Ալիևի կարևոր ուղերձները Լաչինից Նախագահի ելույթի հետքերով
«Այս դրոշը այստեղ կծածանվի հավերժ» - թերևս, նախագահ Իլհամ Ալիևի ամենանշանակալի արտահայտություններից մեկն է ազատագրված Լաչինում: Նախագահի կողմից երեկ այստեղ բարձրացված պետության դրոշը նշանավորեց մի կարևոր փուլ. այժմ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ են անցել մեր երկրի բոլոր այն հիմնական շրջանները, որոնք 1992-1994 թվականներին բռնատիրապետվել էր հայկական հորդայի կողմից։ Սակայն կանգնելով դրոշակաձողի մոտ, նախագահը խոսել է ինչպես անցյալի, այնպես էլ հեռանկարների մասին՝ թե ինչ է պետք անել Հարավային Կովկասում կյանքի խաղաղ դասավորության համար, և որ այսուհետ ոչ ոք այդ պլաններին չի խանգարի։ Մեր երկրի բոլոր թշնամիները պետք է այս անվիճարկելի ճշմարտությունը լավ յուրացնել։
Ուզում ես խաղաղություն, պատրաստվիր պատերազմի
Բարձրացնելով դրոշը Լաչինում, նախագահը այդ պահն անվանել է «պատմական իրադարձություն»։
«Լաչին քաղաքի ազատագրումը հավերժ կմնա պատմության մեջ։ Այսօր ես Լաչինում, քաղաքի կենտրոնում, կենտրոնական փողոցի վրա բարձրացրել եմ Ադրբեջանի դրոշը։ Այս դրոշն այստեղ ընդմիշտ կծածանվի»,- ընդգծել է Իլհամ Ալիևը։
Իր ուղերձում նախագահը անմիջապես նշել է գլխավորը. Ադրբեջանը միշտ ցանկացել է խաղաղություն, ձգտել է դրան, և նա մեղավոր չէ, որ ինչ-որ մեկը դա չի ցանկացել, հրաժարվել է հեռանալ օկուպացված հողերից և միևնույն ժամանակ պարբերաբար ձեռնարկել է զինված սադրանքներ։ Բայց Ադրբեջանը պատրաստ է «երկաթե բռունցքի» ուժով ցանկացածին պարտադրել խաղաղության։ Եթե ուրիշ ելք չի մնում։
«Եթե Հայաստանը լսեր մեզ, ապա Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմը կարող էր և չլինել։ Եթե նա ինքնակամ լքեր մեր հողերը, պատերազմ չէր լինի»,- ասել է նախագահը։ Սակայն հավելելելով, որ հայերը շատ վատ են յուրացնում ստացած դասերը, իսկ հայկական ռևանշիզմը դեռ ապրում և մոլեգնում է։
Մինչդեռ նախագահի այս խոսքերն ունեն կոնկրետ հասցեատեր՝ դրանք գրեթե անխուսափելիորեն կազդեն 44-օրյա պատերազմում իրենց հարազատներին կորցրած հայերի ընկալման վրա։ Չէ որ այս ամենը կարող էր չլիներ, եթե հայկական ֆաշիզմն ու շովինիզմը զսպվեին, կասեցվեին հենց հայերի կողմից՝ հետագա զոհերից խուսափելու համար։ Բայց, ինչպես գիտեք, դրանք ավելի ու ավելի հեռու,են գնացել, մինչև հատուցումը վերջապես վրա հասավ:
Նորից խաղեր են սարքում
Նախագահը ուրվագծել է օրվա գլխավոր խնդիրը. հայերը խորամանկում ու ձգձգում են հաշտության պայմանագրի ստորագրումը` ակնհայտորեն որևէ բան փոխելու մտադրություն չունենալով։
