Տանջամահ արված և գնդակահարված. Էդիլլիում հանցագործությունները անվրեժ չեն մնա Սարսափելի գտածոի հետքերով
06 0Հոկտեմբերի 2022 16:45
Ադրբեջանում նոր սարսափելի գտածո է՝ հայկական օկուպացիայից ազատագրված Խոջավենդի շրջանի Էդիլլի գյուղում մահապատժի ենթարկված ադրբեջանցի զինվորների աճյունները։ Եվ դա ստիպում է մեկ անգամ եւս վերանայել պատերազմի սարսափներն ու հայկական բարբարոսության ֆենոմենը, որը հաստատում է նոր գաղտնի թաղումները։ Թե ինչու են հայերը նման դաժանությամբ և խորամանկ լկտիությամբ սպանել և, ըստ երևույթին, պատրաստ են ապագայում շարունակել սպանել իրենց հարևան ադրբեջանցիներին՝ հարց է, որ ուղղված է ոչ միայն միջազգային դատական ատյաններին, բժիշկներին և հոգեբաններին՝ այդ մասին հարկ էր խորհել աողջ միջազգային հանրությանը։
Հայկական կողմից տարածվող Ադրբեջանցի զինվորականների «հանցագործությունների» մասին ինչ որ կեղծ տեսանույթի շուրջ հայտարարությունների ֆոնին՝ Ադրբեջանը հերթական անգամ բախվեց սարսափելի իրականության հետ։ Հանցագործությունների ապացույցները չհաջողվեց թաքցնել խոնավ հողի մեջ՝ և սա ամենևին էլ կասկածելի որակով տեսանյութ չէ: Տեսնել և գիտակցել այդ մղձավանջը կարող են նույնիսկ դատաբժշկական փորձաքննությունից անտեղյակ մարդիկ. Խոջավենդի շրջանի Էդիլլի գյուղի եղբայրական գերեզմանում 12 հոգու մնացորդները ունեն բնորոշ նշաններ՝ նրանց ձեռքերն ու ոտքերը կապված են մետաղալարով և պարանով, այսինքն նախքան սպանելը նրանց ենթարկել են ծաղրուծանակի։ Սարսափելի գտածոյի հետ նախնական ծանոթության ընթացքում փորձագետների կարծիքով՝ սրանք մեր զինվորների մարմինների մնացորդներն են, որոնց վրա հայերը կրակել են դիմահար, իսկ հետո նրանց մարմինները նետել ընդհանուր գերեզման։ Ամենասարսափելին այն է, որ հրեշները նույնիսկ չեն էլ նեղվել դրանից, որպեսզի ինչ-որ կերպ նշել թաղման վայրը, ընդհակառակը, ամեն ինչ արվել է, որպեսզի մեկընդմիշտ թաքցնեն իրենց հանցագործության հետքերը։
Իհարկե, այս ամենը ադրբեջանական հասարակության համար նորություն չէ։ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո ադրբեջանցիների մի քանի զանգվածային գերեզմաններ են հայտնաբերվել Շուշայի, Քելբեջարի շրջաններում, Ֆարուխ լեռան վրա և այլն։ Իսկ հայերի արդեն փաստագրված վայրագություններից՝ 1992 թվականին Խոջալուի և Քելբեջարի գյուղերի խաղաղ ադրբեջանցիների ցեղասպանությունից հետո, ինչի մասին արդեն երեսուն տարի հայտնի է ողջ աշխարհին՝ հասկանալի դարձավ, որ 44-օրյա պատերազմի արդյունքներով ազատագրված տարածքների յուրացման հետ միասին կարելի է հայտնաբերել տանջամահ արված ադրբեջանցիների բազմաթիվ նոր եղբայրական գերեզմաններ։
Սակայն Էդիլլին՝ առանձնահատուկ ողբերգական վայր է, որը լիովին կարելի է համեմատել ֆաշիստական Բուխենվալդի կամ Օսվենցիմի հետ։ Վկաների ցուցմունքների և այլ տվյալների հիման վրա պարզվել է, որ Էդիլլի են բերվել խաղաղ գյուղերից և մարտադաշտից պատանդներ և ռազմագերիներ։ Այստեղ եղել է բաշխման կետ, որտեղից գերիներին այնուհետև ուղարկել են ուրիշ ճամբարներ կամ գնդակահարել են։ Մի մասին թողել են Էդիլլիում և օգտագործվել հարկադիր աշխատանքի մեջ։ Մասնավորապես, պատանդներին ու գերիներին ստիպել են վանդալների կողմից ավերված ադրբեջանական բնակավայրերի քարերով սալապատել գյուղերի միջև ճանապարհները։
Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը Twitter-ում կիսվել է Խոջավենդում հայտնաբերված զանգվածային գերեզմանի մասին հրապարակումով։ «Էդիլլի գյուղում հայտնաբերվել է Առաջին ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ խոշտանգումների ենթարկված և սպանված ադրբեջանցի զինծառայողների զանգվածային գերեզման։ Էդիլլին Հայաստանի կողմից օգտագործվել է, որպես ճամբար գերիների համար։ Մոտ 4000 ադրբեջանցի զինվոր և քաղաքացիական անձ անհետ կորել են։ Հայաստանը հրաժարվում է բացահայտել զանգվածային գերեզմանների վայրերը»,- ասվում է հրապարակման մեջ։
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի տվյալներով, ընդհանուր առմամբ, ղարաբաղյան հակամարտության արդյունքում անհետ կորել է 4500 մարդ, դրանով հանդերձ նրանցից մոտ 4000-ը Ադրբեջանի քաղաքացիներ են, և Հայաստանը մինչև հիմա ոչինչ չի հայտնում այդ մարդկանց ճակատագրի մասին։ Սակայն պարզ է, որ Ադրբեջանը համակարգելով այս բոլոր ողբերգական բացահայտումները, ունի Առաջին ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ ադրբեջանցիների պլանաչափ ցեղասպանության մեջ մեղադրելու բոլոր հիմքերը, ինչը գործնականում չի տարբերվում «մաքուր արիականության» ֆաշիստական գաղափարից, որը կայանում է «նոր» ռասսայի գենոֆոնդին չհամապատասխանողներին ոչնչացնելու մեջ։
Հայկական արմատականության ու անջատողականության մասին կարելի է շատ բան ասել ու խորհել։ Նրա պատմությունը հարուստ է արյունալի իրադարձություններով, անմեղների սպանություններով։ Սակայն, մտածելով ադրբեջանական հողի վրա հայկական ճիզվիտության և հանցագործությունների մասին՝ նորից ու նորից սարսափում ես։ «Ինչու» և «ինչի համար» - այնուամենայնիվ ուզում ես գոնե ինչ-որ պատասխան լսել նրանցից, ովքեր կատարել են այդ վայրագությունները՝ հասկանալ, թե ինչ մարդատյաց շարժառիթներով են առաջնորդվել։ Եվ դա կատարելուց հետո ինչպե՞ս են կարողացել շարունակել ապրել։
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության տեղեկության համաձայն, հաստատվել է, որ Առաջին ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ հայկական զինված կազմավորումները և Հայաստանի զինված ուժերը կոպտորեն խախտել են միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը և սկզբունքները, այդ թվում նաև Ժնևի 1949 թվականի օգոստոսի 12-ի՝ «Գործող բանակներում վիրավորների և հիվանդների վիճակի բարելավման մասին» կոնվենցիայի 17-րդ հոդվածի պահանջները։ Ինչպես նաև բազմաթիվ այլ միջազգային կանոնադրությունները:
Դժվար է զուտ տրամաբանորեն համակել այս սարսափը՝ հրաժարվելով ֆորմալ իրավական նորմերի և կոնվենցիաների շրջանակում հանցագործությունների բացահայտումից։ Մտածեք մարդավարի, մարդկայնորեն: Այո, իհարկե, հասկանալի է, որ առանց կորուստների պատերազմներ չեն լինում, և մարտի դաշտում, որտեղ մարդկային կյանքը առավելագույնս արժեզրկվում է, ամեն ինչ է տեղի ունենում։ Եվ զինվորը կարող է կրակել թշնամու վրա, նույնիսկ եթե նա ողորմություն է խնդրել ու ձեռքերը վեր բարձրացրել՝ այս ամենը տեղի է ունենում աֆեկտի վիճակում։
