ՀԱՊԿ-ի դեմ Փաշինյանի դեմարշը չգործեց
Նախօրեին Երեւանում կայացած ՀԱՊԿ գագաթնաժողովը, կարծես թե վերջնականապես ցրեց Ադրբեջանի հետ հակամարտությունում դաշինքին ռազմական աջակցություն ստանալու Հայաստանի պատրանքները, որը մինչ երեկ նախագահում էր այս կազմակերպությունում և դարձավ Հայաստանի վարչապետի ձախողումների հերթական հարթակը։
Միջոցառման մասնակիցների քննարկման թեման միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներն էին, կազմակերպության ճգնաժամային արձագանքման համակարգի կատարելագործումը և Հայաստանին օգնություն ցուցաբերելու համատեղ միջոցները։ Թեեւ ի սկզբանե պարզ էր, որ հայկական կողմը փորձելու է ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարների Երևան այցը օգտագործել բացառապես իր շահերից ելնելով եւ ի վնաս Ադրբեջանի։ Եվ ՀԱՊԿ-ի հասցեյին Փաշինյանի մեղադրական ճառից հետո դրանում համոզվեցին նաև գագաթնաժողովի բոլոր մասնակիցները։
Եթե լինենք հակիրճ, ապա Հայաստանի վարչապետը լուրջ պահանջներ է ներկայացրել ռազմական դաշինքին՝ նկատի առնելով Ադրբեջանի «ագրեսիայի» ֆոնին նրա «անգործությունը»։
Այս տարվա մայիսին կայացած ՀԱՊԿ-ի նախորդ գագաթնաժողովում Փաշինյանը ճիշտ նույն կերպ քննադատել էր կազմակերպությանը՝ այն մեղադրելով 2020 թվականին դաշինքի անդամ երկրներին ուղղված Ադրբեջանին զենք չվաճառելու Հայաստանի կոչերը անտեսելու մեջ։
Այն, որ ՀԱՊԿ-ն ոչ մի կերպ չի արձագանքել այդ պահանջներին, մի կողմից՝ դաշինքի մյուս բոլոր երկրների կողմից Հայաստանը, որպես ոչ հեղինակավոր մասնակցի և թույլ դաշնակցի ճշմարիտ ընկալման ակնառու ցուցանիշն է։ Մյուս կողմից հարգանքի ցուցիչ է Ադրբեջանի, որպես գործընկերոջ, տարածաշրջանային դաշնակցի, դրական իմիջին տիրապետող երկրի նկատմամբ, որի հետ համագործակցությունը առաջնահերթություն է ՀԱՊԿ-ի բոլոր անդամների համար։ Այս համատեքստում բավական է հիշել, թե այս տարվա հոկտեմբերին դաշինքի Հավաքական անվտանգության խորհրդում ինչ է ասել Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայ-ադրբեջանական հակամարտության վերաբերյալ։ Նախ, նա երկու երկրներին անվանել է բարեկամական, բայց ընդգծել է, որ չի կարելի իրար հակադրել ՀԱՊԿ անդամներին և Ադրբեջանին, և դա վկայում է Հարավային Կովկասում մեր երկրի առանձնահատուկ, առաջատար դիրքի մասին։
Երկրորդը, Լուկաշենկոյի հաստատումը, որ «Այսօր Ադրբեջանը գլխավորում է բացարձակապես մեր մարդը՝ Իլհամ Ալիևը»,- դա ՀԱՊԿ-ի ընդհանուր դիրքորոշման արտահայտությունն է, այլ ոչ միայն Բելառուսի ղեկավարի անձնական գնահատականը։ Եվ դա արդարացի է, քանի որ Ադրբեջանը իր հավասարակշռված քաղաքականությամբ ապացուցել է, որ բոլորովին էլ պարտադիր չէ լինել ՀԱՊԿ-ի, կամ որևէ այլ ռազմական բլոկի անդամ, որպեսզի ձեռք բերել գործընկերների հարգանքն ու վստահությունը։ Այսինքն երևանյան գագաթնաժողովից շատ առաջ Փաշինյանը արդեն ստացել էր զրնգուն ապտակ՝ չստանալով իր «արտադրամասի գործընկերների» ոչ մի չնչին աջակցություն և այդպես էլ չլսելով Բաքվի հասցեին դատապարտումներ։
