06 Փետրվարի 2023 16:33
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ Էթնիկ և միջազգային հետազոտությունների կենտրոնի գիտական ղեկավար, «Արխոնտ» ամսագրի գլխավոր խմբագիր, ռուսաստանցի փորձագետ Անտոն Բրեդիխինի հետ։
- Ձեր վերաբերմունքը՝ ԵՄ-ի երկարաժամկետ առաքելության Հայաստան առաջիկա ժամանման նկատմամբ։ Այս կապակցությամբ Հայաստանի իշխանությունները ի՞նչ ծրագրեր են կառուցում։
- Հայաստանում եվրոպական առաքելության տեղակայումը՝ գլոբալ մարտահրավեր է ողջ տարածաշրջանի համար։ Սա սպառնալիք է ոչ միայն Ադրբեջանի, այլ նաև Իրանի և այլ երկրների համար, քանի որ քաղաքացիական առաքելության պատրվակով Հայաստանի տարածք կժամանեն ոչ միայն ԵՄ-ի, այլև ՆԱՏՕ-ի զինվորականները։ Համապատասխանաբար, եթե իրերը անվանել իրենց անուններով, ապա Եվրամիության զինվորականների ներկայությունը հավասար է ՆԱՏՕ-ի զինվորականների ներկայությանը։ Սա արդեն նշանակում է, որ Հայաստանում տեղակայվում է Ռուսաստանի և նրա դաշնակիցների դեմ թշնամաբար տրամադրված ռազմական կոնտինգենտ, ինչը, անտարակույս, հանդիսանում է լուրջ մարտահրավեր Մոսկվայի համար։ Այս ամենից հետևում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը դուրս է եկել թույլատրելի շրջանակներից, իսկ դա կարող է հանգեցնել նրա ռեժիմի համար ամենաանկանխատեսելի հետևանքների։
- Երեւանը շարունակում է անտեսել Ադրբեջանի հետ պայմանական հիմունքներով ՀԱՊԿ-ի առաքելություն տեղակայելու Մոսկվայի առաջարկը։ Ձեր կարծիքով, ինչպիսի՞, քայլեր կձեռնարկի Մոսկվան, այդ թվում նաև Գյումրիից ռուսական ռազմակայանը դուրս բերելու կոչերի հետ կապված։
- Ռուսաստանը ոչ մի ձևաչափով նոր զորքեր չի մտցնի Հայաստանի տարածք։ Միաժամանակ, ռուս սահմանապահներն ու Գյումրիի ռուսական ռազմաբազան կմնան իրենց տեղում, անկախ նրանից, թե դա ուզում են արդյոք Հայաստանի իշխանությունները, թե ոչ։ Ռուսաստանի համար կարևոր է իր զորքերը Հայաստանում պահելը, որպեսզի դրանով իսկ ապահովի տարածաշրջանի կայունությունը։ Ուստի մեզ սպասում է կոնֆլիկտականության աճ և այնտեղ եվրոպական առաքելության ժամանման հետ կապված հնարավոր բախումներ։
Մյուս կողմից, հիշեցնեմ, որ հետխորհրդային տարածքում արդեն եղել է նման փորձ, երբ ռուսական բազաները փոխարինվել են ամերիկյանով, օրինակ՝ Ղրղզստանում։ Ինչի՞ հանգեցրեց դա։ Նրան, որ հանրապետությունում շարունակաբար սկսեցին իրականացվել «նարնջագույն» հեղափոխություններ, իսկ արդյունքում այնտեղ հասկացան, որ չարժե շարժվել այլ, ավելի ճիշտ՝ ամերիկյան ճանապարհով։ Հետևաբար հանրապետությունը գնաց ՀԱՊԿ։ Կարծում եմ, որ Հայաստանը չպետք է ոտք դնի այդ նույն փոցխին, նա պետք է գիտակցի, որ չնայած ամերիկյան ՈԿԿ-ների կողմից վճարվող հակառուսական որոշ ելույթներին՝ Գյումրիի բազան և ՌԴ սահմանապահ ծառայությունը կմնան երկրում։
- Հայկական կողմն ավանդաբար փորձում է իրեն ներկայացնել զոհի դերում, աշխարհին պարտադրելով այս անգամ արդեն՝ Լաչինի ճանապարհին ադրբեջանցի բնապահպան ակտիվիստների խաղաղ ակցիայի հետ կապված՝ «Ղարաբաղի 120 000 հայերի շրջափակման» առասպելը։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեի՞ք նման կեղծ դիրքորոշումը։
- Իրեն ամբողջ աշխարհի առաջ, որպես զոհ ներկայացնելու հայկական կողմի փորձը՝ Փաշինյանի ներկայիս քաղաքականության մի մասն է։ Հնչեցված թիվը հանդես է գալիս, որպես քաղաքական խորհրդանիշ, կարգախոս, որն Հայաստանի իշխանությունների կողմից օգտագործվում է տեղեկատվական պատերազմում։ Անկասկած, սա կեղծ վիճակագրություն է և կատարյալ անհեթեթություն։ Իրականությունն այնպիսին է, որ Ադրբեջանը և ռուս խաղաղապահները համատեղ նպաստում են տարածաշրջանում բարենպաստ մթնոլորտի պահպանմանը և նրան, որպեսզի էներգետիկ, գյուղատնտեսական և հումանիտար ոլորտներում ոչ մի խոչընդոտներ չծագեն։
- Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման շանսերը։
- Իմ կարծիքով, ստեղծված իրավիճակում Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագիրի մասին նորից պետք է որոշ ժամանակով մոռանալ՝ ԵՄ գործոնի պատճառով, որը, ամենայն հավանականությամբ, կլինի ապակայունացնող։
- Իսկ Ի՞նչ կարծիքի եք հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին։
- Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հնարավոր են որոշակի դրական տեղաշարժեր, բայց հաստատ չէ, որ դրանք լուրջ կընդունվեն հայ հասարակության կողմից։ Ուստի բացառված չէ, որ բանակցություններում կարող են բարդություններ ծագեն։
-Տեսանելի ապագայում Հարավային Կովկասում ի՞նչ քաղաքական գործընթացներ են երևում։
