հուշատետր հուշարձանների համար
Հայկական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ սեպտեմբերի 6-ին Խանքենդիում «Աշոտ Ղուլյանի (Բեկոր) անվան թիվ 2 հիմնական դպրոցի բակում տեղի է ունեցել լեգենդար հրամանատարի կիսանդրու բացման արարողությունը»։
«Այսօր Բեկորի կիսանդրու կողքին կանգնած են մեր փառապանծ բանակի զինվորներն ու նոր սերունդը։ Պատահական չէ նաև, որ Աշոտի հայացքը սևեռված է դեպի Շուշին (Շուշան-Խմբ.)։ Այս ամենը մեծ խորհուրդ ունի առ այն, որ Աշոտ-Բեկորի գաղափարները դեռևս իրականանալիք են»,- հուշարձանի բացման ժամանակ ասել է ՀՅԴ ներկայացուցիչ Դավիթ Իշխանյանը։
Շատ ամբարտավան և ինքնահավան արարք և հայտարարություն՝ մինչև վերջ չջախջախված անջատողականների կողմից: Դրա համար պետք է պատժել «հուշարձանին» դիպուկ հարված հասցնելով։ Այս աստվածահաճո գործում մեր «İti qovan» անօդաչու թռչող սարքերն իրենց հիանալի դրսևորել են. ամեն ինչ տեղի է ունենում արագ և առանց ավելորդ արյան ու ավերումների: Քաղաքացիական բնակչության շրջանում հնարավոր զոհերը բացառելու, ԵԽԽՎ-ում և ԵԽ-ում հետագա ինֆրաձայնային ոռնոցներից խուսափելու համար գործողությունը պետք է իրականացվի գիշերը։ Կոկիկ, ճշգրիտ հարվածով, որպեսզի դպրոցի շենքը չվնասվի, այն դեռ պետք է լինելու մեզ, մեր երեխաները դեռ պետք է սովորեն այնտեղ։
Ի դեպ, հայ երեխաները նույնպես։ Բայց նրանք այնտեղ չեն սովորի այն, ինչ հիմա սովորեցնում են՝ ատելություն իրենց հարևանների նկատմամբ։ Նրանց օրինակ չեն բերի Աղդերեյի մոտ ոչնչացված անջատողականի, որը մասնակցել է Խոջալուի ցեղասպանությանը, սպանել կանանց ու երեխաների։ Նրանց կպատմեն Խաչատուր Տիգրանեցու մասին՝ հայ բանաստեղծ, ով շատ էր սիրում Նասիմիի բանաստեղծությունները։
Անջատողականներն ուզում են մեզ զայրացնե՞լ: Նրանց մոտ դա ստացվեց։ Ինչու՞ մեր պաշտպանության նախարարությունը անհետաձգելի միջոցներ չձեռնարկի: Իսկ ցուցադրական անհարգալից վերաբերմունքի համար ցուցադրական, ես կասեի նույնիսկ դեմոնստրատիվ կերպով ավերածություն։ «İti qovan»-ը ոչնչացնում է սատկած շան հուշարձանը: Դա կլինի գեղեցիկ, խորհրդանշական և ամենակարևորը՝ արդար ներկայացում: Պետք չէ պղծել մեր հողը: Մի հասցրեք դրան, «բեկորի» ճակատագիրը ձեզ համար պետք է լինի ոչ թե ուղենիշ, այլ անպատվության ու չարության օրինակ։ Կգտնենք ու կպատժենք:
Մի վատնեք ավստրալացի հովանավորների միջոցները մի բանի վրա, ինչը կավերվի ամեն դեպքում և շատ մոտ ապագայում։ Սա անհուսալի ներդրում է, քամուն տված փող։ Եվ պետք չէ Շուշային մեռած աչքերով նայել. դա չի օգնի: Իսկ ահա մեզ քաջալերել, որ հնարավորինս շատ անջատողականների ու ավազակների տեսողությունից զրկենք, միանգամայն այո։
