Նապաստակներ, սողուններ և դասալիքներ Հայկական գոյության հայելապատկեր
Վերջին օրերը Հայաստանում տարբերվեցին իշխող վերնախավի և ընդդիմադիր ուժերի միջև առճակատման աստիճանի աճով։ Ընդ որում, քաղաքական պայքարը, ինչպես 44-օրյա պատերազմում Հայաստանի պարտությունից հետո առաջին օրերին, տեղափոխվեց բռունցքա-դեմքային հարթություն։ Եվ իրադարձությունները ծավալվում են այնպիսի արագությամբ, որ դժվար է հետեւել։
Մարտի 31-ին Հայաստանի խորհրդարանի փակ նիստում պատգամավորներ Վլադիմիր Վարդանյանի («Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցություն) և Մհեր Սահակյանի («Հայաստան» խմբակցություն) միջև վեճը վերաճեց ծեծկռտուքի, որի ընթացքում վերջինս ինչ-որ առարկայով հարվածեց Վարդանյանի հոնքին։ Դրանով հանդերձ, ագրեսիա դրսեւորած պատգամավորի մոտ ավելի ուշ ախտորոշվել է աջ ձեռքի կոտրվածք։
Ապրիլի 2-ին Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանին քաղաքի կենտրոնում մոտեցել է ոմն Մհեր Մկրտչյան՝ բղավելով «դավաճան»։ Ի պատասխան՝ Սիմոնյանը իր թիկնապահներին հրամայել է ոլորել վիրավորողի ձեռքերը և, օգտվելով վերջինիս շարժիչ ֆունկցիաների կորստից, թքել է նրա դեմքին։ Ի դեպ, Սիմոնյանին վիրավորած անձը հանդիսանում է Կանադայի քաղաքացի և ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Մկրտիչ Մկրտչյանի որդին։ Հիշեցնենք նաև, որ ավելի վաղ Սիմոնյանը տարօրինակ հանգամանքներում կոտրել էր նաև ձեռքը։
Իսկ այսօր էլ հայտնի դարձավ, որ անհայտ անձինք ծեծի են ենթարկել Նիկոլ Փաշինյանի որդուն՝ Աշոտին։
Պետք է խոստովանել, որ «դավաճաններ» դանդաղ ֆլեշմոբը բավականին ջղայնացրել է Աննա Հակոբյանին, ով ելույթ ունենալով Տավուշում, հայտարարել է հետևյալը. «Հույս ունեմ, որ երբ ես ասում եմ «դավաճաններ», դա չպետք է լինի չափազանցություն, քանի որ մենք ունենք շատ դատապարտյալներ, հատկապես սպաներ։ Երբ ասում ենք «մահ դավաճաններին», մենք ինքներս մեզ չենք վերլուծում»։ Այնուհետև էլ ավելի կծու. «Մենք սիրում ենք ասել չափազանց պաթոսային խոսքեր, որպեսզի թաքցնել իրականությունը, բայց դա այնպիսին է, որ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ ունեցել ենք 11 հազար դասալիք»։
Մեզ, անշուշտ դուր է գալիս, որ Հայաստանի առաջին տիկինը ճշմարտությունն է ասում իր ժողովրդին։ Պատերազմող բանակում դասալքություն բացահայտ ընդունելը՝ քաջություն է պահանջում: Ամուր նպատակադրվելով ասել միայն ճշմարտություն, և ոչինչ բացի ճշմարտությունից՝ Հակոբյանը շարունակել է ջարդուփշուր անել վայ-ռևանշիստներին. «Երբ Գերագույն գլխավոր հրամանատարը կամավորներին կոչ արեց կանգնել հայրենիքի պաշտպանությանը, նրանք չարձագանքեցին նրա կոչին։ Ես, որպես կին, որոշեցի ստեղծել խումբ և դա արեցի նրա համար, որպեսզի տղամարդիկ տեսնեն, թե ինչպես են կանայք զինված խմբեր ստեղծում և գնում իրենց պարտքը կատարելու։ Բայց տղամարդիկ վատ արձագանքեցին դրան»։ Ահա այսպես ուժգին է առաջին տիկինը խոցել համայն հայության «ինքնասիրությունը»։
Պետք է խոստովանել, որ չնայած Աննա Հակոբյանի ողջ ճշմարտացիությանը, նրա պատասխանը ասիմետրիկ է։ Որոշ խմբեր մեղադրվում են իշխող վերնախավին դավաճանելու մեջ, սակայն իր դառը հաբը ստացել է ողջ ժողովուրդը, այդ թվում նաև 2021 թվականի հունիսին Փաշինյանին վստահության մանդատ տված ընտրազանգվածը։
Հիշեցնենք, որ Հակոբյանը առաջին անգամը չէ, որ ցնցում է ժողովրդին։ Մարտի 8-ին, Կանանց տոնին, նա հանդես է եկել ինքնատիպ հայտարարությամբ. «Երբեք չեմ հանդիպել երջանիկ հայ կնոջ։ Մեզ դարերով միջնորդավորված սովորեցրել են, որ երջանկությունը մարմնավաճառների բաժինն է»։ Ու թեև միտքը պարունակում է իրականության տրամաբանորեն իմաստավորելու փորձ, այն մատուցվել է այնքան անշնորհք ու կոպիտ, որ շփոթեցրել է նույնիսկ մեզ՝ հակառակ կողմին։
