Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխություն. անխուսափելի քայլ ապագայի ճանապարհին Մեկնաբանում են Բոնդարենկոն և Ջակիշևը
19 Փետրվարի 2024 18:53
«Ուղղակի կամ անուղղակի ճնշման տակ երկրի սահմանադրության փոփոխությունը վտանգի տակ կդնի երկրի ինքնիշխանությանը»,- «EADaily»-ի հետ զրույցում այսպիսի կարծիք է հայտնել՝ «Հայաստանի հեղափոխության պահապաններ» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Հայկ Ստեփանյանը, մեկնաբանելով՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը այն մասին, որ կառավարությունը երկրի համար նոր սահմանադրություն է նախապատրաստում:
«Բանը նրանում է, որ ներկայիս սահմանադրությունը հիմնված է 1990 թվականի Հայաստանի անկախության հռչակագրի վրա և նրանում դրված են այդ Հռչակագրի հիմնարար դրույթները։ Հիմա Հայաստանի իշխանությունը Ադրբեջանի ճնշման տակ որոշել է փոխել՝ առաջին հերթին, հենց այդ հիմնարար հոդվածները»,- ասում է Ստեփանյանը։
Նրա խոսքով, սահմանադրության ամբողջական փոփոխությունը կյանքի կոչել համար, «կառավարությունը մտադիր է հայտարարել 3-րդ անկախ Հանրապետության լուծարման մասին և հայտարարել Չորրորդ հանրապետության ստեղծման մասին»։
«Այսպիսով, սահմանադրության ամբողջական փոփոխության մասին հանրաքվեն Հայաստանի անկախության հռչակագիրը կդարձնի անվավեր, քանի որ նոր հիմնարար փաստաթուղթում կբացակայեն սույն Հռչակագրի դրույթները: Երկիրը չի ունենա ինքնիշխանության հիմք։ Հռչակագիրը և սահմանադրությունը կհակասեն և կբացառեն միմյանց, այո և ինքնին Հռչակագիրը կկորցնի իր իմաստը։ Սահմանադրությունը չի կարող հիմնված լինել առանձին կառավարությունների քմահաճույքի վրա և չի կարող լինել րոպեական խնդիրներ լուծելու գործիք, էլ չասած արդեն այն մասին, որ նոր սահմանադրությունը գրվում է Թուրքիայի և Ադրբեջանի ահռելի ճնշման ներքո»,- մտահոգվել է «Հայաստանի հեղափոխության պահապանների» ղեկավարը։
Նա, ճիշտ է, մոռացել է նշել, որ այդ նույն Անկախության հռչակագիրում պարունակվում է «Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին միավորելու» մասին դրույթ, և Բաքուն նշում է դրա անընդունելիությունը, քանի որ տարօրինակ կլիներ խաղաղ պայմանագիր կնքել մի պետության հետ, որը շարունակում է իր Սահմանադրության մեջ տարածքային պահանջներ հռչակագրել քո դեմ։
Ակնհայտ է, որ այս առումով սահմանադրության մեջ անհրաժեշտ փոփոխություններ կատարելու համար վարչապետը պետք է նախաձեռնի համապատասխան հանրաքվե։ Բայց բանը նրանում է, որ Փաշինյանն էլ առայժմ միայն երբեմն բառերով է անդրադառնում այս թեմային, սակայն չգիտես ինչու չի համարձակվում դիմել այդ քայլին։ Հետաքրքիր է, ինչու՞։ Արդյո՞ք այնպես չի ստացվի, որ (ի ուրախություն Հայկ Ստեփանյանի) գործը էլ ավել երկար ձգձգվի։ Հայաստանի ներկայիս ղեկավարությունը արդյո՞ք չպետք է գործադրի հնարավոր բոլոր ջանքերը, որպեսզի հասնել այս սահմանադրական փոփոխություններին։
Caliber.Az-ի խմբագրության խնդրանքով տեղի ունեցածի գնահատումը հանձն են առել օտարերկրյա փորձագետները։
«Ուկրաինայի քաղաքականություն» հիմնադրամի ղեկավար, վերլուծաբան և պատմաբան Կոնստանտին Բոնդարենկոն նշում է, որ սահմանադրական գործընթացը՝ ցանկացած երկրում ամենաբարդ գործընթացներից մեկն է։