Բայց այն, ինչ հայ վանդալներն ու հրեշները արել են Առաջին ղարաբաղյան պատերազմի տարիներին, բոլորովին այլ է՝ դա սառնասիրտ սպանություն է, որը իրականացվել է մտածված ու գիտակցված, չի բացառվում, որ սադիստական հաճույքով։ Այո, ըստ ականատեսների վկայություններին, հայ զինվորականները հաճույք էին ստանում ադրբեջանցի խաղաղ բնակիչների ու զինվորների խոշտանգումներից և նրանց սպանել են առանձնակի դաժանությամբ։ Եվ ոչ թե մի քանի գերիներին, այլ մարդկանց ամբողջ խմբերին։ Մինչդեռ հայերը առանձնակի դաժանությամբ են վերաբերվել գերի ընկած ադրբեջանցի զինվորներին և սպաներին՝ նրանց մեջ տեսնելով իրենց պարտության սպառնալիքը և նշանը։
Հայկական գերությունից հրաշքով կենդանի վերադարձած ադրբեջանցի զինվորականներն աներևակայելի բաներ են պատմում հայկական տանջարաններում տեղի ունեցածի մասին։ Այս ամենը կարելի է գտնել համացանցում, ավելի մանրամասն ուսումնասիրել:
Այսպես թե այնպես, արդեն ապացուցված փաստ է, որ Առաջին ղարաբաղյան պատերազմի ընթացքում հայկական գերության մեջ գտնվող ադրբեջանցիները, որպես կանոն, պահվել են անմարդկային պայմաններում։ Նրանց անընդհատ ծեծել են, հաճախ, որպեսզի նրանց ավելի շատ խեղանդամ դարձնել։ Շատերը մահացան անշարժ վիճակում և սարսափելի տանջանքների մեջ։ Նախկին գերիները պատմում են, որ զվարճանալու համար իրենց ծեծել են ձեռնափայտերով կամ գնդացիրների կոթերով։
Այդ օրերին հայ հրեշների համար լիովին սովորական բան էր նաև ադրբեջանցի զինվորականների ցուցադրական մահապատիժները։ Դրանք սովորաբար կատարվում էին որպես պատժիչ ակտ, երբ հայերը պարտություն էին կրում ռազմաճակատի ինչ-որ հատվածում։ Հնարավոր է, որ Էդիլլիում 12 զինվորականներն էլ գնդակահարվել են նման օրերից մեկը։
Կցանկանայի ընդգծել, որ մեր երկիրը, չնայած հայերի վայրագություններին, կալանավորված հայերի նկատմամբ միշտ վերաբերվել է հնարավորինս մարդասիրական և օբյեկտիվորեն։ Ադրբեջանում կալանավորված և բանտում հայտնված ոչ մի հայ դիվերսանտ կամ զինվորական երբեք չի հայտարարել և չի բողոքել կալանքի ոչ պատշաճ պայմանների կամ նրա անձի նկատմամբ բռնության փորձերի մասին։ Այո, ճիշտ է, կան ադրբեջանական բանտերում գտնվելու վերաբերյալ բացասական արձագանքներով հայերի մի քանի խոսակցություններ։ Բայց դրանք հնչեցվել են, երբ գերիներն ազատ են արձակվել, և նրանք հայտնվել են հայկական կողմում։ Ազատվելուց մի քանի օր անց։ Միանգամայն հասկանալի է, թե ինչ ճնշումների ճանապարհով են նրանց վրա մոգոնել նման «խոստովանությունները»։ Թեեւ, օրինակ, այսօր Հայաստանի քննչական կոմիտեի մամուլի քարտուղար Վարդան Թադեւոսյանն հայտարարել է, որ նախօրեին հայրենիք վերադարձած հայ զինվորները Ադրբեջանում չեն խոշտանգվել։
Եվ դա բացատրելի է՝ Ադրբեջանը առավելագույնս մարդասեր է ռազմագերիների նկատմամբ վերաբերմունքի, նրանց պահման պայմանների հարցերում և հաշվի է առնում իր բոլոր պարտավորությունները։ Մեր երկիրը գերի ընկած հայ դիվերսանտներին չի պահում որպես անասուն, ինչպես դա արեցին հայերը՝ նրանց հանձնման գործընթացից ավելի շատ օգուտ քաղելու մտադրությամբ։ Դրա հետ մեկտեղ Բաքուն պահանջում է անհապաղ և պարտադիր հետաքննություն, մեր զինվորներին խոշտանգող և սպանած հայ դահիճների պատիժ՝ անկախ այդ հանցագործությունների վաղեմության ժամկետից։ Բայց այս գործընթացը Ադրբեջանի համար որոշակի դժվարություններով է ընթանում՝ երեսուն տարիների ընթացքում, երբ հայերը վայրագություններ են կատարել մեր հողի վրա, միջազգային հանրությունը սկսել է շատ անտարբեր վերաբերվել այս խնդրի նկատմամբ։ Չնայած հաճախ մեծ հաճույքով է արձագանքում որոշ առասպելական «Ադրբեջանի հանցագործությունները» դատապարտելու հայերի կոչերին։ Այստեղ իսկապես զգացվում է չափազանց կողմնակալ մոտեցում։
