Ինչո՞վ կավարտվի Երևանի հետ ԱՄՆ-ի սիրաշահումը Չափից դուրս խորամանկությունը լավ բանի չի հասցնում
Երևանը Վաշինգտոնի թակարդու՞մ է։ Օտարերկրյա շատ վերլուծաբաններ ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև շփումների ակտիվացումը կապում են տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական ազդեցության վերաբաշխման, մասնավորապես՝ Ռուսաստանի թուլացման հետ։ Մեզ համար էլ կարևոր է հասկանալ՝ Հարավային Կովկասում ԱՄՆ-ի նոր խաղը որքանո՞վ կարող է շահավետ կամ վտանգավոր լինել Ադրբեջանի համար։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի ամբիոնից ՀԱՊԿ-ին և Ռուսաստանին շեղակիորեն մեղադրել է պասիվության մեջ՝ դրանով հիմք դնելով ծայրահեղ վտանգավոր գործընթացների։ Այդ մասին, ինչպես գրում են հայկական լրատվամիջոցները՝ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ռազմական փորձագետ, Հայաստանի զինված ուժերի պահեստազորի գնդապետ Հայկ Նահապետյանը։ Նրա խոսքով, առանց անուններ տալու, բայց փաստացի քննադատելով Ռուսաստանին և ՀԱՊԿ-ին՝ Փաշինյանը հրավիրել է միջազգային դիտորդական առաքելություն՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջանների մոնիտորինգ անցկացնելու՝ հայտարարելով, որ այն «կլինի տարածաշրջանային անվտանգության կարևոր գործոն»։ Ինչպես համարում է Նահապետյանը՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանում Փաշինյանի այս հայտարարությունը նշանակում է ՄԱԿ-ի խաղաղապահ ուժերի հրավեր։
Դրանով հանդերձ նա վստահ է, որ, եթե միջազգային խաղաղապահ ուժերի ներգրավումը դառնա իրականություն՝ հայկական կողմը ստիպված կլինի դրա համար մեծ գին վճարել։
«Այդ գինը կրառնա Ղարաբաղից հայ բնակչության արտահոսքը, որը կհանգեցնի ռուս խաղաղապահների դուրսբերմանը; Այնուհետև կհաջորդի Հայաստանից 102-րդ ռուսական բազայի դուրսբերումը և Ադրբեջանի համար այդչափ ցանկալի Զանգեզուրով անցնող միջանցքի տրամադրումը։ Փաշինյանը ՄԱԿ-ում իր ելույթով մեկնարկեց մի գործընթաց, որի արդյունքում վերջ կդրվի Ռուսաստանի Դաշնության ռազմական ներկայությանը»,- հայտարարել է նա։
Այդ գործընթացների ևս մեկ վկայությունը՝ նրա կարծիքով, դարձել է Փաշինյանի հանդիպումը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ։ Նահապետյանը չի բացառել, որ այդ հանդիպմանը Հայաստանի վարչապետը հնարավոր է ռուսական ռազմակայանի և ռուս խաղաղապահների դուրսբերման երաշխիքներ է տվել։
Այսպես թե այնպես, չի կարելի չկապել երկու կարևոր փաստ. ԱՄՆ-ի և Երևանի միջև հաճախացող շփումները համահունչ են Ադրբեջանի պայմանական սահմանին Հայաստանի սադրանքների սրմանը, ինչը նշանակում է, որ նրանց միջև երևի կա ինչ-որ ընդհանուր բան: Եվ սրա նախաբանը, ըստ ամենայնի, դարձել է ԿՀՎ ղեկավարի հուլիսյան այցը Հայաստան, որը շատ վերլուծաբաններ անվանեցին «վատ նախանշան» տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի համար։
