Իլհամ Ալիևի մյունխենյան հաղթանակը Caliber.Az YouTube ալիքի տեսանյութ
Գերմանիայի Բավարիայի մայրաքաղաքում ավարտված Մյունխենի անվտանգության հերթական 60-րդ համաժողովը կհիշվի և կմնա պատմության մեջ՝ մի շարք տարբերիչ գործոններով:
Ընթացիկ համաժողովի հիմնական առանձնահատկությունն այն է, որ առաջին անգամ ադրբեջանական պատվիրակությունը Մյունխեն է մեկնել՝ իր հետևում թողնելով տարածքային ամբողջականության ամբողջական վերականգնում ունեցող երկիր (դե բացառությամբ մի քանի էքսկլավների, որոնց ազատագրումը նույնպես հեռու չէ):
Անցել են այն ժամանակները, երբ ադրբեջանցի քաղաքական գործիչները բարձր ամբիոններից և Մյունխենի համաժողովի կուլուրներից ելույթ են ունեցել և դիմել են համաշխարհային հանրությանը՝ նրա խղճին հասնելու հույսով, հասնելու մեր ձգտումների ըմբռնմանը, էլ չեմ խոսում արդարության մասին: Նախորդ բոլոր տարիներին Ադրբեջանը հանդես էր գալիս որպես աղերսող՝ դիմելով համաշխարհային տերությունների խղճին, ի դեպ, հենց այն տերություններին, որոնք պարծենում էին, որ մշակել են ամենամիջազգային իրավունքը, որն արդեն երկար տարիներ անպատիժ խախտվում էր։
Այս անգամ Ադրբեջանի Հանրապետության Air Force One-ը Մյունխեն է բերել հաղթողների թիմ, ովքեր հասել են միջազգային իրավունքի իրականացմանը և դա արել են առանց ուրևէ մեկի օգնության, ամբողջովին անկախ: Սա, թերևս, բացատրեց ներկա համաժողովի մեկ այլ առանձնահատկություն՝ հաղթանակած նախագահի հետ լսարան ունենալ ցանկացող մարդկանց երկար շարան։

Мюнхенский триумф Ильхама Алиева Видео YouTube-канала Caliber.Az
Завершившаяся в столице немецкой Баварии очередная, 60-я Мюнхенская конференция по безопасности запомнится и войдет в историю по целому ряду отличительных факторов.
Главная особенность нынешней конференции заключается в том, что впервые азербайджанская делегация отправилась в Мюнхен, представляя страну, которая полностью восстановила свою территориальную целостность (ну, за исключением ряда эксклавов, освобождение которых тоже не за горами).
Прошли те времена, когда азербайджанские политики с высоких трибун и кулуаров Мюнхенской конференции выступали и обращались к мировому сообществу в надежде достучаться до его совести, добиться понимания наших чаяний, не говоря уже о справедливости. Все предыдущие годы Азербайджан выступал в роли просящего, взывавшего к совести мировых держав — к слову, тех самых держав, которые кичились тем, что составили то самое международное право, которое уже который год оставалось безнаказанно нарушенным.
В этот же раз «борт номер один» Азербайджанской Республики повез в Мюнхен команду победителей, добившихся реализации международного права и сделавших это без посторонней помощи, полностью самостоятельно.  Этим, возможно, и объяснялась еще одна особенность нынешней конференции — длинная очередь желающих получить аудиенцию президента-победителя.