««Լաչին» անցակետի դեմ սադրանքները կշրջվեն Երևանի դեմ» Փորձագիտական կարծիքներ Caliber.Az կայքում
«Լաչին» սահմանային անցակետը սկսել է աշխատել սովորական ռեժիմով՝ այժմ այնտեղով անարգել տեղաշարժվում են հայազգի քաղաքացիները իրենց անձնական մեքենաներով, գործում է անձնագրային հսկողություն և անհրաժեշտության դեպքում իրականացվում է ավտոմեքենաների խուզարկում։ Այս իմաստով Ադրբեջանը հավատարիմ է իր սկզբունքներին. հիմնական չափանիշը՝ անվտանգությունն է՝ Ղարաբաղ զենքի և հանցավոր տարրերի մուտքից խուսափելու նկատառումով, սահմանային անցակետով անցնելու համար այլ սահմանափակումներ չկան։
Սակայն դա ձեռք չի տալիս մեր «հին» հարեւաններին, որոնք անխոնջ, մանտրայի պես բարձրաձայնում են հիմարություն այն մասին, որ, իբր, Ադրբեջանը մտադիր է իրականացնել «էթնիկ զտումներ»։ Ինչպես նաև հայկական լրատվամիջոցներում և հանրությունում երբեմն տարածվում են սադրիչ տեղեկություններ այն մասին, որ իբր անցակետում խախտվում են հայերի իրավունքները, իսկ ինչ-որ մեկը նույնիսկ վատ է զգացել ադրբեջանցի սահմանապահին տեսնելով։ Դե, այստեղ ինչ կարելի է ասել՝ նույնիսկ տարօրինակ կլիներ, եթե մենք նման հերյուրանքներ չլսեինք։
Միևնույն ժամանակ, ինչպես Caliber.Az-ի հետ զրույցում հայտարարել է հայ բլոգեր և ակտիվիստ Իշխան Վերդյանը, Լաչինի շրջանում սահմանային անցակետի տեղադրման կարևորությունը չի կարելի վերագնահատել։ Որովհետեւ, նրա խոսքով, առաջին հերթին, «սա առաջին գործունյա քայլն է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների նորմալացման գործընթացում, եթե նույնիսկ հայկական կողմը դա ճանչել չի ուզում»։ Չէ որ անցակետը, ասում է Վերդյանը, մտցնում է հստակ սահմանազատում, տեղայնացնում է երկու պետությունների պատասխանատվության գոտիները իրենց միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում, իսկ դա՝ խաղաղության գործընթացի իրականացման կարևորագույն կետերից մեկն է։
«Երկրորդը, սահմանային անցակետը ունի նաև աշխարհաքաղաքական նշանակություն, քանի որ այն գծում է տարածաշրջանի ապագա կոնֆիգուրացիայի ուրվագիծը, որում անթաքույց շահեր ունեն աշխարհաքաղաքական խոշոր դերակատարները, ինչպիսիք են Ռուսաստանի Դաշնությունը, ԱՄՆ-ը և Ֆրանսիան: Սահմանային անցակետը սահմանում է երկրների միջև հաղորդակցության նոր, քաղաքակիրթ կանոններ և ապագայում կարող է լավ օրինակ ծառայել հայ-ադրբեջանական սահմանի այլ ոչ պակաս կարևոր հատվածներում նույն անցակետերի իրագործման համար»,- նշել է հայ քաղաքագետը։
Սահմանային անցակետի հայտնվելու փաստը, նրա կարծիքով, -ինքնին հասկանալի, տրամաբանական ու օրինական է, և դա վաղ թե ուշ պետք է տեղի ունենար։
«Այս տեսանկյունից հայկական կողմի վրդովմունքը սակավ հասկանալի է։ Եթե Հայաստանում կարծում էին, որ սահմանին երբեք չպետք է հայտնվի սահմանային անցակետ, ապա մենք ափսոսանքով ստիպված ենք արձանագրել Հայաստանի արտաքին քաղաքականության պատասխանատու կառույցների, մեղմ ասած, քաղաքական անհեռատեսությունը, եթե ոչ՝ անիրազեկությունը»,- նշել է հայ բլոգերը։ .
