«Հայոց պետականությունը գտնվում է դրսից կառավարվող նեխման վիճակում» Վասիլի Կոլտաշովը՝ Caliber.Az- կայքում
10 Ապրիլի 2023 15:08
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ Նոր հասարակության ինստիտուտի տնօրեն, ռուսաստանցի քաղաքագետ Վասիլի Կոլտաշովի հետ։
- Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի անցած շաբաթ կայացած այցը Թուրքիա՝ տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների լուծման, Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի, թուրք-հայկական հարաբերությունների, ինչպես նաև Ռուսաստանի Դաշնության և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների ամրապնդման տեսանկյունից։ Այս ուղղություններից ո՞րում կարող են առաջընթաց նկատվել տեսանելի ապագայում։
- Լավրովի այցը Թուրքիա ցույց է տալիս, որ Ռուսաստանը առաջվա պես ձգտում է ունենալ հավասարակշիռ իրավիճակ Կովկասում և վերացնել առկա հակասությունները։ Թուրքիան, ըստ ամենայնի, նույնպես շահագրգռված է, որպեսզի Կովկասի տարածաշրջանը կրկին չդառնա պատերազմի էպիկենտրոն և լարվածության գոտի, ինչին միանշանակ ձգտում են արևմտյան պետությունները։ Հետևաբար, գոնե այս փուլում հույս կա, որ տարածաշրջանում իրավիճակը կմնա հարաբերական հանգիստ վիճակում։
- Ձեր վերաբերմու՞նքը Ռուսաստանի Դաշնության հասցեին Հայաստանի ղեկավարության սադրիչ հայտարարությունների, ՀԱՊԿ-ի շուրջ ստեղծված իրավիճակի, Հայաստանի կողմից Հռոմի ստատուտի ընդունման նկատմամբ։ Սա ինչո՞վ կարող է ավարտվել Երևանի համար։
- Ռուսաստանի և ՀԱՊԿ-ի հասցեին Հայաստանի ղեկավարության կտրուկ հայտարարությունները, ինչպես նաև Երևանի կողմից Հռոմի ստատուտի ընդունումը և այլն, ցույց են տալիս, որ այդ երկիրը, թեև իրեն դիրքավորում է որպես Արևմուտքի ճամբարում խաղացող, իրականում հանդիսանում է փոքրիկ ֆիգուրա մեծ շախմատային խաղում: Հայ ժողովրդին տրամադրել են Ռուսաստանի դեմ, և Փաշինյանը ամեն ուժերով նպաստում է դրան։ Այն, ինչ տեղի է ունենում Հայաստանի Հանրապետությունում, պայմանավորված է նրանով, որ հայ հասարակության զգալի՝ հատկապես սակավակիրթ մասը, որոնց վրա, փաստորեն և կողմնորոշվում է փաշինյանական ռեժիմը, չի հասկանում, թե նրան ինչի մեջ են ներքաշել և շարունակում է խաղաղությունը տեսնել հայակենտրոն ձևով։
- Դուք ինչպիսի՞ աշխարհաքաղաքական դասավորության դեպքում հնարավոր կհամարեիք Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքումը։
- Չեմ կարծում, որ մոտ ապագայում կարելի է ակնկալել Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքումը։ Թեկուզ միայն այն պատճառով, որ դրանում շահագռգռված չեն բրիտանացիները, ամերիկացիները և ֆրանսիացիները, որոնց հարկավոր է լարվածություն ստեղծել Կովկասի տարածաշրջանում և այն ուղղել Ռուսաստանի դեմ։ Մյուս կողմից, Փաշինյանը և նրա թիմը, կարծես թե իրենց համար որոշել են Ղարաբաղը թաղել որպես «Հայկական ինքնավարություն», կամ որպես «անկախ հանրապետություն», անվանեք ինչպես ուզում եք։ Այսինքն, փաստորեն այնպես անել, որպեսզի Ադրբեջանը ամբողջությամբ վերցնի Ղարաբաղը։ Բնականաբար, այս ծրագիրը չի հնչում հանրությանը, քանի որ այն չի ընկալվի հայ հասարակության կողմից, բայց այն իր տեղն ունի։ Կարծում եմ, որ որոշ ժամանակ անց խաղաղության մասին պայմանագիրը կարող է կնքվել առանց հայ բնակչության ուշադրությունը գրավելու։ Հիմա Փաշինյանի համար կարևոր է վերահսկողության տակ պահել իրավիճակը երկրի ներսում և պահպանել իր իշխանությունը։ Դրա հետ մեկտեղ՝ փորձագիտական հանրության համար այնուամենայնիվ մեծ հանելուկ է մնում, թե ինչու Հայաստանի բնակչությունը մինչև հիմա Փաշինյանին պատառ-պատառ չի արել 2020 թվականին նրա արածի համար։
- Իսկ ի՞նչ եք կարծում, ինչու՞:
- Կարծում եմ, որ պատճառը նրանում է, որ Հայաստանի հասարակությունը և հայկական պետականությունը ոչ միայն վերելքի մեջ չեն, այլ ընդհանրապես գտնվում են դրսից կառավարվող քայքայման վիճակում։ Սա նկատի ունենալով Փաշինյանը իրեն ապահով է զգում, բայց ոչ այնքանով, որ բացահայտ ասի այն մասին, որ նա կարող է «հանձնել» Ղարաբաղը և հետո խաղաղության մասին պայմանագիր կնքել Բաքվի հետ։ Սակայն կասկած չի հարուցում, որ ամեն դեպքում, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի ձեռքբերումը կախված է արևմտյան պետություններից։ Ինչպես նրանք որոշեն, այնպես էլ լինի:
- Վերջին շրջանում Հայաստանում հաճախակիացել են հայտարարությունները, թե իբր երկրի տնտեսությունը վերելք է ապրում։ Ի՞նչ կարծիքի եք այդ առնչությամբ, և ի՞նչ կլինի Հայաստանի տնտեսության հետ այն դեպքում, երբ այն ամբողջովին շրջվի դեպի Արևմուտք։
- Հայաստանի տնտեսությունը չափազանց կախված է ռուսական շուկայից։ Հայաստանի տնտեսության համար բարենպաստ ռեժիմը այնպիսի զգացողություն է ստեղծում, որ այն կարող է մնալ բավականին հավասարակշռված վիճակում, կարող է աճել՝ միաժամանակ ստանալով որոշակի օգուտներ Եվրոպական Միությունից, Արևմուտքի որոշ սուբսիդիաներ և օգտվելով ռուսական շուկայի հնարավորություններից։ Սրանում է և կայանում Հայաստանի տնտեսության հիմնական խնդիրը, որ այն ունի երկկողմանի ուղղվածություն։ Եթե Ռուսաստանը դադարեցնի գնումները Հայաստանից՝ հայկական ապրանքները փոխարինելով, օրինակ, ադրբեջանականով, եթե Հայաստանը չհամարվի այն երկիրը, որին Ռուսաստանը բարենպաստում է, ապա դա լուրջ խնդիր կլինի Հայաստանի տնտեսության համար։ Փաշինյանը դա հասկանում է, հետևաբար, իր վարչակազմի համար գլխավոր թշնամին դե ֆակտո հանդիսանում է ոչ թե Ադրբեջանը, այլ հենց Ռուսաստանը։ Միևնույն ժամանակ, Մոսկվան շահագրգռված չէ նրանում, որպեսզի ստրեսի ենթարկել հայ հասարակությանը և նրան ցույց տալ, որ հարաբերությունները փչացել են հայկական կողմի պատճառով։ Նույնիսկ դրանով հանդերձ, որ փաշինյանական քարոզչությունը Ռուսաստանի մասին այնպիսի պատկերացում է տարածում, ինչպես մի ուտիլիտար երկրի, որը պետք է անընդհատ որոշակի ռեսուրսներ տա Հայաստանին, պայքարի նրա համար և ստեղծի «Մեծ Հայաստան»։ Որովհետեւ, ինչպես պնդում է հայկական կողմի քարոզչությունը՝ Ռուսաստանը Հայաստանից բացի դաշնակիցներ չունի։ Բայց Հայաստանը նույնպես Ռուսաստանի դաշնակիցը չէ...
Մյուս կողմից, Հայաստանի ամբողջական շրջադարձ դեպի Արևմուտք դժվար թե հնարավոր լինի, քանի որ Արևմուտքը Հայաստանով խաղում է այնպես, կարծես դա և ռուսական գործոնն է Կովկասում, անընդհատ նրան ահա այսպես ռուսամետ նմանակելով և հայտարարելով, որ նրան նեղացնում են, և նրա հետ չեն շփվում այն երկրները, որոնք այլևս չեն հանդիսանում ռուսամետ։ Ահա այստեղից էլ և ծագում են բոլոր հակասությունները։ Բայց ինձ թվում է, որ հենց տեղի ունենա Հայաստանի ամբողջական շրջադարձը դեպի Արևմուտք, ինչը իրականում վաղուց արդեն տեղի է ունեցել ռազմական, քաղաքական և գաղափարական մակարդակով, ապա Ռուսաստանի Դաշնությունը կկարողանա խզել հարաբերությունները Հայաստանի հետ։ Բայց հիմա, այս պահին, երբ Դոնբասում ծանր մարտեր են ընթանում, Մոսկվայի համար ձեռնտու չէ իր համար ստեղծել լարվածության նոր օջախ։ Եվ դրանից օգտվում է Արեւմուտքը՝ առանց քաշվելու լարվածության նոր օջախներ ստեղծելով Կովկասում։

«Армянская государственность находится в состоянии управляемого извне гниения» Василий Колташов на Caliber.Az
10 Апреля 2023 09:41
Интервью Caliber.Az с директором Института нового общества, российским политологом Василием Колташовым.
-Как вы оцениваете состоявшийся на минувшей неделе визит главы российского МИД Сергея Лаврова в Турцию с точки зрения урегулирования вопросов региональной безопасности - ситуации в Карабахе, турецко-армянских отношений, а также укрепления взаимосвязей РФ и Турции? В каком из этих направлений могут появиться подвижки в обозримом будущем?
