Իրանը երգում է Ադրբեջանի հետ բարեկամության մասին և զինում է Հայաստանին
«Իրանը կաջակցի Ադրբեջանին այն դեպքում, եթե նա ենթարկվի հարձակման։ Ադրբեջանը մեզ համար՝ աչքի լույս է»։ Սա Իրանի գերագույն առաջնորդի խորհրդական Ալի Աքբար Վելայաթիի խոսքերն են, որոնք նա ասել է անցյալ ամիս, երբ կղերական վարչակարգի սադրանքների արդյունքում երկու երկրների հարաբերությունները հերթական անգամ սրվեցին։ Ադրբեջանում Իրանի ԱԳՆ նախկին ղեկավարի խոսքերը լսեցին, բայց նույնիսկ չհասցրին հավատալ դրանց անկեղծությանը, քանի որ մեր հարավային հարեւանը նոր վառելափայտ նետեց մեր կողմից երկար տարիների անվստահության հնոցը։
Այսպես, այսօր ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնել են, իսկ Caliber.Az-ի աղբյուրները հաստատել են, որ անմիջապես Ռահբարուին ենթարկվող Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) հոկտեմբերի վերջին Հայաստանի նկատմամաբ արել է ճիշտ և ճիշտ արքայական ժեստ՝ նրան տրամադրելով 500 միավոր «Dehlavieh» հակատանկային հրթիռային համալիր և 100 միավոր հակատանկային կառավարվող հրթիռ (ՀՏԿՀ) «Ալմազ»։ Հաշվի առնելով այն փաստը, որ «Ալմազ»-ը ԻՀՊԿ-ի ցամաքային զորքերում սպառազինության մեջ է մտել միայն 2021 թվականին և այն հեռու ոչ բոլոր իրանական բանակի ստորաբաժանումներն են ստացել, ապա սա իսկապես «արքայական» նվեր է «քարերի երկրի» համար։ Դրանով հանդերձ, Իրանում, իհարկե, հիանալիորեն իրենց հաշիվ են տալիս, թե ինչ նպատակով է Հայաստանը վերազինվում և ում դեմ կարող է օգտագործվել այդ զենքերը։ Ինչպե՞ս ասել է Վելայաթին. «Իրանը չի պալանավորում հարձակվել նույն լեզվով, կրոնով, համոզմունքներով, ավանդույթներով և պատմությամբ մարդկանց վրա»։ Բայց նա պատրաստ է մինչեւ ատամները զինել նրանց, ովքեր չեն թաքցնում այդ նույն լեզվի, հավատքի ու ավանդույթների տեր մարդկանց սպանելու իրենց մտադրությունները։
Այնուամենայնիվ, Ադրբեջանի նկատմամբ կղերական ռեժիմի ճշմարիտ վերաբերմունքի վերաբերյալ հատուկ պատրանքներ մենք արդեն վաղուց չունենք։ Հիշենք, թեկուզ, թե 1992 թվականի մայիսին ինչ հանգամանքներում է օկուպացվել Շուշան։ Գնալով ավելի շատ: Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի Ղարաբաղի մարզի օկուպացիայի բոլոր տարիների ընթացքում Թեհրանը անսքող համերաշխություն է դրսևորել Երեւանի քաղաքականության նկատմամբ։ Դրանով հանդերձ ուշադրություն չդարձնելով նրա վրա, որ հայերը ոչնչացրին բոլոր մզկիթները՝ Ղարաբաղից վտարելով 750.000 ադրբեջանցիների։ Այդ նույն, Վելայաթիի արտահայտությամբ՝ «նույն լեզվի, կրոնի, համոզմունքների, ավանդույթների ու պատմության» 750 հազար մարդկանց։ Ինքնին լինելով համաշխարհային քաղաքականությունից վտարանդի՝ մոլլաների ռեժիմը, թեւերը ծալած, ձեռնամուխ եղավ տարածաշրջանային մասշտաբով մեկ այլ վտարանդի՝ Հայաստանի փրկությանը: Միայն Իրանի մեծածավալ օգնության շնորհիվ է, որը բաղկացած էր նավթի, գազի, սննդի, սարքավորումների մատակարարումից, տրանսպորտային շրջափակման մեջ գտնվող Հայաստանը կարողացավ գոյատևել 90-ական և 2000-ական թվականներին։ Այդ Իրանի օգնությունն էր, էլ այստեղ ինչ ասել, որ դարձել էր այն գլխավոր գործոններից մեկը, որ ադրբեջանական տարածքների օկուպացիան շարունակվեց 28 տարի։
Հայերի կողմից Ղարաբաղի օկուպացիան, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև դանդաղահոս հակամարտությունը լիովին ձեռք էր տալիս Իրանի Իսլամական Հանրապետության ղեկավարությանը։ Չէ որ այս իրավիճակը, այդ թվում նաև ռեժիմին թույլ էր տալիս լավ գումար վաստակել՝ օկուպացված ադրբեջանական տարածքները օգտագործելով, որպես թմրանյութերի և զենքի մաքսանենգության երթուղի (հաղթանակից հետո Բաքուն հաջողությամբ փակեց այդ ուղին): Ամեն ինչ փոխվեց 44-օրյա պատերազմի մեկնարկով, որը Իրանի համար անսպասելի դարձավ։ Պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական կողմը ուներ իրանական և հայկական բանակների համագործակցության բազմաթիվ ապացույցներ։ Մասնավորապես, իրանցիները հայերին փոխանցում էին ադրբեջանական ստորաբաժանումների դիրքերի աշխարհագրական կորդինատները, մանավանդ, որ նրանց մի մասը տեսողականորեն նկատվում էին Իրանի տարածքից։ Ինչպես նաև Իրանը Հայաստանին է փոխանցել ադրբեջանական անօդաչու թռչող սարքերի դեմ ռադիոէլեկտրոնային պաայքարի սարքավորումներ։ Եվ, վերջապես, իրանական նենգության գագաթնակետը՝ Ադրբեջանի ինքնիշխան տարածք ներխուժումն է, ինչի մասին արդեն հայտնել է Caliber.Az-ը։ Հիշեցնենք, 2020 թվականի հոկտեմբերի 17-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները ազատագրեցին Խուդաֆերին ավանը և այնտեղ բարձրացրին մեր երկրի դրոշը։ Չդանդաղեցնելով հակահարձակման տեմպերը՝ Ադրբեջանի ԶՈւ-ի առաջապահ ջոկատները Արազ գետի երկայնքով առաջ շարժվեցին դեպի Խուդաֆերինի ՀԷԿ-ի ամբարտակի ուղղությամբ, որպեսզի ամենակարճ և անվտանգ ճանապարհով դուրս գալ Զանգիլանի մատույցների վրա։ Բայց, անցնելով ամբարտակը և շարժվելով Զանգիլանի ուղղությամբ՝ Ադրբեջանի ԶՈւ-ի առաջապահ ջոկատները դեմ էին առել իրանական բանակի ստորաբաժանումներին, որոնք, անտեսելով միջազգային իրավունքը, սահմանների անձեռնմխելիությունը և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, կոպտորեն ներխուժել էին մեր երկրի ինքնիշխան տարածք։ Մեկօրյա լարված բանակցություններից հետո Իրանը դուրս բերեց իր զորքերը Ադրբեջանի տարածքից։ Բայց Թեհրանը Հայաստանի համար շահեց 24 ժամ, ինչը հայկական օկուպացիոն բանակին օգնեց վերախմբավորվել, մոտ քաշել ռեզերվները, ուժեղացնել պաշտպանությունը: Որը, արդյուքում հանգեցրել է ադրբեջանական բանակում լրացուցիչ կորուստների...
