Առանց մեկ կրակոցի Սամիթ Ալիևի՝ «Անհարմար ճշմարտություն»-ը
Մայիսի 24-ից Հայաստանի սահմանապահ զորքերը պաշտոնապես ստանձնում են Տավուշի մարզի, մեր լեզվով ասած՝ Թովուզգալայի սահմանի հատվածների պաշտպանությունը։ Այդ նույն տրամաբանությամբ, մայիսի 24-ից ադրբեջանական սահմանի նույն հատվածների պաշտպանությունը իրականացնելու են Ադրբեջանի Հանրապետության պետական սահմանապահ ծառայության ստորաբաժանումները։ Սահմանազատման աշխատանքների արդյունքում որոշվել է 12,7 կմ երկարությամբ սահմանագիծ, որն ապահովել է Գազախի շրջանի չորս գյուղերի՝ Բաղանիս Այրըմի, Աշաղը Ասքիփարայի, Խեյրըմլըի և Գըզըլհաջիլիի տարածքների (6,5 քառ. կմ) վերադարձը Ադրբեջանին։ Եվ ամեն ինչ առանց զինված առճակատման, այս անգամ ամեն ինչ անցավ նույնիսկ առանց հայհոյանքի։
Այսինքն, 32 տարի հետո, գուցե նույնիսկ և ավելին, առաջին անգամ մեր և Հայաստանի միջև ի հայտ է գալիս ոչ թե առճակատման կամ տարանջատման գիծ, այլ սովորական պետական սահման։ Իմ կարծիքով, բավականին կասկածամիտ մարդու տեսանկյունից, այնուամենայնիվ կա զգուշավոր լավատեսության առիթ։ Չորս գյուղերը լիովին վերադարձել են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, ինչը, բնականաբար, չի կարող չուրախացնել, եւ սա է ամենակարեւորը։ Ոչ թե ուրախությունը, բնականաբար, այլ վերահսկողության տակ վերադարձը: Կա նրա գուշավոր հույսը, որ այնուհետև ամեն ինչ կանցնի առանց միջադեպերի կամ զինված առճակատման, թեկուզ միայն այն պատճառով, որ բոլորը հիշում են, թե հատկապես ինչով ավարտվեց այդ զինված առճակատումը վերջին անգամ։ Խաղաղությու՞ն: Խաղաղությու՜ն։
Իմ կարծիքով, խաղաղությունը՝ բնավ բարեկամության համերգներ չեն և ոչ էլ անհրաժեշտության դեպքում վերջինով կիսվելու խոստումներ։ Խաղաղությունը՝ պարզապես պատերազմի բացակայությունն է։ Ռազմական գործողություններ չեն անցկացվում՝ահա և լավ բան, սա և կոչվում է խաղաղություն, և սրա վրա մենք լիովին կարող ենք կանգ առնել: Սահման, չեզոք շերտ, սյուներ՝ և ավելորդ ոչ մի բան, էսթետիկական ավարտ և կատարյալ պեյզաժ: Եղել է պատերազմ, պատերազմ, որում մենք հաղթեցինք, հիմա պատերազմ չկա, բայց դա չի նշանակում, որ մենք պատրաստվում ենք մոռանալ այն մասին, թե կոնկրետ ինչպես է անցկացվել այդ պատերազմը և ինչ է եղել դրանում...
Իսկ հիմա մի փոքր մեր նորագույն պատմությունից։ 1990 թվականի մարտի 23-ի լույս 24-ի գիշերը հայ զինյալները զրահամեքենաներով և տանկերով ներխուժեցին Բաղանիս Այրըմ։ Տեղի բնակիչները, իսկ նրանք անզեն էին, ստիպված եղան փախչել հարևան գյուղեր և անտառ։ Հայ զավթիչները սկսեցին թալանել նրանց տները, հետապնդել փախչող բնակիչներին և, դուք չեք հավատա՝ ողջ-ողջ այրեցին նրանց։ Յոթ մարդ նետվել է կրակի մեջ։ Այրվածներից ամենափոքրը երկու ամսական մանուկ էր, ամենատարեցը՝ 70-ամյա ծեր։ Եվս 2 մարդ գնդակահարվել է։ Այս ողբերգության ժամանակ 100 տներից 17-ն այրել էին, 11-ը՝ թալանել։ Մոռանա՞լ։ Ներեցեք, բայց սա «մոռանալը», արդեն պարզապես բացառված է։ Քանի որ խաղաղությունը՝ պարզապես պատերազմի բացակայությունն է, և ոչ ավելին, և ամենևին էլ ուղեղի լիբերալ-պացիֆիստական մեղմացում չէ։