Մեր կարծիքով, դժվար է՝ Հակոբյանի խոսքերի ու գործողությունների համար տրամաբանական հիմնավորումներ գտնել։ Մյուս կողմից, նա «թավշյա» թիմում միակ մարդն է, ով կտրում է ճշմարտությունը՝ ի տարբերություն իր ամուսնու և նրա ընկերների, ովքեր զբաղվում են միայն ցացրահարգ դեմագոգիկ հռետորաբանությամբ։ Հասկանալի է, որ նա իր գործողություններով գնալով ավելի է նյարդայնացնում հայ հասարակության ամենաարմատական հատվածին և նույնիսկ իր ամուսնու ընտրազանգվածին՝ մեծացնելով երկրի մարգինալացման ռիսկը։ Վերջին իրադարձությունները հիմնավորապես սնուցում են նման մտավախությունները:
Արդեն վերը նշված Ալեն Սիմոնյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Երեկ հարձակման է ենթարկվել նաև Աշոտ Փաշինյանը։ Երեք օր առաջ ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանի վրա հարձակվել է ՀՅԴ-ից պատգամավորը, հարվածել նրան, ապա նապաստակի պես փախել է իր խմբակցություն, իսկ Երևանի կենտրոնում, մոտ 100 մետր հեռավորության վրա սադրանք է կատարել ՀՀ ԱԺ նախագահի նկատմամբ, փորձելով նաև հարձակվել ՀՀ վարչապետի որդու վրա»։
Մի փոքր շեղվելով, նկատենք, որ «իր խմբակցությունը փախած նապաստակը» շատ հաջողված կերպար է և արժանի է ամբողջ աշխարհի քաղաքական սլենգնում ամենալայն օգտագործման։
Այնուհետև Սիմոնյանը անցնում է բուն էությանը. «Սա սադրանքների կազմակերպված շարք է, որի հետքերը, համոզված եմ, տանում են նաև մեր երկրի սահմաններից դուրս, սրա իրավական և քաղաքական արձագանքը իրեն սպասցնել չի տա։ Հայաստանը կմնա և կզարգացնի ժողովրդավարությունը, մեր տարածաշրջանում խաղաղություն կլինի»։
Ըստ ամենայնի, հայ քաղաքական գործիչը նկատի ունի Ռուսաստանին և նրա կողմից սատարվող Քոչարյանի գլխավորությամբ «Հայաստան» դաշինքին, որի կազմի մեջ են մտնում նաև դաշնակները։ Ակնհայտ է, բանախոսը նկատի ունի, որ ռուսամետ ուժերին երկիրը ապակայունացնելու ազդանշան է տրվել: Մնում է սպասել, թե դրան ինչպես կարձագանքեն ԵՄ-ի առաքելության գործակալները:
Իր հերթին, Քոչարյանին մոտ կանգնած խմբերը նույնպես իշխող խմբին մեղադրում են դրսից վերահսկվելու մեջ։ Քոչարյանամետ բլոգեր և շուկայագետ Մինա Խաչատրյանը արդեն վաղուց է հայտարարում, որ Նիկոլ Փաշինյանը վերահսկվում է արտաքին ուժերի կողմից՝ կնոջ միջոցով (!): Ի պատասխան Աննա Հակոբյանի Տավուշում ունեցած ուսուցողական զրույցների՝ բլոգերը նրա հասցեին արտահայտվել է նրբացված հայհոյական խոսքերով, որոնցից ամենապարկեշտը եղել են՝ «գյուրզան», «մակական» և «սողունը»։ Քիչ առաջ Խաչատրյանը վրա է տվել նաեւ Աննա Հակոբյանի ամուսնուն՝ ելնելով կանացի համերաշխությունից՝ նրա համար ընտրելով ավելի կշռադատված արտահայտություններ. «...Նա այնքան խեղված է մտավորականորեն, ստոր է, զզվելի է, հոգեպես պակասամիտ է, էությամբ հաշմանդամ ու տգեղ է, որ հայ ժողովուրդը նրա հետ քարշ է գալիս, ինչպես մայրը հիվանդ ու թույլ երեխայի հետ»։
Վերջին պնդումը հետաքրքիր է և ոչ իմաստազուրկ: Փորձառու շուկայագետը բավական մոտեցել է էությանը և այնուամենայնիվ վախեցել է շարունակել իր միտքը: Փաշինյանը՝ ոչ թե պարզապես երեխա է, նա՝ հայ հասարակության հայելին է։ Հատկապես նա, հասարակությունն է՝ «մտավորականնորեն խեղված»։ Նրա ամենամեծ խեղվածքը՝ իր մեջ ագրեսիվ էքսպանսիոնիստական ուղերձ ներառող ազգային բացառիկության գաղափարախոսության մեջ է։
