«Հայաստանին ռուսական զենքի մատակարարումների վերսկսումը կխաթարի բանակցային գործընթացը» Դմիտրի Վերխոտուրովը՝ Caliber.Az-ի հետ կապի մեջ
22 Մայիսի 2023 15:16
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ ռուսաստանցի միջազգային հարցերով փորձագետ Դմիտրի Վերխոտուրովի հետ։
- Դուք ինչպե՞ս կգնահատեիք Մոսկվայում Ադրբեջանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների եռակողմ հանդիպման արդյունքները, մասնավորապես, Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունը այն մասին, որ հաջողվել է կողմերին մոտեցնել խաղաղության պայմանագրի ընդհանուր տեսլականին։
- Իմ կարծիքով, դատելով քննարկվող փաստաթղթի վերնագրից, այս եռակողմ հանդիպմանը բացահայտ ինչ-որ բան տեղի է ունեցել եւ, հնարավոր է, նույնիսկ լուրջ տեղաշարժ է ձեռք բերվել։ Ես հնարավոր եմ համարում, որ կողմերը պայմանավորվել են՝ Բաքվի և Երևանի միջև լիարժեք խաղաղության պայմանագրի նախնական տարբերակի շուրջ։
-Այսինքն, խաղաղության մասին փաստաթղթի նախնական տարբերակը արդեն մայիսի 25-ին կքննարկվի՝ այնտեղ Մոսկվայում նախատեսված Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների հանդիպմա՞նը։
- Կարծում եմ, այո։ Ենթադրում եմ, որ խաղաղության պայմանագրի տարբերակը արդեն քննարկվել է ԱԳՆ ղեկավարների երեկվա եռակողմ հանդիպմանը և, ըստ երևույթին, մանրամասն կքննարկվի արդեն ամսվա վերջին՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների առաջիկա հանդիպման ժամանակ։ Ուստի միանգամայն հավանական է, որ առաջիկա հանդիպման արդյունքում կարող է կայանալ խաղաղության պայմանագրի ստորագրում, եթե, իհարկե, կողմերը չունենան փաստաթղթի հետ կապված որեւէ առարկություններ։ Հաշվի առնելով մոտ ժամանակում խաղաղության պայմանագիրը կնքելու անհրաժեշտությունը՝ պայմանագիրը կարող է հետաձգվել միայն կարճ ժամանակով։
- Դուք արդյո՞ք արդյունավետ եք համարում Բրյուսելի և Վաշինգտոնի աջակցությունը՝ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հարցում։
- Ինչ վերաբերում է՝ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման համար նախատեսված եվրոպական ու ամերիկյան հարթակներին, ապա կարծում եմ, որ արեւմտյան դիվանագիտությունը չի կարող կարգավորել այդ հարցը եւ, համապատասխանաբար, դրա արդյունավետությունը շատ ցածր է։
- ՀԱՊԿ-ի առաքելությունը ի՞նչ ժամկետներում կարող է տեղակայվել հայ-ադրբեջանական պայմանական սահմանին։
- Իմ կարծիքով, ՀԱՊԿ-ի առաքելությունը կարող է հայ-ադրբեջանական սահմանին հայտնվել՝ Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ պայմանագրի ստորագրումից անմիջապես հետո։
- Որքանո՞վ է հավանական Հայաստանին ռուսական ռազմական մատակարարումների վերականգնումը։
- Հավանաբար, բոլոր ռազմական հարցերի լուծումը, այդ թվում նաև սպառազինության մատակարարումները հնարավոր է՝ միայն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո։ Չի բացառվում, որ փաստաթուղթի մեջ կարող են ներառվել գործերի ռազմական կողմը սահմանող դրույթներ, և այսպիսով բոլոր հարցերը կարող են լուծվել ներգրավված բոլոր կողմերի բավարարման պայմաններում։ Ստեղծված իրավիճակում ես դա պատկերացմնում եմ, որպես ամենատրամաբանական, քանի որ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից առաջ Հայաստանին սպառազինության մատակարարման վերսկսումով հնարավոր է զայրացնել Ադրբեջանին և, համապատասխանաբար, խաթարել բանակցային գործընթացը։ Բայց կարծում եմ, որ ռուսական դիվանագիտությունը նման տարրական սխալներ թույլ չի տա։
- Հնարավոր եք համարում արդյո՞ք նոր ռազմական բախումներ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև։
- Ինչ որ փոքր բախումներ և փոխհրաձգություններ կարող են լինել, բայց լայնամասշտաբ պատերազմ և սահմանների վերաբաշխում քիչ հավանական է։ Առավել ևս, որ դա ձեռք չի տալիս Ռուսաստանին և տարածաշրջանի այլ երկրներին։

«Возобновление поставок российского оружия в Армению сорвет переговорный процесс» Дмитрий Верхотуров на связи с Caliber.Az
21 Мая 2023 16:16
Интервью Caliber.Az c российским экспертом-международником Дмитрием Верхотуровым.
-Как бы вы оценили итоги трехсторонней встречи в Москве министров иностранных дел Азербайджана и Армении, в частности, заявление главы российского МИД Сергея Лаврова о том, что удалось приблизить стороны к общему видению мирного договора?
- На мой взгляд, судя по названию обсуждаемого документа, на этой трехсторонней встрече явно что-то произошло и, возможно, даже был достигнут серьезный сдвиг. Допускаю, что стороны договорились о предварительном варианте полноценного мирного договора между Баку и Ереваном.
- То есть предварительный вариант документа о мире будет обсуждаться уже на намеченной на 25 мая встрече лидеров Азербайджана и Армении там же, в Москве?
-Думаю, да. Предположу, что версия мирного договора была уже рассмотрена на вчерашней трехсторонней встрече глав МИД и, видимо, будет рассматриваться в деталях уже на предстоящей встрече лидеров Азербайджана, Армении и России в конце месяца. Поэтому вполне вероятно, что по итогам предстоящей встречи может состояться подписание мирного соглашения, если, конечно, у сторон не будет каких-то возражений по документу. Учитывая необходимость заключения мирного договора в ближайшие сроки, договор может быть отложен лишь на короткое время.
- Считаете ли вы эффективным содействие Брюсселя и Вашингтона по урегулированию армяно-азербайджанских отношений?
- Что касается европейских и американских площадок, предусмотренных для урегулирования армяно-азербайджанских отношений, то я думаю, что западная дипломатия не может разрешить этот вопрос и, соответственно, ее эффективность очень низка.
- В какие сроки на условной армяно-азербайджанской границе может быть размещена миссия ОДКБ?
- Думаю, миссия ОДКБ может появиться на армяно-азербайджанской границе сразу после подписания мирного соглашения между Баку и Ереваном.
- Насколько вероятно возобновление российских военных поставок в Армению?
- Полагаю, разрешение всех военных вопросов, в том числе поставок вооружений, возможно только после подписания мирного договора между Азербайджаном и Арменией. Не исключено, что в документ могут быть включены пункты, определяющие военную сторону дела, и таким образом могут разрешиться все вопросы при условии удовлетворения всех участвующих сторон. В сложившейся ситуации мне это представляется наиболее логичным, поскольку возобновлением поставок вооружений в Армению до подписания мирного договора можно разозлить Азербайджан и, соответственно, сорвать переговорный процесс. Но думаю, российская дипломатия таких элементарных ошибок не допустит.
- Допускаете ли вы новые военные столкновения между Азербайджаном и Арменией?
- Какие-то мелкие стычки и перестрелки могут быть, но крупномасштабная война и передел границ маловероятны. Тем более что это невыгодно России и остальным региональным странам.