«Միացում» նախագծի գաղափարական, տնտեսական և ազգային բաղադրիչները սպառվել են։ Դա հոգեվարք էր, այն կարող է տևել ևս որոշ ժամանակ, նրան կփորձեն վերակենդանացնել ինչպես Հայաստանի հովանավորները, այնպես էլ «Տավուշը հանուն հայրենիքի» ոչ այնքան ակտիվ և բոլորովին անարդյունավետ շարժման կողմնակիցների նման ամենաօդիոզ ռեւանշիստները։ Ֆիզիկայի օրենքներին չես խաբի, և ամեն ինչ դեմ է առնում ռեսուրսների առկայությանը, իսկ առաջին հերթին՝ ժողովրդագրության մեջ: Հայերը նույնիսկ բուն Հայաստանին չեն բավականացնում, իսկ նրանք, ովքեր ապրում են Մարսելում, Լոս Անջելեսում կամ Կրասնոդարի երկրամասում, մեր տարածաշրջան չեն գա։ Որովհետև այստեղ պետական սահմանը ապօրինի անցնելու, կամ ոչ բավարար հարգալից պահվածքի դեպքում կարելի է հանդիպել փամփուշտի։ Որովհետև խաղաղությունը՝ պարզապես պատերազմի բացակայությունն է։
Գիտե՞ք, խորամանկ ու լկտի հյուրի մասին կա մի այսպիսի առակ։ Նա, լինելով մի տեսակ շատ խորամանկ, հյուր է գալիս ուրիշ պետություն: Դե նրան, ինչպես ընդունված է, ընդունում են, սրտանց կերակրում և խմեցնում են, ապահովում օթևանով։ Իսկ նա, իմանալով այդ շրջանի սովորույթը, սկսում է ամեն ինչ անխտիր գովել, չէ որ այն ամենը, ինչ հյուրին դուր է գալիս՝ նրան են պատկանում. այսպես են հյուրընկալության օրենքները։ Արդյունքում հյուրին տալիս են բազմաթիվ նվերներ, սակայն գնալուց առաջ նրան խնդրում են հանել սապոգները և դրանց վրայի հողը թափ տալ։ «Մենք միայն մեկ հող ունենք,- ասում են տանտերերը,- և մենք դա ոչ մեկին չենք տալիս»: Այնպես որ, երբեք մի մոռացեք այն մասին, թե ինչ բան է խաղաղությունը և այդ խաղաղությունը ինչպիսին պետք է լինի մեր հասկացողությամբ: Խաղաղությունը՝ ընդամենը պատերազմի բացակայությունն է։ Ոչ ավել, ոչ պակաս...
Իսկ ամենակարևորը, իմ կարծիքով, ուրեմն այն է, որ ապառազմականացման աշխատանքները և սահմանային սյուների տեղադրումը անցել են առանց միջնորդների, առանց բարի կամեցողների միջամտության, առանց Բրյուսելի, Մոսկվայի և Վաշինգտոնի... Վիկտոր Պելևինը, եթե որևէ մեկի համար հետաքրքիր է, իմ կարծիքով, ընդհանրապես շատ ճշգրիտ դիտորդ է, նրան է պատկանում միանգամայն հրաշալի արտահայտությունը. «Երջանկությունը կախված չէ ո՛չ խելքից, ո՛չ փողից։ Այլ կախված է երաժշտության և եղանակի բարդ համադրությունից», - իմ կարծիքով, ավելի լավ չես ասի: Այսպես ուրեմն, նա ունի մի հետաքրքիր վեպ «KGBT+», խորհուրդ եմ տալիս, եթե սիրում եք նրա ստեղծագործությունը՝ այնտեղ կա միանգամայն հոյակապ դրվագ, երբ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ երիտասարդ ճապոնացի սպան հայտնվում է Բիրմայի ջունգլիներում և, կռանալով հինդու զինվորի դիակի վրա, մտածում է այն մասին, որ եվրոպացիները հերթական անգամ հասել են իրենց նպատակին՝ ասիացիներին ստիպելով սպանել միմյանց... Խորհեք այս արտահայտության վրա... Իսկ իմ կարծիքով, ուրեմն ժամանակն է վերջ տալ այս ասիականությանը։ Հենց ասիականությանը՝ «յա» տառերով։ Որովհետև խաղաղությունը՝ ցանկացած խաղաղություն՝ ընդամենը պատերազմի բացակայությունն է։

АНАЛИТИКА  24 Мая 2024 - 17:37
С 24 мая пограничные войска Армении официально принимают на себя охрану участков границы в Тавушской области, Товузгала, если по-нашему. По той же логике с 24 мая охрану тех же участков границы Азербайджана будут осуществлять подразделения Государственной пограничной службы Азербайджанской Республики. В результате делимитационных работ была определена линия границы протяженностью 12,7 км, что обеспечило возвращение Азербайджану территорий (6,5 км2) четырех сел Газахского района: Баганис Айрым, Ашагы Аскипара, Хейрымлы и Гызылгаджылы. И всё без вооруженного противостояния, в этот раз все обошлось даже без ругани.
