«Անցակետը գտնվում է այնտեղ է, որտեղ պետք է» Օտարերկրյա փորձագետները՝ Caliber.Az-կայքում
Շարունակվում են՝ իրավիճակը իր օգտին հետ բերելու, Լաչին-Խանքենդի ճանապարհի սկզբնամասում անցակետի տեղադրման համար այլ երկրների օգնությամբ Բաքվի վրա ճնշում գործադրելու Հայաստանի փորձերը։ Այստեղ և՛ Հայաստանը, և՛ մի շարք երկրներում, միջազգային կազմակերպություններում ու կառույցներում հայամետ լոբբին հիմնվում են տափակ արտահայտությունների վրա՝ ակնհայտորեն հաշվարկելով, որ ապատեղեկատվության և ի տեր հանգուցյալ «միացում» նախագծի համար՝ մի ծով արցունքներ թափելու օգնությամբ կստացվի մոլորեցնել համաշխարհային հանրությանը, այն տրամադրել մեր երկրների դեմ։ Այսպես, օրինակ, մեր երկրում տխրահռչակ ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆը նույնիսկ ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատ է ներկայացրել՝ Ղարաբաղի «անկախությունը» ճանաչելու մասին անհեթեթ բանաձեւի նախագիծը։
Բարեբախտաբար, ի տարբերություն հայերի և նրանց լացուկումած լոբբիստների, ադեկվատ մարդիկ ամեն ինչ տեսնում և ամեն ինչ հիանալի հասկանում են։ Օրինակ, ինչպես Caliber.Az-ին հետ զրույցում նշել է՝ վրաստանցի քաղաքագետ, Կովկասի ժողովուրդների համադաշնության նախագահ Զաալ Կասրելիշվիլին, «եթե ինչ-որ մեկը Ղարաբաղում, օտար երկրի՝ Ադրբեջանի տարածքում, որոշի ռազմական ճանապարհով ապակայունացնել իրավիճակը, ապա նա կստանա իր պատիժը»։
«Ապայման, շատ խնդիրներ կլուծվեին սահմանների սահմանազատմամբ, որը անմիջապես կտեղաբախշեր կարմիր գծերը և պարզ կլիներ, թե ինչ կարող է լինել նման պայմանագրի խախտման համար»,- հավելել է Զ. Կասրելիշվիլին։
Նրա կարծիքով, Հայաստանը կամավոր չի համաձայնի սահմանազատմանը, ինչից կօգտվի Ռուսաստանը, որը, հասկանալով, որ տանուլ է տալիս Ուկրաինայում պատերազմը, ոչ մի կերպ բաց չի թողնի Կովկասում ճնշման լծակները։
«Բնական է, որ հիմա Հայաստանում շատերն են վրդովված Լաչինի անցակետի հայտնվելով։ Սակայն, վստահեցնում եմ ձեզ, Հայաստանում նույնպես կան մարդիկ, ովքեր կցանկանան հնարավորինս արագ լուծել այս հարցը՝ Ադրբեջանի հետ կնքելով լիարժեք խաղաղության պայմանագիր։
Կարծում եմ, որ Վրաստանը նորից պետք է առաջարկի՝ Բաքվի և Երևանի միջև բանակցությունների հերթական փուլն անցկացնելու համար իր ծառայությունները»,- ընդգծել է մեր զրուցակիցը։
Նրա խոսքով, հայ-ադրբեջանական դիմակայությունը, Ցխինվալիի և Աբխազիայի հակամարտությունները՝ ժամային ռումբեր են, որոնք շատ շուտով կխանգարեն արդեն նաև եվրոպացիների բարեկեցությանը։ Սա արդեն ոչ միայն ադրբեջանա-հայկական կամ վրացական խնդիր է։
«Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի ճանապարհին անցակետի տեղադրմանը, ապա կարծում եմ, որ անկախ երկիրը ոչ միայն պետք է, այլև պարտավոր է պաշտպանել իր սահմանները, իր քաղաքացիների անվտանգությունը, բարոյապես և ֆիզիկապես իր պետականությունը։ Անցակետը գտնվում է այնտեղ, որտեղ պետք է՝ Ադրբեջանը դրանով իսկ ապահովում է իր անվտանգությունը։ Եվ մենք, վրացիներս, շատ ուրախ կլինեինք, եթե մեր կառավարությունը նույնպես անցակետ տեղադրեր այնտեղ, որտեղ սկսվում է ժամանակավոր օկուպացված վրացական տարածքը։ Վստահ եմ, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի ճանապարհին անցակետի տեղադրումը դրական ազդեցություն կունենա համակովկասյան անվտանգության խնդրի վրա, հավասարապես նաև Ղարաբաղում խաղաղ կյանք հաստատելու հետ կապված՝ Բաքվի այլ կառուցողական գործողությունները»,- ասել է Զ. Կասրելիշվիլին։
Իր հերթին, ուկրաինացի ռազմական փորձագետ, Ուկրաինայի Զինված ուժերի հատուկ նշանակության առաջին ջոկատի մամուլի սպա Տարաս Բերեզովեցը նշել է, որ, մի կողմից, Հաքարի գետի կամրջի մոտ անցակետի ստեղծման հետ կապված իրավիճակը մտահոգություն է առաջացրել՝ միջազգային կազմակերպությունների մի մասի և նույնիսկ Վաշինգտոնի մոտ, սակայն, մյուս կողմից, կա մի մեծ «բայց»՝ արժե հաշվի առնել, որ այդ տարածքը, միջազգային իրավունքի համաձայն, հանդիսանում է Ադրբեջանի ինքնիշխան տարածք և հետևաբար՝ Անցակետի տեղադրումը ավելի ճիշտ կլինի անվանել պատասխան քայլ, արձագանք Հայաստանի կառավարության կողմից բազմաթիվ խախտումների։
«Տեղ էին գտել զենքի ներկրում և ապօրինի իրերի տեղափոխում Ադրբեջանի տարածք։ Հետևաբար կարելի է ասել, որ ադրբեջանական կողմից անցակետի տեղադրումը դարձել է հարկադրված միջոց։ Ադրբեջան՝ իր տարածքները պաշտպանելու և առկա բոլոր օրինական միջոցներով իր տարածք զենքի ու զինյալների մուտքը կանխելու լիովին իրավունք ունի»,- ասել է Տ. Բերեզովեցը։

