Միրզոյանը շատախոսում է խաղաղության մասին, իսկ Երևանը պատրաստվում է նոր սադրանքի Բաքուն արդեն նախազգուշացրել է Հայաստանին
03 Ապրիլի 2024 11:00
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար Արարատ Միրզոյանը արգենտինական «Todos Noticias» պարբերականին տված հարցազրույցում հնչեցրել է «քարերի երկրի» ներկայիս արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները՝ հերթական ուղերձներ հղելով Մոսկվային, որոնցից գլխավորն կայանում է նրանում, որ Երևանը բնորոշվել է իր հիմնական գործընկերների ընտրության մեջ։ «ԱՄՆ-ը ու Եվրոպան այժմ հանդիսանում են հիմնական գործընկերներ Հայաստանի համար»,- ասել է Միրզոյանը՝ հավելելով, որ Երևանը խորացնում է տնտեսական և քաղաքական հարաբերությունները Բրյուսելի և Վաշինգտոնի հետ։ Դրանով հանդերձ, լրագրողի այն հարցին, թե արդյոք Հայաստանը վախենում է Ռուսաստանի կողմից արևմտյան ինտեգրման համար պատասխան քայլերից, նախարարը հայտարարել է. «Ես դա չէին անվանի շրջադարձ Ռուսաստանից, մենք պարզապես փորձում ենք ապահովել մեր անվտանգությունը և զարգացումը ժողովրդավարական ճանապարհին, և մենք տեսնում ենք, որ Արևմուտքում կան լավ գործընկերներ»:
Հայկական կողմը ամեն անգամ, երբ խոսք է գնում արեւմտյան գործընկերների հետ մերձեցման մասին, որպես փաստարկ առաջ է քաշում իր անվտանգության ապահովման հարցը։ Իսկ այսօրվա դրությամբ խոսքը գնում է ավանդական «անվտանգության հովանոց» Ռուսաստանը մի ամբողջ երկու «անվտանգության հովանոցներով»՝ ԵՄ-ով և ԱՄՆ-ով փոխարինելու մասին։ Հիշեցնենք, որ ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կանցկացվի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը՝ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի և ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Անտոնի Բլինքենի հետ, որի ընթացքում ակնկալվում է ինչ-որ ռազմական պայմանագրի ստորագրում, և Հայաստանը՝ երկրի հետագա արտաքին քաղաքական կուրսի վերաբերյալ նոր հանձնարարականներ կստանա։ Ակնհայտ է, որ այս եռակողմ հանդիպումից հետո կարագանա Ռուսաստանից Հայաստանի անջատման գործընթացը։ Մասնավորապես, Երևանի օդանավակայանից ռուս սահմանապահների դուրսբերումը արդեն կանխորոշված է, մոտ է նաեւ Գյումրիից 102-րդ ռուսական ռազմակայանի դուրսբերումը։ Խոսքի համար, ռուսական փորձագիտական հանրության ճնշող մեծամասնությունը Հայաստանից ռուս զինվորականների դուրսբերումը համարում է արդեն լուծված խնդիր։
Ի դեպ, նույն կարծիքին է նաև ռուս ռազմական փորձագետ Ալեքսեյ Խլոպոտովը։
«Այո, ամենայն հավանականությամբ այդպես էլ կլինի։ Ռուսական ռազմակայանի դուրսբերման և ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալու գործընթացը այդ հանդիպումից հետո կարող է արագանալ։ Թե իրականում ինչ կարող է անել Ռուսաստանը նման իրավիճակում, դժվար է ասել։ Իմ կարծիքով, ճնշման միակ իրական լծակը՝ տնտեսականն է։ Ռուսաստանը կարող է փակել Հայաստանի տարածքով զուգահեռ ներմուծման միջանցքը։ Բայց դա ցավալի կլինի երկու կողմերի համար։ Ինձ ավելի իրատեսական է թվում, որ Ռուսաստանը ընդհանրապես ոչինչ չի անի։ Եթե Հայաստանը ընդունի ռազմակայանի դուրս բերման որոշումը, ապա Մոսկվան կհայտնի ձևական ափսոսանք և այն դուրս կբերի։ Սա առավել ևս հավանական է, որ այսօր Ռուսաստանի Դաշնության համար ավելի կարևոր է մեծացնել Ուկրաինայում իր զորքերի խմբավորումը: Կարծում եմ, որ Պուտինը արդեն Էրդողանից և Ալիևից ստացել է որոշակի երաշխիքներ ու հետևաբար չի սկսի լրջորեն միջամտել Հարավային Կովկասի գործերին»,- Caliber.Az-ին է հայտարարել ռուս փորձագետը՝ հավելելով, որ Ռուսաստանը այսօր դրա համար չունի ոչ ռեսուրսներ, ոչ էլ արդյունավետ լծակներ։
