Իմաստավորության տարբեր մակարդակներ խաղաղության համար Ալիևը միշտ հասնում է իր ուզածին
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը եղել է, կա և կլինի ողջունելի և հարգված հյուր ամենաբարձր մակարդակի միջազգային միջոցառումներում։ Մեր պետության ղեկավարի նման կարգավիճակն ապահովում են Ադրբեջանի վիթխարի հաջողությունները արտաքին քաղաքականության, տնտեսության և բոլոր առաջադրված նպատակներին հասնելու գործում։ Հիմա, երբ աշխարհի շատ երկրներում, այդ թվում նաև առաջատար երկրներում, նկատվում են ներքաղաքական ուժեղ առճակատումներ՝ ընդհուպ մինչև քաղաքացիական պատերազմի վտանգը՝ Ադրբեջանի կայունությունն ու առաջանցիկ զարգացումը հատկապես բարձր են գնահատվում։
Դա նկատվեց նաև Լոնդոնում, որտեղ նախօրեին կայացել է Եվրոպական քաղաքական համայնքի IV գագաթնաժողովի առաջին լիագումար նիստը։ Մեր պետության ղեկավարը կառուցողական հանդիպումներ է անցկացրել Շվեյցարիայի Համադաշնության նախագահ Վիոլա Ամերդի, Բուլղարիայի նախագահ Ռումեն Ռադևի, Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչի, Ֆինլանդիայի նախագահ Ալեքսանդր Ստուբի, Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի, Չեխիայի վարչապետ Պետեր Ֆիալայի, Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության վարչապետ Լյուկ Ֆրիդենի հետ։ Մեր պետության ղեկավարը մտքեր է փոխանակել նաև ԵՄ-ի Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելի, և Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ։ Հանդիպումների ընթացքում Ադրբեջանի նախագահը իր զրուցակիցներին այդ թվում նաև մանրամասն պատմել է այն մասին, թե ինչպիսին են հաջողությունները՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցային գործընթացի բաղադրիչ մաս հանդիսացող սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման ոլորտում։ Պետության ղեկավարը ուշադրությունը հստակ և պարզ կենտրոնացել է այն փաստի վրա, որ Ադրբեջանը աջակցում է խաղաղ օրակարգին, խաղաղ պայմանագրի շուտուփույտ ստորագրմանը և խաղաղ գործընթացին։
Սա պաշտոնական Երևանին պարզունակ շահարկումներ անելու հնարավորությունից զրկող սկզբունքային և կարևոր պահ է։ Այստեղ ամեն ինչ ավելի քան ակնհայտ է։ Ողջ աշխարհը տեսել է, թե որքան հաճախ է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի «բազեային» դիրքորոշումը կտրուկ փոխվում «աղավնայինի» և հակառակը։ Բայց Մեծ Բրիտանիայում մենք տեսանք խափանում նրա խաղի մեջ: Նա վախեցավ Ադրբեջանի նախագահի հետ հերթական հանդիպումից։ Այս մտավախության պատճառը հասկանալի է՝ Փաշինյանը միշտ մի կողմ է քաշվել Ալիևի հետ հրապարակային բանավեճերից՝ հասկանալով իր և մեր պետության ղեկավարի միջև վիթխարի ինտելեկտուալ տարբերությունը։ Գումարած, մեր նախագահը հստակորեն դնում է հարցն այն մասին, թե ինչն է հանդիսանում արգելք խաղաղ պայմանագրի ստորագրման ճանապարհին՝ դա Հայաստանի սահմանադրությունում առկա Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ են։ Փաշինյանը ստիպված է դես ու դեն ընկնել և շուռումուռ գալ, այսինքն ձևացնել խաղաղությանը պատրաստակամություն և խուսափել երկրի ներսում իր քաղաքական հակառակորդներից և հայ հասարակության անախորժություններից։ Այս ամենն այնքան ակնհայտ ու տեսանելի է բոլորի համար, որ պաշտոնական Երևանի ցանկացած պատրվակները և արդարացումները, առավել եւս՝ ամեն ինչ հիվանդ գլխից առողջի վրա բարդելու նրա փորձերը զավեշտալի են թվում։ Հատկապես այն երկրների ու կազմակերպությունների ղեկավարներին, ովքեր տեղյակ են հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։ Նրանք ամեն ինչ հիշում են և հասկանում են: Այդ նույն Շառլ Միշելը և Օլաֆ Շոլցը պատկանում են քաղաքական գործիչների այդ կատեգորիային։