«КПП стоит там, где надо»
Продолжаются попытки Армении отыграть ситуацию назад и в свою пользу, надавить с помощью других стран на Баку из-за установки КПП в начале дороги Лачин – Ханкенди. Тут и Армения, и проармянское лобби в ряде стран и международных организациях и структурах полагаются на избитые фразы, очевидно рассчитывая, что с помощью дезинформации и моря пролитых слез по почившему в бозе проекту «миацум» получится ввести в заблуждение мировое сообщество, настроить его против нашей страны. Так, например, печально известный в нашей стране американский конгрессмен Адам Шифф даже представил в Палату представителей Конгресса США абсурдный проект резолюции о признании «независимости» Карабаха.
К счастью, в отличие от армян и их проплаченных лоббистов, адекватные люди все видят и все прекрасно понимают. Например, как отметил в беседе с Caliber.Az грузинский политолог, председатель Конфедерации народов Кавказа Заал Касрелишвили, «если кто-то в Карабахе, на территории чужой страны - Азербайджана, решил дестабилизировать обстановку военным путем, то он получит свое наказание».
«Безусловно, многие проблемы решила бы демаркация границ, которая бы сразу расставила красные линии и было бы ясно, что может быть за нарушение такого договора», - добавил З.  Касрелишвили.
По его мнению, Армения добровольно не пойдет на демаркацию, чем воспользуется Россия, которая, понимая, что проигрывает войну в Украине, ни в коей мере не выпустит рычагов давления на Кавказе.
«Естественно, что сейчас в Армении многие возмущены появлением КПП в Лачине. Однако, уверяю вас, в Армении тоже есть люди, которые хотели бы решить этот вопрос как можно скорее, заключив полноценный мирный договор с Азербайджаном.
Я думаю, что Грузии вновь следует предложить свои услуги для проведения очередного раунда переговоров между Баку и Ереваном», - подчеркнул наш собеседник.
По его словам, армяно-азербайджанское противостояние, конфликты в Цхинвали и Абхазии – это мины замедленного действия, которые очень скоро будут мешать благосостоянию уже и европейцев. Это уже не только азербайджано-армянская или грузинская проблема.
«Что касается установки Азербайджаном КПП на Лачинской дороге, то я думаю, что независимая страна не только должна, но и обязана защищать свои границы, безопасность своих граждан, морально и физически свою государственность. КПП стоит там, где надо – Азербайджан тем самым обеспечивает свою безопасность. И мы, грузины, были бы очень рады, если бы наше правительство тоже установило КПП там, где начинается временно оккупированная грузинская территория. Уверен, что установка Азербайджаном КПП на Лачинской дороге положительно повлияет на общекавказскую проблему безопасности, равно как и другие конструктивные действия Баку, связанные с налаживанием в Карабахе мирной жизни», - сказал З. Касрелишвили.
В свою очередь, украинский военный эксперт, пресс-офицер первой бригады специального назначения ВСУ Тарас Березовец отметил, что, с одной стороны, ситуация с установлением КПП у моста через реку Хакари вызвала беспокойство со стороны международных организаций и даже в Вашингтоне выразили обеспокоенность, однако с другой стороны, есть большое «но» - стоит учесть, что эта территория, согласно международному праву, является суверенной территорией Азербайджана и поэтому установку КПП правильнее назвать ответным шагом, реакцией на многочисленные нарушения, к которым прибегало правительство Армении.
«Имели место провоз оружия и перемещение незаконных объектов на территорию Азербайджана. Поэтому можно сказать, что установка КПП азербайджанской стороной стала вынужденной мерой. Азербайджан имеет полное право защищать свою территорию и не допускать проникновения оружия и боевиков на свою территорию всеми доступными законными способами», - сказал Т. Березовец.