Հայաստանը Ռուսաստանին հանձնեց Արևմուտքին Բրյուսելում Գրիգորյանի զրույցների բացառիկ մանրամասները
Փաշինյանյան Հայաստանը նման է մի նավի, որը հնազանդվելով նորաթուխ նավապետի անշնորհք հրամանին, ամուր կողաթեքվածք է տվել և քիչ է մնում, որ խորտակվի։ Եվ սա բառախաղ չէ՝ նավը կողքի վրա թեքել նշանակող «կողաթեքվածք» հասկացությունը ունի նաև փոխաբերական իմաստ՝ փոխել քաղաքական, կամ արտաքին քաղաքական կողմնորոշումը։ Ինչով և վերջին ժամանակներում զբաղված է Հայաստանի վարչապետի թիմը։
Նրանում, որ Երևանը Պերվոպրեստոլնոից (Հին Մոսկվա) վերանետվելով դեպի Պոտոմակի ափերը (Վաշինգտոն) պատրաստ է փոխել իր սյուզերենին՝ արդեն քչերն են կասկածում։ Այս մասին բացահայտ խոսում են Փաշինյանի թիմում։ Ընդ որում, ոչ միայն իրենց միջև, այլև Արևմուտքում հանդիպումների կուլուարներում։ Դիվանագիտական շրջանակներում Caliber.Az-ի հավաստի աղբյուրի համաձայն, Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, մասնավորապես, հոկտեմբերի 3-ին ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում կայացած հանդիպումների ժամանակ խոսել է հարուստ և ուժեղ քեռի Սեմի տակ պառկելու Երևանի բուռն ցանկության մասին։
Այսպիսով, արեւմտյան քաղաքական գործիչների հետ զրույցներում Ա.Գրիգորյանը արել է մի շարք հայտարարություններ, որոնք լուրջ արձագանք են առաջացրել։ Նա համեմատել է Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի «ագրեսիան» և ռուս-ուկրաինական պատերազմը՝ հայտարարելով, որ դրանց միջև կապ կա։ Իբր, Արևմուտքը Ուկրաինայում պայքարում է հանուն ժողովրդավարական աշխարհի արժեքների, և այս առումով Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հակամարտությունը իրականում հանդիսանում է «ժողովրդավարության և ինքնավարության դիմակայություն»։
Գրիգորյանը իր զրուցակիցներին համոզել է նրանում, որ հայ ժողովուրդը, իբր հանդիսանում է եվրոպական, քրիստոնեական քաղաքակրթության մաս, և Հայաստանը իրեն տեսնում է բացառապես Արևմուտքում։ Ամենազավեշտալինը կայանում է նրանում, որ իր դիմացիներին Փաշինյանի կառավարության արևմտամետ կուրսի մեջ համոզելու նպատակով, Գրիգորյանը բերել է այն օրինակը, որ Հայաստանի իշխանությունները հատուկ ուշադրություն են դարձնում սեռական փոքրամասնությունների իրավունքների հարցին՝ դրանով հանդերձ գանգատվելով, որ հայ հասարակության պահպանողականության և եկեղեցու մեծ հեղինակության պատճառով երկիրը դեռ դանդաղ է շարժվում այդ ուղղությամբ։
Գրիգորյանը նրանց, ովքեր համաձայնվել էին նրան ընդունել ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում, ջանասիրաբար համոզում էր, որ հայերը Ադրբեջանի «ագրեսիան» կանխելու մեջ հույս են դնում միայն ԱՄՆ-ի դերի վրա։
«Ո՛չ Ռուսաստանը, ո՛չ Եվրամիությունը չեն կարող լինել Ամերիկա Հայաստանի համար։ Եվրախորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի ջանքերը սնանկացել են, ԵՄ-ն անատամ կազմակերպություն է, որը հանուն ադրբեջանական նավթի ու գազի պատրաստ է զոհաբերել քրիստոնյա հայ ժողովրդին և ժողովրդավարական Հայաստանը»,- հորդորել է Գրիգորյանը։
Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը առիթը բաց չի թողել նաեւ արցունք թափել այն կապակցությամբ, որ, իբր, Ռուսաստանինց Հայաստանի չափազանց մեծ կախվածությունը նախկին իշխանությունների ժառանգությունն է, բայց Փաշինյանը կոչնչացնի այդ ժառանգությունը։ Ճիշտ է, դրա համար Հայաստանին պետք են Արևմուտքի երաշխիքներ։ Ըստ երևույթին, թուլացած «ավագ եղբոր» դավաճանության համար վախը դեռ ուժեղ է Փաշինյանի թիմում։