Մինչև վերջերս այս նախագիծը տարբեր աստիճանի հաջողությամբ վերելք էր ապրում: 1918 թվականին Ադրբեջանի հողերի վրա հաջողվեց ստեղծել պետություն։ 1920 թվականին, արդեն Խորհրդային Հայաստանին միացվեց Զանգեզուրը, իսկ 1990-ականների սկզբին հայերը օկուպացրին Ղարաբաղը։ 2020 թվականին Ադրբեջանի փառահեղ հաղթանակը նրանց համար աննախադեպ ուժի ցնցում էր։ Ժամանակակից հայ ժողովրդի կողմից ստեղծած միակ վեկտորը՝ օտար հողերի բռնագրավումը՝ ձախողվեց։ Ուրիշ գաղափարախոսություն հայերի մոտ չկա։ Հայկական կերպարի ողջ երևակայական գլամուրը՝ ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին օգտագործման համար, միախառնված զոհի կարգավիճակի հետ և փոքր-ինչ հավասարակշռելով այն «քաջարի մարտիկների» կերպարի հետ, ովքեր կարողանում են ատամները ցույց տալ (Ղարաբաղի օկուպացիան), հոդս ցնցվեց փուչիկի պես: Հայկական նախագիծը դադարեց բրենդ լինելուց. Հայ հասարակությունը մնաց հայելու հետ դեմ առ դեմ։ Ելք չկա: Միայն ծամածռող սեփական արտացոլում:

Зайцы, рептилии и дезертиры Зазеркалье армянского существования
Последние дни в Армении отличались повышением градуса противостояния между правящей элитой и оппозиционными силами. Причем политическая борьба, как это было в первые дни после поражения Армении в 44-дневной войне, переместилась в кулачно-лицевую плоскость. И события разворачиваются с такой скоростью, что трудно уследить.
31 марта на закрытом заседании в парламенте Армении спор между депутатами Владимиром Варданяном (фракция «Гражданский договор») и Мгером Саакяном (фракция «Армения»), перерос в потасовку, в ходе которой последний нанес Варданяну удар в бровь каким-то предметом. При этом у проявившего агрессию депутата позже был диагностирован перелом правой руки.
2 апреля к спикеру Нацсобрания Алену Симоняну в центре города подошел некто Мгер Мкртчян с криком «предатель».  В ответ Симонян приказал своим телохранителями скрутить обидчику руки и, воспользовавшись потерей последним двигательных функций, плюнул ему в лицо. Кстати, оскорбивший Симоняна является гражданином Канады и сыном члена Бюро АРФ «Дашнакцутюн» Мкртича Мкртчяна. Напомним также, что ранее Симонян при странных обстоятельствах также сломал руку.
Сегодня же стало известно, что неизвестные избили сына Никола Пашиняна - Ашота.
Надо признать, что вялотекущий флешмоб «предатели» изрядно вывел из себя Анну Акопян, которая, выступая в Тавуше, заявила следующее: «Надеюсь, что, когда я говорю «предатель», это не должно быть преувеличением, потому что у нас много осужденных, особенно офицеров. Когда мы говорим «смерть предателям», мы не анализируем самих себя». Далее еще хлеще: «Мы любим говорить весьма пафосные слова, чтобы скрыть реальность, но она такова, что во время 44-дневной войны у нас было 11 тысяч дезертиров».
Нам, безусловно, импонирует, что первая леди Армении говорит своему народу правду. Это требует мужества – открыто признать дезертирство в воюющей армии. Твердо вознамерившись говорить только правду и ничего, кроме правды, Акопян продолжила добивать горе-реваншистов: «Когда Верховный главнокомандующий призвал добровольцев встать на защиту Родины, они не отозвались на его призыв. Я, как женщина, решила сформировать группу и сделала это для того, чтобы мужчины видели, как женщины создают вооруженные формирования и идут выполнять свой долг. Но мужчины плохо отреагировали на это». Вот так лихо первая леди задела «самолюбие» всех армян.
