշխարհով մեկ և հատկապես իր հարևան երկրներ արտահանելու ծրագրերից։ Դե, համենեիստները չեն կարող հանդուրժել, որ մոտակայքում կան պետություններ, որոնք բոլորովին այլ քաղաքականություն են վարում, առողջ գաղափարախոսություն, որը բռնապետությանը թույլ չի տալիս ոտնահարել իսլամական ֆունդամենտալիզմի ազդեցությունը կանխող քաղաքացիների, ազգային փոքրամասնությունների իրավունքները։ Դա նրանց ջղաձգում է:
Այժմ, երբ տերությունների միջև ընթանում է աշխարհում գերիշխող դիրքի համար պայքար՝ տնտեսապես թուլացած, կոռումպացված Իրանը չի խորշում տարբեր ահաբեկչական խմբավորումների հետ կեղտոտ ֆինանսական գործարքներից, էներգառեսուրսների մաքսանենգությունից։ Իսկ այստեղ Ադրբեջանը իր նավթով ու գազով կանգնած է նրա ճանապարհին։ Այնպես որ նկատվում է նաև մրցակցին վերացնելու փորձ, և միանգամայն հնարավոր է, որ Թեհրանը Ադրբեջանին թուլացնելու ու եվրոպական շրջանակներում վարկաբեկելու համար օգտագործի ահաբեկչությունը, ապատեղեկատվությունը, տեղեկատվական պատերազմներ։ Այդ թվում նաև Ռուսաստանից խմբավորումների եւ հայկական լոբբիի օգնությամբ։
Բայց նույնիսկ եթե Իսրայելը հարվածներ հասցնի իրանական միջուկային օբյեկտներին, ԱՄՆ-ի հատուկ ներգրավվածություն չպետք է սպասել: Ամենաշատը միայն հանգիստ շնորհակալություն կհայտնեն... Վաշինգտոնի համար, նորից եմ նշում, ձեռնատու է, որպեսզի ինչ-որ մեկը իր փոխարեն վերացնի խնդիրը։ Հետաքրքիր է մեկ այլ բան. եթե Իրանը իր վստահված ուժերի օգնությամբ, կամ նույնիսկ ուղղակիորեն հարձակվի Իսրայելի վրա, ադյո՞ք ԱՄՆ-ը օգնության կգա՞ Թել Ավիվին։ Չգիտես ինչու ինձ թվում է, որ այդ օգնությունը կլինի շատ միջանկյալացված, և միայն իրադարձությունների աղետալի շրջադարձը կստիպի Սպիտակ տանը փոխել իր ներկայիս դանդաղաընթաց քաղաքականությունը։

«Отправка иранских БПЛА в Россию через Армению – повод для санкций»
Интервью Caliber.Аz с американским экспертом по проблемам национальной безопасности, главным редактором издания The Washington Outsider Ириной Цукерман.
- Как бы вы охарактеризовали политику США в Южнокавказском регионе - какие цели преследует здесь Белый дом и как в этом контексте рассматривают свое сотрудничество с Азербайджаном?
- Вашингтоном движет прежде всего желание добиться хоть каких-то дипломатических побед на фоне своей весьма слабой внешней политики на Южном Кавказе, хоть как-то поучаствовать в переговорном процессе, продемонстрировать свой потенциал, несмотря на то, что сам регион, если мыслить глобально, далеко не в приоритете у Белого дома. Можно сказать, что это крайне ограниченное в своих параметрах дипломатическое участие, без особого энтузиазма в попытках добиться какого-то прогресса в переустройстве внешних факторов, мешающих процессу урегулирования – например, участия Ирана и России. А казалось бы, закрепиться на Южном Кавказе - в интересах Соединённых Штатов. Так что оказывать невнятное политическое содействие – пока единственное, на что способны сейчас США в регионе. На мой взгляд, у нынешних вашингтонских экспертов нет базы знаний, понимания сути переговоров и истории Карабахского конфликта, а есть только желание покрасоваться перед международной общественностью. В общем, всё как-то несерьезно.
