Մենք Հայաստանին տարածքային պահանջներ չենք ներկայացնում։ Մենք վերադառնում ենք մեր հայրենիք Հարցազրույց՝ Ուլվիյա Զուլֆուգարի հետ
11 Ապրիլի 2023 15:38
Caliber.Az-ի ընթերցողների ուշադրությանն ենք ներկայացնում՝ Օրխան Ամաշովի հարցազրույցը՝ Արևմտյան Ադրբեջանի Համայնքի մամուլի քարտուղար Ուլվիյա Զուլֆուգարի հետ։
- Բարեւ Ձեզ։ Հայաստանից 20-րդ դարում, այդ թվում նաև ուշ 1980-ականներին բռնագաղթված մարդկանց ճակատագիրը միշտ եղել է ադրբեջանական պատմագրության և հավաքական ազգային հիշողության կենտրոնում։ Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմից հետո, այս թեման տեսական դաշտից տեղափոխվեց գործնական իրականություն։ Եվ այսօր ես պատրաստվում եմ այս հարցը քննարկել Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի մամուլի քարտուղար Ուլվիյա Զուլֆուգարի հետ։ Շատ շնորհակալ ենք մեզ հետ լինելու համար։
- Շատ շնորհակալ եմ, ինձ հրավիրելու համար։
- Ե՞րբ եք նշանակվել այս պաշտոնում։
- Անցյալ տարվա հոկտեմբերին:
- Շնորհավորում եմ, մաղթում եմ ամենայն բարիք ձեր աշխատանքում։
- Շնորհակալություն։
- Ուրեմն, ես կցանկանայի համոզվել տերմինաբանության ճշգրտության մեջ: Երբ մենք ասում ենք Արեւմտյան Ադրբեջան, ապա նկատի ունենք ժամանակակից Հայաստանի աշխարհագրական տարածքը, որտեղ նախկինում ադրբեջանական բնակչությունը մեծամասնություն էր կազմում, սակայն այն վտարվել և արտաքսվել է։ Արեւմտյան Ադրբեջանի համայնքը պայքարում է նրա խաղաղ ու արժանապատիվ վերադարձի համար։ Դուք կարո՞ղ եք մեզ բացատրել վերադարձի այդ նույն հայեցակարգը և պատմել, թե ինչպես է Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը տեսնում այն գործնական դժվարությունների լուծումը, որոնք ներկայումս խոչընդոտում են վերադարձի գործընթացին:
- Շնորհակալություն Ձեր հարցի և հրավերի համար։ Վերադարձի հայեցակարգը բացատրելու համար, ես պետք է խնդրին տամ հակիրճ սահմանում։ Արեւմտյան Ադրբեջանի համայնքը անցյալ տարի չէ, որ հիմնադրվել է։ Այն անվանափոխվել էր, այն եղել է մի համայնք, որը հիմնադրվել էր վերջին տեղահանումների ժամանակ՝ 1989 թվականին։ Դա Ադրբեջանի փախստականների միությունն էր։ Նա էլ անցյալ տարի վերանվանվել է Արևմտյան Ադրբեջանի Համայնքի: Մեր համայնքը զբաղվում է փախստականների խնդիրներով, նրանց հայրենիք վերադառնալու իրավունքով։ Վերջին երկու հարյուրամյակների ընթացքում ադրբեջանցիները մեծապես տուժել են ցեղասպանություններից ու ջարդերից։ Անցած հարյուրամյակի ընթացքում իրականացվել է ադրբեջանցիների 4 տեղահանություն։ Առաջինը՝ 1905 թվականին, երկրորդը՝ 1918 թվականին (այդ ժամանակ տեղահանվել է իմ պապը), երրորդը՝ 1948-1953-թվականներին, Ստալինի հրամանով, իսկ վերջինը՝ 1987-1991 թվականներին։ Առաջին երկու տեղահանությունները ուղեկցվեցին կոտորածի ու ցեղասպանության տարրերով, մեծ թվով մարդիկ սպանվեցին, նրանցից շատերը նույնիսկ չեին տեղահանվել, նրանք ուղղակի փախան այն տարածքից, որը հիմա կոչվում է Հայաստան։ Երրորդ տեղահանությունը անցկացվել է Ստալինի հրամանով, ավելի քան 144 հազար մարդ լեռնային տարածքներից տեղահանվել է հարթավայրեր, որոնցից շատերը մահացել են նման պայմանների պատճառով։ 1987-1991 թվականներին տեղի ունեցած վերջին տեղահանության ժամանակ արտաքսվել է ավելի քան 300 հազար ադրբեջանցի, և սպանվել է շուրջ 216 մարդ։ Այս վերջին տեղահանությունից հետո Հայաստանը դարձել է մոնոէթնիկ երկիր։ Հիմա մենք ցանկանում ենք վերադառնալ: Այս գաղափարը մեզ միավորել է, երբ մենք ընդամենը համայնք էինք: Բայց 44-օրյա