Այս կապակցությամբ նա նշում է Երևանի քաղաքական գործիչների ևս մեկ անհեթեթ հույսը՝ նրանք, կարծես թե գիտակցում են, որ իրենց այդպես էլ չհաջողվեց Ադրբեջանին հրահրել Ղարաբաղում նոր հակամարտության մեջ։ Այժմ, ապրիլի 23-ից հետո, այսինքն՝ սահմանային անցակետի հայտնվելու հետ, ակնհայտ է, որ այդ ծրագրերն իրականացնելը կլինի նկատելիորեն ավելի դժվար։
«Ինչպես նաև կարելի է ֆիքսել հայ քաղաքագիտական շրջանակներում այն հիասթափությունը նրանով, որ Ադրբեջանը չի էլ պատրաստվում իրականացնել շրջափակում կամ էթնիկ զտումներ։ Սահմանային անցակետը և դրանով հայկական մեքենաների քաղաքակիրթ անցումը արմատախիլ են անում հայկական կողմի որդեգրած անխուսափելի ցեղասպանության խելագար հայեցակարգը՝ միակ հաղթաթուղթը թևքում, - ինչը և առաջացնում է նման ոչ ադեկվատ արձագանք։ Մնում է հուսալ, որ փոխըմբռնում կգա, և Հայաստանը կընդունի քաղաքակիրթ խաղի կանոնները»,- ասել է Ի.Վերդյանը։
Իսկ ինչպես համարում է ղազախ քաղաքագետ Ազատ Ախմետովը, հայկական կողմի համար գնալով ավելի դժվար է դառնում ստվեր գցել հյուսացանկապատի վրա, չէ որ, այն ամենը, ինչ անում է Ադրբեջանը, իրականացվում է իրավական դաշտի շրջանակներում։
«Անշուշտ, Սահմանային անցակետի տեղադրումը՝ հայ անջատողականների և Երևանում ռևանշիստների համար սարսափելի երազ է։ Բայց արժե խոստովանել, որ իրենք են հետևողականորեն գնացել այդ ուղղությամբ՝ ինչ-որ իմաստով խաղալով Ադրբեջանի հետ, չէ որ այն ամենը, ինչ Բաքուն անում է Ղարաբաղում, ուղղված է անվտանգության և իրավակարգի գործոնների հաստատմանը, իսկ հայերը համառորեն դրանք խարխլում էին։ Ամեն ինչ կազմավորվեց «ինչի համար պայքարեցին, դրան էլ դեմ առան» բանաձեւով։ Այն, թե ինչպես են ադրբեջանցի սահմանապահները պրոֆեսիոնալ և ճիշտ աշխատում Հայաստանի հետ սահմանին, բացատրության կարիք չունի։ Ադրբեջանը պարզաբանել է իր դիրքորոշումը սահմանային անցակետի բացման վերաբերյալ, այնպես որ այդ ուղղությամբ ցանկացած հայկական սադրանք կծառայի միայն անջատողականների և Երևանի նախկին ծառայությանը։ Բեռլինը, Բրյուսելը, Վաշինգտոնը հիանալի տեսնում են, թե ով չի ցանկանում խաղաղություն և երկխոսություն»,- ասել է Ա. Ախմետովը:
Ռուսաստանցի քաղաքագետ, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի տնտեսական գիտությունների թեկնածու Ալեքսանդր Կարավաևի կարծիքով, Երևանը փաստորեն գործում է՝ սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման, տրանսպորտային միջանցքների ապաշրջափակման, մաքսային և սահմանապահ կետերի տեղադրման շուրջ բանակցությունների բարդ գործընթացը արգելափակելու համար պատասխանատվությունը իր վրայից հանելու տրամաբանությամբ՝ այն ամենը, ինչ պետք է քննարկվեր և իրականացվեր Ադրբեջանի և Հայաստանի հարաբերություններում կուտակված այս բոլոր «շրջափակումները» վերլուծելիս, Երևանում, 44-օրյա պատերազմից գրեթե անմիջապես հետո, սկսեցին մեկնաբանել որպես զիջում ադրբեջանական կողմին։
«Հարցերի այս ամբողջ բլոկը Փաշինյանին ընդդիմացող և խորհրդարանում որոշումների կայացման վրա ազդող քաղաքական ուժերի կողմից հատկապես մեկնաբանվում է որպես զիջում»,- ընդգծել է ռուսաստանցի քաղաքագետը։
Եվ Փաշինյանի խմբակցությունը, նրա խոսքով, իր համար այս հարցը լուծել է շատ հեշտ ու հասարակ՝ հակառակ պահանջատիրության մարտավարությամբ այդ ամենը թափել թփերի մեջ։ Այն ակնկալիքով, որ իրենց փոխարեն այս ամենը կանի Ադրբեջանը և Հայաստանին պարզապես կդնի փաստի առաջ։
«Իմ կարծիքով, սա Փաշինյանի և իր թիմի գիտակցված ռազմավարությունն է՝ այդպես կարելի է բավականին երկար մնալ իշխանության ղեկին և ցուցադրել այն երևակայությունը, որ գործում ես ազգային-հայրենասիրական ճամբարի շահերից՝ առանց մտահոգվելու, որ ռևանշիստ ուժերը մի օր քեզ դուրս կհանեն առանձնասենյակից։ Դրանով հանդերձ Փաշինյանը, կարծես թե խոստովանում է, որ չի կարող որևէ կերպ ազդել Ադրբեջանի գործողությունների վրա, լինի դա սահմանին սահմանային դիրքերի, կամ սահմանային անցակետերի տեղադրումը, ինչն ի վերջո տեղ է գտել։ Այս ուրվագծում կարելի է ներառել նաև այլ քայլեր՝ այստեղ ավելի շատ եվրոպական կառույցների ներգրավելը, խաղերը ԱՄՆ-ի հետ, Ռուսաստանից ինչ-որ բան սակարկելու փորձեր: Պահպանել իշխանությունը և նվազագույն կորուստներով դուրս գալ այս գործընթացից՝ ահա այսպիսին է, ըստ երևույթին, Փաշինյանի խաղի մտահաղացումը։ Որը առաջիկայում ևս կշարունակվի այս ոգով»,- նշել է քաղաքագետը։