Թեև հայկական կողմի համար նման անակնկալություն անխուսափելի էր միանգամից երկու պատճառով. ՀԱՊԿ գրեթե բոլոր անդամները հանդես են գալիս Բաքվի համար սկզբունքային նշանակություն ունեցող Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության օգտին։ Պատահական չէ, որ երևանյան գագաթնաժողովից երկու օր առաջ նախագահ Ալիևը հայտարարել է, որ «Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում մենք ավելի շատ բարեկամներ ունենք, քան Հայաստանը»։ Եվ դա բացարձակապես ճիշտ է. գործնականորեն ՀԱՊԿ բոլոր երկրները նախընտրում են համագործակցությունը Ադրբեջանի, այլ ոչ թե Հայաստանի հետ։ Ուստի զարմանալի չէ, որ կազմակերպությունից և դաշնակիցներից Հայաստանի խորը հիասթափության մասին Փաշինյանի ձանձրալի ելույթը չդիպավ նիստի մասնակիցներից ոչ մեկին և ոչ մի արձագանք չառաջացրեց ի պաշտպանություն Հայաստանի վարչապետի։ Բոլորը բացարձակ անտարբեր արձագանքեցին նաև Ղազախստանում հունվարյան անկարգությունների ճնշման մեջ ՀԱՊԿ-ի մասնակցության առնչությամբ Հայաստանի վարչապետի կշտամբանքներին։ «Հարցը լուծվեց մեկ գիշերվա ընթացքում»,- հեգնել է Փաշինյանը, բայց այդպես էլ չհասնելով դաշնակիցների հավանության որևէ խոսքի։ Ընդհակառակը, օգնության մասին որեւէ խոստումների փոխարեն Հայաստանը Ռուսաստանից ստացավ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիրը կնքելու անհրաժեշտության մասին կոնկրետ մեսիջ։
«Ռուսաստանը հույս է տածում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքմանը», - ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Երևանում ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին՝ նշելով, որ հայ-ադրբեջանական համապարփակ կարգավորմանն ուղղված ջանքերի հետ կապված հարցերը հետագա ուշադրություն են պահանջում։ «Այս կապակցությամբ դրական ենք գնահատում Սոչիում ձեր հնազանդ ծառայի ներկայությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպումները։ Կայացած բանակցությունները լավ հիմք են ստեղծել հիմնարար հարցերի շուրջ ապագա փոխզիջումների համար»,- շարունակել է նա։
Նման կձևով, Վլադիմիր Պուտինը Հայաստանին հիշեցրել է Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության ապահովման մասին 2020 և 2021 թվականներին ձեռք բերված եռակողմ պայմանավորվածություններին պարտադիր հետևելու մասին։ Եվ դա, անկասկած, Ադրբեջանի համար դրական նշան է։ Որովհետև հատկապես Հայաստանն է խույս տալիս եռակողմ փաստաթղթում նախատեսված բոլոր պարտավորությունների կատարումից, այն ժամանակ, երբ Ադրբեջանը ցուցաբերում է կոնկրետ քայլերին և գործողություններին իր հավատարմությունը։
Բայց սա էլ դեռ բոլորը չէ: Ռուսաստանի ղեկավարը արտահայտել է նաև՝ սահմանների սահմանազատման և տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ պայմանավորվածությունների հետևողական կատարման կարևորությունը։ Պուտինը փաստորեն Փաշինյանին հիշեցրել է ռուսական բանակցային ուղու վրա ամրագրված Մոսկվայի և Բաքվի հանդեպ նրա պարտավորությունները։