Այնուամենայնիվ, Caliber.Az-ի աղբյուրների տվյալներով, դա չի խանգարել Ռուսաստանին եղած-չեղածով հանձնելուն։ Բրյուսելում Գրիգորյանը պնդել է, որ Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Ռուսաստանի շահերը Հարավային Կովկասում համընկնում են, և միայն Հայաստանն է հանդիսանում Արևմուտքի բնական դաշնակիցը այդ երեք երկրների դեմ պայքարում։
«Հայաստանը լրջորեն մտածում է ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու մասին, հատկապես սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի «ագրեսիայից» հետո։ Սահմանային վերջին լարվածության ժամանակ Հայաստանը երկկողմ հիման վրա օգնություն է խնդրել Ռուսաստանից, սակայն Մոսկվան մեզ մերժել է։ Իրականությունը այնպիսին է, որ Ռուսաստանը աջակցում է «Զանգեզուրի միջանցքի» ադրբեջանական դիսկուրսին, հետեւաբար՝ Հայաստանի տարածքի մասնատմանը։ Մոսկվան հայկական ժողովրդավարության մեջ իր համար սպառնալիքներ է տեսնում, և պատճառը, ըստ որի վերջերս Ռուսաստանի հազարավոր քաղաքացիներ դիմել են Հայաստանին՝ այն է, որ մեր երկիրը իրականում հանդիսանում է ժողովրդավարական պետություն»,- ինքնուրաց ստել է Գրիգորյանը։
Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը դավադիր ձևով արևմտյան քաղաքական գործիչներին համոզել է նրանում, որ Հայաստանի իշխանություններն ակտիվ ներկառավարական քննարկումներ են անցկացնում ռուսական բազաները երկրից դուրս բերելու առնչությամբ։ Եվ, որ ռուսական բազայի, Հայաստանի տարածքում տեղակայված ռուսական հատուկ ծառայությունների աշխատակիցների մասին ամբողջ տեղեկությունն արդեն տրամադրվել է արեւմտյան հետախուզությանը։
«Մենք հասկանում ենք, որ քանի դեռ Հայաստանը մնում է ՀԱՊԿ-ում, նա չի կարող ձեռք բերել բարձրորակ ամերիկյան զենք։ Բայց մեր նախնական նպատակը Ադրբեջանի հետ սահման միջազգային դիտորդական առաքելություն հրավիրելն է, որը ժամանակի ընթացքում կընդլայնվի։ Մենք այդ առաքելությունը դիտարկում ենք, որպես միջազգային խաղաղապահ ուժերի միջուկը, որը մենք ցանկանում ենք ապագայում ծավալել Ղարաբաղից ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի դուրսբերումից հետո»,- խոստացել է Գրիգորյանը։
Ինչպես տեսնում ենք, այստեղ կարելի է խոսել ոչ միայն «Արմենիա» անվան ներքո նավի արտաքին քաղաքական վտանգավոր շրջադարձի, այլ նաև նրա անձնակազմի ակնհայտ դավաճանության մասին։ Հեռանալ դեպի Արևմուտք, դրանով հանդերձ եղած-չեղածով հանձնել իր նախկին դաշնակից-սյուզերենին՝ սա «հին քրիստոնյա ժողովրդի» ավանդույթների մեջ է։ Բայց Հայաստանում մի բան կարծես թե, հաշվի չեն առնում՝ ուժեղ կողաթեքության դեպքում կարելի է հեշտությամբ ընկնել ծովը, կամ սայթաքել և ջարդել գլուխը։ Չէ որ տախտակամածը կարող է սայթաքուն լինել ոչ միայն ջրից, այլ նաև վախից: Իսկ նրան հասնելու և բռնելու ուժ՝ լքված նախկին դաշնակիցը դեռ ունի:

Армения сдала Россию Западу Эксклюзивные подробности бесед Григоряна в Брюсселе / ВИДЕО
Пашиняновская Армения – словно судно, которое, подчиняясь неумелым приказам капитана-новичка, дало сильный крен и вот-вот затонет. И это не игра слов –  у понятия «крен», означающего класть судно на бок, есть и переносное значение – поменять политическую или внешнеполитическую ориентацию. Чем в последнее время и занята команда премьер-министра Армении.