Надо признать, что несмотря на всю правдивость Анны Акопян, ответ ее ассиметричен. В предательстве правящую элиту обвиняют определенные группы, однако свою горькую пилюлю получил весь народ, в том числе и тот электорат, который дал Пашиняну мандат доверия в июне 2021 года.
Напомним, что Акопян не первый раз шокирует народ. 8 марта, в женский праздник, она выступила с оригинальным заявлением: «Никогда не встречала счастливую армянку. Нас веками опосредованно учили, что счастье – это удел проституток». И хотя мысль содержит в себе попытку логического осмысления действительности, подана она настолько топорно и грубо, что смутила даже нас, противную сторону.
На наш взгляд, трудно найти логические обоснования словам и действиям Акопян. С другой стороны, это единственный человек в команде «бархатных», который рубит правду-матку, в отличие от мужа и его друзей, которые только и делают, что упражняются в низкопробной демагогической риторике. Понятно, что своими действиями она вызывает все большее раздражение у наиболее радикального сегмента армянского общества и даже электората своего супруга, усиливая риск маргинализации страны. Последние события основательно подпитывают такие опасения.
Уже отмеченный выше Ален Симонян написал в Facebook: «Вчера также подвергся нападению Ашот Пашинян. Три дня назад на председателя постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Владимира Варданяна напал депутат от АРФД, ударил его, затем, как заяц, убежал в свою фракцию, и в центре Еревана с расстояния около 100 метров совершил провокацию в отношении председателя НС РА, ещё и пытаясь напасть на сына премьер-министра РА».
Немного отвлекшись, заметим, что «заяц, убежавший в свою фракцию» - это очень удачный образ и заслуживает самого широкого применения в политическом сленге всего мира.
Далее Симонян переходит к сути: «Это организованная серия провокаций, следы которой, уверен, ведут и за пределы нашей страны, правовой и политический ответ на это не заставит себя долго ждать. Армения останется и будет развивать демократию, в нашем регионе будет мир».
Судя по всему, армянский политик имеет в виду Россию и поддерживаемый ею блок «Армения» во главе с Кочаряном, в который входят и дашнаки. Очевидно, спикер имеет в виду, что пророссийским силам дана отмашка на дестабилизацию страны. Остается ждать, как на это отреагируют агенты из миссии ЕС.
В свою очередь, группы, близкие Кочаряну, также обвиняют правящую группировку в управлении извне. Прокочаряновский блогер и маркетолог Мина Хачатрян уже давно заявляет, что Никол Пашинян управляется внешними силами посредством жены (!).  В ответ же на тавушские воспитательные беседы Анны Акопян блогер разразилась в ее адрес изощренными бранными словами, самыми приличными из которых были «гюрза», «макака» и «рептилия». Чуть ранее Хачатрян проехалась и по супругу Анны Акопян, из женской солидарности, подобрав для него более взвешенные выражения: «…Он настолько изувеченный ментально, мерзкий, отвратительный, ущербный духовно, искалеченный природой и уродливый, что армянский народ носится с ним, как мама с больным и слабым дитем».
Последнее утверждение любопытно и не лишено смысла. Опытный маркетолог достаточно близко подошла к сути и все-таки испугалась продолжить свою мысль. Пашинян - это не просто дитя, он - зеркало армянского общества. Именно оно, общество - «изувечено ментально». Самое большое увечье его - в идеологии национальной исключительности, включающей агрессивный экспансионистский посыл.
До недавних пор этот проект с разной степенью успеха шел по нарастающей. В 1918 году на землях Азербайджана удалось создать государство. В 1920 году к уже Советской Армении присоединили Зангезур, а в начале 1990-х армяне оккупировали Карабах. Славная победа Азербайджана в 2020 году явилась для них шоком беспрецедентной силы.  Единственный вектор, создавший современный армянский народ - захват чужих земель, потерпел крах. Другой идеологии у армян нет. Весь мнимый шик армянского имиджа, как для внутреннего, так и для внешнего пользования, замешанный на статусе жертвы и слегка уравновешивающего его образе «отважных воинов», умеющих показать зубы (оккупация Карабаха), сдулся как воздушный шарик. Армянский проект перестал быть брендом. Армянское общество осталось один на один с зеркалом. Выхода нет. Только гримасничающее собственное отображение.