ԱՀԱԿ-ն կեղծանետ Հրեաները զգում են կեղծիքը
ԱՀԱԿ-ն (Армянском Национальном Комитете Америки) կրկին երևաց։ Ոչ, ես չեմ խոսում Չապաևի մասին ֆիլմից գնդացրորդուհու մասին չէ, և նույնիսկ նրա՝ անեկդոտների հերոսուհու մասին, Վասիլի Իվանովիչի մասին: Սա բոլորովին ուրիշ ԱՀԱԿ է, ես խոսում եմ Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի (ԱՀԴ) մասին, որը հանդիսանում է ԱՄՆ-ի հայերի հիմնական սփյուռքային կազմակերպությունը։ ԱՄՆ-ում հայ ժողովրդի գլխավոր ներկայացուցիչը։
Սակայն, չեմ վիճելու այն հաշվով, թե այնտեղ, ԱՄՆ-ում ով է հայերի հարցում գլխավորը, բայց մեծամտության ու ցինիզմի առումով ԱՀԴ-ն ակնհայտորեն զբաղեցնում է առաջին տեղը։ ԱՀԴ-ն ձեռքերը կանթում է կողքին, ստում Ղարաբաղում հայերի ինչ-որ «ցեղասպանության» մասին, և առանց վարանելու ոչ միայն զուգահեռներ է անցկացնում Հոլոքոստի հետ, այլև Հոլոքոստ է անվանում Ադրբեջանի ազատագրումն անջատողականներից։ Ի դեպ, նախքան մեր հաղթանակը ԱՀԴ-ն հանդես էր գալիս ինչ-որ «արցախի» ինչ-որ «անկախության» ճանաչման օգտին։ Հիմա նա լռում է։ Օբյեկտի անհետացման պատճառով, որը նա կոչ է արել ճանաչել։ Դե, պատահում է։ Իսկ ինչ վերաբերում է Հոլոքոստի հետ անտեղի և ցինիկ զուգահեռներին, ուրեմն «Իսրայելի ժառանգություն» (Heritage Foundation) հիմնադրամը իր հայտարարության մեջ ընդգծել է, որ «մերժում է Հայաստանի կառավարության պաշտոնյաների կողմից Ղարաբաղի տարածաշրջանում իրավիճակը քննարկելիս «Հոլոքոստ» բառի անհիմն օգտագործումը և հաստատակամորեն հայտարարում է, որ Հոլոքոստի հետ ցանկացած համեմատությունը հանդիսանում է անօրինաչափ և չարդարացված»: Եվրոպայի ռաբբինական կենտրոնի պաշտոնական կայքը Հայաստանի ղեկավարներին դատապարտում է Ադրբեջանի դեմ արշավում հոլոքոստի հռետորաբանությունը օգտագործելու համար, իսկ ԱՄՆ-ում հրեական ամենաազդեցիկ շարժում՝ Հաբադի համացանցային հարթակ հանդիսացող «Chabadinfo» ազդեցիկ կայքը Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանում հայերի «ցեղասպանության» վերաբերյալ պաշտոնական Բաքվին ուղղված մեղադրանքները անվանել է «զրպարտչական արշավ»։ Այնպիսի երկրներից ռաբբիները, ինչպիսին է Ֆրանսիան, Գերմանիան, Իսպանիան, Իտալիան և Մեծ Բրիտանիան, ինչպես նաև Բուլղարիայի գլխավոր ռաբբի Ժոզեֆ Սալամոնը՝ եվրոպական գրեթե հարյուր հոգևոր հեղինակությունների միջև կոչ են ստորագրել, ովքեր դեմ են արտահայտվել հայկական քարոզչության մեթոդներին և ցանկացած պետության անբաժանելի օրենք հանդիսացող տարածքային ամբողջականության վերականգնման և Հոլոքոստի միջև կեղծ զուգահեռների անցկացման դեմ։
Ընդհանրապես, ռաբբիները լուրջ մարդիկ են, և նրանց դուր չի գալիս Ադրբեջանի դիվայնացումը։ ԱՄՆ-ում մենք էլ ընկերներ ունենք, և կարծում եմ, նրանք դեռ այդ ԱՀԴ-ին այնուամենայնիվ հասկանալիորեն կբացատրեն, որ չարժե անմեղ սպանվածներին հիշատակել իրենց կեղտոտ քարոզչական նպատակներով։ Ընդ որում, ամենամոտ ժամանակում։
Ես լավ ընկեր ունեմ։ Ոչ, նա ռաբբին չէ, նա հասարակ ադրբեջանցի հրեա է, հիմա ապրում է Աշդոդում, բայց պարբերաբար գալիս է Ադրբեջան, որն իր հայրենիքն է։ Նրա երկիրը, ճիշտ նույն չափով, որքան իմը, ինչպես նաև Ադրբեջանում ապրող ցանկացած այլ էթնիկ խմբի ներկայացուցչինն է։ Մի անգամ սոցցանցերից մեկի նրա էջի վրա ասպատակել է ճղճղան հարևանների ամբոխը (դե, այդ ԱՀԱԿ-ի պես), և սկսել են նրան մեղադրանք առաջադրել, ոչ միայն մեղադրանք, այլ նաև անպարկեշտ ձևով. դու այս ես, դու և այն ես, բռնել ես Ադրբեջանի կողմը, քանի որ Ադրբեջանը քեզ վճարում է։ Ռոմա Շումինովը էմոցիոնալ մարդ է, բռիների նկատմամբ անհանդուրժող, և այն, ինչ նա նրանց պատասխանել է վիճաբանությունը սկսելու համար՝ ես դա չեմ ասի ձեզ, քանի որ խմբագիրը չի թողնի: Իսկ հետո... հետո Ռոման գրել է հետևյալը. գիտեք, դուք ճիշտ եք, Ադրբեջանում բոլոր հրեաներին վճարել են, անձամբ ինձ, օրինակ, վճարել են 25 տարուց ավել։ Վճարել են մարդկայնությամբ, բարեկամությամբ, հավասարի պես վերաբերմունքով և հարգանքով։ Միթե սա վճար չէ՞։ Սա ամենաբարձր վճար է, և Ադրբեջանը շարունակում է առատաձեռնորեն վճարել։ Հարևանների հիստերիայի աստիճանը սկսել է թուլանալ, բայց Ռոման, դարձյալ, որպես էմոցիոնալ և բռիությունը առանց պատշաճ պատժի թողնելու անսովոր անձնավորություն, գրել է ևս մեկ այլ բան, որը ես այստեղ չեմ մեջբերի՝ վերոհիշյալ պատճառով։ Բայց սա հենց այն է, ինչ ինձ, ինչպես նաև էմոցիոնալ մարդու, ամենից շատ է դուր եկել։ Դրա համար էլ ընկերություն ենք անում. ընդհանուր հետաքրքրություններ, հումորի յուրահատուկ զգացում, ինչպես նաև էթնիկ խմբերի փոխադարձ հաճոյախոսություն:

АНКА-фейкометчица Евреи чувствуют фальшь
Снова отметилась АНКА. Нет, я не о пулеметчице из фильма про Чапаева, и даже не о героине анекдотов о нем же, о Василии Ивановиче. Это совсем другая АНКА, я об Армянском Национальном Комитете Америки, который является главной диаспорской организацией армян в США. Главный представитель армянского народа в США.
Впрочем, не буду спорить насчет того, кто у них там в США главный по армянам, но вот по наглости и цинизму АНКА явно занимает первое место. АНКА заламывает руки, врет насчет какого-то «геноцида» армян в Карабахе, и совершенно не стесняясь, не просто проводит параллели с Холокостом, а называет Холокостом освобождение Азербайджана от сепаратистов. Кстати, до нашей победы АНКА ратовала за признание какой-то там «независимости» какого-то там «арцаха». Теперь молчит. По причине исчезновения объекта, который призывала признать. Ну, бывает. А что касается неуместных и циничных параллелей с Холокостом, так Фонд «Наследие Израиля» (Israel Heritage Foundation) в своем заявлении подчеркнул, что «отвергает необоснованное использование слова «Холокост» официальными лицами армянского правительства при обсуждении ситуации в Карабахском регионе и твёрдо заявляет, что любые сравнения с Холокостом являются неправомерными и неоправданными». Официальный сайт Раввинского центра Европы осуждает армянских лидеров за использование риторики Холокоста в кампании против Азербайджана, а влиятельный сайт Chabadinfo, являющийся одной из главных интернет-платформ самого влиятельного движения иудаизма в США - Хабад, назвал обвинения в адрес официального Баку в «геноциде» армян в азербайджанском Карабахе «клеветнической кампанией». Ведущие раввины из таких стран, как Франция, Германия, Испания, Италия и Великобритания, а также главный раввин Болгарии Иосиф Саламон подписали обращение в числе почти ста европейских духовных авторитетов, выступивших против методов армянской пропаганды и проведения лживых параллелей между восстановлением территориальной целостности, являющейся неотъемлемым правом любого государства и Холокостом.
В общем, раввины люди серьезные, и им не нравится демонизация Азербайджана. У нас в США тоже есть друзья, и, думаю, той «Анке» все-таки доходчиво объяснят, что не стоит поминать невинноубиенных в своих грязных пропагандистских целях. Причем, в самое ближайшее время.
У меня есть хороший друг. Нет, он не раввин, он простой азербайджанский еврей, сейчас живет в Ашдоде, но регулярно приезжает в Азербайджан, который является его Родиной. Его страной, в точно такой же степени, как и моей, как и представителя любого другого этноса, проживающего в Азербайджане. Как-то раз на его страницу в одной из социальных сетей понабежала толпа крикливых соседушек (ну, что та АНКА), и давай ему обвинения предъявлять, мало того, что обвинения, так еще и в нецензурной форме: ты и такой, ты и сякой, а стоишь на стороне Азербайджана, потому что Азербайджан тебе платит. Рома Шуминов человек эмоциональный, к хамам нетерпимый, и то, что он ответил им для завязки дискуссии – того я вам не скажу, потому что редактор не пропустит. А потом... потом Рома написал следующее: знаете, вы правы, всем евреям в Азербайджане платили, лично мне, например, платили на протяжении более чем 25 лет. Платили человечностью, дружбой, обращением на равных и уважением. Разве это не плата? Это самая высокая плата и Азербайджан продолжает щедро платить. Градус истерики соседушек пошел на спад, но Рома, опять-таки, как человек эмоциональный и не привыкший оставлять хамство без должного наказания, написал еще кое-что, чего я тут приводить не стану, по причине, указанной выше. Но именно это мне, как тоже человеку эмоциональному, понравилось больше всего. Потому и дружим: общность интересов, своеобразное чувство юмора, ну и взаимная комплементарность этносов.