Երեւանն ու Փարիզը պատերազմ են տենչում Նախապատրաստումը տեսանելի է անզեն աչքով
Հայաստանի Քննչական կոմիտեն (ՔԿ) քրեական գործ է հարուցել ադրբեջանական բանակի զինծառայող Ռուսլան Փանահովի նկատմամբ, ով փետրվարի 28-ի առավոտյան Լաչինի շրջանում ծառայողական դիրքերի միջև տեղաշարժվելու ժամանակ մոլորվել է եղանակային վատ պայմանների պատճառով, գրում են հայկական լրատվամիջոցները։ Հաղորդվում է, որ Ռուսլան Փանահովը մեղադրվում է Հայաստանի ՔՕ-ի մի քանի հոդվածներով՝ «սահմանի ապօրինի հատում», «զենքի և զինամթերքի մաքսանենգություն», «դիվերսիոն փորձ», «ազգային, կրոնական պատկանելությամբ պայմանավորված ատելության, անհանդուրժողականության և ազգային պատկանելության դրդապատճառով մահափորձ»։ Եթե իրենց կամքը լիներ, հայերը մեր մոլորված զինծառայողի վրա կկախեին նաև 1999 թվականին Ազգային ժողովում գնդակահարությունները։
Հայկական կողմի նման գործողությունները հերթական անգամ ապացուցում են պաշտոնական Երևանի՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղություն հաստատելու ձգտումների մասին հայտարարությունների կեղծարարությունը։ Երկիրը, որն իրականում ձգտում է խաղաղության՝ կոնկրետ քայլեր է անում այդ ուղղությամբ, այլ ոչ թե օդը թափահարում դատարկ ճառերով։ Ահա հիմա էլ Հայաստանը կարող էր և պետք էր վերադարձներ մոլորված ադրբեջանցի զինծառայողին։ Առավել ևս, որ Բաքվի և Երևանի միջև կա փոխադարձ պայմանավորվածություն այն մասին, որ եղանակային պայմանների պատճառով մոլորված զինվորները պետք է վերադարձվեն հակառակ կողմին։ Ադրբեջանը մեկ անգամ չէ, որ վերադարձրել է մոլորված հայ զինծառայողներին։ Որպես օրինակ, երբ Բաքուն մարդասիրություն դրսևորեց և ապահովեց Ադրբեջանի դեմ հանցագործություն չգործած հայ զինծառայողի վերադարձը, կարելի է հիշել շարքային Քաթանյանին, ով մոլորվել էր մառախուղի պատճառով, բայց հաջորդ օրը արդեն վերադարձվեց հայկական կողմին։ Կամ հիշենք Հայաստանի զինված ուժերի մոլորված զինծառայող Արթուր Դավիդյանի մասին, ով նույնպես վերադարձվեց Երեւանին։
Իսկ հիմա, անպայման, մեր երկիրը ստիպված կլինի հրաժարվել նման գործելակերպից։ Եվ դրա համար պատասխանատվությունը ընկնելու է պաշտոնական Երեւանի վրա։ Որը նորից բռնել է սադրանքների ճանապարհը։ Ըստ ամենայնի, հայկական կողմը հատուկ որոշել է կալանավորել և Ադրբեջանին չհանձնել մեր զինծառայողին՝ մտքում ունենալով նրա փոխանակաման հնարավորությունը նոր պատերազմի դեպքում, որի նախապատրաստական աշխատանքները Հայաստանի (և նրա տերերի) կողմից տեսանելի են անզեն աչքով։
Այս կապակցությամբ զարմանալի չէ, որ Հայաստանի կառավարությունը փետրվարի 29-ի նիստում՝ «Զորավարժություններ հայտարարելու և դրանց համար ռազմատրանսպորտային պարտականություններ ունեցող մարմինների տրանսպորտային միջոցներ ներգրավելու մասին» որոշում է ընդունել։ Կայացված որոշման համաձայն՝ 2024 թվականի ապրիլի 1-ից մինչև հունիսի 28-ը կանցկացվեն պահեստազորի հավաքներ, կօգտագործվեն ռազմատրանսպորտային պարտականություններ կատարող մարմինների տրանսպորտային միջոցներ։ Հավաքներին նախատեսվում է ներգրավել մինչև 4799 քաղաքացու։
Հատկանշական է, որ այս ամենը տեղի է ունենում այն պահին, երբ Գերմանիայում անցկացվում են բանակցություններ Ադրբեջանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների միջև։ Եվ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Աննալենա Բարբոքը հայտարարել է, որ հնարավոր է համարում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության հաստատումը։ Նրա խոսքով, Գերմանիան մտադիր է հետագայում ևս աջակցել երկու կողմերին՝ հակամարտությունը կարգավորելու իրենց ջանքերում։