«Մենք առաջարկել ենք Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման 5 սկզբունք. Խոսքով ընդունեցին, բայց իրականում մենք դա չենք տեսնում»,- նշել է Իլհամ Ալիևը։
Փաստորեն, այս արտահայտությամբ Ալիևը ևս մեկ անգամ բացահայտեց հայ կոմբինատորների խորագաղտնիքները, որը կայանում է բոլոր խաղաղ գործընթացների քողարկված տորպեդահարումից։ Ու թեև սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման, կոմունիկացիաների ապաշրջափակման հանձնաժողովների աշխատանքները ֆորմալ առումով սկսվել են, բայց իրականում Հայաստանը գործընթացը ոչ մի գործնական արդյունքի չի հասցնում։ Իսկ համաշխարհային հանրությունը, որն ուզում է իսկապես ինչ-որ բան հասկանալ, Ադրբեջանին հարցեր տալուց առաջ ուղղակիորեն պետք է դիմեն Հայաստանին և հետաքրքրվեն. ինչո՞ւ նա չի կատարում իր ստանձնած պարտավորությունները։ Նոյեմբերի 10-ի նույն Եռակողմ հայտարարությունից հայկական կողմը չի կատարել մի շարք կետեր, մասնավորապես՝ ոչ Ղարաբաղից զինված կազմավորումների դուրսբերման մասին թիվ 4 դրույթը, ոչ էլ տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման մասին թիվ 9 դրույթը, այդ թվում նաև Զանգեզուրի տրանսպորտային միջանցքը։ Դրանով հանդերձ Ադրբեջանը անշեղորեն հետևում է Եռակողմ հայտարարության կետերին։ Մեր երկիրը հայերի համար կառուցել է Լաչին քաղաքը շրջանցող միջազգային բոլոր չափանիշներին համապատասխան 32 կիլոմետրանոց նոր ավտոմայրուղի, դրա վրա ծախսելով մեծ գումարներ։
Չնայած նրան, ինչպես նշել է նախագահը, այսօրվա դրությամբ հայկական կողմը ոչ միայն չի բացել համաձայնեցված ճանապարհը, այլեւ Բաքվին նույնիսկ չի ներկայացվել Զանգեզուրի միջանցքի երթուղին։ Իսկ Ադրբեջանը դրանով հանդերձ շարունակում է աշխատել, հաղորդակցություններ կառուցել ամենադժվար լեռնային պայմաններում, կատարելով հսկայական ներդրումներ։
«Ոչ մի գործնական աշխատանք չի կատարվել։ Իսկ մենք դեպի Զանգիլան երկաթուղին արդեն անցկացրել ենք։ Մինչև Զանգիլան ճանապարհ ենք անցկացրել։ Մինչեւ հաջորդ տարվա վերջը մենք Հայաստանի հետ սահմանին կհասցնենք ինչպես երկաթուղային, այնպես էլ ավտոմոբիլային ճանապարհները։ Դրանով հանդերձ, Հայաստանի տարածքում ոչ մի աշխատանք չի անցկացվում, և, ինչպես երևում է, ոչինչ չեն ուզում անել։ Նորից ժամանակ են ձգձգում»,- հավաստել է նախագահը։
Բնականաբար այս հարցերը տալով, Իլհամ Ալիևը շատ հստակ բացատրում է, թե ինչու Ադրբեջանը իրավունք ունի Հայաստանից պահանջել նշել իր պարտավորությունների չկատարման պատճառները, իսկ անհրաժեշտության դեպքում՝ ստիպել դա անել։ Ինչ-որ բան պարզ չէ՞: Կարող ենք կրկնել.
