Ճշմարտության և վճռականության ուժը Ադրբեջանի պատմական հաղթանակների բաղադրիչների մասին
Շուշայի II գլոբալ մեդիա ֆորումում բարձրացվել են իսկապես համաշխարհային նշանակություն ներկայացնող հարցեր։ Չէ որ այս կամ այն չափով կեղծ պատմությունների և բացահայտ ապատեղեկատվության դեմ պայքարել ստիպված են լինում աշխարհի բոլոր երկրները: Հարցը միայն նրանում է, թե ինչ մասշտաբի կեղծիք է թափվում այս կամ այն պետության վրա, և այդ կեղծիքին հակազդելու որքանով հաջող միջոցների է տիրապետում այդ կամ այլ երկիրը։
Եվ այստեղ բարձրացվում է իր ողջ լայնությամբ և բարձրությամբ հարց. ի՞նչն է խոսքի ազատությունը բաժանում «ձեռքերի ազատությունից» նրանց մոտ, ովքեր սովոր են կեղծ լուրեր տարածել։ Այն գրեթե անհնար է գտնել: Մենք չէ որ տեսանք, որ ֆրանսիական «Charlie Hebdo» ամսագրում հրապարակվեցին Մուհամմեդ մարգարեի ծաղրանկարները։ Իսկ «Charlie Hebdo»-ն ինչո՞վ արդարացրեց իրենց բարոյազուրկ, անբարոյական և ակնհայտ սադրիչ արարքը։ Այո, հենց խոսքի ազատությամբ։ Հավասարապես դրանով արդարացրին և շարունակում են արդարացնել իրենց կեղծիքը, ապատեղկատվությունը և շահարկումները ամերիկյան լրատվամիջոցները։ Ընդ որում նույնիսկ նրանք, որոնք ունեն կարծես հեղինակավոր հրապարակումների համբավ։ Եվ միանգամայն իրավացի է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, ով ուշադրություն հրավիրեց այս պահի վրա՝ պատասխանելով Շուշայի II գլոբալ մեդիա ֆորումում իրեն տրված հարցերից մեկին։
Պետության ղեկավարը արձանագրեց, որ նույնիսկ ԱՄՆ նախկին նախագահը՝ Միացյալ Նահանգներում ներկայիս նախագահական մրցավազքի ֆավորիտ Դոնալդ Թրամփն է բախվել իրեն ուղղված կեղծ պատմությունների և բացահայտ ապատեղեկատվության հոսքին։ «Թրամփը «Washington Post»-ն ու «New York Times»-ը անվանել է կեղծ լուրերի աղբյուրներ: Եվ ես նրա հետ լիովին համաձայն եմ՝ ոչ միայն այս, այլ նաև այլ հայտարարությունների հետ»,- ընդգծել է Ադրբեջանի նախագահը։
Նա իրավացիորեն հիշեցրեց նաև այն մասին, որ 1992 թվականին Միացյալ Նահանգներն ընդունել է միանգամայն խտրական, հրեշավոր կերպով անարդար 907-րդ ուղղումը: Դա տեղի ունեցավ այդ նույն թվականին, երբ հայ օկուպանտները զավթեցին Շուշան և Լաչինը, երբ նրանք ցեղասպանություն իրականացրին Խոջալուի խաղաղ ադրբեջանական բնակչության նկատմամբ, երբ տասնյակ հազարավոր ադրբեջանցիներ դարձան հարկադիր վերաբնակներ։ «Մենք էինք ագրեսիայի թիրախը, բայց ԱՄՆ-ում հայկական լոբբիի և Կոնգրեսի հայամետ անդամների պատճառով մենք ենթարկվեցինք պատժամիջոցների։ Այսինքն՝ սա բացարձակապես անհեթեթ իրավիճակ էր. երկիրը կանգնած էր հումանիտար ճգնաժամի, մեկ միլիոն մարդու տեղահանության, օկուպացված տարածքների լիովին ոչնչացման առաջ և դրանով հանդերձ ենթարկվում է պատժամիջոցների», - հիշեցրել է պետության ղեկավարը։
Նա արդարացիորեն մատնանշեց, որ այն ժամանակ մենք չունեինք միջազգային լրատվամիջոցների հասանելիություն, քանի որ նոր էինք վերականգնել մեր անկախությունը։ Բացի այդ, կար նաև համաշխարհային հայության գործոն, որը եղել և մնում է ազդեցիկ ԱՄՆ-ում, Ռուսաստանում և Ֆրանսիայում՝ այդ նույն երեք երկրներում, որոնք կազմում էին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մաս, որոնք ձախողեցին իրենց հիմնական առաքելությունը՝ նպաստել հայ-ադրբեջանական հակամարտության արդարացի կարգավորմանը։