Նրա խոսքով, միանգամայն սպասելի էր, որ Ադրբեջանը վաղ թե ուշ կդիմի սահմանային անցակետի տեղադրմանը, եթե Ղարաբաղը զենքով ու զինյալներով մղելու քաղաքականությունը շարունակվի։
«Բայց վաղ թե ուշ Հայաստանը, եղջյուրներով ու սմբակներով դիմադրելով կամ չդիմադրելով, միևնույն է, կնքելու է խաղաղության պայմանագիր։ Այն կարող է նշանակվել տարբեր ձևերով. հուշագիր կամ հայտարարություն: Եվ այս իրադարձության նկատմամբ Հայաստանում հասարակական բացասական արձագանքը նվազեցնել համար՝ Երեւանում գործընթացը, Փաշինյանի մարտավարությամբ, հնարավորինս կձգձգվի։ Սակայն դա, միեւնույն է, լինելու է, եւ Փաշինյանը դրանում իրեն հիանալիորեն հաշիվ է տալիս։
Իսկ ինչ վերաբերում է Ղարաբաղի հայ համայնքի վերաինտեգրմանը, այստեղ նույնպես հասկանալի է, որ վաղ թե ուշ, նույնիսկ տեղի հայերի հետ երկխոսության բացակայության դեպքում, կսկսվի որոշակի ենթակառուցվածքի ծավալում. օրինակ, ես վստահ եմ, կարճաժամկետ հեռանկարում կհայտնվի ASAN-ի կետը, որը կզբաղվի տեղի բնակչությանը ադրբեջանական անձնագրեր հատկացնելուն։ Այս գործընթացը, օրինակ, կարող է իրականացվել ռուս խաղաղապահների աջակցությամբ՝ այս ամենը Եռակողմ հայտարարության դրույթների մշակման շրջանակներում է»,- ամփոփել է Ա.Կարավաևը։

«Провокации против ППП «Лачин» обернутся против Еревана»
Погранично-пропускной пункт (ППП) «Лачин» заработал в штатном режиме – теперь через него беспрепятственно передвигаются граждане армянского происхождения на личном транспорте, работает паспортный контроль и при надобности осуществляется досмотр автомобилей. В этом смысле Азербайджан верен своим принципам: главный критерий – безопасность, во избежание попадания в Карабах оружия и криминальных элементов, других ограничений для проезда через ППП нет.
Однако это не устраивает наших «древних» соседей, которые без устали, словно мантру, озвучивают глупость о том, что, мол, Азербайджан намерен осуществить «этнические чистки». Также в армянских СМИ и пабликах мелькают провокационные сообщения о том, что на ППП якобы нарушаются права армян, а кому-то даже стало плохо от вида азербайджанского пограничника. Ну что тут сказать – было бы даже странно, если бы таких небылиц мы не услышали.
В то же время, как заявил в беседе с Caliber.Az армянский блогер и активист Ишхан Вердян, значимость установки ППП в Лачинском районе невозможно переоценить. Потому что, по его словам, во-первых, «это первый действенный шаг в процессе нормализации армяно-азербайджанских отношений, даже если армянская сторона этого признавать не хочет». Ведь ППП, говорит Вердян, вводит четкое разграничение, локализует зоны ответственности двух государств в рамках своих международно признанных границ, а это - один из важнейших пунктов в реализации мирного процесса.
«Во-вторых, ППП имеет и геополитическое значение, так как оно рисует наброски будущей конфигурации региона, в котором имеют неприкрытые интересы большие геополитические игроки, такие как РФ, США и Франция. ППП устанавливает новые, цивилизованные правила общения между странами и в будущем может послужить хорошим примером для реализации таких же пропускных пунктов на других, не менее важных участках армяно-азербайджанской границы», - заметил армянский политолог.
Факт появления ППП, по его мнению, - явление само собой разумеющееся, логичное и правовое, и это должно было рано или поздно произойти.