Մինչ սահմանազատումը, ոչ ոք չի կարող մեղադրել Ադրբեջանին
Նախագահի ևս մեկ թեզը նախատեսված է բոլոր նրանց համար, ովքեր ինչ որ բանի մեջ էլի մեղադրում են Ադրբեջանին, մասնավորապես՝ ինչ-որ անհեթեթ «ագրեսիայի» և ինչ-որ այլ մեղքերի համար։ Սա վերաբերում է որոշ երկրների, որոնք ակնհայտորեն հանդես են գալիս հայանպաստ դիրքորոշմամբ և խաղում են հակաադրբեջանական պարտիա:
Եթե Հայաստանը, նախագահի խոսքով, փորձում է մեզ մեղադրել նրանում, որ մենք ներխուժել ենք նրա տարածքը, ապա դա բոլորովին հիմնազուրկ է։ Միաժամանակ, Ադրբեջանի ղեկավարը թվարկել է հայերի բոլոր անընդունելի գործողությունները՝ իրական, ոչ թե հորինված, որոնց մասին ասել պետք է և պարտադիր է։ Որպեսզի բոլորը լսեն: Որպեսզի հասնի բոլորին թե՛ Հայաստանում, թե՛ նրա սահմաններից դուրս։
«Նախ, եթե սահմանը լիներ այնտեղ, որտեղ նրանք են ասում, ապա սահմանը կդնեին, կստեղծեին սահմանագծեր, կոմունիկացիաներ, կանցկացնեին ինժեներական աշխատանքներ։ Նրանք համարում էին, որ ողջ Ղարաբաղը և Զանգեզուրը նրանց կմնա։ Այդ իսկ պատճառով նրանք ոչ մի աշխատանք չեն կատարել ադրբեջանա-հայկական սահմանին»,- ասել է նախագահը։
«Այսինքն՝ առանց մեր սահմանների սահմանազատում անցկացնելուն, ոչ ոք չի կարող ասել, թե որտեղից է այն անցնում»,- եզրափակել է Իլհամ Ալիևը։ Եվ ահա հիմա հարցը իսկապես հանված է։
Ասվածը հնարավորինս ազնիվ է և թափանցիկ՝ Ալիևի փաստարկները մանրամասնորեն բացահայտում են հայկական կողմի երկերեսանիությունը. եթե Երևանը միտումնավոր խուսափում է իր իսկ սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացից, նշանակում է նա չի ցանկանում դրանք ճանաչել, նշանակում է այս խնդիրը չի անհանգստացնում նրան։ Այդ դեպքում ինչո՞ւ դժգոհ գոռալ, երբ Հայաստանի ղեկավարությանը թվում է, թե Ադրբեջանն է մի կողմ դրել սահմանազատումը: Ինչի՞ համար է ընդհանրապես այսքան շինծու վրդովմունքը։ Չէ որ ձեզ համար այդպես ավելի հարմար է։
Հենց այստեղ էլ դրսևորվում է նախագահ Ալիևի կողմից բացահայտված Հայաստանի խորամանկ ռազմավարության էությունը. նշել սահմանը՝ նշանակում է ցույց տալ այն գիծը, որից այն կողմ կողմերի մուտքը արգելված է։ Իսկ հետո ի՞նչ պետք է անի Հայաստանը, որը առաջնորդվում է ռեւանշիստական նկրտումներով, չէ որ նա ծրագրել էր նորից վերազավթել Ղարաբաղը, մեր երկրի մյուս շրջանները, գուցե և ողջ Ադրբեջանը, եթե նման հնարավորություն ունենար, իսկ ինչ որ սահմանների մասին կարծես ոչինչ չգիտի։ Ահա և նա փորձում է մինչև վերջ շահարկել սահմանի հարցը։
Քարտեզներըր անմիջապես քթի տակ
Սակայն Ադրբեջանը պատրաստ է սահմանի որոշման շուրջ բանակցություններին։ Եվ ի տարբերություն տարբեր պատրվակներով խուսափող Երևանին՝ Բաքուն համալրվել էր ամենահամոզիչ զենքով՝ քարտեզներով և պատմական ապացույցներով։
«Նորից ուզում եմ ասել, որ մենք պատրաստ ենք քննարկումների և պատասխանատու մոտեցում ենք ցուցաբերում սահմանազատման հարցով՝ ադրբեջանա-հայկական հանձնաժողովների աշխատանքին։ Հավաքել ենք բոլոր քարտեզները: Ուզում եմ ևս մեկ անգամ ասել, որ մենք ունենք բոլոր քարտեզները, այդ թվում նաև XIX, ХХ դարերի, նախորդ ժամանակաշրջանի հետ կապված քարտեզները, այդ քարտեզները բացահայտ վկայում են այն մասին, թե ով ինչ հողի վրա է տեղակայվում»,- ընդգծել է նախագահը։
