Ճանապարհներ, օդանավակայաններ, հեռահաղորդակցություն. Ղարաբաղում պատրաստվում են ադրբեջանցիների վերադարձին Caliber.Az-ի ակնարկը
07 Մարտի 2023 20:31
Արդեն երրորդ տարին է՝ Ադրբեջանը օկուպացիայից ազատագրված տարածքների վերականգնման ծրագրի շրջանակներում իրականացնում է՝ տրանսպորտային, էներգետիկ, կոմունալ ենթակառուցվածքների, ինչպես նաև հեռահաղորդակցության համակարգերի լայնածավալ վերականգնում։ Ակնկալվում է, որ ընթացիկ տարում Ղարաբաղի տարածաշրջանում վերակառուցման աշխատանքների ծավալներն էլ ավելի կմեծանան՝ հաշվի առնելով նախկին հարկադիր վերաբնակների իրենց տներ արագ վերադարձի պլանները։ Այս տարածաշրջանի ենթակառուցվածքների վերածննդի ձեռքբերումների ու նոր ծրագրերի մասին խոսք է գնացել նախօրեին՝ ազատագրված տարածքներում խնդիրների կենտրոնացված լուծման հարցերով Համակարգող շտաբի Միջգերատեսչական կենտրոնի՝ տրանսպորտի, կապի և բարձր տեխնոլոգիաների հարցերով աշխատանքային խմբի նիստի ընթացքում։
Որպես 2021-2022 թվականներին Ադրբեջանի կառավարության ներդրումային ռազմավարության առանցքային ուղղություն է մնացել՝ Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջանների վերածննդի ոլորտը. համեմատաբար կարճ ժամանակահատվածում այստեղ մասշտաբային հսկայական աշխատանք է իրականացվել ճանապարհների, կամուրջների և թունելների, էլեկտրահաղորդման գծերի և ենթակայանների կառուցման ուղղությամբ, վերականգնվել են ջրամատակարարման և կոյուղու և այլ կոմունալ համակարգեր, ինչպես նաև ծավալվել են բջջային կապի, համացանցի, ռադիո և հեռուստատեսային հեռարձակման ցանցեր, կառուցվել են երկաթուղային գծեր։ Թվարկված ենթակառուցվածքային նախագծերը իրականացվել են ականազերծման աշխատանքներին զուգահեռ. այսօրվա դրությամբ, Ադրբեջանի ականազերծման գործակալության (ANAMA) և մյուս մասնագիտացված կառույցների ջանքերով ականներից և չպայթած զինամթերքից մաքրվել է մոտ 69 հազար հեկտար: ANAMA-ի 2023 թվականի աշխատանքային ծրագրի համաձայն՝ պլանավորվում է ականազերծել ազատագրված տարածքների ևս 820,1 հեկտարը, իսկ ընդհանուր առմամբ մինչեւ 2026 թվականը նախատեսվում է մաքրել 280 հազար հեկտար հողատարածք։
Որպեսզի գնահատել ազատագրված տարածքներում աշխատանքների ծավալը՝ բավական է բերել միայն ճանապարհաշինական հատվածի մասին տվյալներ։ Այսպիսով, լեռնային բարդ ռելևֆով մոտ երկու հազար տեղանքներում իրականացվում է՝ ավելի քան երկու հազար կիլոմետր ընդհանուր երկարությամբ ճանապարհների, կամուրջների, թունելների և այլ ճանապարհային ենթակառուցվածքների շինարարություն: Մասնավորապես, ավարտին մոտեցող 33 թունելների երկարությունը գերազանցում է 50 կիլոմետրը, ինչպես նաև տարածաշրջանում կառուցվում է ավելի քան 12 կմ երկարությամբ 84 կամուրջ։ Ճանապարհների և ինժեներական կառույցների կեսից ավելին արդեն կառուցվել է, միաժամանակ տասնյակ այլ հատվածներում անցկացվում է ակտիվ աշխատանք։