Սակայն փորձառությամբ ուսուցանված Ադրբեջանը տարիներով չի սպասում համաշխարհային կառույցների արձագանքին, ինքնուրույն է բացահայտում ու դատապարտում մարդկանց քիչ նմանվող այդ հրեշներին։ Օրինակ՝ 44-օրյա պատերազմի և դրան հաջորդած ազատագրված տարածքները հայ դիվերսանտներից մաքրելու գործողությունների ընթացքում կալանավորվել են նման մի քանի դահիճներ։ Նրանք ճանաչվել են ականատեսների ու տուժվածների կողմից։ Եվ այդպես կլինի յուրաքանչյուրի հետ, ովքեր մեղավոր են ադրբեջանցի զինվորականների և քաղաքացիական անձանց խոշտանգումների, մահվան մեջ: Ոչ ոք անվրեժ չի մնա։
Caliber.az-ի հետ զրույցում դատապարտելով սեփական պատմական հողում արդարությունը վերականգնելու համար մարտնչած ադրբեջանցի զինվորների նկատմամբ իրականացված անմարդկային հանցագործությունները՝ Ալմաթիի «Տեղատվական տեխնոլոգիաների միջազգային համալսարան» բաժնետիրական ընկերության («ՏՏՄՀ» ԲԸ) Ղազախստանի մեդիահաղորդակցությունների և պատմության ամբիոնի պրոֆեսոր Սաքեն Մուքանը նշել է, որ Էդիլլի գյուղում զանգվածային գերեզմանները բացահայտ վկայում են այն մասին, որ խախտվել են ռազմագերիների պահպանման մի շարք միջազգային կոնվենցիաներ, առկա է գերության մեջ գտնվող և, այնուամենայնիվ անձեռնամխելիության որոշակի կարգավիճակի տիրապետող անզեն մարդկանց դիտավորյալ սպանություններ։
«Իհարկե, սա նաև միջազգային քրեական իրավունքի ակնհայտ խախտում է, և նման հանցագործությունների համար բոլոր մեղավորները պետք է կանգնեն միջազգային դատարան առջև, եթե գոյություն ունեցող աշխարհակարգը դեռևս ունի ՄԱԿ-ի կանոնադրական փաստաթղթերում արձանագրված քաղաքական և իրավական ուժ»,- նշել է քաղաքագետը։
Այս առումով, ինչպես նշել է Ս. Մուկանը, կցանկանայի նշել, որ հայ զինվորականները Առաջին ղարաբաղյան պատերազմի ընթացքում քաղաքացիական անձանց և զինվորականների նկատմամբ իրականացրել են միջազգային դիտորդների կողմից գրանցված անմարդկային վերաբերմունքի բազմակի գործողություններ
«Ցավոք, հայկական կողմը չի դատապարտել և չի պատժել այդ պատերազմի ընթացքում անօրինական գործողություններ կատարածներին։ Այս աշխատանքն այժմ էլ չի անցկացվում, այլապես փաստերը կվկայեին հակառակի մասին։ Սակայն այս բոլոր հանցագործությունները պետք է հետաքննվեն՝ հաշվի առնելով օբյեկտիվ տվյալները և միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների ներգրավմամբ՝ իրավական գնահատական տալու նպատակով»,- ընդգծել է Սաքեն Մուքանը։

Замучены и расстреляны: преступления в Эдилли не останутся неотомщенными По следам страшной находки
В Азербайджане новая страшная находка - останки расстрелянных азербайджанских военных в освобожденном от армянской оккупации селе Эдилли Ходжавендского района. И это заставляет еще раз переосмыслить ужасы войны и феномен армянского варварства, которое подтверждает новое тайное захоронение. Почему с такой жестокостью и изощренным цинизмом армяне убивали и, по всей видимости, готовы убивать и впредь своих соседей- азербайджанцев – вопрос не только к представителям международных судебных инстанций, врачам и психологам, о нем следовало бы задуматься всему международному сообществу.
