Եվրախորհրդարանը՝ Ադրբեջանի հետ պատերազմի ուղու վրա Բայց իր աչքում գերանը չի տեսնում…
Եվրախորհրդարանը, որին ահա արդեն մի քանի ամիս ցնցում է միլիոնավոր դոլարների կոռուպցիոն սկանդալը (Կատարգեյթ), պատրաստվում է առաջիկա օրերին՝ հերթական զրպարտիչ բանաձևը ընդունել Ադրբեջանի դեմ: Հայաստանի շահերը բացահայտ խրախուսող, բայց միջազգային իրավունքին լիովին հակասող։ Մինչդեռ, Եվրախորհրդարանում հակաադրբեջանական ուղղվածությամբ նման բնույթի փաստաթղթերը, որոնք ընդհանուր ոչ մի բան չունեն օրվա օբյեկտիվության և իրողությունների հետ՝ 2020 թվականի պատերազմում Ադրբեջանի հաղթանակից և դրա հետ կապված տարածաշրջանում ուժերի նոր դասավորվածությունից հետո՝ սկսել են ծագել տենդային շտապողականությամբ:
Օրինակ, մեկ տարի առաջ (2022 թվականի մարտի 10-ին) Եվրախորհրդարանը՝ իբր Ադրբեջանի կողմից Ղարաբաղում հայկական մշակույթային ժառանգության ոչնչացման մասին ոչ մի բանով հիմնավորված, անտրամաբանական բանաձև ընդունեց։ Տեքստը հիմնված էր Եվրախորհրդարանում Հայաստանի և հայկական լոբբիի տարածած կեղծ տեղեկատվության վրա և ուղղակիորեն անտեսում էր՝ ադրբեջանական տարածքների 30-ամյա օկուպացիայով պայմանավորված իրականությունը։ Իսկ արդեն այս, 2023 թվականի հունվարին, այդ նույն եվրոպական կառույցը՝ իբր «Հայաստանի դեմ ագրեսիայի» և Լաչինի ճանապարհը «փակելու» համար Ադրբեջանին դատապարտող բանաձեւ է ընդունել, ինչով փաստորեն կասկածի տակ է դրել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը։
Հանուն արդարության հարկ է նշել, որ նրա հետ մեկտեղ, որ հայանպաստ կողմնորոշմամբ եվրոպական բանաձեւերը կրում են Ադրբեջանի նկատմամբ բացահայտ թշնամական բնույթ, դրանք նաև խոչընդոտում են տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն և կայունություն հաստատելու Բաքվի ջանքերին։ Հասկանալի է, որ Բաքվի նկրտումների այս տորպեդահարումը պաշտոնական Երեւանի հիմնական խնդիրներից է, իսկ Եվրախորհրդարանում, առանց դիտարկելու և առանց քննարկելու, հիմարաբար հետեւում են այդ նպատակին։ Այսինքն նորից ընթացք է առել նախորդ 30 տարիների պրակտիկան, երբ եվրոպական կառույցները գրեթե հավանություն էին տալիս Հայաստանի կողմից ադրբեջանական հողերի օկուպացմանը։
Այդ նույն հունով է կառուցված նաև նոր բանաձեւը։ Որքան հայտնի է, փաստաթղթում (որի ընդունումի ակնկալվում է մարտի 14-ին) Եվրախորհրդարանը առաջադրել է՝ իբր «Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի», «Լաչինի միջանցքի շրջափակման», «Ղարաբաղի կարգավիճակի» մասին չհիմնավորված մեղադրանքների մի ամբողջ կույտ և նույնիսկ օրակարգ է դուրս բերել իրեն լիովին սպառած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափը։ Եթե իրերն անվանել իրենց անուններով, ապա այնպիսի տպավորություն կա, որ Եվրախորհրդարանը կատարում է Հայաստանի խորհրդարանում կոմիտեի ֆունկցիա՝ նոտարական կարգով վավերացնելով Հայաստանի ԱԳՆ-ի նախագծերը։