պատերազմում տարած հաղթանակից հետո, տարածաշրջանում խաղաղության համար պայմաններ ստեղծվեցին։ Երբ մենք վերադառնանք հայրենիք, ապա այդ խաղաղությունը կլինի ավելի կայուն, և ամեն ինչ իր տեղը կընկնի։ Ինչպե՞ս ենք մենք պատրաստվում լուծել այս խնդիրը։ Մենք ուզում ենք հասնել անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի։ Մենք ուզում ենք գոյակցել, պատրաստ ենք ապրել հայերի հետ կողք կողքի։ Դա մեր պատմական հողն է։ Եվ մենք պատրաստ ենք կողք կողքի ապրել այն հայերի հետ, ովքեր այս տարածքում վերաբնակվել են այլ երկրներից։ Մենք ընկալում ենք այն փաստը, որ Հայաստանը՝ պետություն է։ Մենք նույնպես ուզում ենք միջազգային առաքելություն, մենք գիտենք, որ վերապրել ենք ջարդը և գիտենք, որ մեզ սպասում է ընդհարվել անվտանգության խնդիրներին։ Դրանք լուծելու համար մենք կցանկանայինք տեսնել Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր, որը կերաշխավորի անվտանգության ու վերահսկողության մեխանիզմները։ Միջազգային առաքելությունը նույնպես պետք է ներկա լինի վերադարձի գործընթացը իրականացնելու ժամանակ։ Եվ այդ առաքելությունը պետք է բաղկացած լինի այն պետություններից, որոնց Ադրբեջանը վստահում է։
- Ես կցանկանայի Ձեզ հարցնել այն մասին, թե միջազգային ինչպիսի՞ մեխանիզմներ եք դուք դիտարկում, ինչպես կարելի է կարգավորել այս խնդիրը, ինչպես նաև միջպետական պայմանագրի մասին։ Որքան հասկանում եմ, դուք համարում եք, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև այս հարցի հետ կապված պետք է ստորագրվի միջպետական պայմանագիր՝ բոլոր միջազգային երաշխիքներով։ Դուք հիշեցեցիք նաև առաքելության մասին, դա քիչ թե շատ պարզ է։ Դուք, իհարկե, որոշ թվեր ներկայացրեցիք, բայց որքան մարդ կա Արևմտյան Ադրբեջանի Համայնքում։ Ի՞նչ եք կարծում, ի՞նչ հետևանքներ կունենա մոնոէթնիկ Հայաստանի համար, եթե բոլոր արևմտյան ադրբեջանցիները որոշեն վերադառնալ իրենց նախնիների հողեր։
-Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը իր մեջ միավորում է արևմտյան ադրբեջանցիներին, այլ ոչ միայն նրանց, ովքեր արտաքսվել են վերջին վտարումների ընթացքում։ Այստեղ նկատի է առնվում բոլոր տեղահանությունները։ Ադրբեջանում և նրա սահմաններից դուրս ապրում են միլիոնավոր արևմտյան ադրբեջանցիներ։ Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը միավորում է բոլոր արևմտյան ադրբեջանցիներին, ովքեր տներ են ունեցել Հայաստանում, ովքեր արմատներ ունեն այնտեղ, օրինակ՝ ես։ Պապս արտաքսվել է 1918 թվականին՝ դարասկզբին։ Երբ նա եղել է չորս տարեկան, նրա ողջ ընտանիքը սպանվել է, միայն նա, նրա քույրը և ավագ եղբայրները կարողացել են ողջ մնալ: Թիվը՝ զգալի է։ Միլիոնավոր արևմտյան ադրբեջանցիներ։
Ինչ վերաբերում է ժողովրդագրական խնդիրներին, եթե խոսենք Հայաստանի մասին, ապա դա նրա համար նույնպես օգտակար կլինի, ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական տեսանկյունից։ Նախ, քաղաքական տեսակետից Հայաստանը հիմա հանդիսանում է մոնոէթնիկ երկիր, ինչը անընդունելի է 21-րդ դարում։ Խոսքը բազմազգ երկրների, հանդուրժողականության մասին է։ Իսկ երբ մենք վերադառնանք Հայաստան, այն կկարողանա մոնոէթնիկ երկրից վերածվել բազմազգի, ինչը կբարձրացնի պետության քաղաքական իմիջը։ Տնտեսական առումով, շատ գյուղեր, որոնք մենք լքեցինք 1987-1991 թվականներին՝ ամայացված ու լքված են։ Իհարկե, բոլորը կցանկանան վերադառնալ իրենց տներ, ոչ միայն որոշակի մարզ: Խոսքս միայն ամայացած գյուղերի մասին չէ։ Ադրբեջանցիներն այնտեղ կաշխատեն, հողը կմշակեն, և դա օգտակար կլինի Հայաստանի տնտեսության համար։ Ժողովրդագրական տեսանկյունից, մենք գիտենք, որ շատ հայեր Հայաստանը լքում են տնտեսական խնդիրների պատճառով։ Նրանք հետ կվերադառնան, և դա ձեռնտու կլինի երկրի ժողովրդագրության համար։
