16 Ապրիլի 2024 11:20
Աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունները կրում են գլոբալ և անդառնալի բնույթ։ Սառը պատերազմի ավարտից հետո տիրող և ԱՄՆ-ի գլոբալ հեգեմոնիայի վրա հենվող միջազգային անվտանգության համակարգը քայքայվում է: Չինաստանն ու Ռուսաստանը փորձում են մարտահրավեր նետել Միացյալ Նահանգների, որպես միակ գերտերության կարգավիճակին։ Ամերիկան իր հերթին ձգտում է ապացուցել, որ դեռ վաղ է հաշիվներից հանել իր առաջնորդությունը։
Եվրոպան, մի կողմից, վախենալով լինել Նահանգների կողմից լքված, մյուս կողմից՝ դրանում տեսնելով որպես ինքնիշխան ուժի կենտրոն ինքնահաստատվելու շանս, նույնպես անցկացնում է բարդ խաղ։ Այնպիսի երկրները, ինչպիսիք են Հնդկաստանը, Իրանը, Բրազիլիան և Թուրքիան, նույնպես փորձում են մեծացնել իրենց միջազգային նշանակությունը։
Եվ ահա, Ուկրաինայում և Մերձավոր Արևելքում առճակատումը դարձել է ուժի երկու պայմանական կենտրոնների՝ հավաքական Արևմուտքի և Գլոբալ Հարավի բաժանարար գիծը։ Վերլուծաբանները զգուշացնում են, որ աստված մի արարսցե և քարտեզի վրա կարող է հայտնվել ևս մեկ, թերևս, գլխավոր թեժ կետ՝ Թայվանը և Հարավչինական ծովը, որտեղ բոլոր ընթացիկ հակամարտությունների ուրվագծերը ձևավորող երկու ժամանակակից հսկաներ՝ Միացյալ Նահանգները և Չինաստանը անմիջականորեն կբախվեն։
Փաստորեն սկսվել է Երրորդ համաշխարհային պատերազմը։ Եվ չնայած մենք նկատում ենք լարվածությունը նաև աշխարհի այլ մասերում, օրինակ՝ Աֆրիկայում, այնուամենայնիվ կարելի է արձանագրել, որ, ինչպես և նախկինում, և աշխարհաքաղաքական տեսաբանների պատկերացումներին լիովին համապատասխան, պատերազմը հիմնականում նորից ընթանում է Եվրասիայի անծայրածիր տարածքում և այս մայրցամաքում հեգեմոնիայի համար։ Զարմանալի չէ, որ այս կատակլիզմներում ներգրավված են մեր երկրի երկու խոշոր հարևանները՝ Ռուսաստանը և Իրանը, մեկը՝ անմիջականորեն Ուկրաինայի հետ հակամարտությամբ, մյուսը՝ առայժմ Մերձավոր Արևելքում վստահված ուժերի միջոցով, չնայած Դամասկոսում Իրանի հյուպատոսության վրա Թել Ավիվի վերջերիս հարձակմանը և դրա հաջորդած Իսրաելին՝ Իրանի անօդաչու թռչող սարքերի և հրթիռային հարվածներին, կարծես թե, այդ տարածաշրջանային ուժին ձգում է հրեական պետության հետ անմիջական հակամարտության մեջ։
Այս հակամարտությունների ֆոնին իսկապես տարօրինակ կլիներ, եթե ինչ-որ մեկը չուզենար Հարավային Կովկասը նետել պատերազմի հնոցի մեջ։ Դրա համար կան շատ պատճառներ՝ և՛ տարածաշրջանի ռազմավարական դիրքը գլոբալ տրանսպորտային ուղիների վրա, և՛բնական հարստությունը, և՛ մոտիկությունը աճող աշխարհաքաղաքական հավակնություններով դերակատարներ՝ Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի հետ:
Ահա և մենք տեսնում ենք, թե ինչպես երրորդ ուժերը չեն հրաժարվում՝ Հայաստանի ձեռքով Ադրբեջանին հակամարտության մեջ ներքաշելու իրենց փորձերից։ Ցավոք, այս երկիրը օգտագործվում է որպես տարածաշրջանի ապակայունացման գործիք։ Օգտվելով հայ վերնախավերի մեջ տիրող ռեսենտիմենտի զգացումից՝ արևմտյան երկրները այս պետությանը ներքաշում են իրենց ռազմաքաղաքական ազդեցության ոլորտի մեջ։ Սրա մեջ միանգամայն տեղավորվում է ԵՄ, այսպես կոչված, քաղաքացիական, բայց իրականում հետախուզական առաքելության ներդրումը Հայաստանում, որն անընդհատ ավելացնում է անդամների թիվը, և չնայած իր անվանը՝ արդեն ներառում է նաև Կանադայի ներկայացուցիչին։ Այս փաստն արդեն ամենաթափանցիկ կերպով ԵՄ-ի առաքելությունը վերածում է ՆԱՏՕ-ի առաքելության։ Հայաստանի ռազմականացման գործում առաջատար դեր է խաղում աշխարհում թուրքաֆոբիայի և իսլամաֆոբիայի հենակետը՝ մակրոնական Ֆրանսիան, որը վերահսկում է Հայաստանին զենքի մատակարարումները։ Արևմուտքի Հարավային Կովկաս ներթափանցելու քաղաքականության ևս մեկ և, թերեւս, ամենավառ ցուցադրությունն է դարձել այս տարվա ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայացած ԵՄ-Հայաստան-ԱՄՆ հանդիպումը, որի ժամանակ փակ դռների հետևում քննարկվում էր «քարերի երկրի» հետագա ռազմականացումը։