Կոպիտ ասած, Եվրախորհրդարանը օգտագործում է ամենատարբեր գործիքները, որպեսզի հանուն իրեն նորից սիրաշահած Երևանի՝ միանշանակ վարկաբեկել Ադրբեջանը։ Հասկանալի է, որ նման հայտնի միջազգային կազմակերպություններում հակաադրբեջանական քարոզչությունը անցկացվում է հայկական լոբբիի վիթխարի ֆինանսական ներարկումների և հայտնի «կոնյակային դիվանագիտության» ծանրակշիռ դիվիդենտների հաշվին, որոնք վճարվում են մեր ընթերցողներին հայտնի Կրամպետյանի գրպանից։ Նույնիսկ նրանով հանդերձ, որ «կոնյակային պայմանավորվածությունները» մեկ անգամ չէ, որ ձախողվել են, սակայն կաշառքը հայ օլիգարխների ձեռքում միշտ եղել և մնում է, որպես եվրոպական հարթակներում իրենց ստոր պլանները առաջ մղելու ամենատարածված միջոց։ Նման մոտեցումը, անշուշտ, անխուսափելիորեն ծնում է «երկակի ստանդարտներ», ինչը ակնհայտ է Եվրախորհրդարանի հակաադրբեջանական կոչերի օրինակով։
Հակառակ դեպքում, ի՞նչ նպատակով է միջազգային այդչափ հեղինակավոր կառույցը՝ Հայաստանի կողմից ադրբեջանական տարածքների գրեթե 30-ամյա օկուպացիայի ընթացքում աչք փակել հարյուր հազարավոր ադրբեջանցիների նկատմամբ կիրառված էթնիկ զտումների վրա, որոնք վտարվել են իրենց հարազատ վայրերից, անտեսել է ադրբեջանական գյուղերի ու քաղաքների ավերումը, Ադրբեջանի մշակութային ու պատմական ժառանգության ոչնչացումն ու թալանը։ Այդ ինչի՞ց է, որ ԵՄ-ի օրենսդիր մարմինը, արդեն մեր օրերում անտեսում Ադրբեջանի քաղաքացիների նկատմամբ Երևանի ականային տեռորը և չի ընդունում Հայաստանի հետ կապված հասցեային փաստաթղթերը։ Ինչո՞ւ Եվրախորհրդարանը դիմահար չի նկատում արդեն 2020 թվականի պատերազմից հետո հայերի կողմից տեղադրված ականների վրա գրեթե 300 ադրբեջանցիների մահը: Կամ ինչո՞ւ է եվրոպական այս կազմակերպությունը հանգիստ հետևում Ղարաբաղում Հայաստանի ներկայիս ռազմական սադրանքներին և նույնիսկ չի փորձում Երևանին՝ տարածաշրջանից հայկական ավազակախմբերի մնացորդները դուրս բերելու կոչ անել։
Բաքուն իրավունք ունի՝ այս ամենի և բազմաթիվ այլ հարցերի շուրջ բացատրություն պահանջել ԵԽ-ից, ինչպես նաև վճռականորեն դատապարտել Հայաստանի ապակառուցողական քաղաքականությունը արդարացնող ընդունված բանաձեւերը։ Խոսքի համար, ժամանակին այդ նույն Եվրախորհրդարանը նույնիսկ դեմ է հանդես եկել «Հարավային գազային միջանցք» նախագծի իրականացմանը, որի նշանակությունը բուն Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության համար ժամանակի ընթացքում դարձել է նույնիսկ շատ հասկանալի։ Այս նախագիծը զգալիորեն մեծացրել է տարածաշրջանում մեր երկրի նշանակությունը՝ Բաքվի համար հաստատապես ապահովելով Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության երաշխավորի կարգավիճակը։ Միայն այս փաստը վկայում է այն մասին, որ Եվրախորհրդարանի միակողմանի դիրքորոշումը Ադրբեջանի նկատմամբ՝ հակասում է հենց Եվրոպական Միության քաղաքականությանը, որը մեր երկրին համարում է գլխավոր ռազմավարական գործընկեր Հարավային Կովկասում։ Որպես Եվրոպայի համար Ադրբեջանի կարևորությունը հաստատող փաստարկ կարելի է բերել նաև 2022 թվականի հուլիսին կնքված Ադրբեջանի և Եվրամիության միջև էներգետիկայի ոլորտում ռազմավարական համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիրը։ Փաստաթուղթը ստորագրել են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյաենը։