«Բայց որոշ պետությունները ապրում են արտաքին ճնշման ներքո ընդունված սահմանադրություններով, օրինակ՝ Գերմանիան, Ավստրիան, Ճապոնիան։ Գերմանացիները կարող են երկար քննարկել, թե Գերմանիայի համար որքան անբարենպաստ են 1949 թվականի սահմանադրության այս կամ այն հոդվածները, բայց դրանով հանդերձ նրանք խստորեն իրականացնում են դա արդեն 75 տարի։ Դրա համար էլ և գոյություն ունի հանրաքվեն, որպեսզի ստանալ պատասխան. ժողովուրդը ուզո՞ւմ է պատերազմի շարունակությունը, թե՞ ժողովուրդը հաշտվել է այն իրավիճահի հետ, որը ստեղծվել է պարտության արդյունքում»,- հիշեցնում է պատմաբանը։
Նրա խոսքով, առանց նոր սահմանադրության ընդունման՝ Հայաստանի համար անհնար է խաղաղ պայմանագիր Ադրբեջանի հետ։
«Բայց սահմանադրության ընդունումը ապաակտուալացնում է ռևանշիստական կարգախոսներով հանդես եկող մի ամբողջ շարք քաղաքական գործիչներին։ Ամեն դեպքում, վերջին խոսքը պետք է ասի Հայաստանի ժողովուրդը։ Եվ որքան Նիկոլ Փաշինյանը ձգձգի հանրաքվեի կազմակերպման գործընթացը, այնքան ավելի անորոշ կդառնա իրավիճակը երկրի ներսում (ինչը վերաբերում է և՛ իր ճակատագրին, և՛ իր իշխանությանը)»,- համարում է Բոնդարենկոն։
Ինչպես նշել է ղրղըզ քաղաքագետ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ասկար Ջաքիշևը, նրան թվում է, որ Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ պայմանագրի ստորագրման խոչընդոտը վերացնելու համար՝ հանրապետության սահմանադրությունից Ղարաբաղին վերաբերող դրույթը բացառելու անհրաժեշտության մասին հայտարարություն կա և շարժում ճիշտ ուղղությամբ՝ թեև Հայաստանի ժողովրդի հասարակական գիտակցության մեջ դա կարող է ընկալվել որպես կապիտուլյացիոն քաղաքականություն, և նույնիսկ որպես պետական շահերի դավաճանություն։ .
«Իմ կարծիքով, պետք է ըստ արժանավույն մատուցել Փաշինյանի քաղաքական կամքին, որը հրաժարական չտվեց վարչապետի պաշտոնից՝ թողնելով մյուսներին լուծել այս ճգնաժամը, այլ իր վրա վերցրեց խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու պատասխանատվությունը։ Անշուշտ, Փաշինյանի հայտարարած ճանապարհային քարտեզի իրականացումը՝ հասարակական և քաղաքական վերնախավի աջակցության, վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում ձևավորված տեսակետները վերափոխելու նրանց պատրաստակամության կարիքը ունի։ Այնուամենայնիվ, խաղաղ պայմանագրի ստորագրմանն ուղղված շարժումը կշարունակվի, քանի որ Հայաստանի ներկայիս սոցիալ-տնտեսական վիճակը թախանձագին պահանջում է երեսնամյա տնտեսական շրջափակումից ելք։ Այստեղ տեղին է մեջբերել Տեր-Պետրոսյանի խոսքերը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, երբ նա ափսոսում էր Հայաստանի աշխարհագրական փակուղուց։ Այս փակուղին հատկապես Հայաստանում զգացվել է՝ երեսունամյա տնտեսական լճացումը պայմանավորած ղարաբաղյան հակամարտության հետ կապված»,- ասել է պրոֆեսորը։
Նրան թվում է, որ Հայաստանի հասարակական գիտակցության մեջ ձևավորվում է միտում՝ մերձավոր հարևանի նկատմամբ «ոչ խաղաղություն, ոչ պատերազմ» շիզոֆրենիկ իրավիճակի պատճառով միջազգային քաղաքականության մեջ մեծ պրագմատիզմի օգտին։

Изменение армянской Конституции: неизбежный шаг на пути к будущему
«Изменение Конституции страны под внешним давлением, прямым или косвенным, поставит под угрозу суверенитет страны», — такое мнение в беседе с EADaily высказал руководитель общественной организации «Стражи Революции Армении» Айк Степанян, комментируя заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна о том, что правительство готовит для страны новую Конституцию.