Ադրբեջանի նախագահը մատնանշել է նաև այն, որ Ադրբեջանի դեմ հայկական հանցագործությունների մասին ողջ ճշմարտությունը լռության էր մատնվել նաև 1990-ական թվակնների Ռուսաստանի մեդիա տարածքում։ «Այնտեղ կար հարյուր տոկոսով միակողմանի կողմնակալություն՝ հայկական կեղծիքի մասին պատմվածքների աջակցելու հարցում, երբ լիովին լռության էր մատնվել ադրբեջանցիների բարբարոս տեղահանությունը Հայաստանի տարածքից՝ Գաֆանից և այլ շրջաններից։ Եվ հենց դրանից էլ ըստ էության ամեն ինչ սկսվեց: Հենց այդ կայծն էր, որ հետո վերածվեց ահռելի հրդեհի»,- իրերն իրերնց անունով է անվանել մեր պետության ղեկավարը։
Այո, մենք մինչև հիմա բախվում ենք բացահայտ կեղծ, սադրիչ, հակաադրբեջանական հրապարակումների՝ ամերիկյան, ֆրանսիական, ռուսական լրատվամիջոցների հրապարակումներում։ Հայկական լոբբին ոչ միայն չի դադարեցրել իր աշխատանքը հայ-ադրբեջանական հակամարտության պատճառների և հետևանքների մասին կեղծ պատմությունների և բացահայտ ապատեղեկատվության տարածման գործում, այլև ակտիվ է եռապատկված էներգիայով։ Ավաղ, կան այնպիսիք, ովքեր պատրաստ են իրենց խղճի առևտուր անել՝ կատարելով իրենց պատվերը։
Բացի այդ, կա նաև բացահայտ քաղաքական պարտվողների գործոնը, որոնք սխալվեցին՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում ամրապնդվելու իր ձգտումներում խաղադրույք կատարելով Հայաստանի վրա: Խոսքն առաջին հերթին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի մասին է։ Նա անձամբ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ կեղծիք էր տիրաժավորում Ադրբեջանի մասին՝ փորձելով կասեցնել մեր բանակի հաղթական երթը։ Այո՛, այդ ժամանակ կազմավորվել էր անբարոյականության խորության առումով իսկապես յուրորինակ իրավիճակ, մի իրավիճակ, երբ ֆրանսիական պետության ղեկավարը կանգնած էր ձեռքերում կեղծիքանետով։
Նրա ջանքերն ապարդյուն հայտնվեցին։ Ադրբեջանը լիովին վերականգնեց իր ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։ Բայց Ֆրանսիայի նախագահի ձեռքին գործիք դարձած «Figaro»-ում կամ «Le Monde»-ում Ադրբեջանի դիվականացումը շարունակվում է։ «Մենք գիտենք այն հաղորդագրությունների մասին, որոնք այդ լրատվամիջոցները ստանում են Ելիսեյան պալատից, բայց մեզ դա չի հետաքրքրում», - ընդգծել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Եվ սրանք պատմական հաղթանակների հասնելու պատրաստակամությանը և կարողությանը տիրապետող համաշխարհային մասշտաբի քաղաքական առաջնորդի խոսքերն են: Հակառակ մեր երկրի մասին ողջ կեղծիքին ու ապատեղեկատվությանը, որոնք տարածում են համաշխարհային հայության կողմից վարձահրավիրված պարտված քաղաքական գործիչների ու լրագրողների կողմից։ Եվ սա այն փորձն է, որը արժե ուսումնասիրել ներկայիս և ապագա քաղաքական գործիչները ամբողջ աշխարհում:

Сила правды и решительности О слагаемых исторических побед Азербайджана
На II Шушинском глобальном медиафоруме были подняты вопросы, представляющие поистине общемировое значение. Ведь в той или иной степени бороться с разоблачением ложных нарративов и откровенной дезинформацией приходится всем странам мира. Вопрос лишь в том, какого масштаба ложь обрушивается на то или иное государство и насколько успешными средствами противодействия этой лжи обладает та или иная страна.
