«Եռաբլուրի ծեծկռտուք» Կարմիր բերետավորներն ընդդեմ վշտահար ծնողների
«Հայաստանի ոստիկանները զոհված զինծառայողների ծնողներին բերման ենթարկելու ժամանակ կոտրել են «Եռաբլուր» զինվորական գերեզմանատան տարածքում գտնվող զոհված զինծառայողներից մեկի մոր մատը, վիրավորել մեկ այլ ծնողի ձեռքը։ «Կարմիր և սև բերետներով պարարտ ու գիրուկ կրտած խոզերը՝ Ջերմուկի (Իստիսու՝ խմբ.) և Վարդենիսի (Բասարքեչար՝ խմբ.) դիրքերում լինելու փոխարեն, զբաղվում են նրանով, որ գերեզմանի միջով քարշ են տալիս 44-օրյա պատերազմի ժամանակ զոհված զինվորների մայրերին ու քույրերին»։ «Զոհված զինծառայողների ծնողները կոտրում և խոտերի վրա են նետում իշխանությունների կողմից «Եռաբլուրում» դրված բոլոր ծաղկեպսակները»։ «Չկա և չի եղել զոհված հերոսների ծնողներին կոպտորեն ցրելու ոչ մի քաղաքական նպատակահարմարություն». Այս ամենը լուրեր են Հայաստանից։
Ինձ մոտ երկակի զգացմունք կա։ Թշնամու դիակից միշտ լավ հոտ է գալիս, և ոչ ոք ինձնից կարեկցանք չի սպասի։ Մյուս կողմից… ոչ, ոչ մարդասիրությունը, իսկ եթե կա և մարդասիրություն, ապա ամենաքիչը: Ինչո՞ւ։ Իսկ որորվհետև տես ինչ է գրում հայկական ռեսուրսներից մեկը. «Մեզ առաջին հերթին պետք են «Հայմարս»-ներ։ Որպեսզի Ադրբեջանի բոլոր քաղաքներում վախ զգան իրենց հարազատների ու ընկերների կյանքի համար։ Որովհետև այդ դեպքում մենք կկարողանանք հասնել օրինական թիրախի վերածված թշնամական երկրի ցանկացած անկյունին։ Կարդացեք, հումանիստներ: Կարդալով խորամուխ եղեք, միանգամից միջազգային իրավունքի ջատագովներ և Հայաստանում ադրբեջանցիների համար գոնե ինքնավարության մտքից դժգոհ դարձած տնաբույծ լիբերալներ։ Ըմբռնեցի՞ք։ Համաձա՞յն եք ձեր հարազատներին զոհաբերել հանուն Հայաստանի տարածքային ամբողջականության։ Ի՞նչ։ Առանց ակնոցների ինչ որ չեմ լսում: Նորմալ մարդիկ, ում մոտ կարգին է «յուրաին-օտար» տարբերելու համակարգը, նախ կցավակցի իր մահացածներին։ Իր զինվորներին և իր խաղաղ բնակիչներին։ Իսկ հետո, եթե արցունքներ մնան՝ կարող են ցավակցել նաև օտարներին։ Եվ անձամբ ես դա էլ համարում եմ բոլորովին ավելորդ, կարծում եմ, որ դա լրիվ ավելորդ է, քանի որ այդ օտարները սպանել են մերոնց և ստացել են ըստ արժանավույն։։
Թշնամական երկրում քաղաքացիական առճակատումը նվեր է։ Նման բան ամեն օր չի լինում, և այդպիսի պահերը պետք է որսալ, դրանց մասին սովորաբար աղոթում են։ «Տեր աստված, տուր ինձ շանս, և ես նրանից, անպայման, քո օգնությամբ կօգտվեմ։ Հուսախաբ չեմ անի, չեմ հիասթափեցնի»։ Ձախորդը նա չէ, ում բախտը չի բերում, ձախորդը նա է, ում բախտը բերում է, բայց նա չի փորձում երկու ձեռքով բռնել իր բախտը: Ահա այստեղ և հարմար կլինեին հատուկ պատրաստված մարդկանց՝ հարևաններին ուղղված լացուկոծերը. ձեր կառավարությունը ձեր երեխաներին ուղարկում է անխուսափելի մահվան, իսկ կարմիր բերետներով կրտած խոզերը հեգնում են ձեր վշտին: Նրանք կոտրում են ձեր կանանց մատները, նրանք համով ուտում և մինչև հարբելը խմում են, ձեր հիմարության կենացներ են բարձրացնում, նրանք հարուստ են, որվհետև դուք աղքատ եք, առաջնագծում ծառայում են ոչ թե