Խոսում է Շուշան Իլհամ Ալիևի ելույթի հետքերով
Փառապանծ ազատ Շուշան, ըստ ամենայնի, ոչ միայն հանդիսանում է Ադրբեջանի մշակութային մայրաքաղաքը, այլ նաև համապատասխանում է անհրաժեշտ պայմաններին, որպեսզի դառնալ ողջ Հարավային Կովկասի մտավորական կենտրոն։ Նման եզրակացության ես գալիս՝ այս հնագույն քաղաքում կայացած,համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևի 100-ամյա հոբելյանին նվիրված՝ «Մեծ Եվրասիայի աշխարհաքաղաքականության ձևավորումը. անցյալից ներկա և ապագա» չորրորդ միջազգային համաժողովի մասնակիցների հետ Իլհամ Ալիևի բանավեճի հետ ծանոթանալուց հետո։
Կոնֆերանսում իրեն տրված հարցերին պետության ղեկավարի մանրամասն պատասխանները իրենից ներկայացնում են գործնականում և՛ Հարավային Կովկասի, և՛ Կենտրոնական Ասիայի զարգացման ծրագրային տեսլականը, լույս սփռելով դրանում Ադրբեջանի դերի և ռազմավարության վրա։ Իլհամ Ալիևը որպես իր ելույթի նախաբան՝ ասել է. «Մենք ցանկանում էինք այս տարածքը լրացնել գործնական քայլերով, ներառյալ մտքերի փոխանակումը, առաջին հերթին Ադրբեջանի ապագա զարգացման, ինչպես նաև տարածաշրջանի զարգացման կապակցությամբ, քանի որ չենք կարող անտեսել մեր տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը։ Իսկ առհասարակ՝ Ղարաբաղի ազատագրումից հետո, մենք երկրի ներսում այլեւս ռիսկեր չունենք, բայց մենք կղզու վրա չենք ապրում»։
Եվ իրոք, խաղաղ գործընթացի ձգձգումն այս կամ այն կերպ անբարենպաստ է անդրադառնում տարածաշրջանի ընդհանուր ֆոնի վրա։ Պատահական չէ, որ հանդիպման ընթացքում հարցերի մի ամբողջ բլոկը վերաբերվել է հայ-ադրբեջանական կարգավորման թեմային։ Այդ իսկ պատճառով Ղարաբաղի տնտեսական տարածաշրջան կատարած նախագահի այցի արդյունքների մասին Caliber.Az-ի առաջին նյութը նվիրված է այս թեմայով նրա պատասխանների էությանը։
Նախ և առաջ, Իլհամ Ալիևը զուգահեռ է անցկացրել Հայաստանի ներկայիս բանակցային քաղաքականության և օկուպացիայի ժամանակ նրա գործողությունների միջև՝ ներկա ժամանակ տեղի ունեցողը անվանելով «մի քայլ առաջ, և երկու, երեք, գուցե նաև հինգ քայլ՝ ետ»։ Այսինքն՝ Իլհամ Ալիևը ընդգծել է հայկական կողմից գործընթացի անվերջ ձգձգումը այն ակնկալիքով, որ «միջազգային հովանավորները միշտ կաջակցեն նրանց և կպայքարեն նրանց համար», և իրավիճակի հանկարծակի կերպարանափոխման ինչ-որ հրաշքի ակնկալիքով։
Նախագահը միանշանակ պարզություն է մտցրել Հայաստանի դիրքորոշման մեջ, որն իր ղեկավարությունը արտահայտել է՝ Վաշինգտոնում այս օրերին երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարների միջև ընթացող բանակցությունների նախօրեին. «Մենք նրանց ուղարկել ենք խաղաղության պայմանագրի նախագծի չորս պատճե, չորս նոր տարբերակ։ Նրանք վերադարձնում են իրենց նշումներով։ Մենք ավելի քան 40 օր սպասում էինք վերջնական մեկնաբանություններին, որոնք ստացել ենք ընդամենը մեկ շաբաթ առաջ՝ Վաշինգտոնի հանդիպումից անմիջապես առաջ, քանի որ նրանք հասկանում են, որ առանց դրա Վաշինգտոնի հանդիպումը կլինի բացարձակապես անօգուտ։ Բայց այդ մեկնաբանություններում մենք կրկին տեսանք տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի նկատմամբ»։