«Дело в том, что нынешняя Конституция основана на Декларации независимости Армении 1990 года и в ней заложены основополагающие положения этой Декларации. Сейчас правительство Армении под давлением Азербайджана решило поменять, в первую очередь, именно эти фундаментальные статьи», — говорит Степанян.
По его словам, чтобы воплотить в жизнь полную замену Конституции, «правительство намерено объявить о ликвидации 3-й независимой Республики и заявить о создании Четвёртой».
«Таким образом, референдум о полной смене Конституции сделает Декларацию о независимости Армении недействительной, т.к. в новом основном документе будут отсутствовать положения данной Декларации. Страна не будет иметь фундамента суверенитета. Декларация и Конституция будут противоречить и взаимоисключать друг друга, да и сама Декларация потеряет смысл. Конституция не может быть основана на прихотях отдельного правительства и не может быть инструментом для решения сиюминутных проблем, не говоря уж о том, что новая Конституция пишется под огромным давлением Турции и Азербайджана», — обеспокоен руководитель «Стражей Революции Армении».
Он, правда, забыл упомянуть, что в этой самой Декларации независимости содержится положение о «воссоединении Нагорного Карабаха с Арменией», и Баку указывает на его неприемлемость, поскольку странным будет подписание мирного договора с государством, продолжающим декларировать территориальные претензии к тебе в своей Конституции.
Очевидно, для внесения необходимых в этой связи изменений в Конституцию премьер-министр должен инициировать соответствующий референдум. Но дело в том, что и Пашинян пока только на словах иногда касается этой темы, однако на сам этот шаг почему-то не решается. Интересно, почему? Не получится ли так, что (к радости Айка Степаняна) дело затянется еще надолго? Не следует ли нынешнему руководству Армении приложить все возможные усилия для того, чтобы пробить это конституционное изменение?
Руководитель фонда «Украинская политика», аналитик и историк Константин Бондаренко отмечает, что конституционный процесс - это один из сложнейших процессов в любой стране.
«Но некоторые государства живут по конституциям, принятым под внешним давлением, пример - Германия, Австрия, Япония. Немцы могут долго рассуждать, как невыгодны были для Германии те или иные статьи конституции 1949 года, но при этом неукоснительно выполняют ее уже 75 лет. Для этого и существует референдум, чтобы получить ответ: народ хочет продолжения войны или народ смирился с той ситуацией, которая сложилась в результате поражения?», - напоминает историк.
По его словам, без принятия новой конституции Армении невозможен мирный договор с Азербайджаном.
«Но принятие Конституции деактуализирует целый ряд политиков, выступающих с реваншистскими лозунгами. В любом случае, последнее слово должен сказать народ Армении. И чем дольше Никол Пашинян тянет с процессом организации референдума, тем более неопределенной делает ситуацию внутри страны (что касается и его собственной судьбы и его власти)», - считает Бондаренко.
Как отметил кыргызский политический эксперт, доктор исторических наук, профессор Аскар Джакишев, ему представляется, что заявление премьер-министра Армении Пашиняна о необходимости исключения из Конституции республики положения касательно Карабаха, дабы снять препятствие для подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном, есть движение в правильном направлении - хотя в общественном сознании народа Армении оно может восприниматься как капитулянтская политика, и даже как предательство интересов государства.
«На мой взгляд, надо отдать должное политической воле Пашиняна, который не сложил с себя полномочия премьера, предоставив другим разрулировать этот кризис, а взял на себя ответственность выйти на подписание мирного договора. Безусловно, реализация объявленной дорожной карты Пашиняна нуждается в поддержке со стороны общественности и политических элит, в их готовности к переформатированию сложившихся за последние три десятилетия взглядов. Тем не менее, движение к подписанию мирного договора будет продолжено, так как нынешнее социально-экономическое состояние Армении настоятельно требует выхода из экономической тридцатилетней блокады. Тут уместно привести слова Тер-Петросяна на встрече с журналистами, когда он посетовал на географическую тупиковость Армении. Особенно эту тупиковость прочувствовали в Армении в связи с Карабахским конфликтом, обусловившим тридцатилетнюю экономическую стагнацию», - рассказал профессор.
Ему представляется, что в общественном сознании Армении формируется тренд в пользу большей прагматичности в международной политике из-за накопившейся усталости от шизофренической ситуации «ни мира, ни войны» в отношениях с ближайшим соседом.