Ջըդըր Դյուզում պարելուց մինչև Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչում Երևանի սթափվելը
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երևանում հրավիրված մամուլի ասուլիսում՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղ բանակցությունների օրակարգի, մասնավորապես Ղարաբաղի պատկանելության և սահմանների սահմանազատման առնչությամբ մի քանի սենսացիոն խոստովանություններ է հնչեցրել։
Ուրեմն, այն հարցին, թե ինչ է ներառվում Ադրբեջանի 86,6 հազար քառ. կմ. տարածքում, Հայաստանի վարչապետը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի «86,6 հազար քառակուսի մետր մակերեսով տարածքը իր մեջ ներառում է նաև Լեռնային Ղարաբաղը»։ Առավել ևս, նա հայտնել է, որ Բրյուսելում բանակցությունների ընթացքում Հայաստանը Ադրբեջանին պատկանող ողջ 86,6 հազար քառ. կիլոմետրը ճանաչել է նրա տարածքը, որի մեջ է մտնում նաև Ղարաբաղը։ Վարչապետը նաև հավաստիացրել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ բանակցությունների ընթացքում կողմերը առաջընթացի են հասել՝ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործում։
Սակայն, եթե հիշենք, որ Երևանում՝ ադրբեջանական հողերի բոլոր 30 տարիների օկուպացիայի ընթացքում Ղարաբաղը անվանել են Հայաստանի մաս, ապա առնվազն տարօրինակ կլիներ, եթե Փաշինյանի բացահայտումները բացասական արձագանք չառաջացնեին հենց Հայաստանում։ Եվ ռեֆլեքսը գործեց՝ Հայաստանի ընդդիմությունը Փաշինյանի խոստովանություններից անմիջապես հետո, ազդարարեց երկրում փողոցային բողոքի ցույցեր։ Հատկապես այս ձևով են իշխանությունների ընդդիմախոսները մտադիր խոչընդոտել մայիսի 25-ին՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների առաջիկա հանդիպմանը Ղարաբաղի վերաբերյալ Փաշինյանի հայտարարությունների ամրացնելուն և որպես հետևանք՝ Բաքվի ու Երևանի խաղաղ օրակարգի շուրջ վերջնական փոխզիջման հասնելուն։
Հայկական ԶԼՄ-ները, համենայնդեպս, գրում են, որ, իբր, ընդդիմությունը մտավախություն ունի, որ այս աշնանը Փաշինյանը կարող է Մոսկվայում, Քիշնևում և Բրյուսելում առաջիկա հանդիպումների արդյունքում ստորագրել կապիտուլյացիան։
Բայց Հայաստանի վարչապետի հայտարարություններում ուշագրավ պահ է հանդիսանում ոչ միայն այն, որ նա ճանաչել է Ղարաբաղի պատկանելությունը Ադրբեջանին (մանավանդ, որ նա այդ մասին առաջին անգամ չի ասել), այլ այն, որ այս անգամ նա բացատրել է, որ դա ունի պատմական և միջազգային հիմնավորում։
Փաշինյանը հայտնել է, որ Ղարաբաղի հարցում Հայաստանի ներկայիս դիրքորոշումը համապատասխանում է խաղաղության օրակարգի վերաբերյալ իր նախընտրական խոստումներին։ Այս ուղերձը, ըստ ամենայնի, հասցեագրված էր բանակցային գործընթացի բոլոր միջնորդներին, ինչպես նաև հաշվարկվել է միջազգային հանրության ուշադրության վրա։ Սա առաջինը:
Դրա հետ մեկտեղ հատկանշական է, որ այս համատեքստում Հայաստանի վարչապետը կարևոր է անվանել «ազնիվ խոսակցությունը մարդու, քաղաքացու հետ» (ըստ երևույթին, նկատի ունի յուրաքանչյուր շարքային հայի), հավելելով, որ, անդրադառնալով այս հարցին, անհրաժեշտ է ուշադրություն դարձնել նաև 2021 թվականի հունիսի համեմատությամբ աշխարհաքաղաքական իրավիճակի փոփոխությունը։ Եվ անմիջապես ընդգծել է, որ տարածքային ամբողջականության սկզբունքը դարձել է միջազգային հարաբերություններում առաջնահերթային, ամենակարեւոր դրույթ։