То есть после 32 лет, а может быть даже и более, впервые между нами и Арменией появляется не линия противостояния или разграничения, а обычная государственная граница. По-моему, есть повод опять-таки, с моей точки зрения, с точки зрения человека достаточно недоверчивого, для осторожного оптимизма. Четыре села полностью вернулись под контроль Азербайджана, что, разумеется, не может не радовать, и это самое главное. Не радость, разумеется, а возвращение под контроль. Есть осторожная надежда на то, что всё и дальше пройдет без эксцессов и вооруженного противостояния хотя бы потому, что все помнят, чем именно это вооруженное противостояние закончилось в прошлый раз. Мир? Мир!
На мой взгляд, мир — это совершенно не концерты дружбы и не обещания в случае необходимости поделиться последним. Мир — это просто отсутствие войны. Военные действия не ведутся — вот и ладушки, это и называется миром, и на этом мы вполне можем остановиться. Граница, нейтральная полоса, столбы — и ничего лишнего, эстетически завершенный и совершенный пейзаж. Была война, война, в которой мы победили, теперь войны нет, но это не означает, что мы собираемся забывать о том, как именно велась та война и что на ней было...
А сейчас немного из нашей новейшей истории. В ночь с 23 на 24 марта 1990 года армянские боевики вторглись в Баганис Айрым на бронетехнике и танках. Местным жителям, а они были безоружными, пришлось бежать в соседние села и лес. Армянские захватчики начали грабить их дома, преследовать бежавших жителей и, вы не поверите, но сжигать их заживо. Семь человек были брошены в огонь. Самым младшим из сожженных был двухмесячный младенец, самым старшим — 70-летний старик. Еще 2 человека были застрелены. Во время этой трагедии из 100 домов 17 были сожжены, 11 — разграблены. Забыть? Вы уж простите, но вот это «забыть» просто исключено. Потому что мир — это всего лишь отсутствие войны, и не более того, а вовсе не либерально-пацифистское размягчение мозга.
Идейная, экономическая и национальная составляющие проекта «миацум» выдохлись. Это агония, она может длиться еще некоторое время, ее будут пытаться оживить как покровители Армении, так и наиболее одиозные реваншисты вроде сторонников не очень подвижного и совершенно нерезультативного движения «Тавуш во имя родины». Законов физики не обмануть, и всё упирается в наличие ресурсов, а прежде всего в демографию. Армян не хватает даже на саму Армению, а те из них, кто живет в Марселе, Лос-Анджелесе или Краснодарском крае, в наш регион не поедут. Потому что здесь при незаконном переходе государственной границы или в случае недостаточно уважительного поведения можно нарваться на пулю. Потому что мир — это всего лишь отсутствие войны.
Знаете, есть такая притча про хитрого и нахального гостя. Приезжает он как-то весь из себя такой хитрый в гости в другую страну. Ну его, как водится, приняли, накормили и напоили от души, обеспечили ночлег. А он, зная обычай того края, начал хвалить всё подряд, ведь всё, что нравится гостю, принадлежит ему: таковы законы гостеприимства. В результате гостю дали много подарков, однако перед уходом попросили его снять сапоги и стряхнуть с них землю. «Земля у нас одна, — сказали хозяева, — и мы ее никому не даем». Так что никогда не забывайте о том, что такое мир и каким этот мир должен быть в нашем понимании. Мир — это всего лишь отсутствие войны. Не больше, но и не меньше...
Самое же главное, на мой взгляд, так это то, что демилитаризационные работы и установка пограничных столбов прошли без посредников, без вмешательства доброхотов, без Брюсселя, Москвы и Вашингтона... Виктор Пелевин, если кому интересно, на мой взгляд, вообще очень точный наблюдатель, ему принадлежит совершенно замечательное высказывание: «Счастье не зависит ни от ума, ни от денег. А зависит оно от сложного сочетания музыки и погоды», лучше, по-моему, и не скажешь. Так вот, у него есть интересный роман «KGBT+», рекомендую, если любите его творчество, там есть совершенно роскошный эпизод, когда во время Второй мировой войны в джунгли Бирмы попадает молодой японский офицер и, склонившись над трупом солдата-индуса, думает о том, что европейцы в очередной раз добились своего, заставив азиатов убивать друг друга... Вдумайтесь в эту фразу... Как по мне, так с этой азиятчиной пора заканчивать. Именно с азиятчиной, через букву «я». Потому что мир — любой мир — это всего лишь отсутствие войны.