Անկախության օր՝ բոլոր հնարավոր բարիքներից
«1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին Լեռնային Ղարաբաղի մարզային և Շահումյանի շրջանային ժողովրդական պատգամավորների խորհուրդների համատեղ նիստում ընդունվեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման մասին հռչակագիր»,- առավոտից գրում են հայկական լրատվամիջոցները։
Հռչակել են: Առանց Ղարաբաղի ադրբեջանական բնակչության կարծիքը հարցնելու: Նրանք հրկիզեցին տարածաշրջանը, վտարեցին ադրբեջանցիներին, կոտորեցին Խոջալուի բնակչությանը, իրենք էլ ստացան այսպես կոչված անկախություն։ Անկախություն՝ մարդկային նորմալ կյանքից, միջազգային նախագծերից, արժանապատիվ աշխատանքից, ջերմությունից ու ջրից։ Չցրտահարվելու համար հատեցին անտառները, չդիմանալով դժվարություններին՝ բնակչությունը ցրվեց (համեմատեք թվերը, հաշվարկեք, թե քանի հայ է ապրել ԼՂԻՄ-ում և քանիսն է հիմա ապրում Ղարաբաղում): Նրանք իրենց վզից փաթաթեցին ավազակային ռեժիմը: Բավական է հիշատակել Սամվել Բաբայանին, ով հայ երիտասարդ կանանց հանգիստ չէր տալիս, «բեսպրեդելով» էր զբաղվում։ Բանը հասավ նրան, որ որոշ ծնողներ իրենց աղջիկներին ուղարկեցին Երևան։ Դուք սա անվանում եք «անկախությո՞ւն»: Դե եթե այս բառով անվանում են մի իրավիճակ, երբ ձեզնից ոչինչ կախված չէ՝ ոչ ձեր անվտանգությունը, ոչ էլ բարեկեցությունը (նստեք և սպասեք, թե երբ են Ռուսաստանից կամ այլ երկրներից ողորմություն ուղարկելու), ապա, իհարկե, մեր հարևանները դրան հասել են։ Աղքատություն, բռնություն և անօրինություն: Աֆրիկան՝ Ասիայում: Իրենք իրենց փակուղի մտցրին, ընտրեցին իրենց վնասելու ամենակարճ ճանապարհը: Դե հիմա վայելեք արդյունքները, տոնավաճառը դեռ նոր է սկսվում, և ձեզ վիճակված է թափառական խեղկատակի դերը: Չենք վճարելու, պարեք հասարակական հիմունքներով: Ձմեռը մոտենում է, և ձեզ շատ զվարճանքներ են սպասում:
Անջատողականները քաղում են իրենց իսկ հիմարության և միևնույն ժամանակ սանձարձակ երևակայության պտուղները։ Համաձայնեք, հատուկ տաղանդ է պետք սեփական ուղիղ աղիք լամպ կոխելու և այնտեղ կոտրելու համար: Այսինքն՝ եթե համեմատենք 1915-ի և 2020-ի փաստերը, ապա կտեսնենք, որ արդյունքը նույնն է, տարբերությունը միայն մասշտաբների մեջ է։ Լույսի լամպ, ջերմեռանդություն, արյուն, սրտաճմլիկ ոռնոց, «Նանսեն, օգնիր», տառապանք, դժգոհություն՝ «ինչու ռուսները Պսկովի դեսանտայիններին նորից չուղարկեցին, իսկ ֆրանսիացիները՝ չուղարկեցին զուավներին»։ Բայց նույնիսկ նրանք, ովքեր ուղարկել են ձեզ այդ լամպը հրահանգների հետ միասին, ծիծաղում են իրենց հոգու խորքում. «Որքան տխմար են սրանք... Ինչո՞ւ են արտասահմանից ուղարկված բոլոր իրերի հետ այսպես վարվում»: Եվ մենք հստակ գիտենք, թե ով է ուղարկել այդ լամպը անջատողականներին։ Նրանք, ովքեր, հեռանալով ազգային հանրապետություններից, «ականներ են տեղադրել: Լինի դա Մերձդնեստրում, Հարավային Օսիայում, Դոնբասում, Ղրիմում։ Ամենուր նույն ձեռքն է և նմանատիպ արդյունքներ. Զենքի մատակարարում, խամաճիկ ղեկավարների նշանակում:
Անջատողականները «երեկոյան զոհաբերություն» են, գործիք, նրանց չեն ափսոսում, երբեք նպատակ չեն եղել։ Հիմնական խնդիրն է թուլացնել Ադրբեջանին, Վրաստանին, Մոլդովային, Ուկրաինային և այդպես շարունակ։ Սկզբում դա ստացվում էր, բայց ժամանակները փոխվեցին, և ստացվում է ոչ այնքան լավ: Անջատողականները վերջանում են, գնալով ավելի քիչ ռեսուրսներ ու իրավիճակի վրա ազդելու լծակներ են մնում Ռուսաստանի ձեռքում։ Պարզվեց, որ Արևմուտքի «փափուկ ուժը» ավելի արդյունավետ է, քան զենքը:
Այնպես որ Ղարաբաղի անջատողականների մնացորդները ոչ այլ ինչ են, քան «խաղալիք գայլեր, որոնք թփերի տակից նայում են սարսափելի աչքերով»։ Մենք դա շատ լավ հասկանում ենք, և ուշադիր հետևում ենք այն ձեռքին, որը ձեզ շարժման մեջ է դնում մեր և Թուրքիայի դեմ խաղում: Միայն դու, Խոզուկ, մի մոռացիր, թե կոնկրետ որտեղ է քո տիկնիկավարի ձեռքը։ Իսկ խաղաղապահնե՞րը։ Դե, խաղաղապահները... Սպասենք մինչև 2025 թվականը, և ինչ-որ բան կլինի: Մենք որոշ հարցեր ունեինք նրանց, բայց ինչպես ցույց տվեց «Հատուցում» օպերացիան, միանգամայն հնարավոր է նրանց հետ պայմանավորվել, ընկերները ամեն ինչ հիանալի հասկանում են։ Իսկ զուավներին ոչ մի դեպքում թույլ չենք տա ոտք դնել այստեղ։ Ինչպես նաև Մինսկի խմբին։
«Երջանիկ է այն զորավարը, ով կռվում է շիլայով և բահով, ով կամակոր է և զգույշ... Եթե զինվորը վստահում է զորավարին, և զինվորը կուշտ է, նա խիզախորեն կռվում է» (Գեներալ Պատրիկ Գորդոն): Մեր զինվորները վստահում են հրամանատարին, մենք բավականաչափ շիլա ու բահ ունենք, փառք Աստծո, և համառության պակաս չունենք։ Այնպես որ շնորհավոր «անկախության» օրը, մինչև վերջ չջախջախվածներ, ամեն դեպքում ձեզնից ոչինչ կախված չի լինի։

День независимости от всех возможных благ
«2 сентября 1991 года на совместной сессии Нагорно-Карабахского областного и Шаумяновского районного Советов народных депутатов была принята Декларация о провозглашении Нагорно-Карабахской Республики», - с утра разошлись армянские СМИ.