Ափսոսանք հայտնելով հայկական կողմի նման անխոհեմ համառության առնչությամբ՝ Իլհամ Ալիևը միևնույն ժամանակ հասկացրեց, որ ամերիկացի և եվրոպացի միջնորդները, համենայնդեպս խոսքով, կիսում են Ադրբեջանի դիրքորոշումը։ «ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի պաշտոնյաների հետ իմ բազմաթիվ զրույցների ընթացքում միջազգային դերակատարների համար բացարձակապես պարզ է, որ երկվեկտորային մոտեցում չպետք է լինի։ Առաջինը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորումն է, և երկրորդը՝ Ադրբեջանի կառավարության և Ղարաբաղի հայ համայնքի միջև կապերն են։ Հետևաբար խաղաղության համաձայնագրի տեքստում գոյություն չունեցող այսպես կոչված «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը» ներառելու ցանկացած փորձ՝ անարդյունավետ է»,- նշել է Ադրբեջանի ղեկավարը։
Իսկ այնուհետև Երևանի և նրա հովանավորների համար հնչել է ավելի քան նշանակալից ազդանշան. «Ուստի մենք հույս ունենք, որ նրանք կառուցողականություն կդրսևորեն։ Եթե ոչ, ինչ արած, մենք դիվանագիտական միջոցներից բացի այլ միջոցներ չենք պլանավորում ձեռնարկել։ Մեզ համար դա բավական է։ Հետեւաբար չի լինի ոչ մի խաղաղություն, ոչ մի հաղորդակցություններ, եւ նրանք նորից կլինեն մեկուսացված»։ Նման հայտարարությունը, ակնհայտ է, ուղղված է առաջին հերթին այն ուժերին, որոնք հույս ունեն Ադրբեջանը ներքաշել լայնածավալ ռազմական էսկալացիայի մեջ, որպեսզի հետո նրան մեղադրեն «էթնիկ զտումների» մեջ և սառեցնել Ղարաբաղի տարածաշրջանի վերաինտեգրման գործընթացը։
Նախագահը ևս մեկ անգամ կրկնել է, որ խաղաղությունն առաջին հերթին անհրաժեշտ է հենց Հայաստանին, որը հակառակ դեպքում կմնա մեկուսացման մեջ։ Ալիևը, մասնավորապես, ընդգծել է, որ «նրանք (հայերը - խմբ.) ստիպված կլինեն իրենց համար տեղ փնտրել աշխարհաքաղաքական այս նոր կոնֆիգուրացիայի մեջ, քանի որ ողջ աշխարհաքաղաքական իրավիճակը փոխվել է ոչ միայն տարածաշրջանում, այլև ամբողջ աշխարհում»։ Եվ հետո հաջորդում է ոչ պակաս կարևոր դիտողություն. «Մենք արդեն ունենք մեր տեղը, որը շատ կայուն է և որը գնալով ավելի ու ավելի ամուր է դառնում։ Բայց նրանց համար դա կլինի մեծ մարտահրավեր»:
Անկեղծորեն հաշվարկելով հայկական կողմի խոհեմության, իր կողմից բերված փաստի գիտակցման վրա («մենք արդեն ունենք մեր տեղը»), նախագահը զգուշավոր լավատեսությամբ ամփոփել է ընթացիկ բանակցային գործընթացի վերաբերյալ իր կշռադատությունները. «Հուսով եմ, որ Վաշինգտոնում բանակցությունները կնշանավորվեն, եթե ոչ կոնկրետ արդյունքներով, ապա գոնե առաջընթացի նշաններով»։
Իլհամ Ալիևի պատասխաններում առանձնակի հետաքրքրություն է ներկայացնում նաև այն փաստը, որ նա հանդես է եկել երկրների միջև ուղիղ շփումների օգտին։ «Միևնույն ժամանակ ես կարծում եմ, որ համաձայնության հասնելու լավագույն միջոցը՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ուղիղ բանակցություններն են, առանց որևէ միջնորդների, կազմակերպիչների և արգելքների», - հայտարարել է նախագահը։ Այս առաջարկը ամփոփելով 30-ամյա հայկական օկուպացման մեջ Մինսկի խմբի ապակառուցողական դերի մասին պատմվածքով, Իլհամ Ալիևը այդպիսով մատնանշում է արևմտյան իսթեբլիշմենտի որոշակի հատվածի խոչընդոտումը բանակցությունների առաջընթացին։ Սա նաև խոսում է այն մասին, որ Հայաստանը ինքը հաճախ ազատ չէ իր ընտրության մեջ և գործում է այդ ուժերի ֆարվատերով։ Ուղիղ բանակցությունները, ադպիսով, Հայաստանին միայնակ կթողնեն իրականության հետ և կստիպեն ավելի արագ այն ընդունել՝ չխաբվելով տարբեր տեսակի հովանավորների կեղծ խոստումներով։