Սա, անշուշտ, դատավճիռ է հայկական մանիպուլյացիաների համար։ Վաղ թե ուշ Հայաստանին կհարկադրեն բանակցել առկա փաստաթղթերի հիման վրա՝ Ադրբեջանը իր նպատակից ու ռազմավարությունից չի նահանջի, թույլ չի տա հայկական կեղծիքներ։ Ստիպված կլինեք տարբերել բնագիր պատմական փաստաթղթերի հիման վրա: Բառացիորեն ականջից բռնելով Ադրբեջանը Հայաստանին կստիպի պաշտոնապես, անպայման ամրագրումով հրաժարվել Ադրբեջանի նկատմամբ իր տարածքային պահանջներից։
Խաղաղության պայմանագիրը այլընտրանք չունի
Եվ այնուամենայնիվ խաղաղություն։ Նախագահը հստակ մատնանշում է սա, կանգնած է դրա վրա, և եթե որևէ մեկը մեր երկրի հասցեին բացասական բաներ է հնչեցնում, ապա թող լարի լսողությունը և լսի։
Եվ նախագահը հիշեցնում է Ադրբեջանի աննախադեպ քայլի մասին. «Պատերազմից անմիջապես հետո մենք նրանց խաղաղություն առաջարկեցինք։ Սա նույնպես, թերևս, եզակի դեպք է ռազմական պատմության մեջ՝ չնայած մեր հողերի 30-ամյա օկուպացիային, մեր քաղաքացիների տառապանքին, պատմական և կրոնական հուշարձանների, քաղաքների ոչնչացմանը, ավելի քան մեկ միլիոն ականների տեղադրմանը, մենք առաջարկեցինք խաղաղություն»։
Սկզբունքորեն ամեն ինչ պարզ է. մեր նախագահը ռեալիստ է, և նա հիանալի հասկանում է, որ իրավիճակից դուրս գալու միակ ելքը՝ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումն է, որը մեկընդմիշտ կվերացնի մեր երկրի նկատմամբ Հայաստանի բոլոր տարածքային պահանջները և Երեւանին պարտավորեցնել պահպանել հիմնարար միջազգային նորմերը։ Իսկ դա նշանակում է, որ Հայաստանն իր Սահմանադրությունից պետք է հանի տարածքային պահանջները, որոնց նախաբանում կա հղում դեպի Հայաստանի անկախության հռչակագրին, որտեղ արձանագրված են տարածքային պահանջները Ադրբեջանի նկատմամբ։ Եվ նրա համար շատ դժվար կլինի խախտել այս օրենքը, գրեթե անհնարին, քանի որ դա հղի է լուրջ հետևանքներով։
Առայժմ Հայաստանը ձևացնում է, թե չի նկատում Ադրբեջանի մեկնած ձեռքը, և դա պերճախոսորեն վկայում է նրա դեռևս երեսպաշտ քաղաքականության մասին։ Երևանը, կարծես թե հույս է դրել, կամ «մեծ դատաստանի», կամ էլ նոր համաշխարհային ջրհեղեղի վրա՝ հանկարծ ինչ-որ բան տեղի կունենա և կփոխի դասավորությունը հօգուտ Հայաստանի: Դրանից ավել, նա փաստորեն չունի ոչ ոքի և ոչ մի բանի վրա հաշվարկելու հնարավորություն։
Դե, եթե նա այնուամենայնիվ մտադիր է ձգձգել ժամանակը և զինվել, ապա դեպի խաղաղության նրա ստիպելը կլինի արագ և անբասիր: Այդ մասին նախագահը նույնպես մի քանի խոսք է ասել։ Այս առումով Ադրբեջանը նույնպես ամեն ինչ նախատեսել է, ինչը ցույց տվեցին վերջին երկու շատ հաջող հատուկ գործողությունները։ Իրավիճակն արդեն այլ է, քան կես տարի առաջ էր, և հայկական ռեւանշիզմը Ադրբեջանի լիակատար վերահսկողության տակ է։ Ինչպես ցույց է տալիս իրադարձությունների ընթացքը, խաղաղ համաձայնագրին հասնելու համար լիովին կարող է գործի դրվել ոչ պակաս արդյունավետ «Բ» տարբերակը, եթե Հայաստանը շարունակի զինված սադրանքները։ Վաղուց ժամանակն է, որ Երևանն ազատվի իր պատրանքներից։ Անհրաժեշտության դեպքում, ինչպես զգուշացրել է Իլհամ Ալիեւը, «մեզ չի կանգնեցնի ոչ մեկի զանգը, ոչ մի հայտարարություն, ոչ մի նախաձեռնություն»։