«С этой точки зрения возмущения армянской стороны малопонятны. Если в Армении думали, что ППП на границе не должен появиться никогда, то нам с сожалением приходится констатировать, мягко говоря, политическую недальновидность институтов, курирующих внешнюю политику Армении, если не их некомпетентность», - отметил армянский блогер.
В этой связи он отмечает еще одну абсурдную надежду ереванских политиканов – они, кажется, осознают, что им так и не удалось спровоцировать Азербайджан на новый конфликт в Карабахе. Теперь, после 23 апреля, то есть, с появлением ППП, очевидно, что реализовать эти планы будет заметно сложнее.
«Также можно зафиксировать разочарование в армянских политологических кругах тем, что Азербайджан и не собираелся осуществлять блокаду или этническую чистку. ППП и цивильный проезд армянских машин через него на корню ломают принятую армянской стороной безумную доктрину неизбежного геноцида - единственный козырь в рукаве, - что и вызывает такую неадекватную реакцию. Остается надеяться, что понимание придет, и Армения примет правила цивилизованной игры», - сказал И.Вердян.
А как считает казахстанский политолог Азат Ахметов, армянской стороне все сложнее наводить «тень на плетень», ведь все, что делает Азербайджан, реализуется в рамках правового поля.
«Безусловно, установка ППП – это страшный сон армянских сепаратистов и реваншистов в Ереване. Но стоит признать, что они сами последовательно шли в этом направлении, в каком-то смысле подыграв Азербайджану, ведь все, что делает Баку в Карабахе, направлено на налаживание факторов безопасности и правопорядка, а армяне настойчиво их подрывали. Все сложилось по формуле «за что боролись, на то и напоролись». То, как профессионально и корректно работают азербайджанские пограничники на границе с Арменией, говорит само за себя. Азербайджан разъяснил свою позицию по открытию ППП, так что любые армянские провокации в этом направлении сослужат дурную службу лишь сепаратистам и Еревану. Берлин, Брюссель, Вашингтон прекрасно видят, кто не хочет мира и диалог», - сказал А. Ахметов.
По мнению российского политолога, кандидата экономических наук РАН Александра Караваева, Ереван фактически действует по логике снятия с себя ответственности за торможение комплексного процесса переговоров по делимитации и демаркации границы, разблокирования транспортных коридоров, установления таможенных и пограничных постов – все, что предполагалось к обсуждению и реализации при разборе всех этих «завалов», что накопились в отношениях Азербайджана и Армении, в Ереване почти сразу после 44-дневной войны начали трактовать как уступку азербайджанской стороне.
«Весь этот блок вопросов интерпретируется политическими силами, оппонирующими Пашиняну и влияющими на принятие решений в парламенте, именно как уступка», - подчеркнул российский политолог.
И фракция Пашиняна, по его словам, решила для себя этот вопрос весьма легко и просто – слить все это в кусты с применением тактики обратных претензий. С ожиданием того, что все это за них сделает Азербайджан и просто поставит Армению перед фактом.
«На мой взгляд это сознательная стратегия Пашиняна и его команды – так достаточно долго можно оставаться у власти и демонстрировать видимость, что действуешь из интересов национал-патриотического лагеря без опасения, что тебя однажды вынесут из кабинета реваншистские силы. При этом Пашинян как бы расписывается в том, что никак не может повлиять на действия Азербайджана, будь то выставление пограничных постов или ППП на границе, что и имело место быть в конце концов. Под эту канву можно вписать и другие ходы – привлечение сюда побольше европейских структур, игры с США, попытки выторговать что-то у России. Сохранить власть и выйти из этого процесса с наименьшими потерями – вот такая, судя по всему, задумка игры Пашиняна. Которая будет продолжаться в этом духе и впредь», - обозначил политолог.
По его словам, вполне было ожидаемо, что Азербайджан рано или поздно пойдет на установление ППП, если политика накачивания оружием и боевиками Карабаха будет продолжаться.
«Но рано или поздно Армения, упираясь или не упираясь рогами и копытами, все равно пойдет на подписание мирного договора. Он может быть обозначен по-разному: меморандум или заявление. И для того, чтобы снизить негативную общественную реакцию в Армении на это событие, процесс в Ереване, по тактике Пашиняна, будет по возможности затягиваться. Однако это все равно произойдет и Пашинян прекрасно отдает себе в этом отчет.
Что же касается реинтеграции армянской общины Карабаха, тут тоже понятно, что рано или поздно, даже при отсутствии диалога с местными армянами, начнется развертывание определенной инфраструктуры: например, уверен, в краткосрочной перспективе появится пункт АСАН, который займется выдачей азербайджанских паспортов местному населению. Этот процесс, например, может осуществляться при содействии российских миротворцев - все это в рамках развития положений Трехстороннего заявления», - резюмировал А. Караваев.