Ձեզ համար հեռանկարը մռայլ է, և վտանգավորորեն մոտ է: Դուք փորձեցիք փչացնել մեր տրամադրությունը։ Դե ինչ, ըստ երևույթին, մենք էլ պետք է փչացնենք ձեր ֆիզիոգնոմիան։ Նույնպես ցուցադրաբար։ Իսկ Խանքենդի մտնելուց հետո մենք ունենք բազմաթիվ գաղափարներ, որոնք անպայման կյանքի կկոչվեն։ Օրինակ, այն վայրում, որտեղ ժամանակին եղել է «բեկորի», ավելի ճիշտ՝ «կրծուկի» հուշարձանը, կկանգնեցվի Թալեաթ փաշայի հուշարձանը: Կամ Էնվեր փաշայի։ Կամ երկուսն էլ միասին։ Ինչպես Քիմն ու Բուրանը՝ «Երրորդ մոլորակի գաղտնիքը» մուլտֆիլմից։ Հիշո՞ւմ եք, թե ինչ արեցին այդ կապիտանները: Այո, հենց նրանք ավերեցին ծովահեն Գլոտի բույնը։
Մի խոսքով, անջատողականների համար «ավելի լավ ապրելու, ավելի զվարճալի ապրելու» բազմաթիվ եղանակներ կան: Ընդհուպ մինչև «դեմքի ոչ պատշաճ արտահայտության» համար նախատեսված պատիժը։ Իսկ դուք հաստատ թույլ կլինեք, քանի որ մենք կշարունակենք ձեզ թուլացնել բոլոր հնարավոր եղանակներով՝ ընդհուպ մինչև այն նշաձողը, որը մենք մեզ համար ընդունելի կհամարենք։ Ութսունականների վերջի սխալներ այլևս չեն լինի։ Տասնյակ ոչնչացված զինվորն արդեն իսկ հրաշալի հարված է ձեր ազգագրությանը, որից դուք շուտ չեք ապաքինվի, իսկ եթե զինվորների մի մասը սպանված է, իսկ մյուս մասը հաշմանդամ դարձած, ապա սա լրացուցիչ բեռ է ձեր բյուջեի համար:
Ժամանակին այդ նույն Աշոտը հետմահու պարգևատրվել է «Շուշիի ազատագրման համար» մեդալով։ Հիշում եմ, որ գրող Կուպրինը, ով կտրուկ բնավորություն ուներ, վիճաբանության ժամանակ նետեց մի սպայի երեսին. «Ինչո՞ւ եք այս մեդալները կրում Ձեր կրծքին, այլ ոչ թե հետույքին, որը բազմիցս տվել եք ճապոնացիներին» (Պատասխան չեղավ, սպայիկը խեղճացավ, Կուպրինը ուժեղ մարդ էր, հարգանք ներշնչող, և նախկին զինվորական)։ Ես այս ամենով ուզում եմ ասել, որ անջատողականները շատ քիչ պետք է լինեն, և նրանք շատ հանգիստ կնստեն։ Որովհետև հակառակ դեպքում նրանք ստիպված կլինեն շատ բարձր բղավել։ Բարձրաձայն, բայց ոչ երկար: Իսկ շան մեդալակիրներին ոչ ոք օգնության չի գա։ Ոչ նրանց, ովքեր արդեն ոչնչացվել են, ոչ էլ նրանց, ովքեր դեռ պետք է ոչնչացվեն:

Памятка для памятников
Как сообщают армянские СМИ, 6 сентября в Ханкенди, «во дворе начальной школы №2 имени Ашота Гуляна, состоялась церемония открытия бюста легендарному полководцу».
«Сегодня у бюста Бекора (прозвище Гуляна, в переводе с армянского – осколок, ред.) стоят воины нашей славной армии и новое поколение. Также не случайно взгляд Ашота устремлен на Шуши (Шушу - ред.). Во всем этом есть большой совет, что идеи Ашота-Бекора еще реализуемы», - сказал на открытии памятника представитель партии «Дашнакцутюн» Давид Ишханян.