На фоне заявлений о неких фейковых видео «преступлений» азербайджанских военных, которые распространяет армянская сторона, Азербайджан в очередной раз столкнулся со страшной действительностью. Доказательство преступлений не удалось скрыть в сырой земле – и это отнюдь не видео сомнительного качества. Лицезреть и осознать этот кошмар могут даже не разбирающиеся в судебной экспертизе люди: останки 12 человек в братской могиле в селе Эдилли Ходжавендского района имеют характерные признаки - руки и ноги связаны проволокой и веревкой, то есть над ними измывались, прежде чем убить. Как утверждают эксперты в ходе предварительного ознакомления со страшной находкой, это останки тел наших военных, которых армяне расстреливали в упор, а потом сбросили их тела в общую могилу. Самое ужасное, что изверги даже не озаботились тем, чтобы хоть как-то отметить место захоронения, напротив, было сделано все, чтобы спрятать следы своих преступлений раз и навсегда.
Конечно, все это для азербайджанского общества не новость. После 44-дневной  войны 2020 года были найдены несколько массовых  захоронений азербайджанцев в Шушинском, Кяльбаджарском районах, на горе Фаррух и др. А после уже задокументированных злодеяний армян – геноциде мирных азербайджанцев 1992 года в Ходжалы и селах Кяльбаджара, о чем уже тридцать лет известно всему миру, стало ясно, что по мере осваивания освобожденных территорий по итогам 44-дневной войны могут быть обнаружены немало новых братских могил замученных азербайджанцев.
Однако Эдилли - особо трагическое место, которое вполне можно сравнить с фашистским Бухенвальдом или Освенцимом. На основе показаний свидетелей и других данных было установлено, что в Эдилли свозили заложников и военнопленных из мирных деревень и с поля боя. Здесь был распределительный пункт, откуда пленных далее направляли в другие лагеря или расстреливали. Часть оставляли в Эдилли и использовали в принудительных работах. В частности, заложников и пленных заставляли мостить дорогу между селами камнями из разрушенных вандалами азербайджанских населенных пунктов.
Помощник президента Азербайджана - заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев поделился в Twitter публикацией о массовом захоронении, обнаруженном в Ходжавенде. «В селе Эдилли обнаружено массовое захоронение азербайджанских военнослужащих, подвергнутых пыткам и убитых во время Первой Карабахской войны. Эдилли использовался Арменией как лагерь для пленных. Около 4 000 азербайджанских солдат и гражданских жителей пропали без вести. Армения отказывается раскрыть места массовых захоронений», - говорится в публикации.
По данным Международного комитета Красного Креста, всего в результате Карабахского конфликта пропали без вести 4500 человек, при этом около 4000 из них были гражданами Азербайджана, и Армения до сих пор ничего не сообщает о судьбе этих людей. Однако ясно, что Азербайджан, систематизируя все эти трагические находки, имеет все основания обвинять Армению в планомерном геноциде азербайджанцев в ходе Первой Карабахской войны, что практически не отличается от фашистской идеи «чистого арийства», заключающейся в уничтожении всех, кто не соответствовал генофонду «новой» расы.
Говорить и размышлять об армянском радикализме и сепаратизме можно много. Его история богата кровавыми событиями, убийством невинных. Однако, задумываясь об армянском иезуитстве и преступлениях на азербайджанской земле, ужасаешься вновь и вновь. «Почему» и «за что» - все-таки хочется услышать хоть какой-то ответ от тех, кто совершил эти зверства, понять, какими человеконенавистническими мотивами они руководствовались. И как потом, после содеянного, могли жить дальше?
По сообщению Генпрокуратуры Азербайджана, установлено, что во время Первой Карабахской войны армянские вооруженные формирования и вооруженные силы Армении грубо нарушили нормы и принципы международного гуманитарного права, в том числе требования статьи 17 Женевской конвенции «Об улучшении участи раненых и больных в действующих армиях» от 12 августа 1949 года. А также множество других международных установлений.
Сложно объять этот ужас чисто логически, отрешившись от констатации преступлений в рамках формальных правовых норм и конвенций. Осмыслить по-людски, по-человечески. Да, конечно, понятно, что войн без потерь не бывает, и на поле боя, где человеческая жизнь обесценена максимально, происходит всякое. И солдат может выстрелить в противника, даже если тот запросил пощады и поднял руки вверх – все это случается в состоянии аффекта.
Но то, что творилось армянскими вандалами и извергами в годы Первой Карабахской войны, совершенно иное - это хладнокровное убийство, которое совершалось продуманно и осмысленно, не исключено, что с садистским удовольствием. Да, по свидетельству очевидцев, армянские военные наслаждались пытками азербайджанских мирных граждан и военных и убивали их с особой жестокостью. И не нескольких пленных, а целые группы людей. Причем к пленным азербайджанским солдатам и офицерам армяне относились с особой жестокостью, видя в них угрозу и знак своего поражения.