Այս իմաստով Բաքվի համար, անշուշ, կարևոր է հաշվարկել ԱՄՆ-ի հեռահար նպատակը. հայերի սադրանքների ակտիվացումը Վաշինգտոնին հարկավոր է նրա համար, որպեսզի դուրս վանելով Ռուսաստանին՝ ուժեղացնել Հարավային Կովկասում ԱՄՆ միջնորդական գործունեությունը և, համապատասխանաբար, ազդել Երեւանի և Բաքվի դիրքորոշումների վրա։ Չի բացառվում, սակայն, որ Վաշինգտոնը նպատակադրվել է ինչ որ մեծ բանի՝ Հայաստանը ամբողջությամբ դուրս հանել Ռուսաստանի թևի տակից, նրան ենթարկել իր ազդեցությանը, ընդհուպ մինչև ՀԱՊԿ-ից և ԵԱՏՄ-ից դուրս գալը։ Այս իմաստով հետաքրքիր է այն փաստը, որ Վաշինգտոնը կարող է Բաքվի համար լինել, ինչպես օգտակար, այնպես էլ չափազանց վտանգավոր։ Որովհետև, ինչպես երևում է ընթացիկ իրադարձություններից, ամերիկացիները սկզբունքորեն չեն խորշում ոչ մի գործիքից։ Եվ հասկանալով, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում խաղերը բացարձակապես լուրջ չեն, այլ ավելի շուտ ուժեղացնում են Բաքվի գրգռվածությունը, ինչը ցույց տվեց նաև Հարավային Կովկասում ԱՄՆ հատուկ ներկայացուցչի Ադրբեջան կատարած շատ դատարկ այցը՝ Վաշինգտոնն ակնհայտորեն փորձեց Բաքվի վրա այլ կերպ ազդել՝ կազմակերպելով Փելոսիի ժամանումը Երևան, որը կրել է բացահայտ հակաադրբեջանական բնույթ։
Այստեղ Փելոսիի այցը հանդիսանում է, որպես ԱՄՆ-ի «կեղտոտ պարերի» առանցքային տարր։ Ավաղ, բայց «կեղտոտ» սահմանումը ակնհայտ արտացոլում է գործի էությունը։ Իհարկե, հնարավոր չէ նրա հետ չկապել նաև Վաշինգտոնի հետագա շատ կասկածելի «խաղաղապահ» քայլը՝ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի և Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հանդիպման կազմակերպումը ԱՄՆ-ում։ Հաշվի առնելով, որ այն կայացավ Փելոսիի Հայաստան կատարած այցի ավարտից անմիջապես հետո՝ ԱՄՆ-ի այս քաղաքական նախաձեռնությունը, հավանաբար, եղել է «Փելոսիի այցի» տարրով Ադրբեջանի ինչ որ դիրքորոշումների վրա ազդելու փորձ, որը վերջին ժամանակներում դժկամությամբ է համաձայնվում ԱՄՆ-ի միջնորդային ջանքերին։ Այնուամենայնիվ, ամերիկացիների համար ամեն ինչ ակնհայտորեն սխալ է ընթանում, քանի որ Վաշինգտոնը հանդիպման մասին զեկուցել է չափազանց անորոշ ձևակերպումներով։
Հաշվի առնելով Քելբեջարի շրջանի սահմանին հայերի շարունակվող սադրանքները՝ կարելի է նաև ենթադրել, որ ԱՄՆ-ին չի հաջողվել որոշ հարցերում ընդհանուր լեզու գտնել նաև Բաքվի հետ։ Դրա համար էլ սադրանքները շարունակելու «համաձայնություն» տվեցին Հայաստանին:
Մինչդեռ Բաքուն պետք է ելնի դաժան իրողություններից, այսինքն. շատ արտաքին ուժերին այնքան էլ ձեռնատու չէ Բաքվի և Երևանի միջև լիակատար խաղաղությունը։
Ինչպես Ադրբեջանի նախկին արտգործնախարար, դիվանագետ Թոֆիգ Զուլֆուգարովը նշել է վերջերս Youtube-ալիքին տված «Ժամանակակից զրույց Ռասիմ Բաբաևի հետ» հարցազրույցում, Արևմուտքի, և արտաքին այլ ուժերի համար շատ ավելի կարևոր է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության թույլ վառվող վիճակը, որտեղ խաղալով կողմերի հակասությունների վրա՝ հնարավոր կլիներ ուժեղացնել իր ներկայությունը տարածաշրջանում։