Վերլուծելով Ադրբեջանի և նրա տարածքային ամբողջականության նկատմամբ համաշխարհային հանրության կողմնակալ վերաբերմունքի, մասնավորապես ԱՄՆ-ի դիրքորոշման փաստը՝ նախագահը նշել է. «Մենք շատ ավելի զգայուն էինք այս հարցի նկատմամբ։ Հիմա մենք ավելի քիչ զգայուն ենք, քանի որ արել ենք այն, ինչ պետք է անեին միջազգային հանրությունը, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը, իսկ նրա մշտական անդամները՝ ապահովեին Անվտանգության խորհրդի բանաձեւերի կատարումը»։ Իսկ հետո Իլհամ Ալիևը կիսվել է՝ խտրական 907-րդ ուղղումը չեղարկելու մեջ ԱՄՆ-ին համոզելու Ադրբեջանի փորձերի , և նրան միացած ԱԴԱ-ի ռեկտորի և այն ժամանակ (1993-2006թթ.) ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի դեսպան Հաֆիզ Փաշաևի մասին հիշողություններով։ Ամփոփելով նաև իր նախկին միտքը՝ նախագահն ասել է. «Հիմա ամենակարևորը՝ տեղում իրականությունը փոխելն է և առաջ շարժվելը»։
Այս դիտողությունն, ըստ էության, արտացոլում է ադրբեջանական քաղաքականության հավատը ներկա փուլում. օգտագործելով ռեսուրսների ողջ զինանոցը, ոչ միայն սպասել և խնդրել խաղի կանոնների փոփոխություն, այլ աստիճանաբար փոխել շրջապատում տիրող իրականությունը և նմ այդպիսով ստեղծել նոր կանոններ։ Ալիեւը քիչ առաջ նույն միտքը ավելի ամուր է արտահայտել՝ խոսելով ԵՄ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի հետ ինտեգրման մասին։ «Ի տարբերություն «Արևելյան գործընկերության» ծրագրի որոշ անդամների, մենք նույնիսկ ԵՄ-ի հետ ասոցացման համաձայնագիր չենք ստորագրել։ Բայց ոչ թե այն պատճառով, որ մենք չենք ուզում ավելի մոտ լինել Եվրոպային՝ մենք չենք ուզում ունենալ միակողմանի համագործակցության ձևաչափի նման մի բան: Իմ կարծիքով, և ես բացարձակապես անկեղծ եմ ձեզ հետ, ասոցացման մասին համաձայնագիրը չի հանդիսանում համաձայնագիր այս բառի սովորական իմաստով։ Սա ուղղակի հրահանգների ցանկ է, որոնք ներկայացված են այս ձևաչափին միացած երկրներին: Դա իրենց ընտրությունն է, մենք դա հարգում ենք, բայց դա մեր ընտրությունը չէ: Մենք այլ ճանապարհ ենք ընտրել։ Մենք ռազմավարական գործընկերության համաձայնագրեր և հռչակագրեր ենք ստորագրել ԵՄ-ի ինը անդամների հետ։ Այսինքն՝ կազմակերպության անդամ երկրների գրեթե մեկ երրորդի հետ։ Եվ ռազմավարական գործընկերության մասին հռչակագրերը, որոնք ստորագրված կամ ընդունված են՝ ավելի մեծ արժեք ունեն, քան ասոցացման համաձայնագիրը»,- վստահ է նախագահը։
Եվ սա նույնպես իրականության փոփոխման մասին է: Եվ այն հմտության մասին, որը մինչև հիմա մեր հարևանները չեն կարողանում գիտակցել՝ շարունակելով մնալ քիմերների, տառապանքների, մշակութային գերազանցության, ազգային բացառիկության և այլ առասպելների տեսլականներով գիշերաշրջիկ վիճակում։ Նոր իրականության մեջ Հայաստանը ստիպված է լինելու ընտրություն կատարել՝ այս պատրանքներից հրաժարվելու և պետականության վերջնական կորստի միջև։

По следам выступления Ильхама Алиева
Славная свободная Шуша, по всей видимости, не только является культурной столицей Азербайджана, но и отвечает необходимым условиям, чтобы стать интеллектуальным центром всего Южного Кавказа. К такому выводу приходишь после ознакомления с дискуссией президента Азербайджана Ильхама Алиева с участниками состоявшейся в этом древнем городе четвертой международной конференции «Формирование геополитики Большой Евразии: от прошлого к настоящему и будущему», посвященной 100-летнему юбилею общенационального лидера Гейдара Алиева.