Азербайджанские военные, чудом вернувшиеся из армянского плена живыми, рассказывают о происходившем в армянских застенках немыслимые вещи. Все это можно найти в интернете, исследовать подробнее.
Так или иначе уже доказанный факт, что азербайджанцы в армянском плену в ходе Первой Карабахской войны содержались, как правило, в нечеловеческих условиях. Их постоянно избивали, нередко чтобы посильнее изувечить. Многие умирали обездвиженными и в страшных муках. Бывшие пленники рассказывают, что забавы ради их били деревянными палками или прикладами автоматов.
Вполне привычная вещь для армянских извергов в те дни и показательные казни азербайджанских военных. Они обычно совершались как акт наказания, когда армяне терпели поражение на каком-то участке фронта. Возможно, и 12 военных в Эдилли были расстреляны в один из таких дней.
Хотелось бы подчеркнуть, что наша страна, невзирая на зверства армян, всегда относилась к задержанным армянам максимально гуманно и объективно. Ни один армянский диверсант или военный, задержанный и оказавшийся в заключении в Азербайджане, никогда не заявлял и не жаловался на неподобающие условия содержания или попытки насилия над его личностью. Да, правда, есть несколько высказываний армян с негативными отзывами о своем пребывании в азербайджанских тюрьмах. Но они прозвучали, когда пленников отпустили на свободу и они оказались на армянской стороне. Спустя несколько дней после освобождения. Вполне понятно, путем какого давления на них фабриковались такие «признания». Хотя, например, сегодня пресс-секретарь Следственного комитета Армении Вардан Тадевосян заявил, что вернувшихся накануне на родину армянских военных в Азербайджане не пытали.
И это объяснимо - Азербайджан максимально гуманен в вопросах отношения к военнопленным, условий их содержания и учитывает все свои обязательства. Наша страна не содержит захваченных армянских диверсантов, как домашнюю скотину, как это делали армяне с намерением побольше нажиться на процессе их передачи.  Вместе с тем Баку требует немедленного и обязательного расследования, наказания армянских палачей, совершавших пытки и убийства наших солдат вне зависимости от срока давности этих преступлений. Но этот процесс продвигается с определенными трудностями для Азербайджана – за тридцать лет, что совершали армяне зверства на нашей земле, международное сообщество стало весьма инертно относиться к этой проблеме. Хотя нередко с большой охотой откликается на призывы армян осудить некие мифические «преступления Азербайджана». Здесь и вправду ощущается весьма предвзятый подход.
Однако Азербайджан, наученный опытом, не ждет годами реакции мировых институтов, сам выявляет и осуждает этих извергов, так мало похожих на людей. К примеру, в ходе 44-дневной войны и проведенных в дальнейшем операций по зачистке от армянских диверсантов освобожденных территорий были задержаны несколько таких палачей. Они были опознаны свидетелями и пострадавшими. И так будет с каждым, кто виновен в пытках, смерти азербайджанских военных и мирных жителей. Никто не останется неотмщенным.
Осуждая в беседе с Caliber.Аz бесчеловечные преступления, совершенные против азербайджанских солдат, которые воевали с целью восстановления справедливости на своей же исторической земле, профессор кафедры медиакоммуникации и истории Казахстана АО «МУИТ» города Алматы Сакен Мукан отметил, что массовые захоронения в селение Эдилли явно свидетельствуют о том, что был нарушен ряд международных конвенций о содержании военнопленных, налицо продуманное убийство безоружных людей, находящихся в плену и тем не менее обладающих определенным статусом неприкосновенности.
«Конечно же, это и явное нарушение международного уголовного права, и за подобные преступления всем исполнителям следует предстать перед международным судом, если все же существующий мировой порядок имеет политико-правовую силу, зафиксированную в уставных документах ООН», - отметил политолог.
В этом смысле, как отмечает С. Мукан, хочется отметить, что армянские военные в Первую Карабахскую войну совершали неоднократные акты бесчеловечного отношения к гражданским и военным, зарегистрированные международными наблюдателями.
«К сожалению, армянская сторона не осуждала и не наказывала исполнителей незаконных действий во время той войны. Не проводится эта работа и сейчас, иначе факты говорили бы об обратном. Однако все эти преступления должны быть расследованы с учетом объективных данных и с привлечением международных правозащитных организаций с целью правовой оценки», - подчеркнул Сакен Мукан.