Հարկ է նշել, որ այդ բանակցությունները հանդիպել են՝ մեր տարածաշրջանի երկրների մեծ մասի կողմից կտրուկ մերժման։ Ադրբեջանը դեռ այս հանդիպման անցկացումից առաջ կտրուկ արձագանք է տվել։ «Հայաստանում ռեւանշիստական տրամադրությունների ֆոնին Վաշինգտոնի և Բրյուսելի նման բացահայտ հայամետ դիրքորոշումը կարող է այդ երկրում նրա վտանգավոր պատրանք ստեղծել, որ ԵՄ-ն ու ԱՄՆ-ը Հայաստանին կաջակցեն Ադրբեջանի դեմ կրկնակի հնարավոր սադրանքների մեջ։ Այս դեպքում ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ն կկիսեն պատասխանատվությունը Հայաստանի ցանկացած ապակայունացնող գործողության համար»,- ասված է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի հայտարարությունում։
Իսկ նախագահ Իլհամ Ալիևը ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ զրույցում հայտարարեց, որ ապրիլի 5-ին նախատեսված ԱՄՆ-Եվրամիություն-Հայաստան եռակողմ հանդիպման ոչ թափանցիկ նախապատրաստումը, դրա ոչ ներառական բնույթը և այն, որ այն չի հետաձգվել, չնայած Ադրբեջանի արդարացի մեկնաբանություններին՝ կհանգեցնի՝ ոչ թե խաղաղության և համագործակցության Հարավային Կովկասում, այլ բաժանարար գծերի ծագման և վերջնական հաշվով լարվածության։
Եղբայրական Թուրքիան ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ նույնպես ընդգծել է, որ «ապրիլի 5-ին Բրյուսելում նախատեսված եռակողմ հանդիպումը հակասում է չեզոքության սկզբունքին, որը պետք է հիմք ընդունվի տարածաշրջանային վեճերի կարգավորման համար»։
Բրյուսելում հանդիպման առնչությամբ Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիյա Զախարովայի մեկնաբանություններում ի թիվս այլ հարցերի, պարունակում էին նաև հետևյալ խոսքերը. «Այնտեղ ոչ թե միջնորդության մասին է խոսք գնում, այնտեղ խոսք է գնում, առաջինը, իրավիճակը ապակայունացնելու, երկրորդը, իրավիճակը տարածաշրջանի պատմության ամենավատ ժամանակահատվածներին վերադարձնելու մասին»։
Իրանը առայժմ լռում է, չնայած այս իրավիճակը, այսինքն՝ Արևմուտքի մուտքը տարածաշրջան, հարվածում է այդ թվում նաև նրան։
Սակայն, նպատակադրվելով Հայաստանի երկարաժամկետ ռազմականացնելուն՝ երրորդ կողմերը չեն հրաժարվում նաև՝ այստեղ և հիմա տարածաշրջանը համաշխարհային պատերազմի հնոցի մեջ նետելու փորձերից։ Հենց դրանով է բացատրվում պայմանական սահմանին Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի ԶՈւ-ի չդադարվող սադրանքները։ Մեր երկրին հաջողվում է քաղաքական և կետային ռազմական միջոցառումների համադրությամբ մարել այդ սադրանքները։ Բարեբախտաբար, Ադրբեջանը հասել է իր հիմնական նպատակին՝ ազատագրել է օկուպացված տարածքները, ամբողջությամբ վերականգնել է իր տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը։ Սակայն, կարելի է հեշտությամբ պատկերացնել, թե որքան դժվար կլիներ սառնասրտություն պահպանել, եթե մենք չկարողանայինք հասնել այս նպատակներին մինչև համաշխարհային հրդեհի բռնկումը, եթե Երևանի սադրանքներն իրականացվեին Ղարաբաղի օկուպացիոն բանակի հետ շփման գծում։ Բաքուն ժամանակին կտրեց գլխավոր խնդրահարույց հանգույցը, «Երկաթե բռունցքով» շարքից հանեց տարածաշրջանում հակամարտությունների կառավարման հիմնական լծակը՝ այդպիսվ բարենպաստ պայմաններ ստեղծելով ողջ Հարավային Կովկասի կայուն զարգացման համար։ Ղարաբաղյան խնդրի լուծումը էլ ավելի ամրապնդեց Ադրբեջանի անվտանգությունը։