И тут во всю ширь и высь встает вопрос: где та тонкая грань, что разделяет свободу слова от «свободы рук» у тех, кто привык распространять фейковые новости? Ее практически невозможно найти. Мы же видели, что во французском журнале «Шарли Эбдо» публиковались карикатуры на пророка Мухаммеда. Чем оправдывали в «Шарли Эбдо» свой аморальный, безнравственный и явно провокационный поступок? Да, именно свободой слова. Ровно тем же оправдывали и продолжают оправдывать свою ложь, дезинформацию и манипуляции и некоторые американские СМИ. Причем даже те, что имеют, казалось бы, реноме солидных изданий. И совершенно прав был президент Азербайджана Ильхам Алиев, который обратил внимание на этот момент, давая ответ на один из вопросов, заданных ему на II Шушинском глобальном медиафоруме.
Глава государства констатировал, что даже экс-президент США, фаворит нынешней президентской гонки в Соединенных Штатах Дональд Трамп столкнулся с потоком ложных нарративов и откровенной дезинформацией в свой адрес. «Трамп назвал Washington Post и New York Times источниками фейковых новостей. И я полностью с ним согласен — не только с этим, но и с другими заявлениями», — подчеркнул президент Азербайджана.
Он справедливо напомнил и о том, что в 1992 году Соединенные Штаты приняли совершенно дискриминационную, чудовищно несправедливую 907-ю поправку. Это произошло в тот самый год, когда армянские оккупанты захватили Шушу и Лачин, когда они совершили геноцид против мирного азербайджанского населения в Ходжалы, когда десятки тысяч азербайджанцев стали вынужденными переселенцами. «Мы были объектом агрессии, но из-за армянского лобби в США и проармянских членов Конгресса нас подвергли санкциям. То есть, это абсолютно абсурдная ситуация: страна сталкивается с гуманитарным кризисом, депортацией миллиона людей, полным разрушением оккупированных территорий и при этом подвергается санкциям», — напомнил глава государства.
Он справедливо указал на то, что в то время у нас не было доступа к международным СМИ, ибо мы только восстановили свою независимость. Кроме того, был и фактор мирового армянства, которое было и остается влиятельным в США, России и Франции — в тех самых трех странах, что входили в Минскую группу ОБСЕ, которая провалила свою главную миссию — содействовать справедливому урегулированию армяно-азербайджанского конфликта.
Президент Азербайджана указал и на то, что вся правда об армянских преступлениях против Азербайджана замалчивалась и в медиапространстве России 1990-х годов. «Там был стопроцентно односторонний крен в сторону поддержания нарративов лжи Армении, когда полностью замалчивалась варварская депортация азербайджанцев с территории Армении — Гафанского района и других. И с этого-то в принципе все и началось. Это была та искра, которая потом превратилась в огромный пожар», — назвал вещи своими именами глава нашего государства.
Да, мы и до сих пор сталкиваемся с откровенно лживыми, провокационными, антиазербайджанскими публикациями в американских, французских, российских СМИ. Армянское лобби не только не прекратило свою работу в деле тиражирования ложных нарративов и откровенной дезинформации о причинах и последствиях армяно-азербайджанского конфликта, но и активничает с утроенной энергией. Увы, находятся те, кто готов торговать совестью, исполняя их заказы.
Кроме того, есть и фактор откровенных политических лузеров, которые сделали ошибку, поставив на Армению в своем стремлении закрепиться в регионе Южного Кавказа. В первую очередь речь идет о президенте Франции Эммануэле Макроне. Он лично тиражировал ложь об Азербайджане в ходе 44-дневной войны, пытаясь остановить победный марш нашей армии. Да, тогда сложилась поистине уникальная, в плане глубины аморализма, ситуация, когда с фейкометом в руках стоял глава французского государства.
Его усилия оказались тщетными. Азербайджан полностью восстановил свои суверенитет и территориальную целостность. Но демонизация Азербайджана в Figaro или Le Monde, которые стали инструментами в руках французского президента, продолжается. «Мы знаем о месседжах, которые поступают в эти СМИ из Елисейского дворца, но нам все равно», — подчеркнул президент Азербайджана Ильхам Алиев.
И это были слова политического лидера мирового масштаба, обладающего готовностью и способностью добиваться исторических побед. Вопреки всей лжи, дезинформации о нашей стране, что распространяется политиками-лузерами и ангажированными мировым армянством журналистами. И это тот опыт, который стоит изучать действующим и будущим политикам во всем мире.