Հայավոնիա Ֆրանկոֆոնիայի փոխարեն
Թունիսի Ջերբայում օրերս տեղի է ունեցել ֆրանսախոս երկրների միջազգային կազմակերպության՝ Ֆրանկոֆոնիայի 18-րդ գագաթնաժողովը։ Ֆորումի մասնակիցներին ելույթով դիմել է՝ այդ միավորմանը մեջ մտնող, բայց ֆրանսերեն լեզվի հետ ոչ մի կապ չունեցող, բացառությամբ թերևս հայերի կողմից ֆրանսիական անունների նկատմամբ հատուկ հակում ունեցող, Թունիս ժամանած՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Փաշինյանի ելույթը, ըստ գաղափարի հակասում էր գագաթնաժողովի ձևաչափին, բայց փոխարենը համապատասխանում էր Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ պայմանգրին հասնելու խանգարելուն ուղղված հայկական օրակարգին։
Այլ կերպ ասած՝ Հայաստանի ղեկավարը սլացել է Ջերբա, որպեսզի միջազգային միջոցառման մասնակիցներին պատմի Բաքվի «ագրեսիվ մտադրությունների» պատճառով հայ-ադրբեջանական պայմանական սահմանին տիրող «սարսափելի» իրավիճակի մասին։ Հասկանալի է, նա արտահայտել է բացառապես հայկական կողմի կարծիքը՝ դա չհիմնավորելով ոչ մի բանով, բացի ճշմարտությունից հեռու պատմվածքներով։ Բայց ֆրանկոֆոնիայի ներկայիս խառնաժողովին ֆրանսախոս երկրների խնդիրները դրվել էին հետին պլան՝ պետք էր կարեկցել Հայաստանին և աջակցել իրադարձությունների նրա մեկնաբանմանը։
Բնականաբար, Թունիսում հայ բանագնացները չեն ամաչել արցունքն աչքերին բոլորին հավաստիացնել իրենց «խաղաղասիրության» մեջ, և նրանում, որ Ադրբեջանը չի ցանկանում իրական խաղաղություն, հրաժարվում է փոխզիջումներից, քանի որ մտադրվել է անեքսիայի ենթարկել «պատմական հայկական հողերը»։ Ընդհանրապես, Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովում հայ-ադրբեջանական կարգավորման հարցը քննարկելու նախաձեռնությունը դժվար թե կարելի է կառուցողական անվանել, ինչպես կազմակերպության անդամ երկրների, այնպես էլ հենց Հայաստանի համար։ Սակայն միամտության գագաթնակետ կլիներ Փաշինյանից և նրա թիմից սպասել ադրբեջանա-հայկական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի արդարացի գնահատմանը, առավել ևս նման յուրահատուկ միջոցառման հարթակներում, որտեղ հավաքվել էին այն երկրների ներկայացուցիչները, որոնց մեծ մասը ոչ այնքան բարեկամական են ընդունում Ադրբեջանին և չափազանց բարյացակամ են Հայաստանի նկատմամբ։
Ակնհայտ է, Փաշինյանը ցանկանում էր իր համար բարենպաստ միջավայրում ևս մեկ անգամ զգալ ազգային ոգու վերելքը՝ մոռանալով, որ ընդամենը երկու տարի առաջ այն չափազանց ողբալի է ավարտվել հայ ժողովրդի համար։ Ըստ ամենայնի, նա փորձում է նորից բորբոքել հակամարտությունը՝ մինչև վերջ չգիտակցելով, որ նրա առաջ քաշած ուտոպիստական նախապայմաններն ու խաղաղության պայմանագրի անհեթեթ մեկնաբանությունը փաստորեն առիթ են պատերազմական գործողությունների վերսկսման համար։ Չի բացառվում, սակայն, որ հենց դրան է ձգտում Հայաստանի ղեկավարը։
Իր խրոխտալի ելույթում Փաշինյանը, մասնավորապես, հայտարարել է, որ «խաթարվել են Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրության սկզբունքները, մասնավորապես՝ մեկ այլ պետության տարածքային ամբողջականության դեմ ուժի չկիրառման սկզբունքը, որի վրա է հիմնված մեր հավաքական անվտանգությունը, և այսպիսով, աստիճանաբար տիրում է ամենաուժեղի օրենքը»։ Եվ պետք է ասել, որ Փաշինյանի խոսքերում կա ճշմարտության մասնիկ. ՄԱԿ-ի կանոնադրության սկզբունքներն իրոք խաթարվել են ղարաբաղյան հակամարտությամբ, բայց ոչ այսօր, այլ 1992-2020 թվականներին, երբ Հայաստանը օկուպացրեց Ադրբեջանի տարածքների 20%-ը, ձեռնարկեց ադրբեջանցիների էթնիկական զտում, կատարեց Խոջալուի ցեղասպանություն, ռմբակոծեց ադրբեջանական խաղաղ քաղաքները։