Եվ դա Կրեմլի հիմնական պայմանն է, հատկապես հիմա, Հայաստանի դեպի Արևմուտք անընդհատ հայացքների և ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու նրա ղեկավարության սպառնալիքների ֆոնին։ Ինչպես հայտնի է, Հայաստանում նման կոչեր պարբերաբար հնչեցվում և ներարկվում են հանրության գիտակցության մեջ, որի ճնշող մեծամասնությունը առանց այդ էլ արդեն չի թաքցնում հակառուսական տրամադրությունները և պաշտպանում է արևմտյան ուղղությամբ ինտեգրվելու գաղափարը։
Դա հաստատել են նաև Երեւանում Ռուսաստանի նախագահի՝ երկիր կատարած այցի հետ կապված բողոքի ցույցերը։ Ցույցի մասնակիցները վանկարկել են «Կորչե՛ն Ռուսաստանը և Պուտինը» և արտահայտել են ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու պահանջներ։ Պահը, պետք է ասել, Ռուսաստանի և նրա նախագահի համար եղել է միանգամայն հատկանշական։
Կրեմլում, ընդ որում հիանալի հասկանում են, որ Երևանում կտրուկ հարձակումների թիկունքում կանգնած են առաջին հերթին՝ տարածաշրջանից Ռուսաստանին դուրս մղելուն նպատակադրված Արևմուտքն ու ԱՄՆ-ը, որոնք գիտակցում են նաև այն, որ նման բան հնարավոր է հատկապես հիմա, երբ ՌԴ-ի ազդեցությունն ու վարկանիշը նստվածք են տվել Ուկրաինայում պատերազմի պատճառով։
Հայաստանի ղեկավարությանը կհերիքի արդյո՞ք ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու համար քաղաքական կամք՝ դժվար է ասել, հատկապես հաշվի առնելով Փաշինյանի փոփոխամտությունն ու անհետևողականությունը։ Սակայն Ռուսաստանի համար՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Հավաքական անվտանգության խորհրդի (ՀԱՊԿ ՀԱԽ) հռչակագրի ստորագրումից Փաշինյանի հրաժարվելը՝ տհաճ ազդանշան է։
«ՀԱՊԿ ՀԱԽ հռչակագրի և Հայաստանի Հանրապետությանը օգնություն ցուցաբերելու համատեղ միջոցառումների մասին» նախագիծը բավականաչափ մշակված չէ, և այս տեսքով, ամենայն հարգանքով, ես պատրաստ չեմ ստորագրել այս փաստաթղթերը»,- ասել է Փաշինյանը նիստի ընթացքում։ Բայց ուշագրավն այն է, որ Երևանում գագաթնաժողովի արդյունքներով ստորագրվել է 14 փաստաթուղթ, և դրանով հանդերձ ոչ մեկը ընդդեմ Ադրբեջանի։ Սա, անշուշտ ցույց է տալիս հայկական դիվանագիտության խափանում, իսկ ընդհանրապես՝ հայկական պետության արտաքին քաղաքական ռազմավարության հերթական ձախողում։
Եվ այս փաստի հաշվառմամբ նույնիսկ մերձավոր դաշնակից Ռուսաստանին և ընդհանրապես ՀԱՊԿ-ին հասցեագրված Փաշինյանի անսպասելի դեմարշը ցույց է տալիս Հայաստանի աննախանձելի ապագան, որը «միացումային կրքերի» պատճառով վերջին երեսուն տարիներին հայտնվել է մուրճ ու զնդանի արանքում։ Դրա հետ մեկտեղ, միամտություն է կարծել, որ Ռուսաստանը թույլ կտա Հայաստանի դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից և, ընդհանրապես, իր ազդեցության գոտուց, նույնիսկ եթե դրա համար հայտնվել են լուրջ նախադրյալներ։ Եվ ամենայն հավանականությամբ Փաշինյանը նույնպես դա հասկանում է։ Հետևաբար, կան բոլոր հիմքերը ենթադրել, որ Փաշինյանի երեկվա հուսահատ հարձակումը հաշվարկված էր ավելի շատ ներքին լսարանի վրա, որպեսզի գոնե ժամանակավորապես բարձրացնի Հայաստանում իր ցածր վարկանիշը, և ոչ ավելին...