Весьма наглое и очень самонадеянное и само действо и заявление недобитых сепаратистов. За такое надо наказывать точечным ударом прямо по «памятнику». В этом богоугодном деле наши БПЛА «İti qovan» прекрасно себя зарекомендовали: всё происходит быстро и без лишней крови и разрушений. Чтобы исключить возможные жертвы среди гражданского населения и во избежание последующих инфразвуковых завываний в ПАСЕ и СЕ – операцию необходимо провести ночью. Аккуратным точечным ударом, чтобы не пострадало здание школы - она нам еще пригодится, в ней еще предстоит учиться нашим детям.
И армянским детям, кстати, тоже. Но они не будут учиться там тому, чему их учат сейчас – ненависти к соседям. Им не будут ставить в пример уничтоженного под Агдере сепаратиста, который принимал участие в ходжалинском геноциде, убивал женщин и детей. Им будут рассказывать о Хачатуре Дигранеци, армянском поэте, который очень любил стихи Насими.
Сепаратисты хотят нас позлить? У них это получилось. Почему бы нашему Министерству обороны не принять неотложные меры? И за проявленное показательное неуважение учинить показательное же, я бы даже сказал, демонстративное разрушение. «İti qovan» уничтожает памятник дохлому псу. Это будет красивый, знаковый, а главное - справедливый перфоманс. Не надо поганить нашу землю. Не доводите до греха, судьба «осколка» должна быть для вас не ориентиром, а примером бесчестья и злобы. Достанем и накажем.
Не тратьте средства австралийских меценатов на то, что в любом случае и в самое ближайшее время будет разрушено. Это ненадежная инвестиция, это деньги, выброшенные на ветер. И на Шушу мертвыми глазами смотреть не надо - не поможет, а вот сподвигнуть нас на то, чтобы мы лишили зрения как можно большее количество сепаратистов и бандитов – вполне. Перспектива для вас мрачная, и маячит она в опасной близости. Настроение вы нам попытались испортить. Что ж, видимо, придется подпортить вам физиономию. Так же показательно. А после того, как мы войдем в Ханкенди – у нас есть масса идей, которые обязательно будут претворены в жизнь. Например, на месте, где когда-то был памятник «осколку», а точнее – «огрызку», будет установлен памятник Талаату-паше. Или Энверу-паше. Или им обоим вместе. Как Киму и Бурану из мультфильма про «Тайну третьей планеты». Помните, что сделали эти капитаны? Да, именно они разорили гнездо пирата Глота.
В общем, есть много способов, чтобы сепарам «жить стало лучше, жить стало веселее». Вплоть до наказания за «неподобающее выражение лица». И слабыми вы обязательно будете, потому что мы продолжим обессиливать вас всеми возможными способами, до той планки, которую сочтем приемлемой для себя. Ошибок конца восьмидесятых больше не будет! Десяток уничтоженных зинворов – это уже замечательный удар по вашей демографии, от которого вы не скоро оправитесь, а если часть зинворов убита, а часть искалечена – это дополнительная нагрузка на ваш бюджет. Нам на радость – врагу на огорчение.
В свое время этого самого Ашота посмертно наградили медалью «За освобождение Шуши». Помнится, писатель Куприн, человек резкий, в ходе ссоры бросил в лицо одному офицеру: «Почему вы носите эти медали на груди, а не на заду, который не раз подставляли японцам?» (Дуэли и ответки не последовало, слился офицерик, Куприн был мужчина крепкий, внушающий уважение, да и сам бывший военный). Это я, собственно, к тому, что сепаров должно быть очень мало, и они будут сидеть очень тихо. Потому что в противном случае им придется очень громко кричать. Громко, но недолго. И никто не придет на помощь к кавалерам собачьих медалей. Ни к тем, кто уже уничтожен, ни к тем, кому это только предстоит.