Իսկապես, Ռուսաստանը Հայաստանի առնչությամբ առայժմ սահմանափակվում է միայն ԱԳՆ-ի մակարդակով հայտարարություններով։ Հիշեցնենք, որ օրերս ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը «Իզվեստիա» օրաթերթին տված հարցազրույցում հերթական անգամ հայտարարել է այն մասին, որ Երևանի արևմտամետ մոտեցումները չեն համապատասխանում հայ ժողովրդի և Ռուսաստանի շահերին։ Այդ նույն համատեքստում տեղին է մեջբերել Դաշնային խորհրդի միջազգային հարցերով կոմիտեի նախագահ Գրիգորի Կարասինի վերջին հայտարարություններն այն մասին, որ Մոսկվան ուշադրությամբ է վերաբերում ԱՄՆ-ի ու Եվրամիության հետ գործընկերության մասին Հայաստանի բոլոր հայտարարությունների նկատմամբ։ «Ես հակված եմ ենթադրել, որ Հայաստանը Ռուսաստանի հետ առճակատման համատեքստում վերածվում է Միացիալ Նահանգների ու Եվրոպայի կողմից աշխարհաքաղաքական խաղարկության առարկա, այս բառի լայն իմաստով։ Սա շատ վտանգավոր է և կարող է, ի դեպ, լիովին կոնկրետ վնաս հասցնել ոչ միայն Երևանի և Մոսկվայի կապերին, այլ նաև ազդեցությանը, Հայաստանի հեռանկարներին տարածաշրջանային և համաշխարհային գործերում։ Սա չհասկանալը շատ վտանգավոր մոլորություն է»,- հայտարարել է Կարասինը «Lenta.ru» պարբերականին:
Բայց վերադառնանք արգենտինական պարբերականին Միրզոյանի ակնարկներին։ Հայ նախարարը հայտարարել է, որ «Հայաստանը՝ երկրների կողմից իրենց պարտավորությունների փոխադարձ կատարման առնչությամբ արդար ակնկալիքներ ունի»։ Հասկանալի է, որ խոսելով Հայաստանի հանդեպ Ռուսաստանի պարտավորությունների մասին, իշխանությունները նկատի ունեն Ադրբեջանի դեմ ուղղված Մոսկվայի ռազմաքաղաքական աջակցությունը։ Պատահական չէ, որ Երևանի ղեկավարությունը հատկապես վերջին շրջանում սադրիչ հայտարարություններ է հնչեցնում Բաքվի դեմ, ստեղծելով պատերազմի երևակայական սպառնալիք, որն իբր ցանկանում է սանձազերծել Ադրբեջանը։ Այսպես, նախօրեին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանում հայտարարել է՝ Ադրբեջանի կողմից պատերազմի համար առիթների փնտրումների մասին։ «Բաքուն, Երևանից պահանջելով, որ հանձնի չորս գյուղ՝ առիթ է փնտրում նոր ռազմական հակամարտության համար»,- ասել է հայ նախարարը։ Հիշեցնենք, որ խոսքը Բաղանիս Այրում, Աշաղը Ասքիփարա, Խեյրիմլի եւ Գըզըլհաջըլը բնակավայրերի մասին է։ Փաշինյանը ավելի վաղ հայտարարել էր, որ դրանք չեն գտնվում Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում։ Մինչդեռ, ինչպես հայտնի է, Երևանի իրական քայլերն ու գործողությունները միշտ տարբերվում են Հայաստանի իշխանությունների «խաղաղասեր» հռետորաբանությունից։ Օրինակ, Միրզոյանը «Todos Noticias»-ին տված հարցազրույցում հուսադրող հայտարարություններ է արել՝ նշելով, որ «Երևանը կարող է խաղաղության հասնել Բաքվի հետ»։ «Կան բարդություններ, կան խնդիրներ, իհարկե, բայց մենք հավատում ենք, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղ պայմանագրին հասնելը հնարավոր է։ Մեր կողմից մենք կառուցողական ջանքեր ենք գործադրում լուծումներ գտնելու համար»,- ասել է հայ նախարարը՝ միջազգային հանրության ուշադրությանը հասցնելով՝ իբր Բաքվի հետ խաղաղությանը Երևանի տրամադրվածության մասին դեկլարատիվ ուղերձը։