- США нередко демонстрируют двоякую политику в отношении Армении и Азербайджана. Взять хотя бы визит спикера палаты американского Конгресса Нэнси Пелоси в Армению и ее заверения в горячей дружбе. Или недавние заявления посла США в Ереване с требованием «разблокировать» Лачинскую дорогу, хотя Азербайджан неоднократно доказывал, что такой проблемы попросту не существует. При этом Вашингтон почему-то не требует от Еревана выполнять свои обязательства по Трехстороннему заявлению 2020 года. Неужели так велико влияние армянского лобби на руководство США, что его высказывания порой выглядят столь двусмысленно?
- Армянская диаспора в Штатах, безусловно, имеет значительный вес, потому что это важное голосующее звено, выступающее в основном за демократов. Армяне большей частью базируются в Калифорнии, которая является важным штатом для выборов в будущем, особенно для некоторых членов Конгресса. Впрочем, давление армянского лобби, я бы сказала, до конца не объясняет политику страны по Южному Кавказу, сам феномен потакания армянам за счет значительной коррупции во властных и законодательных структурах. Причем в Вашингтоне, несомненно, сознают, что сотрудничество с Азербайджаном тоже важно – для потенциальных инвестиций в страну, для торговли, для иных экономических и политических интересов.
Как мне кажется, часто проявляющийся проармянский вектор США связан не только с финансовой заинтересованностью части конгрессменов, но и с фактором идеологии. Как бы то ни было, Армении удалось выставить себя жертвой, маленькой страной без средств к сосуществованию, у которой, в отличие от Азербайджана, отсутствуют природно-энергетические ресурсы. А Баку никогда не плачется и не причитает… Между тем идеологами Белого дома остаются бывшие обамовские ставленники, считающие себя защитниками слабых и оскорбленных, и миссия «спасителей» играет не меньшую роль, чем фактор коррупции во влиянии армянского лобби на властные структуры страны. То есть если мы посмотрим, как чаще всего ведет себя Белый дом в конфликтах по всему миру, то заметим такую динамику: постоянное давление на более сильные и развитые стороны, постоянное пособничество неконструктивной политике слабых, даже если они неправы и их методы в любом другом контексте были бы неприемлемы.
Так что этот дешевый шантаж «геноцидами» и абсолютно неправдоподобные высказывания по Лачинской дороге - на руку Западу. И не потому, что там не знают правды, не знакомы с видеофактами, представленными Азербайджаном, а просто потому, что тоже идут на корм идеологии проармянских сил США и Европы. Хотя на самом деле вопрос решается просто: если одна сторона постоянно неправа и постоянно придумывает для себя оправдания, не нужно никакого дипломатического вмешательства – требуется просто наложить санкции и оказать давление. Но ведь тогда может возникнуть вопрос – в чем здесь дипломатическая победа США, политическое «геройство»? Так что получается, что здесь интерес не в разрешении конфликта, решении проблемы каким-то практическим путем, а только в чисто идеологических играх Вашингтона.
- Иран открыто угрожает Азербайджану, и недавно даже госсекретарь США Блинкен выразил по этому поводу озабоченность, заявив, что границу Азербайджана следует защищать от агрессии со стороны ИРИ. Что он имел в виду, какие реальные действия могут предпринять США для этого и какова будет их реакция, если Иран и вправду нападет на Азербайджан?