Պաշտոնական Բաքուն կողմ է հանդես գալիս իրավիճակի նման զարգացմանը։
«Գերմանիան, ի տարբերություն իր հարեւանությամբ գտնվող Ֆրանսիայի, որը, ինչպես ասում են, բենզին է լցնում կրակի վրա և Հայաստանին մատակարարում է մահաբեր զենք՝ չեզոքություն է ցուցաբերում խաղաղ գործընթացում»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ նախօրեին ընդունելով Գերմանիայի տնտեսության Արևելյան կոմիտեի նախագահ Մայքլ Հարմսի գլխավորած պատվիրակությանը: Բացի այդ, մեր պետության ղեկավարը հիասթափություն է հայտնել՝ Եվրամիության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի ոչ ադեկվատ հայտարարությունների կապակցությամբ։ «Այսպես, Բորելը հայտարարել է, որ եթե Ադրբեջանը հարձակվի Հայաստանի վրա, ապա կտեսնի դրա դառը հետևանքները։ Նախ, որտեղի՞ց է Բորելը վերցրել տեղեկություն այն մասին, որ Ադրբեջանը ծրագրում է հարձակվել Հայաստանի վրա։ Մենք նման ծրագրեր չունենք։ Սրանք պարոն Մակրոնի ակնարկներն են»,- հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Այո, խոսքը սադրանքների մասին է, որոնք Հայաստանը կատարում է Ֆրանսիայի նախագահի անմիջական հանձնարարությամբ։ Եվ նա ակնհայտորեն Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցին տեսնում է որպես մրցակից Եվրոպայում քաղաքական առաջնորդության համար պայքարում։ Այդ իսկ պատճառով էլ մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է Հայաստանը Փարիզի հրահանգով տորպեդահարում Գերմանիայի խաղաղ նախաձեռնությունները։ Ըստ էության, սա Մակրոնի կողմից ևս մեկ մարտահրավեր էր Շոլցի դեմ: Պարոն Էմանուելը այդպես էլ չկարողացավ տանել այն, որ հենց Գերմանիայի կանցլերն է նախաձեռնել՝ Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների հանդիպումը։
Սակայն, նրանց դիմակայությունը տեղի է ունենում նաեւ ուկրաինական հարցում։ Գերմանիան ավելին է անում, քան խոսում է։ Մինչդեռ Ֆրանսիան ավելի շատ ցնցում է օդը, քան գործում է։ Ավելի վաղ բրիտանական «Daily Mail» օրաթերթի ընթերցողները Էմանուել Մակրոնին քննադատել էին Ուկրաինա զորքեր ուղարկելու հնարավորության մասին նրա խոսքերի համար՝ հայտարարելով, որ նման հայտարարություններով Ֆրանսիայի նախագահը ուզում է մարդկանց շեղել ներքին խնդիրներից։ Եվ սա ճիշտ եզրակացություն է։ Միայն այն ճշտմամբ, որ հավասարապես նույն պատճառով Մակրոնը Հայաստանին նախապատրաստում է Ադրբեջանի հետ պատերազմի։ Մակրոնը տենչում է իր վարկանիշը բարձրացնել արյան վրա։ Եվ նրա համար միևնույն է, թե դա ում արյունն է լինելու՝ հայի՞, ադրբեջանցու՞, թե՞ ուկրաինացու։ Այնպես որ, նրա կողմից սադրանքները շարունակվելու են։ Ամենուր, այդ թվում նաև Ադրբեջանի նկատմամբ։
Բաքվում այս ամենը տեսնում են և նախապես զգուշացնում, որ իրադարձությունների ողբերգական զարգացման համար մեղքն ընկնում է Նիկոլ Փաշինյանի և Էմանուել Մակրոնի վրա։

Ереван и Париж жаждут войны Подготовка видна невооруженным глазом
Следственный комитет (СК) Армении возбудил уголовное дело в отношении военнослужащего азербайджанской армии Руслана Панахова, который утром 28 февраля заблудился при плохих погодных условиях во время передвижения между служебными позициями в Лачинском районе, пишут армянские СМИ. Сообщается, что Панахов обвиняется по нескольким статьям УК Армении — «незаконный переход границы», «контрабанда оружия и боеприпасов», «попытка диверсии», «покушение на убийство по мотивам ненависти, нетерпимости и вражды, обусловленных национальной, религиозной принадлежностью». Будь их воля, армяне навесили бы на нашего заблудившегося военнослужащего и расстрел в Национальном собрании в 1999 году.