Մինչդեռ բոլոր նշանները շատ հստակ ցույց են տալիս, որ Երևանը իսկապես նպատակադրվել է Մոսկվայի հետ կապերը լրջորեն խզելու վրա, և Փաշինյանի վերջին հայտարարությունը ՄԱԿ-ում իսկապես հնարավորություն է տալիս դատել արտաքին քաղաքական կուրսը փոխելու գործնականորեն հասունացած ցանկության մասին։ Հազիվ թե, իհարկե, Փաշինյանի հրավերն ավարտվի Ղարաբաղ որևէ կապույտ սաղավարտների մոտալուտ հրավիրմամբ և այն էլ առանց Ադրբեջանի համաձայնության, սակայն Փաշինյանի և Մոսկվայի շահերի հիմնովին տարաձայնության գործընթացը, անշուշտ, մեկնարկել է։
Եվ հիմա Երևանը կանգնած է իր ապագա պետականության համար լուրջ, կարելի է ասել, էկզիստենցիոնալ ընտրության առաջ, քանի որ դեպի Արևմուտք հնարավոր փախուստը հղի է Հայաստանի համար շատ բացասական հեռանկարներով, և Փաշինյանը, ծաղրածուի իր ողջ հակումով, դա, անշուշտ հասկանում է։
Եթե նույնիսկ ենթադրել, որ Վաշինգտոնը Մոսկվայի հետ գրեթե հարուրամյա սերտ կապերը խզելու համար Փաշինյանին խոստացել է այնպիսի հաղթաթուղթ, ինչպիսին է Բաքվի հետ երկխոսության մեջ իր քաղաքական մեծ աջակցությունը, ապա, ավաղ, այս ամենը շատ ակնհայտ բլեֆ է, որից օգտվելով ԱՄՆ-ը հաճախ է լուծում իր բազմաթիվ խնդիրները: Չէ որ, միանգամայն ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը, Թուրքիայի և Իսրայելի հետ դաշինքով Հարավային Կովկասում գրավում է առավելագույն ուժեղ դիրք, որը ունակ է մրցակցել նույնիսկ Վաշինգտոնի ազդեցության հետ, անկախ նրանից, թե ինչ ծրագրեր ունի։ Այստեղ կարելի է վերաբերել նաև Բաքվի և Լոնդոնի շատ լուրջ, ռազմավարական կապերը, որոնցից Ադրբեջանը գրեթե երբեք չի փորձել ցայտուն դարձնել:
Հարավային Կովկասը չափազանց հեռու է ԱՄՆ-ից, և տարածաշրջանում Վաշինգտոնի բոլոր պրոքսի խաղերը ակնհայտ սնուցումներ չունեն։ Պարզ ասած, խաղը իր գնին արժանի չէ: Ի դեպ, Վաշինգտոնը բազմիցս նման պահվածք է դրսևորել՝ աշխարհի տարբեր ծայրերում հանդես գալով հակամարտող կողմերից մեկի անունից։ Իսկ Ադրբեջանը սոցիալապես սնանկ, ներսից բռնկվելուն ունակ Աֆղանստանն ու Իրաքը չէ, որպեսզի Վաշինգտոնն իրեն «ինչ որ ավել բան» թույլ տա, քան Բաքվի թիքունկում Երևանի հետ ճնշումն ու պրոքսի խաղերը։
Հետևաբար, այժմ Հայաստանը՝ դեպի Արևմուտք արշավի և Մոսկվայի հետ շատ պայմանավորվածությունները խզելու մասին «պատմական» որոշում կայացնելով, կարող է մի պահ հայտնվել էկզիստենցիալ հատակում՝ մի կողմից առանց Վաշինգտոնի օգնության, մյուս կողմից դեպի Մոսկվա մեկնած ձեռքով։ Ահա թե ինչու է Հայաստանի ԶՈՒ պահեստազորի գնդապետ Հայկ Նահապետյանը այդպես վախենում Փաշինյանի հայտարարությունների հետևանքներից։ Եվ այս ամենը այն պատճառով, որ չափից դուրս խորամանկությունը, ինչպես հայտնի է, երբեք լավ բանի չի հասցնում։

Чем закончится заигрывание США с Ереваном?