«Մենք գտնվում ենք մեր հողի վրա և պաշտպանում ենք այն։ Սահմանի երկայնքով մեր գրաված դիրքերը թույլ են տալիս կանխատեսել հայկական ցանկացած սադրանք և համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել։ Մենք բարենպաստ դիրքեր ենք գրավում ադրբեջանա-հայկական սահմանի Մուրովդաղ սարից մինչև Արազ գետը։ Այդ դիրքերը մեզ տալիս են ինչպես ռազմական առավելություններ, այնպես էլ լայնարձակ տարածքի, այդ թվում նաև կարևոր հաղորդակցական գծերի վրա տեսողական հսկողություն սահմանելու հնարավորություն։ հնարավորություններ են ստեղծում տեսողական վերահսկողության համար հսկայական տարածքի, այդ թվում՝ կարևոր հաղորդակցության գծերի վրա»,- նախագահը ընդգծել է իրավիճակը թերագնահատողների համար։
Ադրբեջանը իրոք պատրաստ է և ուղիներ է փնտրում Հայաստանի հետ խաղաղության և խաղաղ երկխոսության համար։ Եվ նախագահի կողմից հնչեցված խաղաղության մասին առանձնահատուկ առաջարկը առայժմ գործում է։

Важные месседжи Алиева из Лачина
«Этот флаг будет развеваться здесь вечно!» – пожалуй, одна из самых знаковых фраз президента Ильхама Алиева в освобожденном Лачине. Поднятый здесь вчера президентом стяг государства ознаменовал важный этап: теперь под контроль Азербайджана перешли все те основные районы нашей страны, что были узурпированы армянской ордой в 1992 – 1994 годах. Однако стоя у флагштока, президент говорил как о прошлом, так и о перспективах - что надо сделать для мирного обустройства жизни на Южном Кавказе и что отныне никто этим планам не помешает. Всем недругам нашей страны следует эту непреложную истину хорошенько усвоить.
Хочешь мира, готовься к войне
Поднимая флаг в Лачине, президент назвал этот момент «историческим событием».
«Освобождение города Лачин навсегда останется в истории. Сегодня я поднял в Лачине, в центре города, на центральной улице флаг Азербайджана. Этот флаг будет развеваться здесь вечно», - подчеркнул Ильхам Алиев.
В своем обращении президент сразу отметил главное: Азербайджан всегда хотел мира, стремился к нему, и не его вина, что кто-то этого не хотел, отказывался уходить с захваченных земель и при этом еще периодически предпринимал вооруженные провокации. Но Азербайджан готов любого принудить к миру силой «железного кулака». Если другого выхода не останется.
«Если бы Армения послушала нас, то Второй Карабахской войны могло и не быть. Если бы она по доброй воле покинула наши земли, войны бы не было», - указал президент. Добавив, однако, что армяне очень плохо усваивают полученные уроки, а армянский реваншизм еще живет и беснуется.
Причем эти слова президента имеют конкретного адресата – они практически неминуемо скажутся на восприятие тех армян, кто потерял в 44-дневной войне своих близких. Ведь всего этого могло бы не быть, если бы армянские фашизм и шовинизм были укрощены, остановлены самими армянами во избежание дальнейших жертв. Но их, как известно, несло все дальше и дальше, пока возмездие наконец не настигло.
Опять затеваются игры
Президент обозначил основную проблему дня: армяне юлят и тянут с подписанием мирного договора, явно не собираясь ничего менять.