Ինչպես նշել է Ադրբեջանի ղեկավարը, այս հուշագիրը՝ ճանապարհային քարտեզ է ապագայի համար և հրամանագիր է այն մասին, որ Ադրբեջանն ու Եվրամիությունը աշխատում են նոր համաձայնագրի վրա։ Հաշվի առնելով առևտրի և էներգետիկայի ոլորտում Ադրբեջանի հետ ավելի սերտ համագործակցելու Բրյուսելի պատրաստակամությունը, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում կայունության և անվտանգության նպատակով հայ-ադրբեջանական բանակցություններում ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդական ջանքերը՝ Բաքվի նկատմամբ Եվրախորհրդարանի քաղաքականությունը չափազանց ապակառուցողական և ցինիկ տեսք ունի։ Հասկանալի է, որ Հայաստանը ոչ մի կերպ ի վիճակի չէ ինչ-որ ձևով ազդել Եվրամիության դիրքորոշման վրա, որքան էլ արտասահմանում նրա լոբբին հզոր ու ազդեցիկ լինի։ Նախ, Ադրբեջանի և ԵՄ-ի հարաբերությունները՝ փոխգործակցության բոլորովին այլ և ավելի բարձր մակարդակ է։ Երկրորդը, Ադրբեջանը լուրջ իմիջ ունի ոչ միայն տարածաշրջանային քաղաքականությունում, այլեւ միջազգային կոորդինատների համակարգում, որը ճանաչում են և՛ Բրյուսելում, և՛ Վաշինգտոնում։ Իսկ ինչ վերաբերում է Բաքվի դեմ Եվրախորհրդարանի հարձակումներին, ապա, եթե անգամ դրանք աջակցություն են հայտնում Հայաստանի շահերին, բայց ոչ մի կերպ ի վիճակի չեն ազդել Ադրբեջանի նկատմամբ Եվրոպայի ռազմավարական դիրքորոշման վրա։

Европарламент на тропе войны с Азербайджаном Но в своем глазу бревна не видит…
Европарламент, который вот уже несколько месяцев сотрясает коррупционный скандал (Катаргейт) на миллионы долларов, собирается принять в ближайшие дни очередную клеветническую резолюцию против Азербайджана: откровенно потакающую интересам Армении, но полностью противоречащую международному праву. Впрочем, в Европарламенте такого рода документы антиазербайджанской направленности, не имеющие ничего общего с объективностью и реалиями дня, после победы Азербайджана в войне 2020 года и образовавшегося в связи с этим нового расклада сил в регионе, стали возникать в лихорадочной спешке.
К примеру, год назад (10 марта 2022 года) Европарламент принял ничем не обоснованную, алогичную резолюцию о якобы уничтожении Азербайджаном армянского культурного наследия в Карабахе. Текст был основан на ложных сведениях, распространяемых Арменией и армянским лобби в Европейском парламенте, и прямо-таки игнорировал действительность, обусловленную 30-летним периодом оккупации азербайджанских территорий. А в январе уже этого, 2023 года, та же европейская структура приняла резолюцию, осуждающую Азербайджан за якобы «агрессию против Армении» и «перекрытие» лачинской дороги, чем фактически поставила под сомнение территориальную целостность и суверенитет Азербайджана.
Справедливости ради следует отметить, что наряду с тем, что европейские резолюции проармянской направленности носят откровенно враждебный характер по отношению к Азербайджану, они еще и препятствуют усилиям Баку в установлении длительного мира и стабильности в регионе. Понятно, что это торпедирование устремлений Баку - одна из главных задач официального Еревана, а в Европарламенте, не глядя и не разобравшись, тупо следуют этой цели. То есть в ход опять пошла практика предыдущих 30 лет, когда европейские структуры чуть ли не одобряли оккупацию Арменией азербайджанских земель.