«Ներկա ժամանակ արագ տեմպերով շարունակվում է 2,2 հազար կմ ընդհանուր երկարությամբ 18 ճանապարհատրանսպորտային նախագծերի իրականացումը։ Ամենալայնածավալ նախագծերից են հանդիսանում այնպիսի նախագծեր, ինչպիսիք են Բարդա-Աղդամ, Թալիշ-Թափգարագոյունլու-Դաշալթը, Ահմեդբեյլի-Ֆիզուլի-Շուշա, ինչպես նաև Ֆիզուլի-Հադրութ, Շուքյուրբեյլի-Ջաբրայիլ-Հադրութ ճանապարհները,- երկուշաբթի, Ֆիզուլիի միջազգային օդանավակայանում կայացած Միջգերատեսչական կենտրոնի աշխատանքային խմբի նիստի ժամանակ հայտնել է՝ Ղարաբաղի տնտեսական շրջանի մեջ մտնող ազատագրված տարածքներում Ադրբեջանի նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Էմին Հուսեյնովը։ - Ինչպես նաև զգալի առաջընթաց է ձեռք բերվել Ահմեդբեյլի-Շուշա և Հորադիզ-Աղբենդ ավտոմոբիլային և երկաթուղային ճանապարհներում. ավտոճանապարհային աշխատանքների 73%-ը, և «պողպատե» մայրուղիների 33%-ը՝ ավարտված է։
Մասնավորապես, երեք քառորդ մասով ավարտվել է Հորադիզ-Ջաբրայիլ-Զանգիլան-Աղբենդ (Զանգեզուրի միջանցք) 123,6 կիլոմետր երկարությամբ ավտոճանապարհի շինարարության աշխատանքը. ինչպես նաև ավարտվել են ապագա միջանցքի 12 կիլոմետր ընդհանուր երկարությամբ բոլոր երեք թունելների բետոնապատման աշխատանքները։Ներկա ժամանակ այս թունելներում անցկացվում է բետոնե հենասյուների տեղադրում, ջրահեռացման եւ այլ աշխատանքներ։
Հատկանշական է, որ Ղարաբաղի վերածննդի տրանսպորտային վեկտորը չի սահմանափակվել միայն ճանապարհների կառուցմամբ, 2021 և 2022 թվականների հոկտեմբերին շահագործման են հանձնվել Ֆուզուլիի և Զանգիլանի օդանավակայանները, մոտավորապես մինչև 2024 թվականի վերջը կկառուցվի ևս մեկ օդանավակայան Լաչինի շրջանում։ Հիշեցնենք, որ բոլոր նոր օդանավակայանները հագեցված են համաշխարհային առաջատար արտադրողների ժամանակակից աերոնավիգացիոն համակարգերով, ավիացիոն և օդերևութաբանական հսկողության ավտոմատացված համակարգերով, ռադիոտեղորոշիչ համակարգերով, այս սարքավորումները և թռիչքավայրէջքային գոտիների երկարությունը հնարավորություն են տալիս միջազգային ավիաընկերություններից ընդունել հեռահար մագիստրալային լայնաֆյուզելաժային ինքնաթիռներ: Բոլոր վերոհիշյալը թույլ է տալիս թռիչքները իրականացնել Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ICAO) և Օդային տրանսպորտի միջազգային ասոցիացիայի (IATA) անվտանգության չափանիշներին համապատասխան: Ղարաբաղում միջազգային մակարդակի մի քանի օդանավակայանների առկայությունը հնարավորություն կտա հարմարավետ և արագ տրանսպորտային կապեր հաստատել մնացած աշխարհի հետ՝ ապահովելով Ղարաբաղի և Արևելյան Զանգեզուրի հանգստի ներուժի զարգացման ապագա հիմք՝ օտարերկրյա զբոսաշրջիկների զանգվածային ընդունումը: Ի վերջո, չպետք է անտեսել նաև տարածաշրջանում ստեղծված ռազմաքաղաքական բարդ իրավիճակը, և այստեղ ծանր ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռներ ընդունելու ունակ օդանավակայանների առկայությունը երբեք ավելորդ չի լինի։
«Այսօր Լաչինի օդանավակայանի տարածքում շարունակվում է թռիչքավայրէջքային գոտիների և տերմինալի շինարարությունը. մասնավորապես, ապագա միջազգային օդային նավահանգստի տարածքում թռիչքային գոտիների, կառամատույցի, տերմինալի և օժանդակ շինությունների շինարարության շրջանակներում 37%-ով ավարտվել են հորատման և հողային աշխատանքները»,- Միջգերատեսչական կենտրոնի աշխատանքային խմբի նիստի ժամանակ հայտնել է՝ Ադրբեջանի թվային զարգացման և տրանսպորտի փոխնախարար Ռահման Հումմաթովը։