Հիշենք նաև փետրվարին կայացած Մյունխենի անվտանգության համաժողովի մանրամասները։ Այն ժամանակ Ալիևի և Փաշինյանի եռակողմ հանդիպումը Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի աջակցությամբ իսկապես արագ վերածվեց երկկողմանիի։ Նույն ձևաչափ էր նախատեսված նաև Լոնդոնում։ Բայց Փաշինյանը տափակորեն վախեցավ իր հերթական ֆիասկոյից։ Դրանով հանդերձ նա այն ընդամենը հետաձգել է, և վերջնականապես չի խուսափել։ Նրա մոտ չի ստացվի անվերջ երկարաձգել տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմանը խոչընդոտող հարցերի լուծումը։ Ինչպես Հայաստանի մոտ չի ստացվի անվերջ երկար ստեղծել իր կարևորության տեսիլքը աշխարհի համար։ Իսկ իրականությունն էլ պարզ և ակնհայտ։ Հայաստանը եղել է, կա և կարող է մեկընդմիշտ մնալ վտարանդի պետություն, պարտվող երկիր Հարավային Կովկասում։ Նա ուղղակի ոչինչ չունի առաջարկելու աշխարհին, նա զրկված է ինքնիշխանության և անկախության շատ ատրիբուտներից։ Նա չափազանց խղճուկ է բառի բոլոր իմաստով:
Ուրիշ է Ադրբեջանը։ Ինչպես արդարացիորեն նշել է մեր պետության ղեկավարը, գրեթե քսան տարվա ընթացքում մենք նախաձեռնել և մեր հարևանների հետ շահագործման ենք հանձնել խողովակաշար, որը պատմության մեջ առաջին անգամ կապել է Կասպից և Միջերկրական ծովերը։ Իրոք, որոշ երկրներում ադրբեջանական նավթի սպառումը կազմում է նրանց պահանջարկի հիսուն և ավելի տոկոսը։ Իրոք, արդեն ավելի քան երեք տարի է, ինչ մենք դարձել ենք Եվրոպայի կարևոր գազ մատակարարող։ Իրոք, Ադրբեջանի և ԵՄ-ի միջև հաստատված ռազմավարական էներգետիկ գործընկերությունը նախատեսում է մինչև 2027 թվականի վերջը կրկնապատկել գազի մատակարարումները Եվրոպա, և մենք շարժվում ենք դեպի այդ նպատակը։
Եվրոպայում բոլորը հիանալի գիտեն, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հանդիսանում է իսկապես եզակի քաղաքական գործիչ, հատկապես արդի ժամանակի, ում խոսքերըը գործից չեն շեղվում։ Եվ գործը այստեղ ոչ միայն այս կամ այն երկրին նավթի ու գազի մատակարարումների հարցում է։ Գործը նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ իսկապես պատմական դիվանագիտական և ռազմաքաղաքական հաղթանակների հասնելու կարողության մեջ է՝ չնայած Հայաստանի սադրանքներին՝ իրար հաջորդող նրա հովանավորների աջակցությամբ հանդերձ։

Разные уровни значимости для мира Алиев всегда своего добивается
Президент Азербайджана Ильхам Алиев был, есть и будет желанным и уважаемым гостем на международных мероприятиях самого высокого уровня. Такой статус главе нашего государства обеспечивают грандиозные успехи Азербайджана во внешней политике, в экономике, в достижении всех поставленных целей. Ныне, когда во многих странах мира, в том числе и в ведущих, наблюдаются сильные внутриполитические противостояния, вплоть до угрозы гражданской войны, азербайджанская стабильность и поступательное развитие ценятся особо высоко.