«Мы предложили 5 принципов для подписания мирного соглашения с Арменией. На словах они приняли их, но на деле мы этого не видим», - отметил Ильхам Алиев.
Собственно, этой фразой Алиев еще раз обнажил подноготную намерений армянских комбинаторов, которые заключаются в скрытом торпедировании всех мирных процессов. И хотя работа комиссий по делимитации и демаркации границ, разблокированию коммуникаций формально начата, на деле Армения не доводит процесс до каких-либо практических результатов. И мировому сообществу, желающему в чем-то действительно разобраться, прежде чем задавать вопросы Азербайджану, нужно напрямую обратиться к Армении и поинтересоваться: почему она не выполняет взятые на себя обязательства? Из того же Трехстороннего заявления от 10 ноября армянской стороной не реализован ряд пунктов, в частности ни положение № 4 о выводе вооруженных формирований из Карабаха, ни положение № 9 о разблокировании транспортных коммуникаций в регионе, в том числе Зангезурского транспортного коридора. При этом Азербайджан неукоснительно следует пунктам Трехстороннего заявления. Наша страна построила для армян новую, соответствующую всем мировым стандартам автомобильную трассу длиной 32 километра в обход города Лачин, потратив на это немалые средства.
Несмотра на это, как отметил президент, на сегодняшний день армянской стороной не только не открыт обговоренный путь, но даже не представлен Баку маршрут Зангезурского коридора. А Азербайджан при этом продолжает работать, строить коммуникации в сложнейших горных условиях, вкладывая громадные инвестиции.
«Не проделано никакой практической работы. Мы же уже проложили железную дорогу до Зангилана. Проложили до Зангилана автомобильную дорогу. До конца следующего года мы доведем до границы с Арменией как железную, так и автомобильную дороги. При этом на территории Армении никакой работы не проводится, и, как видно, они ничего не хотят делать. Вновь затягивают время», - констатировал президент.
Закономерно задаваясь этими вопросами, Ильхам Алиев предельно ясно объясняет, почему Азербайджан имеет право потребовать от Армении указать причины невыполнения своих обязательств, а если надо, и принудить к этому. Что-то непонятно? Можем повторить.
До делимитации никто не может обвинять Азербайджан
Еще один тезис президента предназначен всем тем, кто в чем-то еще упрекает Азербайджан, в частности в некой абсурдной «агрессии» и еще каких-то грехах. Касается это некоторых стран, явно занимающих проармянскую позицию и разыгрывающих антиазербайджанскую партию.
Если Армения, по словам президента, пытается обвинить нас в том, что мы вторглись на ее территорию, то это лишено всяких оснований. При этом глава Азербайджана перечислил все недопустимые действия армян, реальные, а не вымышленные, о которых говорить нужно и должно. Во всеуслышание. Чтобы дошло до всех и в Армении, и за ее пределами.
«Во-первых, если граница находилась там, где они говорят, то проложили бы границу, создали бы пограничные линии, коммуникации, провели бы инженерные работы. Они считали, что весь Карабах и Зангезур останутся у них. Именно поэтому не проделали никакой работы на азербайджано-армянской границе», - указал президент.
«То есть без проведения делимитации нашей границы никто не сможет сказать, откуда она проходит», - заключил Ильхам Алиев. И вот теперь вопрос действительно снят.
Всё сказанное максимально честно и прозрачно - доводы Алиева детально раскрывают двуличие армянской стороны: если Ереван намеренно уклоняется от процесса делимитации и демаркации своих же границ, значит он не желает их признавать, его, стало быть, эта проблема не волнует. Тогда зачем недовольно вопить, когда армянскому руководству кажется, что это Азербайджан отставил делимитацию в сторону? К чему вообще притворное возмущение? Вам же так удобнее.
Тут-то и проявляется раскрытая президентом Алиевым суть хитроумной стратегии Армении: обозначить границу – значит показать линию, за которую сторонам ход воспрещен. А что тогда делать Армении, которой руководят реваншистские устремления, ведь она замыслила снова отхватить Карабах, другие районы нашей страны, а может, и весь Азербайджана, будь у нее такая возможность, а ни о каких границах будто и знать не знает? Вот она и старается манипулировать пограничным вопросом до последнего.