Подобные действия армянской стороны в очередной раз доказывают лживость заявлений официального Еревана о стремлении к установлению мира с Азербайджаном. Страна, в реальности стремящаяся к миру, делает конкретные шаги в данном направлении, а не просто сотрясает воздух пустыми речами. Вот и сейчас Армения могла и должна была бы вернуть заблудившегося азербайджанского военнослужащего. Тем более, что имеется взаимная договоренность между Баку и Ереваном о том, что солдаты, заблудившиеся из-за погодных условий, должны быть возвращены другой стороне. Азербайджан не раз возвращал заблудившихся армянских военнослужащих. В качестве примера, когда Баку демонстрировал гуманизм и обеспечивал возвращение армянского военнослужащего, не совершившего преступления против Азербайджана, можно вспомнить рядового Катаняна, который заблудился из-за тумана, но уже на следующий день был возвращен армянской стороне. Или вспомнить про заблудившегося военнослужащего ВС РА Артура Давидяна, который также был возвращен Еревану.
Но теперь, безусловно, наша страна вынуждена будет отказаться от такой практики. И ответственность за это ляжет на официальный Ереван. Который снова встал на путь провокаций. Судя по всему, армянская сторона специально решила задержать и не выдавать Азербайджану нашего военнослужащего, держа в уме возможность его обмена в случае начала новой войны, подготовка к которой со стороны Армении (и ее хозяев) видна невооруженным глазом.
В этой связи неудивительно, что правительство Армении на заседании 29 февраля приняло решение «Об объявлении учений и привлечении для их обеспечения транспортных средств органов с военно-транспортными обязанностями». Согласно принятому решению, с 1 апреля по 28 июня 2024 года состоятся сборы резервистов, будут задействованы транспортные средства органов, выполняющих военно-транспортные обязанности. К сборам планируется привлечь до 4799 граждан.
Показательно, что все это происходит в тот самый момент, когда в Германии проходят переговоры министров иностранных дел Азербайджана и Армении. И глава МИД ФРГ Анналена Бербок заявила, что считает возможным установление мира между Азербайджаном и Арменией. ФРГ, по ее словам, намерена и дальше поддерживать обе стороны в их усилиях по урегулированию конфликта.
Официальный Баку выступает за такое развитие ситуации.
«Германия, в отличие от расположенной по соседству с ней Франции, которая, как говорится, подливает бензин в огонь и снабжает Армению летальным оружием, демонстрирует нейтралитет в мирном процессе», - сказал президент Азербайджана Ильхам Алиев, принимая накануне делегацию во главе с председателем Восточного комитета германской экономики Михаэлем Хармсом. Кроме того, глава нашего государства выразил разочарование неадекватными заявлениями верховного представителя Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Жозепа Борреля. «Так, Боррель заявил, что, если Азербайджан нападет на Армению, то увидит горькие последствия этого. Прежде всего, откуда Боррель взял информацию о том, что Азербайджан планирует напасть на Армению? У нас нет таких планов. Это инсинуации господина Макрона», — заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев.
Да, речь идет о провокациях, которые Армения совершает по прямому поручению президента Франции. А он явно видит в канцлере ФРГ Олафе Шольце соперника в борьбе за политическое лидерство в Европе. Потому мы и видим, как Армения по приказу из Парижа торпедирует мирные инициативы ФРГ. По сути, это был очередной вызов, брошенный Шольцу со стороны Макрона. Месье Эммануэль так и не смог перенести то, что именно канцлер ФРГ инициировал на полях Мюнхенской конференции по безопасности встречу руководителей Азербайджана и Армении.
Впрочем, их противостояние имеет место и по украинскому вопросу. ФРГ больше делает, чем говорит. Тогда как Франция больше сотрясает воздух, чем действует. Ранее читатели британской газеты Daily Mail раскритиковали Эммануэля Макрона за его слова о возможной отправке войск в Украину, заявив, что подобными заявлениями президент Франции хочет отвлечь людей от внутренних проблем. И это правильный вывод. С тем лишь уточнением, что ровно по этой же причине Макрон готовит Армению к войне с Азербайджаном. Макрон жаждет повысить свой рейтинг на крови. И ему все равно, чья это будет кровь — армянская, азербайджанская или украинская. Так что, провокации с его стороны будут продолжаться. Везде, в том числе и в отношении Азербайджана.
В Баку всё это видят и заранее предупреждают, что вина за драматическое развитие событий ложится на Никола Пашиняна и Эммануэля Макрона.