Обстоятельные ответы главы государства на заданные ему на конференции вопросы представляют собой практически программное видение развития и Южного Кавказа, и Центральной Азии, проливая свет на роль и стратегию в этом Азербайджана. В качестве преамбулы к своему выступлению Ильхам Алиев сказал: «Мы хотели заполнить это пространство практическими шагами, включая обмен мнениями, прежде всего в отношении будущего развития Азербайджана, а также развития региона, так как мы не можем игнорировать ситуацию в нашем регионе. Вообще-то у нас нет больше никаких рисков внутри страны после освобождения Карабаха, но мы же живем не на острове».
И действительно, затягивание мирного процесса так или иначе неблагоприятно отражается на общем фоне региона. Не случайно в ходе встречи целый блок вопросов касался темы армяно-азербайджанского урегулирования. Именно поэтому первый материал Caliber.Az по итогам поездки президента в Карабахский экономический район посвящен сути его ответов по этой тематике.
Прежде всего Ильхам Алиев провел параллель между нынешней переговорной политикой Армении и ее действиями в период оккупации, назвав происходящее ныне - «шаг вперед, и два, три, а может, и пять - назад». То есть Ильхам Алиев подчеркнул бесконечное затягивание армянской стороной процесса в расчете на то, что «международные спонсоры будут всегда поддерживать их и бороться за них», ну и в надежде на некое чудо, внезапную метаморфозу ситуации.
Президент однозначно внес ясность в позицию Армении, выказанную ее руководством накануне  идущих в эти дни в Вашингтоне переговоров министров иностранных дел двух стран: «Мы отправили им четыре копии, четыре новых варианта проекта мирного соглашения. Они возвращают со своими замечаниями. Мы более 40 дней ждали последних комментариев, которые получили всего неделю назад, прямо перед встречей в Вашингтоне, так как они понимают, что без этого вашингтонская встреча будет абсолютно бесполезной. Но в этих комментариях мы вновь увидели территориальные претензии к Азербайджану».
Высказав сожаление по поводу подобного безрассудного упорства армянской стороны, Ильхам Алиев вместе с тем дал понять, что американские и европейские медиаторы, во всяком случае на словах, разделяют позицию Азербайджана. «Во время моих многочисленных бесед с официальными лицами США и ЕС международным игрокам было абсолютно понятно, что двухвекторного подхода быть не должно. Первое - это нормализация отношений между Арменией и Азербайджаном и второе - это связи между азербайджанским правительством и армянской общиной Карабаха. Поэтому любая попытка включить так называемую «Нагорно-Карабахскую Республику», которой не существует, в текст мирного соглашения контрпродуктивна», - указал азербайджанский лидер.