Карты прямо под нос
Однако Азербайджан готов к переговорам по определению границы. И в отличие от уклоняющегося под различными предлогами Еревана, Баку запасся самым убедительным оружием – картами и историческими доказательствами.
«Вновь хочу сказать, что мы готовы к обсуждениям и ответственно подходим к работе комиссий по делимитации – азербайджано-армянских комиссий. Собрали все карты. Хочу еще раз сказать, что у нас имеются все карты, в том числе относящиеся к XIX, ХХ векам, предыдущему периоду, эти карты открыто свидетельствуют о том, кто на какой земле размещается», - подчеркнул президент.
Это, безусловно, приговор армянским манипуляциям. Рано или поздно Армению принудят вести переговоры на основе имеющихся документов – Азербайджан от своей цели и стратегии не отступит, не допустит армянских фальсификаций. Разбираться придется по подлинным историческим документам. Взяв буквально за ухо, Азербайджан заставит Армению официально, с непременной фиксацией отказаться от территориальных претензий к Азербайджану.
У мирного договора альтернативы нет
И все-таки мир. Президент четко указывает на это, стоит на этом, и если кто-то еще озвучивает негатив в адрес нашей страны, то пусть включает слух и слушает.
И президент напоминает о беспрецедентном шаге Азербайджана: «Сразу после войны мы предложили им мир. Это тоже, возможно, уникальный случай в военной истории – несмотря на 30-летнюю оккупацию наших земель, страдания наших граждан, разрушение историко-религиозных памятников, городов, размещение более миллиона мин, мы предложили мир».
В принципе, всё просто: наш президент - реалист, и прекрасно понимает, что единственный выход из ситуации – это подписание мирного договора, который снимет все территориальные претензии Армении к нашей стране раз и навсегда и обяжет Ереван к соблюдению основополагающих международных норм. А это значит, что Армения должна исключить территориальные претензии из своей Конституции, в преамбуле к которой есть отсылка к декларации независимости Армении, в которой зафиксированы территориальные притязания к Азербайджану. И нарушить этот закон ей будет уже очень сложно, практически невозможно, так как это чревато серьезными последствиями.
Пока же Армения делает вид, что не замечает руки, протянутой Азербайджаном, и это красноречиво свидетельствует о ее по-прежнему лицемерной политике. Ереван, похоже, надеется то ли на «великий судный день», то ли на новый всемирный потоп – вдруг что-то да и произойдет и изменит расклад в пользу Армении. Больше, собственно, ей рассчитывать не на кого и не на что.
Ну а если она все-таки намерена тянуть время и вооружаться, то принуждение к миру будет быстрым и безукоризненным. Об этом весьма недвусмысленно также обмолвился президент. На этот счет Азербайджан также все предусмотрел, что показали две последние весьма успешные спецоперации. Ситуация уже иная, чем была еще полгода назад, и армянский реваншизм под полным контролем Азербайджана. Как свидетельствует ход событий, для достижения мирного договора вполне может быть задействован не менее эффективный вариант «Б», если Армения продолжит вооруженные провокации. Еревану давно пора избавиться от своих иллюзий. Если что, как предупредил Ильхам Алиев, «нас не остановят ни чей бы то ни было звонок, никакое заявление, никакая инициатива».
«Мы находимся на своей земле и защищаем ее. Позиции, занятые нами вдоль границы, позволяют предвидеть любую армянскую провокацию и принимать надлежащие меры. Мы занимаем благоприятные позиции на азербайджано-армянской границе от горы Муровдаг вплоть до реки Араз. Эти позиции предоставляют нам как военное преимущество, так и создают возможности для визуального контроля над обширной территорией, в том числе важными коммуникационными линиями», - подчеркнул для недооценивающих обстановку президент.
Азербайджан действительно готов и ищет пути к миру и мирному диалогу с Арменией. И уникальное предложение о мире, озвученное президентом, пока еще работает.