Երկրորդը, ի պատասխան նրան այն մասին հիշեցնելուն, որ, Հայաստանի Գերագույն խորհրդի որոշման համաձայն, «նա (Հայաստանը) իրավունք չունի ստորագրել Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում ճանաչող փաստաթուղթ, քանի որ հետագայում Հայաստանի Սահմանադրությունը կազմվել է այս որոշման հիման վրա», Փաշինյանը առաջարկել է մի փոքր պատմական էքսկուրս անել։ Նա հիշեցրել է, որ 1989 թվականին Հայաստանի Գերագույն խորհուրդը և Լեռնային Ղարաբաղի Մարզային խորհուրդը՝ «Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի վերամիավորման մասին» որոշում են ընդունել, իսկ 1990 թվականին Հայաստանն Անկախության հռչակագիր է ընդունել՝ հենվելով, այդ թվում նաև, վերոհիշյալ որոշման վրա։
«Այնուհետև 1991 թվականին Լեռնային Ղարաբաղը հռչակել է իր անկախությունը։ Հարց է ծագում, ումից անկախություն։ Եթե Հայաստանից, ապա սա միթե՞ վերոհիշյալ համատեղ որոշման խախտում չէ։ Եթե խախտվել է, ապա ինչո՞ւ մեղավորները պատասխանատվության չեն ենթարկվել։ Եթե հռչակվել է անկախություն Ադրբեջանից, ապա դարձյալ սա արդյո՞ք չի խախտում Գերագույն խորհրդի եւ Մարզային խորհրդի համատեղ որոշումը։ Չէ որ, եթե Լեռնային Ղարաբաղը վերամիավորվել է Հայաստանի հետ, ապա այժմ Լեռնային Ղարաբաղը ումի՞ց է անկախ դառնում»,- հարցրել է Փաշինյանը՝ դրանով հիմնավորելով՝ պատմական և իրավական առումներով իր հայտարարությունների արդարացիությունն և օրինականությունը։
Իսկ ինչ վերաբերում է խաղաղության օրակարգի ամենաբարդ հարցերից մեկին՝ սահմանների սահմանազատմանը, ապա, Փաշինյանի խոսքով, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատումն ու սահմանագծումը ենթադրվում է իրականացնել ԽՍՀՄ-ի Գլխավոր շտաբի 1975 թվականի քարտեզներով, քանի որ խոսքը այն քարտեզների մասին է, որոնց հավաստիության մասին նշել է նաև ռուսական կողմը։ Համապատասխանաբար, Փաշինյանը ընդգծել է, որ Հայաստանի դիրքորոշումը մնում է նույնը, այսինքն նա հանդես է գալիս՝ Խորհրդային Միության Գլխավոր շտաբի 1975 թվականի քարտեզներով սահմանազատելու օգտին։
Եվ վերջապես, ինչ վերաբերվում է խաղաղության պայմանագրին։ Եթե հավատալ Հայաստանի վարչապետի խոսքերին, ապա Երևանը կարևոր է համարում խաղաղության օրակարգի առաջխաղացումը՝ հատկապես ներկայիս գլոբալ ռազմաքաղաքական իրավիճակի հաշվառմամբ։ Միևնույն ժամանակ որոշակի լավատեսություն է ավելանում վարչապետի հույսերով, որ կողմերին շուտով կհաջողվի համաձայնության հասնել տեքստի շուրջ և խաղաղության պայմանագիր կնքել։
Այսպիսով, Ղարաբաղի և ընդհանրապես հայ-ադրբեջանական կարգավորման վերաբերյալ Փաշինյանի վերջին հայտարարություններից կարելի է եզրակացնել հետևյալը. Հայաստանի ղեկավարը պատրաստ է Բաքվի հետ ստորագրել խաղաղ պայմանագիր, որի համապատասխան Երևանը անվերապահորեն ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, ներառյալ Ղարաբաղը։
Ենթադրաբար, դա պայմանավորված է նրանով, որ նախ, Հայաստանի վարչապետը գիտակցում է՝ Բաքվի, Մոսկվայի, Բրյուսելի ու Վաշինգտոնի ճնշումների պատճառով նման փաստաթղթի կնքման անխուսափելիությունը և այլևս չի կարող խույս տալ այդ իրադարձությունից։
Երկրորդը, նա, ամենայն հավանականությամբ, հասկանում է, որ անիմաստ է հերքել Ղարաբաղի պատկանելությունը Ադրբեջանին, քանի որ դա ընդհանուր ճանաչում գտած փաստ է, ընդ որում ամրագրված է նաև միջազգային իրավունքով։ Ի դեպ, այս փաստարկը, փաստորեն, նա ինքն է բերել իր ելույթում։
