Ինչպես են հայ դատավորը և ՄՔԴ-ի նախկին դատախազը Ղարաբաղի հարցով «զեկույց» պատրաստել Այդ ամենի համար պահանջվել է 12 ժամ
04 0Հոկտեմբերի 2023 17:07
Փողը փողին է կպչում, բարին բարուն, իսկ չարը՝ չարին: Այս առօրյա արտահայտությունը միտքդ է գալիս, երբ հիշում ես Օկամպոյի «զեկույցի» հետ կապված պատմությունը: Եվ չէ որ նրանք գտան միմյանց՝ պատերազմական հանցագործ Արայիկ Հարությունյանը, ում ձեռքերը մինչև արմունկները թաթախված են ադրբեջանցի խաղաղ բնակիչների արյան մեջ, և կոռուպցիայի ու ոտնաձգությունների մեջ արատավորված Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 29-ին Հարությունյանը Օկամպոյին խնդրել էր Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի մասին զեկույց պատրաստել։ Որպես կանոն, այս, կամ այն երկրում կամ տարածաշրջանում իրավիճակի վերաբերյալ լուրջ և անաչառ զեկույցների պատրաստումը տևում է շաբաթներ, եթե ոչ ամիսներ: Եվ դա հասկանալի է՝ պետք է մաղել մի կույտ փաստաթղթեր, տեղերում ծանոթանալ փաստերին, լսել կողմերի դիրքորոշումները։ Բայց Հարությունյանի պատվերը կատարելու համար Օկամպոյից պահանջվեց ընդամենը մի քանի օր։ Արդեն օգոստոսին նա ներկայացրեց իր զեկույցը։ Ու թեև դրա օրինականությունը ամբողջությամբ հերքվեց միջազգային իրավունքի ոլորտի առաջատար իրավաբան և փորձագետ, «Temple Garden Chambers» իրավաբանական ընկերության խորհրդական Ռոդնի Դիքսոնի կողմից, այնուամենայնիվ, հայերը սկսեցին հիմարի պես ուշադրություն հատկացնել այդ անարժեք բանին։ Սա և հասկանալի է, չէ որ «փաստաթուղթը» լի էր այն նարատիվներով, որոնք նրանք առաջ էին մղում բոլոր վերջին ամիսներին, և ամեն ինչ պտտվում էր Ղարաբաղում «մարդասիրական աղետի» շուրջ։
Դե, իսկ հիմա ամենահետաքրքիրը։ Հասկանալի է, որ հայերը ոսկեզօծել են Օկամպոյի ձեռքը։ Բայց նա այդ ինչպե՞ս կարողացավ այդքան կարճ ժամանակում պատրաստել այս «մոնումենտալ գործը»։ Այս ամենի վրա լույս սփռելու մեջ օգնեցին... հենց հայերը։ Ինչպես և ենթադրվում էր, զեկույցը գրվել է հայերի թելադրանքով և անմիջական մասնակցությամբ։ Ինչի մասին և հայկական ինտերնետային «ՍիվիլՆեթ» հեռուստաընկերության եթերում հայտնել է Կալիֆորնիայի Օրենջ շրջանի Գերագույն դատարանի դատավոր Կասիա Աբգարյանը, ում գրչից և դուրս է եկել այդ նույն Օկամպոյի «զեկույցը»։ Նրա խոսքով, նա 12 ժամ գրել է այդ իրավական եզրակացությունը, որի տակ ի վերջո ստորագրել է նախկին դատախազը։ «Այս տարվա հուլիսին Լուիս Մորենո Օկամպոն կապ հաստատեց ինձ հետ և արգենտինական առոգանությամբ ասաց, որ դա «ցեղասպանություն» է (չակերտները - խմբ.): Ես պատասխանեցի. լավ, ես համարում եմ, որ դա «ցեղասպանություն է», դուք համարում եք, որ դա «ցեղասպանություն է», բայց մենք արդյո՞ք կարող ենք ապացուցել դա։ Ես նրա հետ 12 ժամ նստել ենք իրար կողքի և ձևակերպել ենք իրավաբանական եզրակացություն, որը վկայում է «ցեղասպանություն» իրականացնելու Ադրբեջանի «հանցավոր մտադրության» մասին։ Եվ այս փաստաթուղթն անմիջապես հրապարակվեց, և վստահ եմ, որ դուք գիտեք, որ արդյունքում Վաշինգտոնում լսումներ են կայացել ինչպես Ներկայացուցիչների պալատում, այնպես էլ Սենատում: Սա եղել է «շրջափակման» ժամանակ։ «Ցեղասպանություն» չի նշանակում, որ փողոցներում 3 միլիոն դիակ կա։ Սա շարունակվող «ցեղասպանություն» է, և իրավական եզրակացությունը արդեն կազմված է։ Լուիս Մորենո Օկամպոն ձգտում է ոչ միայն ապացուցել «ցեղասպանության» փաստը, այլ նաև ապագայում ապահովել հայերի անվտանգությունը։ Հիշում եմ, ես շրջվեցի նրա կողմը և ասացի. « Դուք հասկանում եք, որ սա ամենավատ բանն է, ինչին ես կարող էի մասնակից լինել։ Ես «ցեղասպանությունը» վերապրածների ժառանգ եմ։ Ես երբեք չէի մտածում, որ մենք նորից կօգտագործենք այս բառը»,- պատմել է Կասիա Աբգարյանը։
Ահա այսպես, Աբգարյանի հետ Օկամպոյի 12 ժամվա հավաքույթների ընթացքում ծնվեց մի «զեկույց», որը նպատակ ուներ նսեմացնել Ադրբեջանին, հարված հասցնել նրա միջազգային իմիջին և արդարացնել նրա տարածքում «գորշ գոտու» գոյությունը։ Այս ամբողջ պատմության մեջ ձեռնատու դրության մեջ հայտնվեց միայն Օկամպոն՝ նա նորից հայտնվեց համաշխարհային լրատվամիջոցների էջերում, ընթացքում լավ գումար վաստակելով խամաճիկ կազմավորման գոյության վերջին օրերի վրա։