Այսպիսով, Ադրբեջանը իրենից ներկայացնում է որպես փոթորիկի մեջտեղում նավարկող կայուն նավ։ Նախագահ Իլհամ Ալիևը, 2023 թվականի մայիսի 10-ին, համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևի 100-ամյակի կապակցությամբ ադրբեջանական ժողովրդին ուղղված ուղերձում ասել է. «Հիմա աշխարհում ամենուր տեղի են ունենում պատերազմներ, բախումներ, առճակատումներ, մենք դա ամեն օր տեսնում ենք։ Ադրբեջանը՝ կայունության կղզի է, անվտանգության կղզի։ Սա նույնպես մեծ հաջողություն է, և ադրբեջանական ժողովուրդը դա լավ գիտի, քանի որ անկախության առաջին տարիներին մենք դժվարին օրեր ենք ապրել»։
Նշելով այս կարևոր գործոնը՝ կցանկանայի նշել ևս մեկ էական նրբերանգ։ Ադրբեջանի արժեքը ոչ միայն նրա կարգավիճակի մեջ է, այլեւ նաև այն դասի մեջ, որը նա տվել է աշխարհին, հատկապես իրենց պետությունը ամրապնդել ձգտող երիտասարդ պետություններին։ Հենց մեր երկիրն է հանդիսանում ճիշտ օրինակ ընդօրինակելու համար այն ամենում, ինչ վերաբերում է աշխարհում իրեն ճիշտ դիրքավորելուն, կապերի հաստատմանը, դրանք իր օգտին օգտագործելուն, քաղաքական, դիվանագիտական և ռազմական մեթոդների կիրառման օպտիմալ հավասարակշռության մեջ, մի խոսքով, ռազմավարության բարձր մակարդակ:

Посреди бурь и пожаров
События, происходящие в мире, носят глобальный и необратимый характер. Система международной безопасности, воцарившаяся после окончания Холодной войны и державшаяся на мировой гегемонии США, трещит по швам. Китай и Россия пытаются бросить вызов статусу Соединенных Штатов как единственной сверхдержавы. Америка, в свою очередь, старается доказать, что ее лидерство еще рано сбрасывать со счетов.
Европа, с одной стороны, опасающаяся быть брошенной Штатами, с другой — видящая в этом шанс заявить о себе как о суверенном центре силы, также проводит сложную игру. Такие страны, как Индия, Иран, Бразилия и Турция, также пытаются повысить свое международное значение.
И вот противостояние в Украине и на Ближнем Востоке стало разделительной линией двух условных центров силы — коллективного Запада и Глобального Юга. Аналитики предупреждают, что не ровен час и на карте может появиться еще одна, пожалуй, главная горячая точка — Тайвань и Южно-Китайское море, где два современных гиганта США и Китай, во многом формирующие контуры всех текущих конфликтов, столкнутся напрямую.
Фактически началась Третья мировая война. И хотя мы наблюдаем напряжение и в других частях света, например, в Африке, все-таки можно констатировать, что, как и прежде, и в полном соответствии с прозрениями теоретиков геополитики, война главным образом вновь проходит на просторах Евразии и за гегемонию на этом материке. Неудивительно, что в эти катаклизмы вовлечены два крупных соседа нашей страны — Россия и Иран, один — напрямую через конфликт с Украиной, другой — пока еще посредством прокси-сил на Ближнем Востоке, хотя недавняя атака Тель-Авива на консульство Ирана в Дамаске и последовавший за ней иранский удар дронами и ракетами по Израилю, похоже, втягивают эту региональную державу в прямой конфликт с еврейским государством.
На фоне этих конфликтов было бы действительно странно, если бы кому-то не захотелось бросить и Южный Кавказ в горнило войны. Для этого есть много причин — и стратегическое расположение региона на глобальных транспортных маршрутах, и природные богатства, и близость к игрокам с возрастающими геополитическими амбициями — России, Ирану и Турции.