В том же ключе построена и новая резолюция. Насколько известно, в документе (принятие которого ожидается 14 марта) Европарламент выдвинул целый ворох необоснованных обвинений о якобы «военной агрессии Азербайджана против Армении», «блокаде Лачинского коридора», «статусе Карабаха» и даже вытащил на повестку полностью изживший себя формат МГ ОБСЕ. Если называть вещи своими именами, то такое впечатление, что Европарламент выполняет функцию комитета в армянском парламенте, нотариально заверяющего проекты МИД Армении.
Грубо говоря, Европарламент использует всевозможные инструменты, чтобы однозначно дискредитировать Азербайджан в угоду чем-то вновь задобрившего его Еревана. Понятно, что антиазербайджанская пропаганда в столь известных международных организациях проводится за счет колоссальных финансовых вливаний армянского лобби и солидных дивидендов небезызвестной «коньячной дипломатии», оплачиваемой из кармана небезызвестного нашим читателям Крампетяна. Даже при том, что «коньячные договоренности» не раз терпели фиаско, подкуп во все времена был и все еще остается самым распространенным способом в руках армянских олигархов для проталкивания своих гнусных планов на европейских площадках. Безусловно, такой подход неминуемо порождает «двойные стандарты», что очевидно на примере антиазербайджанских воззваний Европарламента.
А иначе с какой целью столь авторитетная международная структура на протяжении почти 30-летней оккупации Арменией азербайджанских территорий закрывала глаза на этнические чистки применительно к сотням тысяч азербайджанцев, которые были изгнаны из своих родных мест, игнорировала разрушение азербайджанских сел и городов, уничтожение и разграбление культурного и исторического наследия Азербайджана? Отчего этот же законодательный орган ЕС уже в наши дни игнорирует минный террор Еревана в отношении азербайджанских граждан и не принимает адресные документы применительно к Армении? Почему ЕП в упор не замечает гибель почти 300 азербайджанцев на установленных армянами минах уже после войны 2020 года? Или почему эта европейская организация спокойно наблюдает за нынешними военными провокациями Армении в Карабахе и даже не пытается призывать Ереван к выводу остатков армянских бандформирований из региона?
Баку вправе требовать объяснений от ЕП на все эти и многие другие вопросы, а также решительно осуждать принятые резолюции, оправдывающие деструктивную политику Армении. К слову, в свое время этот же Европарламент выступал даже против реализации проекта Южного газового коридора, важность которого для энергетической безопасности самой Европы по истечении времени стала очень даже понятна. Этот проект существенно повысил значимость нашей страны в регионе, прочно закрепив за Баку статус гаранта энергобезопасности Европы. Один только этот факт свидетельствует о том, что однобокая позиция Европарламента применительно к Азербайджану идет вразрез с политикой самого Европейского Союза, который считает нашу страну главным стратегическим партнером на Южном Кавказе. В качестве аргумента, подтверждающего важность Азербайджана для Европы, можно привести и Меморандум о взаимопонимании по стратегическому сотрудничеству в области энергетики между Азербайджаном и Европейским Союзом, заключенный в июле 2022 года. Документ подписали президент Азербайджана Ильхам Алиев и председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен.
Как отметил азербайджанский лидер, этот меморандум - дорожная карта на будущее и указание на то, что Азербайджан и Европейский Союз работают над новым соглашением. Учитывая готовность Брюсселя к более тесному сотрудничеству с Азербайджаном в сфере торговли и энергетики, а также посреднические усилия председателя Совета ЕС Шарля Мишеля на армяно-азербайджанских переговорах в целях стабильности и безопасности на Южном Кавказе, политика Европарламента в отношении Баку выглядит крайне деструктивно и цинично. Понятно, что Армения никоим образом не в состоянии как-то влиять на позицию Европейского Союза, каким бы мощным и влиятельным ни являлось ее лобби за рубежом. Во-первых, отношения Азербайджана и ЕС - это совершенно иной и более высокий уровень взаимодействия. Во-вторых, Азербайджан обладает серьезным имиджем не только в региональной политике, но и в системе международных координат, что признают и в Брюсселе, и в Вашингтоне. А что касается выпадов Европарламента в адрес Баку, то они если и выражают поддержку интересов Армении, но никак не способны влиять на стратегическую позицию Европы в отношении Азербайджана.