- Визит Лаврова в Турцию показывает, что Россия по-прежнему стремится иметь равновесную обстановку на Кавказе и устранить имеющиеся противоречия. Турция, по всей видимости, тоже заинтересована в том, чтобы Кавказский регион не стал снова эпицентром войны и зоной напряженности, чего однозначно добиваются западные государства. Поэтому, по крайней мере на этом этапе, есть надежда, что ситуация в регионе будет оставаться в состоянии относительного покоя.
- Ваше отношение к провокационным заявлениям руководства Армении в адрес РФ, ситуации вокруг ОДКБ, принятию Арменией Римского статута? Чем это может закончиться для Еревана?
- Резкие заявления руководства Армении в адрес России и ОДКБ, а также принятие Ереваном Римского статута и прочее показывают, что эта страна, хоть и позиционирует себя как игрока в лагере Запада, на самом деле является лишь мелкой фигурой в большой шахматной игре. Армянский народ настроили против России, и Пашинян всеми силами содействует этому. Происходящее в РА связано с тем, что значительная часть армянского общества, особенно малообразованная, на которую, собственно, и ориентируется пашиняновский режим, не понимает, во что его втянули и продолжает видеть мир армяноцентрично.
- При каком геополитическом раскладе вы бы посчитали возможным заключение мирного договора между Баку и Ереваном?
- Не думаю, что в ближайшем будущем можно ждать заключения мирного договора между Баку и Ереваном. Хотя бы потому, что в этом не заинтересованы британцы, американцы и французы, которым нужно создавать напряженность в регионе Кавказа и направлять ее против России. С другой стороны, Пашинян и его команда, похоже, приняли для себя решение похоронить Карабах как «армянскую автономию» или как «независимую республику» – называйте как угодно. То есть, по сути, сделать так, чтобы Азербайджан полностью забрал Карабах. Естественно, этот план не озвучивается на публику, так как не будет понят армянским обществом, но он имеет место быть. Полагаю, что по истечении какого-то времени может быть заключено соглашение о мире без привлечения внимания армянского населения. Сейчас Пашиняну важно удержать под контролем ситуацию внутри страны и сохранить свою власть. Вместе с тем для экспертного сообщества все еще остается большой загадкой вопрос, почему армянское население до сих пор не разорвало Пашиняна в клочья за то, что он сделал в 2020 году?
- А как вы считаете - почему?
- Полагаю, причина в том, что армянское общество и армянская государственность не только не на подъеме, но и вообще находятся в состоянии управляемого извне гниения. Ввиду этого Пашинян чувствует себя в безопасности, но не настолько, чтобы открыто говорить о том, что он может «сдать» Карабах и потом заключить соглашение о мире с Баку. Однако не вызывает сомнений, что в любом случае достижение соглашения о мире между Азербайджаном и Арменией зависит от западных государств. Как они решат, так и будет.
- В последнее время в Армении участились заявления, что экономика страны якобы находится на подъеме. Что думаете по этому поводу вы и что станет с армянской экономикой в случае ее полного разворота на Запад?
- Армянская экономика крайне зависима от российского рынка. Режим благоприятствования для армянской экономики создает ощущение, что она может оставаться в достаточно равновесном состоянии, может расти, одновременно получая какие-то выгоды от Европейского Союза, какие-то субсидии Запада и используя возможности российского рынка. В этом и заключается главная проблема армянской экономики, что она двусторонне направлена. Если Россия оборвет закупки у Армении, заменив армянские товары, к примеру, азербайджанскими, если Армения не будет считаться страной, которой Россия благоприятствует, то для армянской экономики это будет серьезной проблемой. Пашинян это понимает, поэтому де-факто для его администрации главным врагом является не Азербайджан, а именно Россия. В то же время Москва не заинтересована в том, чтобы подвергать стрессу армянское общество и показывать ему, что отношения испорчены из-за армянской стороны. Даже при том, что пашиняновская пропаганда распространяет представление о России, как о такой утилитарной стране, которая должна постоянно давать какие-то ресурсы Армении, воевать за нее и создавать «Великую Армению». Потому что, как утверждает пропаганда армянской стороны, у России нет никаких союзников, кроме Армении. Но Армения тоже не союзник России…
С другой стороны, полный разворот Армении в сторону Запада едва ли возможен, потому что Запад играет Арменией так, будто бы это и есть российский фактор на Кавказе, постоянно имитируя ее такой вот пророссийской и заявляя, что ее обижают и с ней не контактирует те страны, которые уже не являются пророссийскими. Вот отсюда и возникают все противоречия. Но мне кажется, что как только случится полный разворот Армении на Запад, который на самом деле давно произошел на военном, политическом и идеологическом уровне, то РФ сможет порвать отношения с Арменией. Но сейчас, в момент, когда идут тяжелые бои на Донбассе, для Москвы создавать для себя новый очаг напряженности невыгодно. И Запад этим пользуется, без стеснения создавая новые очаги напряженности на Кавказе.