Вот и наблюдаем мы, как третьи силы не оставляют попыток втянуть Азербайджан в конфликт руками Армении. К сожалению, эта страна используется в качестве инструмента для дестабилизации региона. Пользуясь чувством ресентимента, царящего в армянских элитах, западные страны вовлекают это государство в сферу своего военно-политического влияния. Сюда прекрасно вписывается и внедрение так называемой гражданской, а в действительности разведывательной миссии ЕС в Армении, которая перманентно наращивает количество членов, причем вопреки своему названию уже включает и представителя Канады. Этот факт уже самым прозрачным образом превращает миссию ЕС в миссию НАТО. Ведущую роль в милитаризации Армении играет оплот тюркофобии и исламофобии в мире — макроновская Франция, которая курирует поставки вооружения Армении. Еще одной и, пожалуй, самой наглядной демонстрацией политики внедрения Запада на Южный Кавказ стала встреча ЕС — Армения — США, состоявшаяся в Брюсселе 5 апреля этого года, на которой за закрытыми дверями обсуждалась дальнейшая милитаризация «страны камней».
Нужно отметить, что эти переговоры встретили решительное неприятие большинства стран нашего региона. Азербайджан еще до проведения этой встречи дал категорично резкую реакцию на нее. «На фоне реваншистских настроений в Армении такая открытая проармянская позиция Вашингтона и Брюсселя может создать у этой страны опасную иллюзию того, что ЕС и США поддержат Армению в повторных возможных провокациях Армении против Азербайджана. В этом случае ЕС и США разделят ответственность за любые дестабилизирующие действия Армении», — говорилось в заявлении МИД Азербайджана.
А президент Ильхам Алиев в разговоре с госсекретарем США Энтони Блинкеном заявил, что непрозрачная подготовка запланированной на 5 апреля трехсторонней встречи США — Европейский союз — Армения, ее неинклюзивный характер и то, что она не была отложена, несмотря на справедливые замечания Азербайджана, приведет не к миру и сотрудничеству на Южном Кавказе, а возникновению разделительных линий и в конечном итоге напряженности.
В заявлении МИД братской Турции также подчеркнули, что «запланированная на 5 апреля трехсторонняя встреча в Брюсселе противоречит принципу нейтралитета, который должен быть взят за основу для урегулирования региональных споров».
В комментариях по поводу встречи в Брюсселе официального представителя МИД России Марии Захаровой среди прочего содержались и такие слова: «Там не о посредничестве идет речь, там речь идет, во-первых, о попытках дестабилизации ситуации, второе о возвращении ситуации к худшим периодам истории региона».
Иран пока молчит, хотя эта ситуация, то есть внедрение Запада в регион, бьет в том числе и по нему.
Однако, целясь на долгосрочную милитаризацию Армении, третьи стороны не оставляют и попыток бросить регион в топку мировой войны здесь и сейчас. Именно этим объясняются непрекращающиеся провокации ВС Армении против Азербайджана на условной границе. Нашей стране удается комбинацией политических и точечных военных мер загасить эти провокации. Благо Азербайджан добился своей главной цели — освободил оккупированные территории, полностью восстановил свою территориальную целостность и суверенитет. Однако можно легко себе представить, как сложно было бы сохранять самообладание в случае, если бы мы не успели добиться этих целей до того, как разгорелся мировой пожар, если бы провокации Еревана совершались на бывшей линии соприкосновения с оккупационной армянской армией в Карабахе. Баку вовремя разрубил главный проблемный узел, «Железным кулаком» вывел из строя главный рычаг конфликтного управления регионом, создав, таким образом, благоприятные условия для устойчивого развития всего Южного Кавказа. Решение карабахской проблемы еще больше укрепило безопасность Азербайджана.
Таким образом, Азербайджан представляет собой устойчивое судно, плывущее посреди бури. Президент Ильхам Алиев в обращении к азербайджанскому народу 10 мая 2023 года по случаю 100-летнего юбилея общенационального лидера Гейдара Алиева сказал: «Сейчас повсюду в мире происходят войны, столкновения, противостояния, мы каждый день видим это. Азербайджан — это остров стабильности, остров безопасности. Это тоже большое достояние, и азербайджанский народ хорошо знает это, так как в первые годы независимости мы пережили трудные дни».
Отметив этот важный фактор, хочется также указать на еще один значительный нюанс. Ценность Азербайджана не только в его статусе, но и в том уроке, который он дал миру, особенно молодым государствам, старающимся упрочить свою государственность. Именно наша страна является правильным примером для подражания во всем, что касается правильного позиционирования себя в мире, налаживания связей, использования их в свою пользу, в оптимальном балансе использования политических, дипломатических и военных методов, одним словом, высокого уровня стратегии.