Փոխնախարարի խոսքով, այսօր աշխատանքներ են տարվում հեռահաղորդակցության ենթակառուցվածքի ստեղծման ուղղությամբ. այսպես, Ադրբեջանի օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում գործում են հեռուստատեսային և ռադիոհեռարձակման 6 կայաններ, դրանց թիվը նախատեսվում է հասցնել 15-ի, իսկ առկա ռետրանսլացիոն կայանների շնորհիվ արդեն ապահովվել է 11 հեռուստաալիքի և 7 ռադիոկայանների հեռարձակումը։ Իր հերթին, առաջիկա օրերին կավարտվի Շուշայում 130 մետրանոց հեռուստաաշտարակի նախագծի փորձաքննությունը, և նախագծի հաստատումից հետո շուտով կսկսվեն շինարարական աշխատանքները։ Դրա հետ մեկտեղ, Ղարաբաղի տարածաշրջանում տեղադրվել են 203 շարժակայաններ, ապահովվել է հարյուրավոր բաժանորդների լայնաշերտ ինտերնետին միացնելը, այդ թվում նաև Աղալը գյուղում համաշխարհային ցանցը հասանելի է 86 տնային տնտեսություններին։ Ընդհանուր առմամբ, Շուշան և այլ վերականգնվող բնակավայրերը հեռախոսակապով և գերարագ ինտերնետով ապահովվում են ժամանակակից GPON տեխնոլոգիայով։
Հատկանշական է, որ Ղարաբաղի տարածաշրջանի բազմաթիվ վերականգնվող բնակավայրերում ճանապարհաշինական ծրագրերը և ՏՏ ենթակառուցվածքների ձևավորումն իրականացվում են մեկ հայեցակարգի սկզբունքով։ Մասնավորապես, նման սկզբունք է դրված Աղդամ քաղաքի վերականգնման գործում. այստեղ կատարվելիք աշխատանքների նախագծումը արդեն ավարտվում է, և առաջիկայում նախատեսվում է հայտարարել համապատասխան մրցույթներ։ Նույն սկզբունքով կիրականացվեն ճանապարհային և հեռահաղորդակցության ծրագրերը Ֆիզուլի քաղաքում և այլ բնակավայրերում։
Ճանապարհային նախագծերի արագ իրականացումը և էներգետիկ, կոմունալ, ցանցային և այլ ենթակառուցվածքների ստեղծումը թույլ կտա մոտ ապագայում ապահովել նախկին հարկադիր վերաբնակների արագ և հարմարավետ վերաբնակեցումը իրենց հարազատ տներ։ Օկուպացիայից ազատագրված տարածքներ վերադարձը սահմանվում է որպես Ադրբեջանի մինչև 2030 թվականը հինգ ազգային առաջնահերթություններից մեկը, իսկ այդ ոլորտում հիմնական ճանապարհային քարտեզը հանդիսանում է՝ նախագահի Իլհամ Ալիևի կողմից անցյալ տարվա նոյեմբերին հաստատված «Օկուպացիայից ազատագրված տարածքներ մեծ վերադարձի I պետական ծրագիրը»։
Հիշեցնենք, որ անցյալ տարվա ամառվանից մեկնարկել է Ադրբեջանի քաղաքացիների վերաբնակեցումը Զանգիլանի շրջանի «խելացի» Աղալը գյուղում, որտեղ կառուցվել են տներ, վարչական շենքեր, ստեղծվել են բարձր տեխնոլոգիաների և «կանաչ» էներգետիկայի կիրառմամբ գյուղտնտեսություններ։ Իսկ մինչև այս տարվա մարտի վերջը նախատեսվում է ավարտել Թերթերի շրջանի Թալըշ գյուղի վերականգնման և վերակառուցման առաջին փուլի նախաձեռնությունները. ներկա ժամանակ այստեղ ավարտվում են ճանապարհային ենթակառուցվածքների և կապի անցկացման ոլորտում աշխատանքները, և այդ աշխատանքների ավարտից հետո հարկադիր վերաբնակները կկարողանան վերադառնալ այնտեղ։

Дороги, аэропорты, телекоммуникации: в Карабахе готовятся к возвращению азербайджанцев
Уже третий год Азербайджан осуществляет масштабное восстановление транспортной, энергетической, коммунальной инфраструктуры, а также телекоммуникационных систем в рамках программы возрождения освобожденных от оккупации территорий. Ожидается, что в текущем году масштабы восстановительных работ в Карабахском регионе еще более возрастут, с учетом планов скорейшего возвращения к родным очагам бывших вынужденных переселенцев. О достижениях и новых планах возрождения инфраструктуры этого региона зашла речь накануне, в ходе заседания рабочей группы по транспорту, связи и высоким технологиям Межведомственного центра Координационного штаба по централизованному решению вопросов на освобожденных территориях.