Առավել ևս, հայկական կողմը 30 տարի շարունակ խախտել է բոլոր գոյություն ունեցող միջազգային կոնվենցիաները, ցինիկաբար անտեսել է ՄԱԿ-ի բանաձեւերը, սահմանին ամեն տեսակի սադրանքներ է կազմակերպել։ Ադրբեջանական հողերում հայ օկուպանտների կողմից տեղադրված հակահետևակային ականներից մինչև այժմ տուժում են խաղաղ բնակիչներ։ Հայ-ադրբեջանական հակամարտության ողջ ընթացքում ականների վրա պայթել է գրեթե 3000 մարդ, որոնցից 525-ը զոհվել է։ ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը չկատարելու փաստ է հանդիսանում նաև Հայաստանի պետական քաղաքականությունը ամենուր, որտեղ հասել է նրա ձեռքը՝ ոչնչացնել ադրբեջանցիների հետքերը ինչպես իր կողմից օկուպացված ադրբեջանական հողերում, այնպես էլ իր երկրի ներսում, որտեղ ադրբեջանցիները ապրել են հին ժամանակներից: Այսինքն իրագործվել են ադրբեջանական ժողովրդի պատմությունը խեղաթյուրելու, նրա մշակութային ժառանգությունը աշխարհի երեսից ջնջելու փորձեր։
Այս ամենի մասին, իհարկե, ակնարկ անգամ չի եղել Ֆրանկոնիայի ֆորումում, փոխարենը բուռն բանավիճել են «ադրբեջանցիների նենգության» և «նրանց երկրի անեքսիոնիստական քաղաքականության» թեմաների շուրջ։
Իսկ Փաշինյանը, ֆրանկոֆոնների ջերմ ընդունելությունից ոգեշնչված, գնալով ուժեղացրել է հակաադրբեջանական հռետորաբանությունը. «Այն ագրեսիան, որին Հայաստանի Հանրապետությունը զոհ դարձավ այս տարվա սեպտեմբերի 13-ին և 14-ին Ադրբեջանի կողմից, հանդիսանում է գործերի այս վիճակի հիանալի նկարազարդում։ Չարդարացված և չհրահրված ագրեսիա, որը հանգեցրել է Հայաստանի տարածքի որոշ հատվածների օկուպացման, ինչպես նաև քաղաքացիական բնակչության մահվան, տառապանքի և զգալի ավերածությունների։ Մենք ակնկալում ենք, որ այս նոր սպառնալիքների պայմաններում միջազգային հանրությունը արդարացի կգնահատի այսօր մեր երկրում կազմավորված իրավիճակը, կդատապարտի Հայաստանի տարածքի մի մասի օկուպացիան և կպահանջի ադրբեջանական ուժերի վերադարձը նախկին դիրքեր։ Հայաստանն իր հերթին հաստատակամորեն հավատարիմ է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը ապահովելուն ուղղված բանակցային գործընթացը առաջ մղելուն»։
Ինչպես երևում է Փաշինյանի հայտարարությունից, Հայաստանն ավանդաբար հույսը դնում է միջազգային հանրության վրա՝ դրանով հանդերձ առաջ քաշելով Ադրբեջանի համար անընդունելի պահանջներ։ Սակայն, վարչապետի խոսքով, խաղաղության պայմանագրին հասնելու համար Բաքուն պետք է ընդառաջի Երևանին, այսինքն իր զորքերը հետ քաշի պայմանական սահմանից և համաձայնվի անջատողականների հետ «Ղարաբաղի կարգավիճակը» քննարկելուն։ Մի խոսքով, Փաշինյանը հնչեցրել է հայկական պահանջների հավաքածու, որոնք լսելով իրավիճակին անծանոթ մարդը կորոշի, որ այդ Հայաստանն է պատերազմում հաղթել և հիմա թելադրում է խաղաղության պայմանագրի պայմանները։
Մինչդեռ Փաշինյանի ֆրանկոֆոն ելույթների բուն իմաստը բոլորովին չի համապատասխանում մեկ ամիս առաջ Պրահայում Ադրբեջանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի միջև տեղի ունեցած զրույցի էությանը։ Ընդ որում, եթե Հայաստանի ղեկավարությունն իրեն համարում է ժողովրդավարական և քննարկում է խաղաղ պայմաններ ստեղծելու մասին, ապա պետք է իրեն դրսևորի ժողովրդավարական արժեքներին և օրենքի գերակայությանը համապատասխան։ Սկզբի համար Հայաստանը պետք է օկուպացված ադրբեջանական տարածքներից դուրս բերի իր ավազակախմբերը, ինչպես դա պահանջում են 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության կետերը և միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների որոշումները։ Եվ քանի դեռ Երևանը, հայ-ադրբեջանական կարգավորման իրական քայլերի փոխարեն, զբաղվում է խոսամոլությամբ՝ հարցի ռազմական լուծման ռիսկը մնում է մեծ։ Քանի դեռ Հայաստանը չի սկսել գործել համաձայն իր պարտավորությունների և միջազգային հանրության դիրքորոշմանը, իր զինյալներին և դիվերսանտներին չի հեռացրել ադրբեջանական տարածքներից, որտեղ ժամանակավորապես տեղակայված է ռուսական խաղաղապահ զորախումբը, չի դադարեցրել սադրանքները հայ-ադրբեջանական պայմանական սահմանին, Բաքուն՝ տարաձայնությունները հաղթահարելու մեթոդներ ընտրելու իրավուք կունենա։ Երկու տարի առաջ Ադրբեջանը արդեն ապացուցել է, որ ի վիճակի է 30 տարվա խնդիրը լուծել 44 օրում, իսկ այսօր Հայաստանը կառուցողական որոշում կայացնելու համար չունի նույնիսկ այդ չորս տասնյակ օրը։ Եվ որքան շուտ Հայաստանի քաղաքական իսթեբլիշմենթը վերջապես եզրակացություններ անի, այնքան լավ իր ժողովրդի համար։