А далее для Еревана и его покровителей прозвучал более чем значимый сигнал: «Поэтому мы надеемся, что они проявят конструктивность. Если нет, что ж, мы не планируем предпринимать никаких других мер, кроме дипломатических. Нам этого достаточно. Поэтому не будет никакого мира, никаких коммуникаций, и они снова будут изолированы». Такое заявление, очевидно, адресовано прежде всего тем силам, которые надеются вовлечь Азербайджан в крупномасштабную военную эскалацию, чтобы затем обвинить его же в «этнических чистках» и заморозить процесс реинтеграции Карабахского района.
Президент еще раз повторил, что мир нужен прежде всего самой Армении, которая в противном случае останется в изоляции. В частности, Алиев подчеркнул, что «им (армянам – ред.) придется искать для себя место в этой новой геополитической конфигурации, так как изменилась вся геополитическая ситуация не только в регионе, но и во всем мире». И далее следует не менее важная ремарка: «У нас уже есть свое место, которое очень стабильно и которое становится все более и более прочным. Но для них это будет большой вызов».
Искренне рассчитывая на благоразумие армянской стороны, осознание ею приведенного им факта («у нас уже есть свое место»), президент с осторожным оптимизмом подытожил свои соображения относительно текущего переговорного процесса: «Надеюсь, переговоры в Вашингтоне ознаменуются если не конкретными результатами, то хотя бы признаками прогресса».
Особый интерес в ответах Ильхама Алиева вызывает и то, что он высказался за прямые контакты между странами. «В то же время я думаю, что лучший способ достижения соглашения - это прямые переговоры между Азербайджаном и Арменией, без каких-либо посредников, фасилитаторов и помех», - заявил президент. Подытожив это предложение рассказом о деструктивной роли Минской группы в 30-летней армянской оккупации, Ильхам Алиев таким образом указывает на препятствование определенной части западного истеблишмента продвижению переговоров. Это также говорит о том, что сама Армения зачастую несвободна в своем выборе и действует в фарватере этих сил. Прямые переговоры, таким образом, оставят Армению наедине с реальностью и заставят быстрее ее принять, не обманываясь ложными посулами разного рода покровителей.
Анализируя факт предвзятого отношения мирового сообщества к Азербайджану и его территориальной целостности, в частности, позиции США, президент отметил: «Мы были гораздо более чувствительны к этому вопросу. Сейчас мы менее чувствительны, так как сделали то, что должны были сделать международное сообщество, Совет Безопасности ООН, а его постоянные члены - обеспечить выполнение резолюций Совета Безопасности». И затем Ильхам Алиев поделился воспоминаниями о попытках Азербайджана убедить США отменить дискриминационную 907 поправку, а к нему присоединился ректор АДА, а в то время (1993-2006 гг.) посол Азербайджана в США Хафиз Пашаев. Ну и подытоживая свою предыдущую идею, президент сказал: «Сейчас самое важное – это изменить реальность на месте и двигаться дальше».
Это замечание, по сути, отражает кредо азербайджанской политики на современном этапе: используя весь арсенал ресурсов, не только ждать и просить об изменении правил игры, но постепенно изменять реальность вокруг, и таким образом создавать новые правила.  Ту же мысль Алиев высказал чуть ранее, говоря об интеграции с ЕС и НАТО. «В отличие от некоторых членов программы «Восточное партнёрство», мы не подписали даже соглашение об ассоциации с ЕС. Но не потому, что мы не хотели быть ближе с Европой - мы не хотим иметь нечто вроде одностороннего формата сотрудничества. На мой взгляд, и я абсолютно искренен с вами, соглашение об ассоциации не является соглашением в привычном смысле этого слова. Это просто перечень инструкций, представленных странам, примкнувшим к данному формату. Это их выбор, мы его уважаем, но это не наш выбор. Мы выбрали другой путь. Мы подписали соглашения о стратегическом партнёрстве и декларации с девятью членами ЕС. То есть практически с третью стран-членов организации. И декларации о стратегическом партнерстве, которые были подписаны или приняты, имеют большую ценность, чем соглашение об ассоциации», - уверен президент.
И это тоже об изменении реальности. И об умении, которое до сих пор не могут осознать наши соседи, продолжая пребывать в сомнабулическом состоянии с видениями химер, страданий, культурного превосходства, национальной исключительности и прочих мифов. В новой реальности Армении придется делать выбор между отказом от этих иллюзий и окончательной утратой государственности.