- Что касается агрессивного характера заявлений Тегерана и реальной ситуации на ирано-азербайджанской границе, то хотя мы вроде бы слышим из Белого дома правильные слова по этому поводу, на самом деле в отношении почти всех ситуаций, когда США высказывали озабоченность, в дальнейшем никаких мер не последовало. Что же касается конкретного момента, то, на мой взгляд, Вашингтон слишком повязан нынешней ядерной сделкой с Ираном, чтобы предпринимать какие-то действия против него. Возможно, будут какие-то совместные с вами военные учения – это главный способ США продемонстрировать свою силу и то, что они находятся в регионе. В целом это стандартный ответ США на выказывание агрессии где бы то ни было. Можно также ожидать каких-то торговых сделок с оружием, какой-то логистической поддержки, информации со стороны разведывательных агентств США. Но политических действий, полагаю, не последует, так как это означает давить на Иран конкретно, накладывать санкции на конкретных личностей в Тегеране. Это долгий, длительный процесс, а Белый дом сейчас старается действовать с Тегераном по минимуму, даже пытаясь в обход Конгресса протолкнуть эту самую ядерную сделку. Так что лично я на многое бы не надеялась.
На самом деле Белому дому сейчас выгодно, что Азербайджан с Ираном не ладят. Иначе пришлось бы общаться с Тегераном напрямую и самостоятельно. А если какая-то другая страна, готовая защищать свои интересы, тоже неподалеку, то на нее можно попросту свалить всю ответственность за происходящее, но при этом поддерживая на словах и выказывая озабоченность с расчетом на то, что США как-нибудь разберутся с проблемой.
Более заботит США помощь, оказываемая Ираном России, в частности, поставки беспилотников и другого оружия. И то, что сейчас Тегеран намерен отправлять эти беспилотники в Россию через Армению – основательный повод для санкций. Эту ситуацию, как мне кажется, азербайджанскому правительству следует подчеркнуть в вопросе конкретных действий со стороны Вашингтона.
- Чего, собственно, добивается режим Тегерана, усиливая конфронтацию с Азербайджаном?
- Азербайджан, как мне кажется, не должен волноваться – крупной войны с Ираном не будет, потому что у иранцев слишком много противников и нет союзников. Чего опасаться, так это террористических группировок, которые могут пытаться подрывать страну изнутри. Можно также ожидать подготовленных совместно с армянами провокаций на границах, шпионажа, попыток физически устранить чиновников, членов азербайджанского парламента, иностранных политиков, находящихся в стране с визитом. Такая практика иранского терроризма уже опробована в странах Европы и Азии. Возможны, и, так сказать, малые локальные войны, столкновения на границе, применение Ираном беспилотников или даже ракет. Все это рождает серьезные опасения, потому что именно так Тегеран действует по всему миру. Достаточно посмотреть на Ближний Восток, на Ирак, Йемен, как там это все происходило. Причем сейчас ИРИ вполне может задействовать армян, и не только из соседней Армении, но и из Ливана, как это происходило во время 44-дневной войны.
Иран не оставляет планов по экспорту исламской революции по всему миру, а особенно к соседям. Ну не могут хамениисты терпеть, что рядом есть государства, придерживающиеся совершено другой политики, здоровой идеологии, не позволяющей тирании ущемлять права граждан, национальных меньшинств, препятствующей влиянию исламского фундаментализма. Это их коробит.
Сейчас, когда между державами идет борьба за главенствующее положение в мире, экономически ослабленный, коррумпированный Иран не брезгует грязными финансовыми сделками с различными террористическими группировками, контрабандой энергоресурсов. А тут Азербайджан со своими нефтью и газом стоит на его пути. Так что прослеживается еще и попытка устранить конкурента, и вполне возможно использование Тегераном терроризма, дезинформации, информационных войн, чтобы ослабить и дискредитировать авторитет Азербайджана в европейских кругах. В том числе с помощью группировок из России и армянского лобби.
Но даже если Израиль нанесет удар по иранским атомным объектам, никакого особого участия от США ожидать не следует. Разве что тихо поблагодарят... Вашингтону, еще раз отмечу, выгодно, чтобы кто-то за него устранял проблему. Интересно другое: если Иран с помощью своих прокси-сил или даже напрямую нападет на Израиль, придут ли США на помощь Тель-Авиву? Почему-то кажется, что эта помощь будет очень опосредованной, и только катастрофический поворот событий заставит Белый дом изменить свою нынешнюю вялотекущую политику.