Демарш Пашиняна против ОДКБ не сработал
Состоявшийся накануне саммит ОДКБ в Ереване, кажется, окончательно рассеял иллюзии Армении, до вчерашнего дня председательствовавшей в этой организации, на военную поддержку альянса в конфликте с Азербайджаном и стал очередной площадкой неудач армянского премьера.
Темой обсуждений участников мероприятия были проблемы международной и региональной безопасности, совершенствования системы кризисного реагирования организации и совместные меры по оказанию помощи Армении. Хотя изначально было понятно, что армянская сторона попытается использовать такую возможность, как визит в Ереван лидеров стран – членов ОДКБ исключительно в своих интересах и во вред Азербайджану. И после обвинительной речи Пашиняна в адрес ОДКБ в этом убедились все участники саммита.
Если вкратце, то армянский премьер высказал серьезные претензии к военному блоку ввиду его «бездействия» на фоне «агрессии» Азербайджана.
На предыдущем саммите ОДКБ в мае этого года Пашинян точно также обрушился с критикой на организацию, обвиняя ее в игнорировании призывов Армении к странам – членам альянса не продавать оружие Азербайджану в 2020 году.
То, что ОДКБ никак не отреагировала на эти требования, с одной стороны - наглядный показатель истинного восприятия Армении как неавторитетного участника и слабого союзника всеми остальными странами блока. А с другой стороны – это показатель уважения к Азербайджану как к партнеру, региональному союзнику, стране, обладающей положительным имиджем, сотрудничество с которой в приоритете всех членов ОДКБ. В этом контексте достаточно вспомнить, что сказал об армяно-азербайджанском конфликте президент Беларуси Александр Лукашенко на Совете коллективной безопасности блока в октябре этого года. Во-первых, он назвал обе страны дружественными, но подчеркнул, что нельзя противопоставлять членов ОДКБ и Азербайджан, и это указывает на особое, ведущее положение нашей страны на Южном Кавказе.
Во-вторых, утверждение Лукашенко, что «Азербайджан сегодня возглавляет абсолютно наш человек — Ильхам Алиев», - это выражение общей позиции ОДКБ, а не только личной оценки белорусского лидера. И это справедливо, потому что Азербайджан своей сбалансированной политикой доказал, что вовсе не обязательно состоять в ОДКБ или каком-либо другом военном блоке, чтобы обрести уважение и доверие партнеров. То есть задолго до ереванского саммита Пашинян уже получил звонкую оплеуху, не заручившись ни малейшей поддержкой «коллег по цеху» и так и не услышав осуждения в адрес Баку.
Хотя такой пассаж для армянской стороны был неизбежен сразу по двум причинам: практически все члены ОДКБ выступают за территориальную целостность Азербайджана, что принципиально важно для Баку. Не случайно за два дня до саммита в Ереване президент Алиев заявил, что «в Организации Договора о коллективной безопасности у нас больше друзей, чем у Армении». И это абсолютная правда: практически все страны ОДКБ отдают предпочтение сотрудничеству с Азербайджаном, а не с Арменией. Поэтому не удивительно, что занудливая речь Пашиняна о глубоком разочаровании Армении в организации и союзниках не тронула никого из участников заседания и не вызвала никакой реакции в поддержку армянского премьера. Абсолютно индифферентно все отнеслись и к упрекам армянского премьера по поводу участия ОДКБ в пресечении январских беспорядков в Казахстане. «Вопрос решили за ночь», - съязвил Пашинян, но не дождался от союзников каких-то слов одобрения. Напротив, вместо каких бы то ни было обещаний о помощи Армения получила от России конкретный месседж о необходимости подписания мирного договора с Азербайджаном.