- Ձեր պարզաբանումները հասկանալի են, բայց ես կցանկանայի կենտրոնանալ մի հարցի վրա, որը քննարկվել է Հայաստանում և ձևակերպվել է որոշ օտարերկրյա փորձագետների կողմից։ Նրանք ասում են, որ իբր Ադրբեջանի համար Արևմտյան Ադրբեջան վերադառնալու հայեցակարգն այնքան էլ կարևոր չէ, դա պարզապես քաղաքական քայլ է։ Իբր, սա մի տեսակ արդյունավետ հակափաստարկ է հայերի պնդումների դեմ այն մասին, որ Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանին պետք է տրվի հատուկ կարգավիճակ։ Դուք ինչպե՞ս եք ընկալում տվյալ պնդումը։
- Ես կարծում եմ, որ սա ավելի մոտ է հայկական թեզերին, հայերը ընդամենը փորձում են խուսափել պարտավորություններից։ Մենք՝ Արևմտյան Ադրբեջանի Համայնքն ենք և մեր խնդիրը՝ մարդասիրական իրավունքներին հասնելն է: Մենք տարածքային պահանջներ չենք ներկայացնում։ Մենք վերադառնում ենք մեր հայրենիք։ Մենք պատրաստ ենք համակեցության, և առանձին հանրապետություն չենք ստեղծում։ Մենք բանակ չունենք։ Մենք ինքնիշխան պետության որոշակի տարածք չենք անվանում հանրապետություն։ Մենք պատրաստ ենք վերաինտեգրվել հայ հասարակության մեջ։ Սա նույնպես նշված է մեր վերադարձի հայեցակարգում: Մենք պարզապես ուզում ենք վերադառնալ հայրենիք, տեսնել մեր հարազատների շիրիմները, պահպանել սրբավայրերը, հուշարձանները, եթե դրանք պահպանվել են։ Եվ այստեղ Հայաստանը պետք է բացատրի, թե ինչու է նա Ադրբեջանի որոշակի տարածաշրջանը անվանում «արցախի հանրապետություն»։ Ղարաբաղի հայերը հրաժարվում են վերաինտեգրվել ադրբեջանական հասարակությունում։ Ակնհայտ է, որ մենք տարածքային պահանջներ չենք ներկայացնում։ Այո, մենք նամակ ենք հղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։ Մենք նրան հրավիրել ենք համայնքի հետ երկխոսության։ Մենք փուլ առ փուլ վերադարձ ենք պլանավորում։ Առաջին փուլը ներառում էր Հայաստանին երկխոսության կոչ անելը։ Բայց, ցավոք, Հայաստանի վարչապետը փորձեց մեր վերադարձի իրավունքը ներկայացնել որպես պահանջ։ Ես վստահ եմ նրանում, որ ինքն էլ գիտի, որ դրանք տարածքային պահանջներ չեն։ Նա պարզապես ցանկանում է խուսափել պարտավորությունից և ձգձգել մեր վերադարձի գործընթացը: Բայց վերադարձի իրավունքը քննարկմանը ենթակա չէ։ Սա հանդիսանում է միջազգային իրավունքի տարր, որը ներառում է նաև փախստականների վերադարձի իրավունքները։
- Շատ շնորհակալություն։ Իրոք, այստեղ տարածքային պահանջներ չկան։ Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը ժամանակակից Հայաստանը ճանաչում է որպես քաղաքական և իրավական իրողություն։ Խոսքը վերադարձի իրավունքի մասին է, որը բխում է միջազգային իրավունքից։ Վերադառնանք վերադարձի հայեցակարգին։ Եթե հիշողությունս չի դավաճանում, վերջերս այն ՄԱԿ-ի քարտուղարության կողմից տարածվել է, որպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի, Գլխավոր ասամբլեայի և Տնտեսական ու սոցիալական խորհրդի պաշտոնական փաստաթուղթ: Դուք կարո՞ղ եք բացատրել կատարվածի նշանակությունը և մեզ ասել, թե իրականում ի՞նչ է նշանակում «տարածվել որպես ՄԱԿ-ի պաշտոնական փաստաթուղթ»։