Բայց պատերազմից հետո էլ մոլլայի ռեժիմը մեկ րոպե չի դադարել աջակցել Հայաստանին և անցկացնել հակաադրբեջանական քաղաքականություն՝ այն ուղեկցելով լպիրշ հռետորաբանությամբ և մեր սահմանների մոտ զենքի շաչյունով։ Անպայման չէ լինել վերլուծաբան, որպեսզի հասկանալ, որ, օրինակ, Իրանի վերջին շրջանի զորավարժությունները կրում էին հստակ հակաադրբեջանական բնույթ։ Զորավարժությունների ընթացքում, ի դեպ, իրանական զինվորականությունը մշակել է Արազի գետանցումը և մեր տարածքին ռազմական հարվածները։ Ահա արդեն երկու տարի է իրանցիները ուղարկում են Բաքվին իր անկախ արտաքին քաղաքականությունից, տարածաշրջանային տրանսպորտային զարկերակների վերականգնման իր պլաններից հրաժարվել ստիպելուն ուղղված ազդանշաններ՝ մանտրայի պես կրկնելով ինչ-որ «կարմիր գծերի» մասին։
Իսկ Հայաստանն էլ շարունակում է Թեհրանից օգտվել, որպես հակաադրբեջանական գործողությունների իր ցատկահարթակ։ Եվ ՀՏԿՀ-ի մատակարարումների մասին այսօրվա տեղեկատվությունը հենց այս շարքից է։ Միանգամայն ակնհայտ է, որ սա Թեհրանի հերթական թշնամական քայլն է Ադրբեջանի դեմ։ Իր անվան մեջ «Իսլամական» բառ պարունակող պետության կողմից Հայաստանին հարյուրավոր զենքերի մատակարարումը, որը կօգտագործվի Ադրբեջանի դեմ, ցույց է տալիս իրանական ռեժիմի իսկական էությունը։ Իսկ նրանք էլ, ովքեր Ադրբեջանում աջակցում են Իրանին, թող եւս մեկ անգամ տեսնեն իրենց կուռքերի իսկական դեմքը։

Иран поёт о дружбе с Азербайджаном и вооружает Армению
«Иран поддержит Азербайджан в случае, если он подвергнется нападению. Азербайджан для нас – зеница ока». Это слова советника Верховного лидера Ирана Али Акбара Велаяти, сказанные им в прошлом месяце, когда отношения двух стран в результате провокаций клерикального режима в очередной раз обострились. В Азербайджане слова бывшего главы иранского МИД услышали, но даже не успели поверить в их искренность, как наш южный сосед подбросил новых дров в топку многолетнего к нему недоверия с нашей стороны.
Так, сегодня азербайджанские СМИ сообщили, а источники Caliber.Az подтвердили, что подчиняющийся напрямую Рахбару Корпус стражей исламской революции (КСИР) сделал в конце октября прямо-таки царский жест в сторону Армении, подарив ей 500 единиц противотанкового ракетного комплекса «Dehlavieh» и 100 единиц ПТУР «Алмаз». Учитывая тот факт, что «Алмаз» поступил на вооружение сухопутных войск КСИР лишь в 2021 году и его получили еще далеко не все подразделения иранской армии, то это действительно «царский» подарок для «страны камней». При этом в Иране, конечно, прекрасно отдают себе отчет в том, с какой целью Армения перевооружается и против кого может быть использовано это оружие. Как там говорил Велаяти? «Иран не планирует нападать на людей того же языка, религии, убеждений, традиции и истории». Но он готов вооружить до зубов тех, кто не скрывает своих намерений убивать людей того же языка, веры и традиций.