В том, что Ереван готов сменить сюзерена, переметнувшись от Первопрестольной к берегам Потомака, уже мало кто сомневается. Об этом открыто говорят в команде Пашиняна. Причем, не только между собой, но и в кулуарах встреч на Западе. По данным достоверного источника Caliber.Az в дипломатических кругах, о жгучем желании Еревана лечь под богатого и сильного дядю Сэма говорил, в частности, секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян на встречах в штаб-квартире НАТО 3 октября.
Так, в беседах с западными политиками А. Григорян сделал ряд заявлений, которые вызвали серьезный резонанс. Он сравнил «агрессию» Азербайджана против Армении и российско-украинскую войну, заявив, что между ними есть связь. Мол, Запад борется в Украине за ценности демократического мира, и в этом смысле конфликт между Азербайджаном и Арменией на самом деле является «противостоянием демократии и автократии».
Григорян убеждал своих собеседников в том, что, армянский народ якобы является частью европейской, христианской цивилизации, и Армения видит себя исключительно на Западе. Самое смешное заключается в том, что с целью убеждения своих визави в прозападном курсе правительства Пашиняна, Григорян привел пример того, что власти Армении уделяют особое внимание вопросу прав сексуальных меньшинств, посетовав при этом, что из-за консерватизма армянского общества и большого авторитета церкви страна все еще медленно идет в этом направлении.
Григорян усердно убеждал тех, кто согласился его принять в штаб-квартире НАТО, что армяне надеются только на роль США в предотвращении «агрессии» Азербайджана.
«Ни Россия, ни Европейский Союз не могут быть Америкой для Армении. Усилия президента Евросовета Шарля Мишеля обанкротились, ЕС – это беззубая организация, которая готова пожертвовать христианским армянским народом и демократической Арменией ради азербайджанской нефти и газа», - убеждал Григорян.
Секретарь Совбеза Армении не преминул также пустить слезу по поводу того, что, мол, чрезмерная зависимость Армении от России – это наследие предыдущих армянских властей, но Пашинян разрушит это наследие. Правда, для этого Армении нужны гарантии Запада. Видимо, страх за предательство ослабевшего «старшего брата» все еще силен в команде Пашиняна.
Впрочем, по данным источников Caliber.Az, это не помешало с потрохами сдать Россию. В Брюсселе Григорян утверждал, что интересы Азербайджана, Турции и России на Южном Кавказе совпадают, и только Армения является естественным союзником Запада в борьбе против всех трех стран!?
«Армения серьезно раздумывает о выходе из ОДКБ, особенно после «агрессии» Азербайджана 13 сентября. Во время недавней пограничной напряженности Армения просила у России помощи на двусторонней основе, но Москва нам отказала. Реальность такова, что Россия поддерживает азербайджанский дискурс «Зангезурского коридора» и, следовательно, расчленение территории Армении. Москва видит в армянской демократии угрозу для себя, и причина, по которой в последнее время тысячи российских граждан обратились в Армению, заключается в том, что наша страна на самом деле является демократическим государством», - самозабвенно врал Григорян.
Секретарь Совбеза с заговорщицким видом убеждал западных политиков в том, что власти Армении ведут активные внутриправительственные дискуссии по поводу вывода российской базы из страны. И что вся информация о российской базе, сотрудниках российских спецслужб, находящихся на территории Армении, уже предоставлена западной разведке.
«Мы понимаем, что пока Армения остается в ОДКБ, она не может приобрести качественное американское оружие. Но нашей первоначальной целью является приглашение международной наблюдательной миссии на границу с Азербайджаном, которая со временем будет расширена. Мы рассматриваем эту миссию как ядро международных миротворческих сил, которые мы хотим развернуть в будущем после вывода российского миротворческого контингента из Карабаха», - пообещал Григорян.
Как видим, тут можно говорить не только об опасном внешнеполитическом развороте корабля под названием «Армения», но и об очевидном предательстве его команды. Уйти на Запад, сдав при этом своего бывшего союзника-сюзерена с потрохами – это в традициях самого «древнего христианского народа». Вот только одного в Армении, похоже, не учитывают – при сильном крене можно легко упасть за борт или поскользнуться и разбить голову. Ведь палуба может быть скользкой не только от воды, но и от страха. А уж нагнать его у покидаемого бывшего союзника силы еще есть.