Առավել ևս, որ նույնիսկ ֆրանկոֆոնների շրջանում Փաշինյանը չհասավ իր ուզածին։ Ինչպես նախօրեին Իլհամ Ալիևն ասել է՝ իշխող «Յենի Ազերբայջան» կուսակցության հիմնադրման 30-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառման ժամանակ, «բոլոր հակաադրբեջանական թեզերը հանվել են Ֆրանկոֆոնիայի կազմակերպության մեր բարեկամների ջանքերի շնորհիվ, մենք լավ գիտենք նրանց, և նրանք մեր բարեկամներ են բառիս բուն իմաստով։ Ֆրանկո-հայկական տանդեմը չկարողացավ օգտվել նաև այս հնարավորությունից»։
Միգուցե, գոնե սա ճիշտ կերպով դրդի Հայաստանի իշխանություններին և նրանց տրամադրի՝ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման որոշումներ կայացնելու հարցում կառուցողականության։

Армяновония вместо Франкофонии
В тунисской Джербе на днях состоялся 18-й саммит Франкофонии, международной организации франкоязычных стран. С речью к участникам форума обратился прилетевшей в Тунис Никол Пашинян, премьер-министр Армении, входящей в это объединение, но никакого отношения к французскому языку не имеющей, кроме разве что особого пристрастия армян к французским именам. Выступление Пашиняна, по идее, противоречило формату саммита, но зато соответствовало армянской повестке, направленной на воспрепятствование достижению мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией.
Иными словами, армянский лидер примчался в Джербу, чтобы рассказать участникам международного мероприятия об «ужасной» ситуации на условной армяно-азербайджанской границе из-за «агрессивных намерений» Баку. Понятное дело, он выразил мнение исключительно армянской стороны, не подкрепив его ничем, кроме далеких от правды нарративов. Но, похоже, на нынешнем франкофонском сборище проблемы франкоязычных стран были отложены куда подальше – надо было посочувствовать Армении и поддержать ее трактовку событий.
Естественно, армянские засланцы в Тунисе не постеснялись со слезами на глазах уверять всех в своем «миролюбии» и в том, что Азербайджан не хочет реального мира, отказывается от компромиссов, потому что задумал аннексировать «исторические армянские земли». В общем инициативу обсуждения армяно-азербайджанского урегулирования на саммите Франкофонии трудно назвать конструктивной как для стран - членов организации, так и для самой Армении. Впрочем, было бы верхом наивности ожидать от Пашиняна и его команды справедливой оценки процесса урегулирования азербайджано-армянских отношений, тем более на полях столь специфичного мероприятия, где собрались представители стран, большая часть которых не очень дружественно воспринимает Азербайджан и весьма благосклонных к Армении.
Очевидно, Пашиняну захотелось в благоприятной для него обстановке еще разок испытать подъём национального духа, забыв, что всего два года назад для армянского народа это закончилось весьма плачевно. Судя по всему, он пытается вновь раздуть конфликт, не до конца сознавая, что выдвигаемые им утопические предусловия и абсурдное трактование мирного договора фактически повод для возобновления боевых действий. Не исключено, однако, что именно этого армянский лидер и добивается.