-Նախորդ հարցում մենք խոսեցինք տարածքային պահանջների մասին։ Եթե վերադարձի հայեցակարգում ներառված լինեին տարածքային պահանջներ, ապա ամենահուսալի կազմակերպությունը՝ ՄԱԿ-ը, չէր տարածի պաշտոնական փաստաթուղթ։ Այս փաստաթուղթը տարածվել է ՄԱԿ-ի բոլոր լեզուներով, այնպիսի վերնագրերով, ինչպիսին են «Էթնիկ զտումների կանխարգելում», «Պատերազմի կանխարգելում», «Մարդու իրավունքների պաշտպանություն», «Փախստականների իրավունքների պաշտպանություն»։ Սա նշանակում է, որ մեր առաքելությունը մարդասիրական է։ Կրկնում եմ, խոսքը տարածքային պահանջների մասին չէ։ Մենք Հայաստանը ընկալում ենք որպես իրավական և քաղաքական իրականություն։ Մենք վերադառնում ենք Հայաստան։ Մենք պատրաստվում ենք վերաինտեգրվել այս հասարակությանը և ապրել հայերի հետ կողք կողքի։ Նախ, ՄԱԿ-ում շրջանառվող փաստաթղթի նշանակությունն այն է, որ վերադարձի հայեցակարգը հիմնված է միջազգային իրավունքի, տարածաշրջանային իրավունքի և որոշ պատմական փաստերի վրա։ Այս փաստաթուղթը հիմնված է միջազգային իրավունքի վրա։ Երկրորդը, ՄԱԿ-ի անդամ բոլոր երկրներն այժմ տեղյակ են այս խնդրի մասին։ Անդամ պետությունների ներկայացուցիչներն իրենց ձեռքն առան այս փաստաթուղթը, կարդացին այն, և այժմ նրանք գիտեն այս խնդրի մասին։ Ավելի քան 190 անդամ երկրներ այժմ գիտեն այս խնդրի մասին, Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի մասին, արևմտյան ադրբեջանցիների և նրանց վերադարձի իրավունքի մասին։
- Նշանակում է դուք դա ընկալում եք որպես հավանություն Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի գործին։ Դուք ՄԱԿ-ից բացի, արդյո՞ք ձեռնարկում եք միջոցներ՝ միջազգային այլ կազմակերպություններում իրազեկության բարձրացման համար:
- Մենք նամակներ ենք ուղարկել ԵՄ-ում Շառլ Միշելին և Եվրախորհրդարանին։ Մենք նրանց տեղեկացրել ենք մեր խնդրի, մեր պահանջների և վերադառնալու մեր իրավունքի մասին։ Մենք նրանց խնդրել ենք նաև մեզ օգնել այս խնդրի լուծման հարցում։ Շառլ Միշելից օգնություն ենք խնդրել Երեւանում ԵՄ-ի ներկայացուցչության միջոցով։ Նամակ ենք ուղարկել նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղար Օդրի Ազուլեյին։ Մենք ևս մեկ անգամ տեղեկացրել ենք, նորից եմ ասում, որովհետև կրկնեցինք ադրբեջանական հասարակության կոչը, որն արվել էր մի քանի տարի առաջ՝ նպատակ ունենալով Հայաստան առաքելություն ուղարկել՝ պատմամշակութային հուշարձանների վիճակը ստուգելու համար։ Դրանցից շատերը ավերված են, իսկ նրանք, որոնք մնացել են՝ ներկայացվում են որպես երրորդ երկրների ժառանգություն։ Օրինակ Կապույտ մզկիթը, որը այժմ ներկայացվում է որպես պարսկական ժառանգություն։ Մենք խնդրեցինք ուղարկել փաստահավաք առաքելություն։ Չէ որ կա նաև աշուղական արվեստ, չարժե մոռանալ այդ մասին։ Նա նույնպես ներառված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ժառանգության ցանկում։ Աշուղ Ալյեսկերի գերեզմանը ավերված է։ Մենք տեղեկացրել են նաև այդ մասին և պատրաստվում ենք շարունակել նման ջանքեր գործադրել։
- Եվ ինչպիսի՞ն էր նրանց արձագանքը։
- Կարծում եմ, որ նրանք դեռ կարձագանքեն։ ՄԱԿ-ից արձագանքն արդեն ստացել ենք։ Որոշ ազդանշաններ ենք ստացել նաև ԵՄ-ից։ Կարծում եմ, որ դեռ վաղ է, քանի որ ընդամենը մեկ շաբաթ առաջ ենք նամակներ ուղարկել։ Հուսով եմ, որ նրանք կարձագանքեն:
- Մենք հասկանում ենք, որ Արևմտյան Ադրբեջան, կամ ժամանակակից Հայաստան ադրբեջանցիների վերադարձի հարցը ադրբեջանական հասարակությունում միշտ քննարկվել է որպես ազգային դիսկուրսի մաս։ Հիմա մենք դրա մասին այլ կերպ ենք խոսում, անհետաձգելիության զգացումով, ինչը միանգամայն հասկանալի է։ Հաշվի առնելով Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ընթացիկ խաղաղ գործընթացը և կողմերի միջև բարդ բանակցությունները, Դուք արդյո՞ք կարծում եք, որ արևմտյան ադրբեջանցիների վերադարձի հարցը կարո՞ղ է ներառվել խաղաղության պայմանագրի վերջնական տարբերակում։