Ереван на крючке Вашингтона? Немало зарубежных аналитиков связывают активизацию контактов США и Армении с перераспределением геополитического влияния в регионе, в частности с ослаблением России. Нам же важно понять – насколько новая игра США на Южном Кавказе может быть выгодна или опасна для Азербайджана?
Премьер-министр Армении Никол Пашинян с трибуны Генассамблеи ООН косвенно обвинил ОДКБ и России в пассивности, положив тем самым начало крайне опасным процессам. Об этом, как пишут армянские СМИ, на пресс-конференции заявил военный эксперт, полковник запаса ВС Армении Айк Наапетян. По его словам, не называя, но де-факто критикуя Россию и ОДКБ, Пашинян пригласил международную наблюдательскую миссию осуществить мониторинг в приграничных районах Армении и Азербайджана, заявив, что это «будет важным фактором региональной стабильности». Как считает Наапетян, это заявление Пашиняна на сессии Генассамблеи ООН означает приглашение миротворческих сил ООН.
При этом он уверяет, что, если привлечение международных миротворческих сил станет реальностью, армянской стороне придется заплатить за это высокую цену.
«Этой ценой станет исход армянского населения из Карабаха, что повлечет за собой вывод российских миротворцев; затем последует вывод из Армении 102-й российской базы и предоставление столь желанного Азербайджану коридора через Зангезур. Своим выступлением в ООН Пашинян запустил процесс, в результате которого военному присутствию РФ будет положен конец», - заявил он.
Еще одним свидетельством начала этих процессов, по его мнению, стала встреча Пашиняна с генсеком НАТО Йенсом Столтенбергом. Наапетян не исключил, что на этой встрече армянский премьер мог дать гарантии выведения российской военной базы и российских миротворцев.
Так или иначе нельзя не связать два важных факта: участившиеся контакты США с Ереваном проходят в унисон с обострением провокаций Армении на условной границе с Азербайджаном, а значит между ними наверняка есть нечто общее. А прологом к этому, по всей видимости, стал июльский визит главы ЦРУ в Армению, который многие аналитики назвали «дурным предзнаменованием» для обстановки в регионе.
В этом смысле для Баку, безусловно, важно просчитать перспективную цель США: активизация провокаций армян нужна Вашингтону, для того чтобы, оттеснив Россию, усилить посредническую деятельность США на Южном Кавказе и, соответственно, повлиять на позиции Еревана и Баку. Не исключено, однако, что Вашингтон нацелился на нечто большее – вырвать Армению полностью из под крыла России, подчинив ее своему влиянию, вплоть до выхода из ОДКБ и ЕАЭС. В этом смысле интересен тот факт, что Вашингтон может быть как полезен Баку, так и крайне опасен. Потому что, как видно по происходящим событиям, американцы не брезгуют никакими инструментами в принципе. И поняв, что игры в МГ ОБСЕ абсолютно несерьезны, а, скорее, усиливают раздражение Баку, что также показал весьма пустопорожний визит спецпредставителя США по Южному Кавказу Рикера в Азербайджан, Вашингтон явно попытался воздействовать на Баку другим способом – организовав прибытие Пелоси в Ереван, что носило откровенно антиазербайджанский характер.