Впрочем, особых иллюзий относительно истинного отношения клерикального режима к Азербайджану мы уже давно не испытываем. Вспомним, хотя бы, при каких обстоятельствах была в мае 1992 года оккупирована Шуша. Дальше – больше. Все годы оккупации Арменией Карабахского региона Азербайджана Тегеран проявлял ничем не прикрытую солидарность с политикой Еревана. Невзирая при этом на то, что армяне уничтожили все мечети, изгнав из Карабаха 750 тысяч азербайджанцев. 750 тысяч тех самых людей, по выражению Велаяти, «того же языка, религии, убеждений, традиции и истории». Сам будучи изгоем в мировой политике, режим мулл, засучив рукава, взялся за спасение другого изгоя регионального масштаба – Армении. Лишь благодаря масштабной помощи Ирана, заключавшейся в поставках нефти, газа, продуктов питания, оборудования – Армения, находившаяся в транспортной блокаде, смогла выжить в 90-е и 2000-е годы. Эта иранская помощь, чего уж тут, стала одним из главных факторов того, что оккупация азербайджанских территорий продолжалась 28 лет.
Оккупация армянами Карабаха, вялотекущий конфликт между Азербайджаном и Арменией вполне устраивал руководство ИРИ. Ведь это положение, в том числе, позволяло режиму неплохо зарабатывать, используя оккупированные азербайджанские территории в качестве маршрута контрабанды наркотиков и оружия (после победы Баку успешно перекрыл этот канал). Все изменилось с началом 44-дневной войны, которая стала неожиданностью для Ирана. В ходе войны у азербайджанской стороны было предостаточно доказательств сотрудничества между иранской и армянской армиями. В частности, иранцы передавали армянам геолокацию позиций азербайджанских подразделений, тем более что часть из них отслеживались визуально с иранской территории. Также Иран передавал Армении средства радиоэлектронной борьбы против азербайджанских БПЛА. И, наконец, вершина иранского коварства – вторжение на суверенную территорию Азербайджана, о чем уже сообщал Caliber.Az. Напомним, 17 октября 2020 года подразделения Вооруженных сил Азербайджана освободили поселок Худаферин и водрузили там флаг нашей страны. Не сбавляя темпа контрнаступления, передовые отряды ВС Азербайджана продвигались вдоль реки Араз по направлению к плотине Худаферинской ГРЭС, дабы кратчайшим и безопаснейшим путем выйти на подступы к Зангилану. Но, обогнув плотину и выдвигаясь в сторону Зангилана, передовые отряды азербайджанских ВС натолкнулись на подразделения иранской армии, которые, презрев международное право, неприкосновенность границ и территориальную целостность Азербайджана, грубо вторглись на суверенную территорию нашей страны. Спустя сутки напряженных переговоров, Иран вывел свои войска с территории Азербайджана. Но 24 часа Тегеран выиграл для Армении, что помогло армянской оккупационной армии перегруппироваться, подтянуть резервы, усилить оборону. Что, в итоге, привело к дополнительным потерям в азербайджанской армии…
Но и после войны режим мулл ни на минуту не прекращал поддерживать Армению и проводить антиазербайджанскую политику, сопровождая ее и оголтелой риторикой, и бряцанием оружия у самых наших границ. Не нужно быть аналитиком, чтобы не понимать, что, например, недавние военные учения Ирана носили явный антиазербайджанский характер. В ходе учений, между прочим, иранская военщина отрабатывала форсирование Араза и военные удары по нашей территории. Вот уже два года иранцы посылают сигналы с целью заставить Баку отказаться от своей независимой внешней политики, от планов по восстановлению региональных транспортных артерий, твердя как мантру о неких «красных линиях».
Армения же продолжает использоваться Тегераном в качестве его плацдарма для антиазербайджанских действий. И сегодняшняя информация о поставках ПТУР – как раз из этой серии. Совершенно очевидно, что это очередной враждебный шаг Тегерана против Азербайджана. Поставки государством, в названии которого присутствует слово «Исламская», Армении сотен единиц оружия, которое будет использовано против Азербайджана, показывают настоящую сущность иранского режима. А те же, кто в Азербайджане поддерживают Иран, еще раз пусть увидят истинное лицо своих кумиров.