- Մենք կցանկանայինք, որ այս հարցը ներառվեր խաղաղության պայմանագրի մեջ, քանի որ, ինչպես արդեն ասել եմ, տարածաշրջանում ստեղծվել են խաղաղության պայմաններ։ Կողմերը երբեք այսքան մոտ չեն եղել խաղաղությանը։ Խոսքը խաղաղության պայմանագրի մասին է։ Իհարկե, եթե մեր հարցը ներառվի խաղաղության պայմանագրի մեջ, ապա այն, այսինքն՝ պայմանագիրը, կդառնա ավելի կայուն և ամուր։
Մեր վերադարձի հայեցակարգում մենք խոսում ենք քայլ առ քայլ գործընթացի մասին։ Մենք հիմա կենտրոնացած ենք դրա վրա: Մենք երկխոսության կոչ ենք արել հայկական կողմին, Հայաստանի վարչապետին, թեև դրական պատասխան չստացանք։ Բայց մենք դա արեցինք։ Ադրբեջանի կառավարությունը ղարաբաղցի հայերին հրավիրել է բանակցությունների և հայտարարել, որ պատրաստ է հայերի վերաինտեգրմանը ադրբեջանական հասարակությունում։ Ցավում եմ, որ հայկական կողմից մենք նույն արձագանքը չստացանք։
- Ադրբեջանցիների հայ հասարակությանը վերաինտեգրման մասի՞ն։
-Այո, եւ երկխոսության կոչը։
- Ակնհայտ է, որ այս գործընթացը հաջողությամբ իրականացնելու համար Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև պետք է լինի որոշակի փոխըմբռնում։ Իմ վերջին հարցը։ Կարծում եմ, դուք փաստորեն արդեն պատասխանել եք այդ հարցին, որը ես հիմա պատրաստվում եմ տալ: Դուք կարո՞ղ եք ինձ նկարագրել այն ապագան, որին ցանկանում եք հասնել և բացատրել, թե ինչպիսի՞ ապագա է դա: Եվ որքա՞ն հեռու է։ 2030 թվակա՞նը, 2040 թվակա՞նը։ Իհարկե, ժամանակակից Հայաստան արեւմտյան ադրբեջանցիների վերադարձի ապահովման շրջանակներում։
- Վերադարձի գործընթացը կամավոր է։ Նրանք, ովքեր ցանկանում են վերադառնալ, կարող են դա անել։ Բայց մեր համայնքում ոչ միայն փախստականները, այլեւ նրանց ժառանգները ցանկանում են վերադառնալ: Ամեն օր 200-ից ավելի մարդ է գալիս մեր համայնքի շենքը, որպեսզի միանան մարդահամարի գործընթացին, նրանք ուզում են հետ վերադառնալ։ Մենք վերադարձի գործընթացում խաղաղ կյանք ենք տեսնում։ Այդպես եղել է տեղահանություններից առաջ, այդպես է եղել մինչև վերջին տեղահանությունը։ Մենք ուզում ենք ապրել մեր տներում, տեսնել հարազատների գերեզմանները, այցելել պատմական հուշարձաններ։ Մինչ պատերազմը մենք խաղաղ էինք ապրում։
- Որքան հասկանում եմ, դուք տեսնում եք ապագա, որտեղ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված են խաղաղ հարաբերություններ, որտեղ ադրբեջանցիները Հայաստանի ներսում խաղաղ գոյակցում են հայերի հետ, և Հայաստանը վերածվում է բազմազգ երկրի։ Եվ դա, հնարավոր է, այն ապագան է, որին ցանկանում եք հասնել:
-Այո: Ապրել այնպես, ինչպես դա եղել է նախքան վերջին տեղահանությունը, բայց առանց արմատական տարրերի։ Հայերը պետք է դադարեցնեն ադրբեջանցիների նկատմամբ էթնիկ խտրականությունը։ Նրանք պետք է դադարեն նման քաղաքականություն վարել մեր նկատմամբ։ Կարծում եմ, որ եթե նրանք դա դադարեցնեն, ապա մենք կկարողանանք ապրել հայերի հետ։ Բայց այս գործընթացը հեշտ չի լինի։ Նախ ստիպված կլինենք անցնել միջազգային առաքելության միջով և ստորագրել պայմանագիր, և միայն հետո մենք կկարողանանք հասնել խաղաղության։

Мы не предъявляем территориальных претензий к Армении. Мы возвращаемся на Родину
Представляем вниманию читателей Caliber.Az интервью Орхана Амашова с пресс-секретарем Общины Западного Азербайджана Ульвией Зульфугар.