Здесь визит Пелоси выступает как ключевой элемент «грязных танцев» США. Увы, но определение - «грязные» явно отражает суть дела. Конечно, нельзя не связать с ним и последующий весьма сомнительный «миротворческий» шаг Вашингтона – организацию встречи главы МИД Азербайджана Джейхуна Байрамова с главой МИД Армении Араратом Мирзояном в США. Учитывая, что она состоялась сразу же после завершения поездки Пелоси в Армению, эта политическая затея США, вероятно, была попыткой надавить элементом «визита Пелоси» на какие-то позиции Азербайджана, идущего на посреднические усилия США в последнее время неохотно. Впрочем, все у американцев явно пошло не так, поскольку Вашингтон отчитался о встрече крайне размытыми формулировками.
Учитывая продолжающиеся провокации армян на границе в Кяльбаджарском районе, можно также предположить, что США не удалось найти общий язык по некоторым вопросам и с Баку. И потому дали Армении «добро» на продолжение провокаций.
Между тем Баку стоит исходить из жестких реалий, а именно: многие внешние силы не очень устраивает полный мир между Баку и Ереваном.
Как отметил экс-глава МИД Азербайджана, дипломат Тофик Зульфугаров в недавнем интервью Youtube-каналу «Современный разговор с Расимом Бабаевым», Западу, да и другим внешним силам гораздо важнее состояние тлеющего конфликта между Арменией и Азербайджаном, где можно было бы усиливать свое присутствия в регионе, играя на противоречиях сторон.
Между тем все приметы весьма отчетливо указывают на то, что Ереван и вправду нацелился на серьезный разрыв связей с Москвой, и последнее заявление Пашиняна в ООН действительно позволяет судить о практически созревшем желании поменять внешнеполитический курс. Вряд ли, конечно, приглашение Пашиняна закончится скорым вводом в Карабах каких-либо голубых касок, да еще без согласия на то Азербайджана, однако процесс основательной размолвки интересов Пашиняна с Москвой, безусловно, запущен.
И сейчас Ереван стоит перед серьезным, можно сказать, экзистенциональным выбором для своей будущей государственности, поскольку возможный побег на Запад чреват очень негативными перспективами для Армении, и Пашинян, при всей склонности к клоунаде, это, безусловно, понимает.
Даже если предположить, что Вашингтон посулил Пашиняну за разрыв чуть не вековых тесных связей с Москвой такой козырь, как свою большую политическую поддержку в диалоге с Баку, то, увы, все это весьма очевидный блеф, используя который нередко решают многие свои задачи США. Ведь вполне очевидно, что Азербайджан в союзе с Турцией и Израилем занимает максимально сильную позицию на Южном Кавказе, способную потягаться даже с влиянием Вашингтона, какие бы планы он не питал. Сюда можно также отнести и очень серьезные, стратегические связи Баку и Лондона, которые Азербайджан практически никогда не старался выпячивать.
Южный Кавказ слишком далек от США, а все прокси-игры Вашингтона в регионе явно не имеют подпитки. Проще говоря, игра не стоит свеч. Подобное поведение Вашингтон, кстати, неоднократно демонстрировал, выступая за одну из сторон конфликта в разных частях света. А Азербайджан - это не социально несостоятельные, способные полыхнуть изнутри Афганистан и Ирак, чтобы Вашингтон мог позволить себе «нечто большое», чем давление и прокси-игры с Ереваном за спиной Баку.
Потому сейчас Армения, принимая «историческое» решение о походе на Запад и разрыве многих договоренностей с Москвой, может в момент оказаться вообще на экзистенциальном дне - без помощи Вашингтона, с одной стороны, и протянутой руки Москвы - с другой. Вот почему так боится последствий заявлений Пашиняна полковник запаса ВС Армении Айк Наапетян. А все потому, что излишнее хитроумие, как известно, до добра никогда не доводит.