Провозгласили. Не спросив мнения азербайджанского населения Карабаха. Подожгли регион, изгнали азербайджанцев, вырезали Ходжалы, а сами получили так называемую независимость. От нормальной человеческой жизни, от международных проектов, от достойной работы, от тепла и воды. Леса вырубали, чтобы друг к дружке не жаться, население разбегалось (сравните цифры, без лукавства подсчитайте, сколько армян жили в НКАО и сколько теперь их в Карабахе). Повесили себе на шею бандитский режим. Один Самвел Бабаян чего стоил – молодым армянкам прохода не давал, да не по-людски обхаживал, а по беспределу. Дошло до того, что некоторые родители отсылали своих дочерей в Ереван, от греха подальше. Это вы называете «независимостью»? Впрочем, если называть этим словом ситуацию, когда от тебя ничего не зависит – ни твоя безопасность, ни твое благосостояние (сиди и жди подачку от России и диаспоры), то, конечно, наши соседи ее добились. Нищета, насилие и бесправие. Африка в Азии. Сами, всё сами, загнали себя в тупик, показали совершенно недоговороспособными, злобными и не очень умными - из всех способов нагадить самим себе за шиворот – выбрали самый короткий. Наслаждайтесь результатами, ярмарка только начинается и вам уготована роль скоморохов. Платить не будем, пляшите на общественных началах. Скоро зима, и вас ждет много чего занимательного.
Сепаратисты пожинают плоды собственной глупости и при этом буйной фантазии. Согласитесь, нужен особый талант, чтобы ввинтить себе же в прямую кишку лампочку и там же ее разбить. То есть результат одинаков - разница только в масштабах, если сравнивать фактологию 1915-го и 2020-го. Лампочка, усердие, кровь, истошный вой, «Нансен, помоги», страдания, претензии -  «почему русские снова не прислали псковских десантников, а французы не шлют зуавов». Потом некоторое сочувствие со стороны окружающих. Но даже те, кто прислал вам ту лампочку с инструкциями, в глубине души посмеиваются: «Во дурак, а!.. К чему так со всем, присланным из-за границы, обходиться?» А кто именно прислал сепарам ту лампочку – мы знаем. Те же, кто уходя из национальных республик поставил «растяжки». Что в Приднестровье, что в Южной Осетии, что на Донбассе и в Крыму. Одна и та же рука, и схожие результаты: подкинул вооружение, поставил марионетку, иногда ссудил стремительно дичающему местному населению скромную сумму на бедность.
Сепаратисты – это «жертва вечерняя», инструмент, их не жалко, они никогда не были целью. Главная задача – ослабить Азербайджан, Грузию, Молдову, Украину и далее по известному списку. Сначала получалось, но времена изменились, и стало получаться не очень. Сепаратисты заканчиваются, ресурсов и рычагов влияния на ситуацию у России становится все меньше. «Мягкая сила» Запада оказалась действеннее бряцания оружием.
Так что остатки сепаратистов Карабаха – не более чем «в кустах игрушечные волки глазами страшными глядят». Мы это прекрасно понимаем, и внимательно следим за рукой, которая приводит вас в движение в игре против нас и Турции. Только и ты, Хрюша, не забывай, в каком именно месте у тебя рука кукловода находится. Потеря чувствительности — дело понятное, но всё равно, ай-ай, стыд-то какой. А миротворцы? Ну что миротворцы... Доживем до 2025 года, а там что-нибудь да будет. У нас были к ним кое-какие вопросы и кое-какие остались, но как показала операция «Возмездие»,  - с ними вполне можно договориться, товарищи всё прекрасно понимают. А зуавов мы сюда ни при каких обстоятельствах не пустим. Равно как и Минскую группу.
«Тот полководец счастлив, кто воюет кашей да лопатой, кто упрям и осторожен... Если зольдат доверяет полководцу и зольдат сыт, - он храбро воюет» (генерал Патрик Гордон). Наши солдаты доверяют полководцу, каши и лопат у нас, слава Аллаху, достаточно, да и упрямства не занимать. Так что – с днем «независимости», недобитки, от вас при любом раскладе ничего зависеть не будет.