- Здравствуйте! Судьба людей, депортированных из Армении в 20-м веке, в том числе в поздние 1980-е годы, всегда была в центре азербайджанской историографии и коллективной национальной памяти. После Второй Карабахской войны эта тема перешла из теоретической области в практическую реальность. И сегодня я собираюсь обсудить этот вопрос с преcc-секретарем Общины Западного Азербайджана Ульвией Зульфугар. Большое спасибо, что вы с нами.
- Большое спасибо за то, что пригласили.
- Когда вы были назначены на эту должность?
- В октябре прошлого года.
- Поздравляю вас, желаю вам всего самого наилучшего в вашей работе.
- Итак, я бы хотел убедиться в точности терминологии. Когда мы говорим Западный Азербайджан, то подразумеваем географическую территорию современной Армении, на которой раньше азербайджанское население составляло большинство, но оно было изгнано и депортировано. Община Западного Азербайджана борется за его мирное и достойное возвращение. Вы можете объяснить нам эту самую концепцию возвращения и рассказать нам, как Община Западного Азербайджана видит решение практических трудностей, которые в настоящее время препятствуют процессу возвращения?
- Спасибо за ваш вопрос и за приглашение. Для того, чтобы объяснить концепцию возвращения, я должна дать проблеме краткое определение. Община Западного Азербайджана не была основана в прошлом году. Она была переименована, это была община, которая была основана во время последней депортации в 1989 году. Это было Азербайджанское общество беженцев. Оно и было переименовано в Общину Западного Азербайджана в прошлом году. Наша община занимается проблемами беженцев, их правом на возвращение на Родину. Последние два столетия азербайджанцы сильно страдали от геноцидов и резни. На протяжении прошлого столетия было осуществлено четыре депортации азербайджанцев. Первая – в 1905 году, вторая - в 1918 году (в то время был депортирован мой дедушка), третья – в 1948-1953 годах по приказу Сталина, а последняя – в 1987-1991 годах. Первые две депортации сопровождались элементами резни и геноцида, было убито большое количество людей, многие из них даже не были депортированы, они просто бежали с территории, которая теперь называется Арменией. Третья депортация была проведена по приказу Сталина, более 144 тысяч человек были депортированы с горных территорий на равнину, и многие из них погибли из-за таких условий. Во время последней депортации 1987-1991 годов было депортировано более 300 тысяч азербайджанцев и убито почти 216 человек. С этой последней депортации Армения превратилась в моноэтническую страну. Теперь мы стремимся вернуться. Эта идея объединила нас, когда мы были просто общиной. Но после победы в 44-дневной войне в регионе были созданы условия для мира. Когда мы вернемся на Родину, то этот мир будет более стабильным, и все встанет на свои места.  Как мы собираемся решить данную проблему? Мы хотим добиться безопасного и достойного возвращения. Мы хотим сосуществовать, готовы жить бок о бок с армянами. Это наша историческая земля. И мы готовы жить бок о бок с теми армянами, которые были переселены на эту территорию из других стран. Мы воспринимаем то факт, что Армения - это государство. Мы также хотим международной миссии, мы знаем, что пережили резню и знаем, что нам предстоит столкнуться и с проблемами безопасности. Для того чтобы решить их, мы бы хотели увидеть мирный договор с Арменией, который будет гарантировать механизмы безопасности и контроля. Международная миссия также должна присутствовать во время осуществления процесса возвращения. И эта миссия должна состоять из тех государств, которым Азербайджан доверяет.
- Я хотел спросить вас о том, какие международные механизмы вы рассматриваете, каким образом они могут разрешить эту проблему, а также о межгосударственном договоре. Насколько я понимаю, вы считаете, что между Арменией и Азербайджаном должен быть подписан межгосударственный договор по этому вопросу со всеми международными гарантиями. Вы также упомянули о миссии, это все более-менее ясно. Вы, разумеется, предоставили некоторые цифры, но сколько человек насчитывает Община Западного Азербайджана? Как вы считаете, каковы будут последствия для моноэтнической Армении, если все западные азербайджанцы решат вернуться на земли свои предков?