Как армянка-судья и экс-прокурор МУС «доклад» по Карабаху готовили На все про все ушло 12 часов
Деньги к деньгам, добро к добру, а зло липнет ко злу. Это расхожее выражение приходит на ум, когда вспоминаешь историю с «отчетом» Окампо. И ведь нашли они друг друга – военный преступник Араик Арутюнян, чьи руки по локоть в крови мирных азербайджанских жителей, и запачкавшийся в коррупции и домогательствах экс-прокурор Международного уголовного суда Луис Морено Окампо.
Напомним, что 29 июля Арутюнян попросил Окампо подготовить доклад о ситуации в Карабахе. Как правило серьезные и непредвзятые отчеты о ситуации в той или иной стране или области готовятся неделями, если не месяцами. И это понятно – нужно перелопатить кучу документов, ознакомиться с фактами на местах, выслушать позиции сторон. Но у Окампо на выполнение заказа Арутюняна ушло всего несколько дней. Уже в августе он представил свой доклад. И хотя легитимность его была полностью опровергнута ведущим юристом и экспертом в области международного права, советником юридической фирмы Temple Garden Chambers Родни Диксоном, тем не менее, армяне стали носиться с этим докладом по миру как с писаной торбой. Оно и понятно, ведь «документ» изобиловал теми нарративами, которые они продвигали все последние месяцы, и вертелось все вокруг «гуманитарной катастрофы» в Карабахе.
Ну, а теперь самое интересное. Понятно дело, что Окампо армяне позолотили ручку. Но как же он сумел в столь короткие сроки подготовить сей «монументальный труд»? Пролить свет на все это действо помогли…сами же армяне. Как и предполагалось, доклад писался под диктовку и при прямом участии армян. О чем и поведала в эфире армянскому интернет-ТВ «Сивилнет» (CivilNet) судья Верховного суда округа Ориндж в Калифорнии Гассия Апкарян, из-под пера которой и вышел тот самый «доклад» Окампо. По ее словам, она 12 часов писала юридическое заключение, под которым в итоге и подписался экс-прокурор.  «В июле этого года Луис Морено Окампо связался со мной и сказал с аргентинским акцентом, что это «геноцид» (кавычки - ред.). Я ответила: хорошо, я считаю, что это «геноцид», вы считаете, что это «геноцид», но можем ли мы это доказать? Мы с ним просидели 12 часов рядом и сформулировали юридическое заключение, которое свидетельствует о «преступном намерении» Азербайджана совершить «геноцид». И этот документ сразу же стал публичным, и я уверена, что вы знаете, что в результате в Вашингтоне состоялись слушания как в Палате представителей, так и в Сенате. Это было во время «блокады». «Геноцид» не означает, что на улицах лежат тела 3 миллионов человек. Это продолжающийся «геноцид», и юридическое заключение уже составлено. Луис Морено Окампо стремится не только доказать факт «геноцида», но и обеспечить безопасность армян в будущем. Помню, я повернулась к нему и сказала: «Вы понимаете, что это самое худшее, к чему я могла бы быть причастна. Я потомок тех, кто пережил «геноцид». Я никогда не думала, что мы снова будем использовать это слово», - рассказала Гассия Апкарян.
Вот так, за 12 часов посиделок Окампо с Апкарян и родился «доклад», который был призван очернить Азербайджан, нанести удар по его международному имиджу и оправдать существование на его территории «серой зоны». Во всей этой истории в выигрыше оказался лишь Окампо – он снова попал на страницы мировых СМИ, попутно неплохо заработав на последних днях существования марионеточного образования.