Ключевым направлением инвестиционной стратегии правительства Азербайджана в 2021-2022 годы оставалась сфера возрождения Карабахского и Восточно-Зангезурского экономических районов: за сравнительно небольшой отрезок времени здесь была реализована колоссальная по масштабам работа по строительству дорог, мостов и туннелей, линий электропередач и подстанций, восстанавливались водные и канализационные и иные коммунальные системы, а также развертывалась сеть мобильной связи, интернета, радиотелевизионного вещания, строились железнодорожные линии. Перечисленные инфраструктурные проекты осуществлялись параллельно с усилиями по разминированию: на сегодняшний день усилиями Агентства по разминированию Азербайджана (ANAMA) и других профильных структур от мин и неразорвавшихся боеприпасов было очищено порядка 69 тысяч гектаров. Согласно плану работ ANAMA на 2023 год планируется разминировать еще 820,1 гектаров освобожденных территорий, а в целом к 2026 году запланировано разминировать 280 тысяч га земель.
Чтобы оценить размах работ на освобождённых территориях достаточно привести сведения только по дорожно-строительному сегменту. Так, примерно на двух десятках участков в сложном горном рельефе осуществляется строительство дорог, мостов, туннелей и иной дорожной инфраструктуры общей протяженностью свыше двух тысяч километров. В частности, протяженность близящихся к завершению 33 тоннелей превышает 50 километров, также в регионе возводится 84 моста длиной более чем 12 км. Свыше половины автодорог и инженерных сооружений уже построено, одновременно на десятке других участках ведется активная работа.
«В настоящее время стремительными темпами продолжается реализация 18 дорожно-транспортных проектов общей протяженностью порядка 2,2 тысяч км. Одними из самых широкомасштабных проектов являются такие проекты как автодороги Барда-Агдам, Талыш-Тапгарагоюнлу-Дашалты, Ахмедбейли-Физули-Шуша, а также  Физули-Гадрут, Шукурбейли-Джебраил-Гадрут, - сообщил в ходе состоявшегося в понедельник в международном аэропорту Физули заседания рабочей группы Межведомственного центра спецпредставитель президента Азербайджана на освобожденных от оккупации территориях, входящих в Карабахский экономический район, Эмин Гусейнов. – Также достигнут заметный прогресс на автомобильной и железной дорогах Ахмедбейли-Шуша и Горадиз-Агбенд: работы по автодороге завершено на 73%, а по «стальным» магистралям - на 33%».
В частности, завершены на три четверти работы по строительству автомобильной дороги Горадиз-Джебраил-Зангилан-Агбенд (Зангезурский коридор) протяженностью 123,6 километра: также завершены работы по бетонированию всех трех тоннелей будущего коридора общей протяженностью 12 километров. В настоящее время в этих тоннелях ведется установка бетонных столбов, дренажные и другие работы.