- Община Западного Азербайджана объединяет в себе западных азербайджанцев, а не только тех, кто был депортирован в ходе последнего изгнания. Тут имеются в виду все депортации. В Азербайджане и за его пределами проживают миллионы западных азербайджанцев. Община Западного Азербайджана объединяет всех западных азербайджанцев, у кого были дома в Армении, у кого есть там корни, например, я. Мой дедушка был депортирован в 1918 году – в начале столетия. Когда ему было четыре, вся его семья была убита, выжить удалось только ему, его сестре и старшим братьям. Количество – значительное. Миллионы западных азербайджанцев.
Что касается демографических вопросов, если говорить об Армении, то для нее это также будет полезно как с политической, так и с экономической точек зрения. Во-первых, с политической точки зрения Армения сейчас является моноэтнической страной, что неприемлемо в 21-м веке. Мы говорим о многонациональных странах, о толерантности. И когда мы вернемся в Армению, она сможет превратиться из моноэтнической страны в многонациональную, что повысит политический имидж государства. С экономической точки зрения, многие села, которые мы покинули в 1987-1991 годах, опустошены и заброшены. Конечно, все захотят вернуться в свои дома, не только в определенную область. Я говорю не только об опустошенных деревнях. Азербайджанцы будут работать там, возделывать землю, и это будет полезно для экономики Армении. С демографической точки зрения, мы знаем, что многие армяне покидают Армению из-за экономических проблем. Они вернутся обратно и это будет выгодно для демографии страны.
- Ваши разъяснения понятны, но я бы хотел сосредоточиться на одном вопросе, который был обсужден в Армении и сформулирован некоторыми зарубежными экспертами. Они говорят, что якобы для Азербайджана концепция возвращения в Западный Азербайджан не так важна, это просто политический шаг. Мол, это своего рода эффективный контраргумент против утверждений армян о том, что Карабахскому региону Азербайджана должен быть дан особый статус. Как вы воспринимаете данное утверждение?
- Я думаю, это более близко к армянским тезисам, армяне лишь пытаются уклониться от обязательств. Мы – Община Западного Азербайджана и наша задача – добиться гуманитарных прав. Мы не предъявляем территориальных претензий. Мы возвращаемся на Родину. Мы готовы к сосуществованию, и мы не учреждаем отдельную республику. У нас нет армии. Мы не называем определенную область суверенного государства республикой. Мы готовы реинтегрироваться в армянское общество. Это также указано в нашей концепции возвращения. Мы просто хотим вернуться на Родину, увидеть могилы наших родственников, сохранить святые месты, памятники, если они сохранились. И здесь Армения должна объяснить, почему она называет определенный регион Азербайджана «республикой арцах». Карабахские армяне отказываются реинтегрироваться в азербайджанское общество. Очевидно, что мы не предъявляем территориальных притязаний. Да, мы направили письмо премьер-министру Армении Николу Пашиняну. Мы пригласили его на диалог с общиной. Мы планируем возвращение поэтапно. Первый этап включал призыв Армении к диалогу. Но, к сожалению, премьер-министр Армении попытался представить наше право на возвращение как притязание. Я уверена в том, что он сам знает, что это не территориальные притязания. Он просто хочет уклониться от обязательств и затянуть процесс нашего возвращения. Но право на возвращение не подлежит обсуждению. Это является элементом международного права, которое также включает в себя права беженцев на возвращение.
- Большое спасибо. Действительно, тут нет территориальных претензий. Община Западного Азербайджана признает современную Армению политико-правовой реальностью. Речь идет о праве на возвращение, которое проистекает из международного права. Вернемся к концепции возвращения. Если мне не изменяет память, недавно она была распространена в качестве официального документа Совета Безопасности ООН, Генеральной Ассамблеи и Экономического и Социального Совета Секретариатом ООН. Вы можете объяснить значимость того, что произошло, и сказать нам, что на самом деле означает «распространение в качестве официального документа ООН»?
-  В предыдущем вопросе мы говорили о территориальных притязаниях. Если бы в концепции возвращения были замешаны территориальные притязания, самая надежная организация - ООН не распространила бы официального документа. Этот документ был распространен на всех языках ООН под такими заголовками, как «Предотвращение этнической чистки», «Предотвращение войны», «Защита прав человека», «Защита прав беженцев». Это означает, что наша миссия – гуманитарная. Повторюсь, речь не идет о территориальных претензиях. Мы воспринимаем Армению как юридическую и политическую реальность. Мы возвращаемся в Армению. Мы собираемся реинтегрироваться в это общество и жить бок о бок с армянами.  Во-первых, значимость документа, распространенного в ООН, заключается в том, что концепция возвращения основана на международном праве, региональном праве и некоторых исторических фактах. Этот документ основан на международном праве.  Во-вторых, все страны-члены ООН сейчас осведомлены об этой проблеме. Представители государств-членов брали этот документ в руки, читали его, и теперь они знают об этой проблеме. Более 190 стран-членов теперь знают об этой проблеме, об Общине Западного Азербайджана, о западных азербайджанцах и об их праве на возвращение.