Մյուս կողմից, 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմում Հայաստանի պարտությունը մեծ վերջակետ դրեց ղարաբաղյան հակամարտության մեջ։ Եվ եթե Փաշինյանը հինգ տարի առաջ (2019թ. օգոստոսին) Խանքենդիում հանրահավաքին հանդգնորեն հայտարարեց այն մասին, որ «Ղարաբաղը՝ Հայաստան է և վերջակետ», ապա այսօր նրա հռետորաբանությունը փոխվել է ճիշտ հակառակը՝ հօգուտ Ադրբեջանի։ Եվ հավանաբար, վարչապետի, ինչպես նաև Հայաստանի բնակչության ադեկվատ մասի մոտ կա այն գիտակցումը, որ հետագայում Ղարաբաղի համար հայերի որևէ ռևանշի մասին խոսք լինել չի կարող՝ դրա համար երկիրը նվազագույն ռեսուրսներ չունի և առավելագույնը, որին նա կարող է հասնել, դա ուրեմն նոր պարտություն է, որը կարող է երկիրը նետել անհաղթահարելի անդունդի մեջ: Ուստի Փաշինյանի հետագա և, գուցե, գլխավոր խնդիրն է՝ ստիպել հայ հասարակությանը ընդունել այս իրականությունը, որի շնորհիվ տարածաշրջանում կարող է տիրել երկար սպասված խաղաղություն։ Թե որքանով է դրան պատրաստ հայ հասարակությունը, արդեն ցույց կտա մոտ ապագան։

От танцев на Джыдыр дюзю до признания территориальной целостности Азербайджана
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на пресс-конференции в Ереване озвучил несколько сенсационных признаний относительно повестки мирных переговоров с Азербайджаном, в частности о принадлежности Карабаха и делимитации границ.
Итак, на вопрос, что входит в территорию Азербайджана площадью 86,6 тыс. кв. км, армянский премьер заявил, что территория Азербайджана «площадью 86,6 тыс. кв. км включает в себя Нагорный Карабах». Более того, он сообщил, что в ходе переговоров в Брюсселе Армения признала принадлежащими Азербайджану все 86,6 тыс. кв. км. его территории, в которую входит и Карабах. А еще премьер заверил, что в ходе переговоров с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым стороны достигли прогресса в урегулировании армяно-азербайджанских отношений.
Однако если вспомнить, что в Ереване все 30 лет оккупации азербайджанской земли называли Карабах частью Армении, было бы как минимум странно, если бы откровения Пашиняна не вызвали негативную реакцию в самой Армении. И рефлекс сработал - армянская оппозиция сразу после признаний Пашиняна анонсировала в стране уличные протесты. Именно так оппоненты власти намерены воспрепятствовать закреплению пашиняновских заявлений по Карабаху на предстоящей 25 мая встрече лидеров Азербайджана, Армении и России и как следствие достижению окончательного компромисса по мирной повестке Баку и Еревана.
Армянские СМИ, во всяком случае, пишут, что, мол, оппозиция опасается, что этой осенью Пашинян может подписать капитуляцию по итогам предстоящих встреч в Москве, Кишиневе и Брюсселе.
Но примечательным моментом в заявлениях армянского премьера является не только то, что он признал принадлежность Карабаха Азербайджану (тем более что об этом он говорил не впервые), а то, что в этот раз он объяснил, что это имеет историческое и международное обоснование.
Пашинян сообщил, что нынешняя позиция Армении по Карабаху соответствует его предвыборным обещаниям о мирной повестке. Этот месседж, судя по всему, был адресован всем посредникам переговорного процесса, а также рассчитан на внимание международного сообщества. Это во-первых.