Это было видно и в Лондоне, где накануне состоялась первая пленарная сессия IV саммита Европейского политического сообщества. Глава нашего государства провел конструктивные встречи с президентом Швейцарской Конфедерации Виолой Амерд, президентом Болгарии Руменом Радевым, президентом Сербии Александром Вучичем, президентом Финляндии Александром Стуббом, с премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном, с премьер-министром Чехии Петром Фиалой, премьер-министром Великого Герцогства Люксембург Люком Фриденом. Глава нашего государства обменялся мнениями и с главой Европейского Совета ЕС Шарлем Мишелем, и с канцлером ФРГ Олафом Шольцем. В ходе встреч президент Азербайджана в том числе детально рассказал собеседникам о том, каковы успехи, достигнутые в области делимитации и демаркации границ, как составной части переговорного процесса между Арменией и Азербайджаном. Глава государства четко и ясно фокусировал внимание на том, что Азербайджан поддерживает мирную повестку, скорейшее подписание мирного договора и мирный процесс.
Это принципиальный и важный момент, лишающий официальный Ереван возможности совершать примитивные спекуляции. Тут все более чем очевидно. Весь мир видел, как часто и кардинально менялась позиция премьер-министра Армении Никола Пашиняна от «ястребиной» к «голубиной» и наоборот. Но в Великобритании мы увидели сбой в его игре. Он испугался очередной встречи с президентом Азербайджана. Причина этого страха понятна — Пашинян всегда сторонился публичных дебатов с Алиевым, понимая колоссальную интеллектуальную разницу между собой и главой нашего государства. Плюс, наш президент четко ставит вопрос о том, что является преградой на пути к подписанию мирного соглашения — это имеющиеся в Конституции Армении территориальные претензии к Азербайджану. Пашиняну приходится юлить и изворачиваться, то есть изображать далее готовность к миру, и неприятностей от своих политических оппонентов внутри страны и армянского общества избежать. Все это настолько очевидно и видно всем, что любые отговорки и оправдания официального Еревана, а тем паче его попытки свалить все с больной головы на здоровую, выглядят комично. Особенно — лидерам тех стран и организаций, которые в курсе процесса урегулирования армяно-азербайджанских отношений. Они все помнят и все понимают. Те же Шарль Мишель и Олаф Шольц относятся к данной категории политиков.
Вспомним и мы детали состоявшейся в феврале Мюнхенской конференции по безопасности. Тогда трехсторонняя встреча Алиева и Пашиняна при содействии канцлера ФРГ Олафа Шольца действительно быстро превратилась в двустороннюю. Такой же формат планировался и в Лондоне. Но Пашинян банально испугался очередного своего фиаско. При этом он его всего лишь отсрочил, но не избежал окончательно. Бесконечно долго затягивать с решением вопросов, которые препятствуют установлению прочного мира в регионе, у него не получится. Как не получится у Армении бесконечно долго создавать видимость своей важности для мира. Реальность же проста и очевидна: Армения была, есть и может навсегда остаться государством-аутсайдером, страной-лузером Южного Кавказа. Ей банально нечего предложить миру, она лишена многих атрибутов суверенитета и независимости. Она слишком мелка во всех смыслах слова.
Другое дело — Азербайджан. Как справедливо отметил глава нашего государства, на протяжении почти двадцати лет мы инициировали и вместе с нашими соседями ввели в эксплуатацию трубопровод, который впервые в истории соединил Каспий и Средиземное море. Действительно, в некоторых странах потребление азербайджанской нефти составляет пятьдесят и более процентов от их спроса. Действительно, уже более трех лет мы стали важным поставщиком газа в Европу. Действительно, установленное стратегическое партнерство в энергетической сфере между Азербайджаном и ЕС предусматривает удвоение поставок газа в Европу к концу 2027 года, и мы движемся к этой цели.
В Европе все прекрасно знают, что президент Азербайджана Ильхам Алиев является поистине уникальным, особенно в наши дни, политиком, слова которого не расходятся с делом. И дело тут не только в вопросе поставок нефти и газа в ту или иную страну. Дело еще и в способности президента Азербайджана Ильхама Алиева добиваться поистине исторических дипломатических и военно-политических побед, вопреки провокациям Армении при поддержке ее сменяющих друг друга покровителей.