— Значит вы воспринимаете это как одобрение дела Общины Западного Азербайджана. Разрабатываете ли вы меры для повышения осведомленности в других международных организациях, помимо ООН?
-  Мы направляли письма Шарлю Мишелю в ЕС и в Европейский парламент. Мы проинформировали их о нашей проблеме, о наших требованиях и о нашем праве на возвращение. Мы также попросили их помочь нам в решении этой проблемы. Мы попросили помощи у Шарля Мишеля через представительство ЕС в Ереване. Мы также направили письмо генеральному секретарю ЮНЕСКО Одри Азуле. Мы еще раз проинформировали, я говорю еще раз, потому что мы повторили обращение азербайджанского общества, которое было сделано несколько лет назад с целью отправки миссии в Армению для проверки состояния исторических и культурных памятников. Многие из них разрушены, а те, что остались, представляются как наследие третьих стран. Например, Голубая мечеть, которая сейчас представляется как персидское наследие. Мы попросили направить миссию по установлению фактов. Ведь есть еще и ашугское искусство, не стоит забывать об этом. Оно также включено в список наследия ЮНЕСКО.  Могила Ашуга Аляскяра разрушена. Мы также проинформировали об этом и собираемся продолжать прилагать такие усилия.
- И какова была их реакция?
- Я думаю, они еще отреагируют. Мы уже получили реакцию от ООН. Мы также получили некоторые сигналы от ЕС. Думаю, пока еще рано, поскольку мы направили письма лишь неделю назад. Надеюсь, они отреагируют.
- Мы понимаем, что вопрос о возвращении азербайджанцев в Западный Азербайджан или в современную Армению всегда обсуждался в азербайджанском обществе как часть национального дискурса.Сейчас мы говорим об этом по-другому, с чувством безотлагательности, что вполне понятно. Учитывая текущий мирный процесс между Азербайджаном и Арменией и сложные переговоры между сторонами, считаете ли вы, что вопрос возвращения западных азербайджанцев может быть включен в конечную версию мирного договора?
- Мы бы хотели, чтобы этот вопрос был включен в мирный договор, поскольку, как я уже говорила, в регионе созданы условия для мира. Стороны никогда не были так близки к миру. Мы говорим о мирном договоре. Разумеется, если наш вопрос будет включен в мирный договор, то он, то есть договор, станет более стабильным и прочным.
В нашей концепции возвращения мы говорим о поэтапном процессе. Мы сейчас сосредоточены на этом. Мы призвали армянскую сторону, армянского премьер-министра к диалогу, хотя и не получили положительного ответа. Но мы сделали это. Правительство Азербайджана пригласило карабахских армян на переговоры и заявило, что готово к реинтеграции армян в азербайджанское общество. Мне жаль, что от армянской стороны мы не получили такой же реакции.
- О реинтеграции азербайджанцев в армянское общество?
- Да, и призыв к диалогу.
- Очевидно, что между Азербайджаном и Арменией должно быть определенное взаимопонимание, чтобы успешно осуществить данный процесс. Мой последний вопрос. Думаю, вы уже фактически ответили на вопрос, который я сейчас собираюсь задать. Вы можете описать мне то будущее, которое хотите достичь, и объяснить, какое это будущее? И насколько отдаленное. 2030? 2040? Конечно же в рамках обеспечения возвращения западных азербайджанцев в современную Армению.
- Процесс возвращения добровольный. Те, кто хочет вернуться, смогут это сделать. Но в нашей общине не только беженцы, но и их потомки хотят вернуться. Ежедневно более 200 человек приходят в здание нашей общины, чтобы присоединиться к процессу переписи, они хотят вернуться. Мы видим в процессе возвращения мирную жизнь. Так было до депортаций, так было до последней депортации. Мы хотим жить в наших домах, увидеть могилы родственников, посетить исторические памятники. До войны мы жили в мире.
- Насколько я понимаю, вы видите будущее, в котором между Арменией и Азербайджаном установлены мирные отношения, в котором азербайджанцы мирно сосуществуют с армянами внутри Армении, и Армения превращается в многонациональную страну. И это, возможно, то будущее, которое вы хотите достичь.
- Да. Жить так, как это было до последней депортации, но без радикальных элементов. Армяне должны прекратить этническую дискриминацию в отношении азербайджанцев. Они должны перестать вести такую политику по отношению к нам. Думаю, что если они это прекратят, то мы сможем жить с армянами. Но данный процесс будет непростым. Сначала нам придется пройти через международную миссию и подписать договор, и только потом мы сможем достичь мира.