Примечательно вместе с тем, что в этом контексте армянский премьер назвал важным «честный разговор с человеком, с гражданином» (видимо, имея в виду каждого рядового армянина), добавив, что, затрагивая данный вопрос, необходимо принимать во внимание и изменившуюся по сравнению с июнем 2021 года геополитическую ситуацию. И тут же подчеркнул, что принцип территориальной целостности стал первоочередным, самым главным положением в международных отношениях.
Во-вторых, в ответ на напоминание ему о том, что, согласно решению Верховного совета Армении, «она не имеет права подписывать документ, признающий Нагорный Карабах в составе Азербайджана, поскольку позже Конституция Армении была составлена на основании этого решения», Пашинян предложил сделать небольшой исторический экскурс. Он напомнил, что в 1989 г. Верховный совет Армении и Областной совет Нагорного Карабаха приняли решение «о воссоединении Армении и Нагорного Карабаха», а в 1990 г. Армения приняла Декларацию о независимости, ссылаясь, в том числе, на вышеупомянутое решение.
«Далее в 1991 г. Нагорный Карабах провозгласил свою независимость. Возникает вопрос – независимость от кого? Если от Армении, то разве это не нарушение вышеупомянутого совместного решения? Если нарушено, почему нарушители не привлечены к ответственности? Если независимость была объявлена от Азербайджана, то опять-таки не нарушает ли это совместное решение Верховного совета и Областного совета? Ведь если Нагорный Карабах воссоединился с Арменией, то от кого теперь независимым становится Нагорный Карабах?», - вопросил Пашинян, аргументировав тем справедливость и легитимность своих заявлений в историческом и юридическом плане.
Что же касается одного из наиболее сложных вопросов мирной повестки - разграничения границ, то, по словам Пашиняна, демаркацию и делимитацию армяно-азербайджанской границы предполагается проводить по картам советского Генштаба от 1975 г., так как речь идет о картах, достоверность которых упоминала и российская сторона. Соответственно, Пашинян акцентировал, что позиция Армении остается прежней, то есть она выступает за делимитацию по картам советского Генштаба от 1975 г.
И наконец, что касается мирного договора. Если верить словам армянского премьера, то Ереван считает важным продвижение повестки мира, особенно с учетом нынешней глобальной военно-политической обстановки. В то же время определенный оптимизм добавляют надежды премьера, что сторонам в скором времени удастся достичь согласия относительно текста и подписать мирный договор.
Таким образом, вывод из последних заявлений Пашиняна по Карабаху и в целом по армяно-азербайджанскому урегулированию можно сделать следующий: армянский лидер готов подписать мирное соглашение с Баку, в соответствии с которым Ереван безоговорочно признает территориальную целостность Азербайджана, включая Карабах.
Предположительно, это объясняется тем, что, во-первых, армянский премьер осознает неизбежность заключения такого документа ввиду давления Баку, Москвы, Брюсселя и Вашингтона, и уже не сможет отвертеться от этого события.
Во-вторых, он скорее всего понимает, что отрицать принадлежность Карабаха Азербайджану бессмысленно, поскольку это общепризнанный факт, к тому же закрепленный международным правом. К слову, этот аргумент, собственно, он и сам привел в своем выступлении.
С другой стороны, поражение Армении в 44-дневной войне 2020 года поставило жирную точку в Карабахском конфликте. И если Пашинян пять лет назад (в августе 2019 г) на митинге в Ханкенди дерзко заявлял о том, что «Карабах — это Армения и точка», то сегодня его риторика изменилась с точностью до наоборот в пользу Азербайджана. И наверняка у премьера, так же, как и у адекватной части населения Армении, есть понимание того, что в дальнейшем ни о каком реванше армян за Карабах не может быть и речи - у страны для этого нет ни малейших ресурсов и максимум, чего она сможет добиться, так это нового поражения, которое может ввергнуть страну в непреодолимую бездну. Поэтому дальнейшая и, возможно, главная задача Пашиняна - заставить армянское общество принять эту реальность, благодаря которой может воцариться долгожданный мир в регионе. Насколько готово к этому армянское общество, покажет уже ближайшее время.