В своей бравурной речи Пашинян, в частности, заявил, что «были подорваны принципы Устава Организации Объединенных Наций, в частности принцип неприменения силы против территориальной целостности другого государства, на котором основана наша коллективная безопасность, и, таким образом, постепенно воцаряется закон сильнейшего». И надо сказать, что в словах Пашиняна есть доля истины: принципы Устава ООН действительно были подорваны Карабахским конфликтом, но не сегодня, а в 1992-2020 годах, когда Армения оккупировала 20% территорий Азербайджана, предприняла этнические чистки азербайджанцев, учинила Ходжалинский геноцид, бомбила мирные азербайджанские города.
Более того, армянская сторона на протяжении 30 лет нарушала все существующие международные конвенции, цинично игнорировала резолюции ООН, устраивала всевозможные провокации на границе. От установленных армянскими оккупантами на азербайджанских землях противопехотных мин до сих пор страдают мирные граждане. За все время армяно-азербайджанского конфликта на минах подорвались почти 3000 человек, 525 из них погибли. Фактом несоблюдения Устава ООН является и государственная политика Армении повсюду, куда дотянулись ее руки, уничтожать следы азербайджанцев в истории как находившихся у нее в оккупации азербайджанских земель, так и в пределах своей страны, где издревле проживали азербайджанцы. То есть осуществлялись попытки извратить историю азербайджанского народа, стереть с лица земли его культурное наследие.
Обо всем этом, конечно же, и намека не было на франкфонском форуме, зато бурно дискутировались темы «коварства азербайджанцев» и «аннексионистской политики их страны».
А Пашинян, вдохновленный радушным приемом франкофонцев, все усиливал антиазербайджанскую риторику: «Агрессия, жертвой которой стала Республика Армения 13 и 14 сентября текущего года со стороны Азербайджана, является прекрасной иллюстрацией такого положения дел. Неоправданная и неспровоцированная агрессия, которая привела к оккупации определенных частей территории Армении, а также к гибели, страданиям гражданского населения и значительным разрушениям. Мы ожидаем, что перед лицом этих новых угроз международное сообщество справедливо оценит ситуацию, сложившуюся сегодня в нашей стране, осудит оккупацию части территории Армении и потребует возвращения азербайджанских сил на прежние позиции. Армения, со своей стороны, твердо привержена продвижению переговорного процесса к мирному соглашению с Азербайджаном, а также обеспечению прав и безопасности армянского населения Нагорного Карабаха».
Как следует из заявления Пашиняна, Армения традиционно уповает на международное сообщество, выдвигая при этом неприемлемые для Азербайджана требования. Однако, по словам премьера, для достижения мирного соглашения Баку должен пойти навстречу Еревану, то есть отвести свои войска от условной границы и согласиться на обсуждение с сепаратистами «статуса Карабаха». Одним словом, Пашинян озвучил комплекс армянских требований, услышав которые незнакомый с ситуацией человек решит, что это Армения выиграла войну и сейчас диктует условия мирного соглашения.
Между тем сам смысл франкофонских речей Пашиняна нисколько не соответствует сути беседы, состоявшейся месяц назад в Праге между президентом Азербайджана и армянским премьером. К тому же если руководство Армении считает себя демократическим и рассуждает о создании мирных условий, то и вести себя должно в соответствии с демократическими ценностям и верховенством закона. Для начала Армения должна вывести с оккупированных азербайджанских территорий свои бандформирования, как того требуют пункты трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года и решения авторитетных международных организаций. А до тех пор, пока Ереван вместо реальных шагов для армяно-азербайджанского урегулирования будет заниматься словоблудием, риск военного решения вопроса остается большим. Пока Армения не станет действовать согласно своим обязательствам и позиции международного сообщества, не уберет своих боевиков и диверсантов с азербайджанских территорий, где временно размещен российский миротворческий контингент, не прекратит провокаций на условной армяно-азербайджанской границе, за Баку останется право выбора методов преодоления разногласий. Два года назад Азербайджан уже доказал, что способен решить проблему 30-летней давности за 44 дня, а сегодня у Армении для принятия конструктивного решения нет даже этих четырех десятков дней. И чем раньше политический истеблишмент Армении наконец сделает выводы, тем лучше для ее народа.
Тем более что даже среди франкофонцев Пашинян не достиг желаемого. Как сказал накануне Ильхам Алиев на торжественном мероприятии, посвященном 30-летию основания правящей партии «Ени Азербайджан», «все антиазербайджанские тезисы были сняты благодаря усилиям наших друзей из организации Франкофония - мы их хорошо знаем, и они наши друзья в прямом смысле этого слова. Франко-армянский тандем не смог воспользоваться и этой возможностью».
Может, хоть это правильно мотивирует армянские власти и настроит их на конструктивность в принятии решений по урегулированию отношений с Азербайджаном.