ղարաբաղցիները, այլ երևանցիները։ Մինչև ե՞րբ, հարցնում եմ, մինչև ե՞րբ: Նրանք ոտնահարում են ձեր իրավունքները, նրանք ապրում են ձեր երեխաների մահով, նրանք լավ են ապրում, որովհետև դուք վատ եք ապրում, ձեր փողերը ջուրն են գնում, դուք անընդհատ վճարում եք Ղարաբաղի մնացած անջատողականներին, ովքեր ուտում են այն, ինչ դուք կարող էիք ուտել: Թույլ մի տվեք ձեր երեխաներին բանակ գնալ, գնեք տեղեկանքներ, միացեք աղանդավորներին, որոնց կրոնական նկատառումներով արգելված է զենք վերցնել և ամեն գնով լքել Հայաստանը, թեկուզ լեշով, թեկուզ խրտվիլակով, դուրս եկեք Հայաստանից, այնտեղ վտանգավոր է դառնում։ Չեք կարող փախչել՝ հեռացեք պառկած, պլաստունսկի ձևով:
Ձեզ էլ սրտաճմլիկ ասում ենք։ Ձեր հրամանատարները անգրագետ են ու բարոյալքված, ձեր զենքերը հնացած են, հակահարվածները հաղթահարվում են մեկ-երկու, ձեր ամրությունները անօգուտ են, սահմանները պաշտպանված չեն, ձեր դաշնակիցները ձեզ չեն օգնի, բերետավորները ձեզ ծեծի ու ջարդի կենթարկեն ձեր երեխաների հուղարկավորության ժամանակ, փախեք.
«Իվան Իլյիչի մահը» պատմվածքում գլխավորը հեռու է հիմնական հերոսի անհատականությունից։ Եվ նույնիսկ այն բժիշկը, ով պատմում է նրա իսկ երիկամների ու լյարդի մասին։ Այնտեղ, իմ կարծիքով, ամենակարեւորը այն պահն է, երբ Իվան Իլյիչը հասկանում է, որ իրականում խոսքը կյանքի ու մահվան մասին է։ Ընդ որում հատկապես նրա կյանքի ու մահվան մասին է։ Հարևանների մոտ նույն վիճակն է. պետականության կյանք, կամ մահ։ Նրանք դա փոխարինել են շովինիզմով (սա իմ արտահայտությունը չէ, սա Լիբարիդյանի խոսքերն են, Բի-բի-սի-ին տված հարցազրույցում ասած աշխարհում բոլորովին էլ ոչ ամենահիմար մարդու իրավուքը), բայց դա աշխատում է միայն փոքր հեռավորությունների վրա։ Որոշ ժամանակ կարելի է իներցիայով գլորվել, հետո ասֆալտը ուռչում է ու ցավոտ հարվածում դեմքին։ Հասկանալը, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության այլընտրանքը ցավ է, դիակներ, վատնված գենոֆոնդ, ատամների կրճտոցը և գերեզմանատան տարածքի ավելացումը, անմիջապես չի գալիս: Հումանիզմը մի բան է, իսկ Արդարությունը՝ բոլորովին ուրիշ է։
Այնպես որ «Հայմարս»-ների մասին պասաժի պատասխանը կարող է լինել միայն մեկը։ Ավելի շատ Եռաբլուրներ, ընդարձակ ու տարբեր։

«Ераблурское побоище»
«Армянские полицейские при задержания родителей погибших солдат сломали палец матери одного из погибших военнослужащих, повредили руку другого родителя, находившихся на территории воинского кладбища "Ераблур"». «Откормленные и упитанные боровы в красных и черных беретах, вместо того чтобы находиться на постах в Джермуке (Истису - ред.) и Варденисе (Басаркечяр - ред.), занимаются тем, что волочат по кладбищу матерей и сестёр, погибших в ходе 44-дневной войны солдат». «Родители погибших военнослужащих крушат и сбрасывают на траву все венки, возложенные властями в "Ераблуре"». «Нет и не было никакой политической целесообразности в грубом разгоне родителей погибших героев». Всё это новости из Армении.