- Ցավոք սրտի, Հարավային Կովկասում տեսանելի ապագայում ռազմական բախումները չեն բացառվում լարվածության բազմաթիվ գործոնների պատճառով, որոնք կրկին ու կրկին առաջանում են։

«Разговоры о блокаде армян Карабаха - полнейшая чушь» Российский эксперт на Caliber.Az
Интервью Caliber.Az с научным руководителем Центра этнических и международных исследований, главным редактором журнала «Архонт», российским экспертом Антоном Бредихиным.
- Ваше отношение к предстоящему прибытию долгосрочной миссии Евросоюза в Армению? Какие планы строят армянские власти в этой связи?
- Размещение европейской миссии в Армении - это глобальный вызов для всего региона. Это угроза не только для Азербайджана, но и для Ирана и других стран, поскольку под предлогом гражданской миссии на территорию Армении прибудут военные не только ЕС, но и НАТО. Соответственно, если называть вещи своими именами, то присутствие военных Европейского Союза равно присутствию военных НАТО. Это уже означает, что в Армении дислоцируется враждебный России и ее союзникам военный контингент, что, бесспорно, является серьезным вызовом для Москвы. Из всего это следует, что Никол Пашинян вышел за рамки дозволенного, а это может привести к самым непредсказуемым последствиям для его режима.
- Ереван продолжает игнорировать предложение Москвы о развертывании миссии ОДКБ на условной с Азербайджаном. Какие, по-вашему, шаги предпримет Москва, в том числе по поводу призывов о выводе российской военной базы из Гюмри?
- Россия на территорию Армении ни в каком формате не будет вводить новые войска. В то же время российские пограничники и российская военная база в Гюмри останутся на местах, невзирая на то, хочет ли этого армянская власть или нет. России важно сохранить свои войска в Армении, чтобы тем самым обеспечить стабильность региона. Поэтому нас ждет наращивание конфликтогенности и возможных столкновений в связи с прибытием туда европейской миссии.
С другой стороны, напомню, что на постсоветском пространстве уже был такой опыт, когда российские базы сменялись на американские, например, в Кыргызстане. К чему это привело? К тому, что в республике на постоянной основе стали проводиться «оранжевые» революции, а в итоге там поняли, что двигаться по какому-то иному, а точнее, американскому пути не стоит. Поэтому республика ушла в ОДКБ. Полагаю, Армения не должна наступать на те же грабли, ей следует осознать, что несмотря на какие-то антироссийские выступления, проплаченные американскими НПО, база в Гюмри и погранслужба РФ сохранятся в стране.
- Армянская сторона традиционно пытается выставить себя в роли жертвы, навязывая миру теперь уже миф «о блокаде 120 000 армян Карабаха» в связи с мирной акцией азербайджанских экоактивистов на лачинской дороге. Как бы вы прокомментировали такую лживую позицию?
- Попытка армянской стороны выставить себя в роли жертвы перед всем миром - часть нынешней политики Пашиняна. Озвученная цифра выступает политическим символом, лозунгом, который используется армянскими властями в информационной войне. Несомненно, это лживая статистика и полнейшая чушь. Реальность такова, что Азербайджан и российские миротворцы совместно способствуют сохранению благоприятной атмосферы в регионе и тому, чтобы не возникало каких-то препятствий в энергетической, сельскохозяйственной и гуманитарной сферах.
- Как вы оцениваете шансы на заключение мирного договора между Баку и Ереваном?
- На мой взгляд, в сложившейся ситуации о мирном договоре между Баку и Ереваном вновь придется на некоторое время забыть из-за фактора ЕС, который, скорее всего, будет дестабилизирующим.
- Между Арменией и Турцией возможны какие-то позитивные сдвиги, но не факт, что они будут всерьез восприниматься армянским обществом. Поэтому не исключено, что могут возникнуть осложнения в переговорах.
- Какие политические процессы просматриваются в обозримом будущем на Южном Кавказе?
- К сожалению, в обозримом будущем на Южном Кавказе не исключаются военные столкновения по причине многих факторов напряженности, которые возникают вновь и вновь.