Սակայն իրականում հայկական կողմը այլ քաղաքականություն է վարում Ադրբեջանի նկատմամբ։ Դա հաստատում է նաև ներկայիս լարվածությունը հայ-ադրբեջանական պայմանական սահմանին, որտեղ նկատվում է կենդանի ուժի, զրահատեխնիկայի, հրետանային կայանքների կուտակում, ինչպես նաև տարբեր ուղղություններով Հայաստանի ԶՈՒ-ի զորքերի ինտենսիվ տեղաշարժ։ Ինչպես նաև վերջին օրերին նկատվում է՝ Ադրբեջանին պատերազմով սպառնացող ռեւանշիստական ուժերի ակտիվացում և սադրիչ տեղեկատվության ավելացված քանակ: Բաքուն արդեն հայկական կողմին զգուշացրել է այն մասին, որ սադրանքի ցանկացած փորձ անհապաղ կանխվելու է, իսկ էսկալացիայի համար ողջ պատասխանատվությունը ընկնելու է Հայաստանի վրա։
Ոչ վաղ անցյալի պատմությունը հստակ ցույց է տվել, որ Երևանում չեն հասկանում դիվանագիտության լեզուն և միայն տեղի են տալիս երկաթե բռունցքի հզորության առջև։ Համապատասխանաբար, եթե Երևանում փորձեն նորից ոտք դնել այդ նույն փոցխի վրա, ապա անպայման կստանան հարված ճակատին, ընդ որում, ինչպես միշտ՝ սեփական հիմարության պատճառով։

Мирзоян трещит о мире, а Ереван готовится к новой провокации
Глава МИД Армении Арарат Мирзоян в интервью аргентинскому изданию Todos Noticias озвучил приоритеты нынешней внешней политики «страны камней», направив очередные месседжи Москве, главный из которых заключается в том, что Ереван определился в выборе основных партнеров. «США и Европа сейчас являются основными партнерами для Армении», — сказал Мирзоян, добавив, что Ереван углубляет экономические и политические отношения с Брюсселем и Вашингтоном. При этом на вопрос журналиста, опасается ли Армения ответных мер со стороны России за западную интеграцию, министр заявил: «Я бы не назвал это поворотом от России, мы просто пытаемся обеспечить нашу безопасность и развитие на демократическом пути, и мы видим, что на Западе есть хорошие партнеры».
Армянская сторона всякий раз, когда речь идет о ее сближении с западными партнерами, выдвигает в качестве аргумента вопрос обеспечения своей безопасности. А на сегодняшний день речь идет о смене традиционного «зонтика безопасности» — России на целых два «зонтика безопасности» — ЕС и США. Напомним, 5 апреля в Брюсселе пройдет встреча премьер-министра Никола Пашиняна с председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен и госсекретарем США Энтони Блинкеном, в ходе которой ожидается подписание некоего военного пакта, и Армения получит новые указания касательно дальнейшего внешнеполитического курса страны. Очевидно, что после этой трехсторонней встречи ускорится процесс отхождения Армении от России. В частности, вывод российских пограничников из ереванского аэропорта уже предопределен, на подходе и вывод 102-й российской базы из Гюмри. К слову, в российском экспертном сообществе подавляющее большинство считает вывод российских военных из Армении уже решенным вопросом.
Кстати, такого же мнения придерживается и российский военный эксперт Алексей Хлопотов.