У меня двойственное чувство. Труп врага всегда хорошо пахнет, и эмпатии от меня никто не дождется. С другой стороны… нет, не человеколюбие, а если и человеколюбие – то самую малость. Почему? А потому что вот что пишет один из армянских ресурсов: «Нам нужны «Хаймарсы» в первую очередь. Чтобы во всех городах Азербайджана ощущали страх за жизнь своих родных и близких. Потому что мы тогда сумеем достать любой уголок враждебной страны, которая целиком превратилась в легитимную цель». Читайте, гуманисты. Вчитывайтесь, доморощенные либералы, враз ставшие поборниками международного права и недовольные мыслями хотя бы об автономии для азербайджанцев в Армении. Осознали? Согласны принести в жертву своих родных во имя территориальной целостности Армении? Что? Не слышу без очков. Нормальные люди, у которых в порядке система опознавания «свой-чужой» сочувствуют сначала своим мертвым. Своим солдатам и своим мирным гражданам. А потом, если останутся слезы, могут выразить соболезнования чужим. И то лично я считаю это совершенно излишним, потому что те чужие убивали наших и получили по заслугам.
Гражданское противостояние во вражеской стране – это подарок. Такое не каждый день случается, и такие моменты нужно ловить, о них обычно молятся: «Господи, дай мне шанс, и я им обязательно, с Твоей помощью, воспользуюсь. Не подведу, не разочарую». Неудачник не тот, кому не везет, неудачник тот, кому везет, а он не пытается схватить фортуну обеими руками. Вот здесь и пригодились бы либеральные заплачки специально обученных людей, адресованные соседям: ваша власть посылает ваших детей на верную смерть, а боровы в красных беретах глумятся над вашим горем. Они ломают пальцы вашим женщинам, они вкусно едят и допьяна пьют, поднимая тосты за вашу глупость, они богаты, потому что бедны вы, на передовой служат ереванские, а не карабахские. Доколе, я спрашиваю, доколе? Они попирают ваши права, они живут смертями ваших детей, они живут хорошо, потому что вы живете плохо, ваши деньги вылетают в трубу, вы постоянно платите остаткам сепаров в Карабахе, которые едят то, что могли бы съесть вы. Не пускайте своих детей в армию, покупайте справки, уходите в сектанты, которым нельзя брать в руки оружие по религиозным соображениям, и любой ценой, хоть тушкой, хоть чучелом, выезжайте из Армении, там становится опасно. Не можете бежать – лежа уходите, по-пластунски.
Вас же жалеючи говорим. Ваши командиры неграмотны и деморализованы, ваше оружие устарело, ваши контрэскарпы преодолеваются на раз-два, ваши укрепления бесполезны, граница не на замке, ваши союзники вам не помогут, вас будут бить и ломать люди в беретах на похоронах ваших детей, бегите.
В повести «Смерть Ивана Ильича» главное далеко не личность основного героя. И даже не врач, который ему рассказывает о его же почках и печени. Там, на мой взгляд, самое главное – момент понимания Иваном Ильичом, что речь вообще-то идет о жизни и смерти. Причем именно о его жизни и смерти. У соседей та же самая ситуация: жизнь или смерть государственности. Они подменили ее шовинизмом (это не моя фраза, это слова Либардяна, право, далеко не самого глупого человека на свете, сказанные в интервью Би-би-си), но он работает только на коротких дистанциях. Некоторое время можно катиться по инерции, потом асфальт вспучивается и больно бьет по лицу. Понимание того, что альтернатива миру с Азербайджаном – это боль, трупы, растраченный генофонд, зубовный скрежет и увеличение кладбищенских площадей, приходит не сразу.  Гуманизм — это одно, а вот Справедливость – совершенно другое.
Так что ответ на пассаж о «Хаймарсах» может быть только один. Больше Ераблуров, просторных и разных.