«Россия надеется на заключение мирного договора между Арменией и Азербайджаном», - сказал президент РФ Владимир Путин на саммите ОДКБ в Ереване, отметив, что вопросы, связанные с усилиями по комплексному армяно-азербайджанскому урегулированию, требуют дальнейшего внимания. «Положительно оцениваем в этой связи прошедшие в Сочи встречи лидеров Армении и Азербайджана в присутствии вашего покорного слуги. Состоявшиеся переговоры создали хорошую основу для будущих компромиссов по принципиальным вопросам», - продолжил он.
Таким образом, Владимир Путин напомнил Армении об обязательном следовании трехсторонним договоренностям по обеспечению мира и стабильности на Южном Кавказе, достигнутым в 2020-м и 2021 году. И это, несомненно, положительный для Азербайджана знак. Потому что именно Армения уклоняется от выполнения всех обязательств, предусмотренных в трехстороннем документе, в то время как Азербайджан демонстрирует свою приверженность конкретным шагам и действиям.
Но и это не все. Российский лидер озвучил важность последовательного выполнения договоренностей и по делимитации границы, разблокированию транспортных коммуникаций. Фактически Путин напомнил Пашиняну о его обязательствах перед Москвой и Баку, зафиксированных на российском переговорном треке.
И это главное условие Кремля, особенно сейчас, на фоне постоянных оглядок Армении на Запад и угроз ее руководства выйти из ОДКБ. Как известно, в Армении подобные призывы периодически озвучиваются и внедряются в сознание общественности, подавляющая часть которой и без того не скрывает антироссийских настроений и поддерживает идею интеграции в западном направлении.
Это подтвердили и протесты в Ереване в связи с приездом в страну российского президента. Участники акции скандировали «Долой Россию и Путина» и озвучивали требование выйти из ОДКБ. Момент, надо сказать, был для России и ее президента весьма показательный.
В Кремле между тем прекрасно понимают, что за резкими выпадами в Ереване стоят в первую очередь Запад и США, нацеленные на вытеснение России из региона, как сознают и то, что подобное возможно именно сейчас, когда влияние и рейтинг РФ просели из-за войны в Украине.
Хватит ли у руководства Армении политической воли выйти из ОДКБ, сказать сложно, особенно учитывая непостоянность, непоследовательность Пашиняна. Однако для России отказ Пашиняна подписывать декларацию Совета коллективной безопасности Организации Договора о коллективной безопасности (СКБ ОДКБ), - неприятный сигнал.
«Проект «Декларации СКБ ОДКБ и о совместных мерах по оказанию помощи Республике Армения» недостаточно доработан, и в данном виде, со всем уважением, я не готов подписать эти документы» - сказал Пашинян во время заседания. Но что примечательно, по итогам саммита в Ереване было подписано 14 документов, и при этом ни одного против Азербайджана. Безусловно это показывает провал армянской дипломатии, и в целом очередное фиаско внешнеполитической стратегии армянского государства.
И с учетом этого факта даже неожиданный демарш Пашиняна, адресованный ближайшему союзнику России и в целом ОДКБ, показывает незавидное будущее Армении, которая в силу «миацумных страстей» в последние тридцать лет пребывает между молотом и наковальней. Вместе с тем наивно полагать, что Россия допустит возможность выхода Армении из ОДКБ и в целом из сферы своего влияния, даже если и появились серьезные предпосылки для этого. И скорее всего Пашинян это тоже понимает. Соответственно, есть все основания полагать, что вчерашний отчаянный выпад Пашиняна был рассчитан больше на внутреннюю аудиторию, чтобы хотя бы на время повысить свой низкий рейтинг в Армении, и не более того...