Примечательно, что транспортный вектор возрождения Карабаха не ограничивался лишь строительством дорог, в октябре 2021 и 2022 годов были введены в строй Физулинский и Зангиланский аэропорты, ориентировочно к концу 2024 году еще одна воздушная гавань будет построена в Лачинском районе. Напомним, что все новые аэропорты оснащаются современными системами аэронавигации, автоматизированными системами авиационного и метеорологического наблюдения, радиолокационными системами ведущих мировых производителей, это оборудование и протяженные взлетно-посадочных полосы дают возможность принимать дальнемагистральные широкофюзеляжные самолеты с международных авиалиний. Все перечисленное позволяет осуществлять полеты в соответствии со стандартами безопасности Международной организации гражданской авиации (ICAO) и Международной ассоциации воздушного транспорта (IATA). Наличие в Карабахе нескольких аэропортов международного уровня позволит с удобством и быстро осуществлять транспортную связь с остальным миром, обеспечив массовый прием зарубежных туристов – будущую основу развития рекреационного потенциала Карабаха и Восточного Зангезура. Наконец, нельзя упускать из виду и сложную военно-политическую ситуацию в регионе, и наличие здесь аэродромов подскока, способных принимать тяжелые военно-транспортные самолеты, никогда не будут лишними.
«Сегодня на площадке Лачинского аэропорта продолжается строительство взлетно-посадочной полосы и терминала: в частности, на территории будущей международной авиагавани завершены на 37% буровые и земляные работы в рамках строительства взлетной и рулежных полос, перрона, терминала и вспомогательных зданий», - сообщил в ходе заседания рабочей группы Межведомственного центра замминистра цифрового развития и транспорта Азербайджана Рахман Хумматов.
По словам замминистра, сегодня ведутся работы по созданию телекоммуникационной инфраструктуры: так, на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана действуют 6 телерадиовещательных станций, их число планируется довести до 15, и благодаря имеющимся ретрансляционным станциям уже обеспечено вещание 11 телеканалов и 7 радиостанций. В свою очередь, в ближайшие дни завершится экспертиза проекта 130-метровой телебашни в Шуше и после утверждения проекта в скором времени начнутся строительные работы. Вместе с тем в Карабахском регионе установлены 203 мобильных станций, обеспечено подключение к широкополосному интернету сотен абонентов, в том числе в селе Агалы выход в мировую сеть доступен 86 домохозяйствам. В целом, Шуша и другие восстанавливаемые населенные пункты обеспечиваются телефонной связью и высокоскоростным интернетом по современной технологии GPON.
Примечательно, что во многих возрождаемых населенных пунктах Карабахского региона дорожно-строительные проекты и формирование IT-инфраструктуры реализуются по принципу единой концепции. В частности, такой принцип заложен в восстановление города Агдам: проектирование предстоящих здесь работ уже завершается и в ближайшее время планируется объявить соответствующие тендеры. По такому же принципу будут реализовываться дорожные и телекоммуникационные проекты в городе Физули и других населенных пунктах.
Скорейшая реализация дорожных проектов и создание энергетической, коммунальной, сетевой и иной инфраструктуры позволит в ближайшее время обеспечить быстрое и комфортное переселение бывших вынужденных переселенцев в свои родные дома. Возвращение на освобожденные от оккупации территории определено как один из пяти национальных приоритетов Азербайджана до 2030 года, а основной дорожной картой в этой сфере является «I Госпрограмма по Великому возвращению на освобожденные от оккупации территории», утвержденная президентом Ильхамом Алиевым в ноябре прошлого года.
Напомним, что с лета прошлого года стартовало переселение граждан Азербайджана в «умное» село Агалы в Зангиланском районе, где построены дома, административные здания, созданы аграрные хозяйства с применением высоких технологий и систем «зеленой» энергетики. А к концу марта текущего года запланировано закончить восстановительно-реконструкционные начинания по первой фазе в селе Талыш Тертерского района: в настоящее время здесь завершаются работы в сфере дорожной инфраструктуры и прокладке коммуникационных линий, и по завершении этих работ туда смогут вернуться бывшие вынужденные переселенцы.