«Да, скорее всего, так и будет. Процесс вывода российских баз и выхода Армении из ОДКБ вполне может ускориться после этой встречи. Что реально Россия в такой ситуации сможет сделать, сказать сложно. На мой взгляд, единственный реальный рычаг давления — экономический. Россия может закрыть коридор параллельного импорта через Армению. Но это будет болезненно для обеих сторон. Мне представляется более реальным, что Россия вообще ничего не будет делать. Если Армения примет решение о выводе базы, то Москва выразит формальное сожаление и выведет ее. Это тем более вероятно, что РФ сегодня важнее наращивать группировку войск в Украине. Думаю, что Путин уже получил некие гарантии от Эрдогана и Алиева и потому не станет серьезно вмешиваться в дела на Южном Кавказе», — заявил Caliber.Az российский эксперт, добавив, что у России нет сегодня ни ресурсов, ни эффективных рычагов для этого.
Действительно, пока что Россия в отношении Армении ограничивается лишь заявлениями на уровне МИД. Напомним, на днях глава МИД РФ Сергей Лавров в интервью газете «Известия» в очередной раз заявил о том, что прозападные подходы Еревана не отвечают интересам армянского народа и России. В этом же контексте уместно привести недавние высказывания председателя комитета Совета Федерации по международным делам Григория Карасина о том, что Москва внимательно относится ко всем заявлениям Армении о партнерстве с США и Евросоюзом. «Я склонен полагать, что Армения становится объектом геополитического розыгрыша со стороны Соединенных Штатов и Запада в широком смысле этого слова в контексте противостояния с Россией. Это очень опасно и может нанести, кстати говоря, вполне конкретный ущерб не только связям Еревана и Москвы, но и влиянию, перспективам Армении в региональных и мировых делах. Не понимать этого — очень опасное заблуждение», — заявил Карасин изданию «Лента.ру».
Но вернемся к инсинуациям Мирзояна аргентинскому изданию. Армянский министр заявил, что «у Армении есть справедливые ожидания касательно взаимного выполнения странами своих обязательств». Понятно, что говоря об обязательствах России перед Арменией, власти имеют в виду военно-политическую поддержку Москвы, направленную против Азербайджана. Не случайно руководство Еревана озвучивает особенно в последнее время провокационные заявления в адрес Баку, создавая мнимую угрозу войны, которую якобы хочет развязать Азербайджан. Так, накануне премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил в парламенте о поиске Азербайджаном повода для войны. «Баку, требуя от Еревана передать ему четыре села, ищет повод для нового военного конфликта», — сказал армянский министр. Напомним, речь идет о населенных пунктах Баганис Айрум, Ашагы Аскипара, Хейримли и Гызылгаджилы. Пашинян ранее заявлял, что они не находятся на суверенной территории Армении. Впрочем, как известно, реальные шаги и действия Еревана всегда расходятся с «миролюбивой» риторикой армянских властей. К примеру, Мирзоян в интервью Todos Noticias озвучил обнадеживающие заявления, отметив, что «Ереван может достичь мира с Баку». «Есть сложности, есть проблемы, конечно, но мы верим, что достичь мирного договора с Азербайджаном возможно. Со своей стороны мы прилагаем конструктивные усилия для поиска решений», — сказал армянский министр, направив декларативный месседж вниманию международного сообщества о якобы настрое Еревана на мир с Баку.
На деле же армянская сторона проводит иную политику в отношении Азербайджана. Подтверждает это и нынешняя напряженность на условной армяно-азербайджанской границе, где наблюдается концентрация живой силы, бронетехники, артиллерийских установок, а также интенсивное движение войск ВС Армении на различных направлениях. Также за последние дни отмечается активизация реваншистских сил, угрожающих Азербайджану войной, и возросшее количество подстрекательской информации. Баку уже предупредил армянскую сторону о том, что любая попытка провокации будет немедленно пресечена, а вся ответственность за эскалацию ляжет на Армению.
История недавнего прошлого отчетливо показала, что в Ереване не понимают языка дипломатии и пасуют только перед мощью «Железного кулака». Соответственно, если в Ереване порываются вновь наступить на те же самые грабли, они непременно получат по лбу, причем, как всегда, из-за собственной глупости.