Բրյուսելի առանց վիզայի խայծը Երեւանը շտապում է կուլ տալ այն
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և նրա թիմի մոտ այժմ հայտնվել է գոնե ուրախության ինչ-որ «առիթ»։ Ահա, արդեն Եվրամիության խորհուրդն էլ է ողջունել՝ Հայաստանի հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման հարցերի շուրջ Եվրահանձնաժողովի մտադրությանը։ Զարմանալի չէ, որ Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար Արարատ Միրզոյանը շարունակ շնորհակալություն է հայտնում Եվրոպական հանձնաժողովին։ Մնում է միայն լսել, որ նա 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի գիշերը թույլ է տվել իրեն ծեծեն քանի որ կանխատեսել է Հայաստանը «առանց վիզայի» ստանալը։
Ճիշտ է, կա մի նրբերանգ. «Հայաստանի քաղաքացիների համար վիզային պարտավորությունների վերացման հնարավորությունը կդիտարկվի միայն ստանդարտների լիովին ներդրումից հետո», - ընդգծված է ԵՄ Խորհրդի հաղորդագրության մեջ։ Այսինքն, տվյալ հարցի քննարկումներ սկսելու խոստումների և և Հայաստանի քաղաքացիների կողմից այն, ինչ Փաշինյանի ու նրա թիմի կողմից արդեն իսկ քարոզվող բանը գործնականում ստանալու միջև վիթխարի չափի հեռավորություն կա։ Բայց Հարավային Կովկասի ամենափոքր երկրի իշխանությունները շատ են ուզում իրենց գործունեության գոնե ինչ-որ արդյունք հրամցնել ժողովրդին։
Դատեք ինքներդ։ Ադրբեջանի հետ պատերազմը սանձազերծեց Նիկոլ Փաշինյանը։ Սանձազերծեց և պարտվեց՝ ստանալով օտար երկրում Նիկոլի ու նրա նախորդների արկածախնդրությանի պատճառով իրենց երեխաներին կորցրած հազարավոր հայ հայրերի ու մայրերի անեցքը։ Այնուհետև նա ստիպված եղավ հրապարակավ ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ ներառյալ Ղարաբաղի տարածաշրջանը և անկլավները։ Ինչից հետո Փաշինյանը ստիպված եղավ Ադրբեջանին վերադարձնել մեր չորս գյուղերը։ Այս ամենը հանգեցրեց Փաշինյանից և նրա թիմից դժգոհների թվի աճին։ Հայաստանում իշխանափոխությունից հնարավոր եղավ խուսափել միայն այն պատճառով, որ Փաշինյանին ընդդիմացողներ են հանդիսանում բոլորովին անողջյունելի կերպարներ՝ Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը, այո և զավեշտային Բագրատը։ Փաստորեն, դա է պատճառը, որ դաշնակներն ու ղարաբաղյան կլանը գործող իշխանության դիմադրության առաջին պլան մղեցին ծաղրածու-արքեպիսկոպոսին։ Ով այս անգամ զարմանալիորեն արտահայտեց բավականին անկեղծ ելույթ։ «Հայաստանին ի՞նչ կտա վիզային ռեժիմի ազատականացումը։ Ոչինչ, ուղղակի մարդիկ հերթ չեն կանգնի դեսպանատներում»,- արձանագրել է նա։ Նա ճիշտ է նաև նրանում, որ հատկապես Հայաստանի ներկայիս իշխանության կողմնակիցներն են լինելու առաջինը, ովքեր կշտապեն լքել երկիրը՝ օգտվելով «առանց վիզայի» ռեժիմից։
Գալստանյանը իրավացիորեն կանխատեսում է, որ Հայաստանին հիմա սպասում է դեմոգրաֆիայի հետ կապված խնդիրների էլ ավելի խորացում։ Այստեղ կարելի է բերել Վրաստանի օրինակը։ 2023 թվականին Վրաստանից արտագախթը հասել է ռեկորդային մակարդակի՝ 163,5 հազար մարդու, միգրացիոն հաշվեկշիռը կազմել է մինուս 71,5 հազար։ Սա Վրաստանի բնակչության գրեթե 2 տոկոսն է։ Վրացիների միգրացիոն նոր ուղղությունների թվում է Լեհաստանը։ Լեհաստանի սոցիալական ապահովության ինստիտուտի տվյալներով, եթե 2015 թվականին Վրաստանից միգրանտների թիվը չի գերազանցել 500 հոգին, ապա անցյալ տարի նրանց թիվը գերազանցել է 28 հազարը։ Լեհաստանում վրացիները հիմնականում աշխատում են արտադրության կամ շինարարության ոլորտներում։
Ինչ որ նման բանով Լեհաստանում, կամ ԵՄ-ի այլ երկրներում զբաղվելու են նաև Հայաստանի քաղաքացիները։ Դրանում ոչ մի ամոթալի բան չկա: Պարզապես հենց Հայաստանը էլ ավելի կդատարկվի։ Նման տեմպերով շուտով հազիվ մեկուկես միլիոն մարդ մշտապես կապրի այնտեղ։ Ի՞նչ է սա նշանակում Հայաստանի տնտեսության համար։ Հրեշավոր խնդիրներ։ Այնտեղի արտադրողները պարզապես չեն ունենա որևէ մեկի համար ինչ-որ բան զանգվածաբար արտադրեն՝ գնորդները զգալիորեն ավելի քիչ կլինեն:
Այո, ևս մեկ անգամ վերադառնալով Բագրատ Գալստանյանի եզրակացություններին, նա չէ որ իրավացի է նաև նրանում, որ Հայաստանը միջազգային ասպարեզում ասելիք չունի։ «Ոչ մի սեղանի շուրջ Հայաստանը չկա։ Մենք անում ենք այն, ինչ մեզ ասում են ամբողջ աշխարհում»,- նշել է նա: Եվ դա ճիշտ է։ Փաստորեն, հենց այդ պատճառով է Հայաստանի գործող իշխանությունը այդքան ջանում մաքսիմալ քաղաքական դիվիդենտներ քամել այն իրավիճակում, երբ ձախողմանը հետևում է ձախողում, իսկ խայտառակությանը՝ խայտառակություն։ Նրանք երբեք իրենց համաքաղաքացիներին չեն խոստովանի, որ ԵՄ-ի նպատակն է հնարավորինս շատ աշխատունակ, բայց ոչ մահմեդական բնակչության ներգրավել իրենց երկրներ: Եվրոպան վաղուց արդեն հիվանդ է իսլամաֆոբիայով, բայց նրան աշխատող ձեռքեր են պետք։ Ահա և նրանք նրանց տեսնում են ըստ դավանանքի եղբայրներ Ուկրաինայից, Վրաստանից, Բալթյան երկրներից և, հնարավոր է, Հայաստանից: ԵՄ-ն հաճույքով ռուսներին բելառուսների հետ կընդուներ որպես աշխատանքային միգրանտներ, սակայն ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրավիճակը թույլ չի տալիս դա։ Ինչի յուրահատկությունը կայանում է նրանում, որ առաջին անգամ «առանց վիզան» խոստանում են օկուպացնող երկրին, այլ ոչ թե օկուպացիայի զոհ երկրին։ Եվ նաեւ մի երկրի, որն անտեսել է Անվտանգության խորհրդի եւ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի բանաձեւերը։ Որի տարածքում մինչ այժմ գտնվում է ռուսական ռազմաբազա, իսկ Թուրքիայի ու Իրանի հետ սահմանը հսկում են ռուս սահմանապահները։ Ուղղակի ուզում եմ կրկնել «Ուրալսկիե պելմենի»-ի կատակը. «Իսկ ի՞նչ է, այդպես կարելի էր»:
Ի դեպ, վերջում այն մասին, թե ինչպես պարզվում է, կարելի էր։ Բոլորովին վերջերս Վրաստանում Եվրամիության դեսպան Պավել Գերչինսկին հայտարարել է, որ օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքի ընդունումից հետո Վրաստանի և Եվրամիության միջև պարզեցված վիզային ռեժիմը կվերանայվի և, հնարավոր է, կասեցվի։ Ինչի՞ մասին է սա խոսում։ Միայն այն մասին, որ տխրահռչակ «առանց վիզային»-ը, Հայաստանի կողմից դա ստանալու դեպքում կարող է ցանկացած պահին հեշտությամբ հետ վերցվել, հենց որ ԵՄ-ն կարեւոր համարի ճնշում գործադնել պաշտոնական Երեւանի վրա։ Բայց, հասկանալի բան է, Փաշինյանն ու նրա թիմը այդ մասին չեն պատմում իրենց քաղաքացիներին։

Безвизовая приманка Брюсселя Ереван торопится ее проглотить
У премьер-министра Армении Никола Пашиняна и его команды появился хоть какой-то «повод» для радости. Вот, уже и Совет Евросоюза приветствовал намерение Еврокомиссии начать с Арменией диалог по вопросам визовой либерализации. Неудивительно, что глава МИД Армении Арарат Мирзоян безостановочно благодарит Еврокомиссию. Осталось только услышать, что он дал себя избить в ночь на 10 ноября 2020 года потому, что предвидел получение Арменией «безвиза».
Правда, есть нюанс. «Возможность отмены визовых обязательств для граждан Армении будет рассмотрена только после полного внедрения стандартов», — подчеркнуто в сообщении Совета ЕС. То есть, между обещаниями начать рассмотрение данного вопроса и практическим получением гражданами Армении того, на чем уже пиарятся Пашинян и его команда, — дистанция огромного размера. Но властям самой маленькой страны Южного Кавказа так хочется хоть какой-то результат своей деятельности продать народу!
Посудите сами. Войну с Азербайджаном развязал Никол Пашинян. Развязал и проиграл, получив проклятия тысяч армянских отцов и матерей, что потеряли своих детей на чужой земле из-за авантюры Никола и его предшественников. Далее он публично вынужден был признать территориальную целостность Азербайджана, включая Карабахский регион и анклавы. После чего Пашинян вынужденно вернул Азербайджану четыре наших села. Все это привело к росту числа недовольных Пашиняном и его командой. Смены власти в Армении удается избежать лишь по причине того, что оппозицией Пашиняну являются совсем уж нерукопожатные персонажи — Роберт Кочарян и Серж Саргсян, да комичный Баграт. Собственно, именно поэтому дашнаки и карабахский клан выдвинули на первый план сопротивления действующей власти шута-архиепископа. Который, на удивление, произнес на сей раз довольно честную речь. «Что даст Армении либерализация визового режима? Ничего, просто люди не будут стоять в очереди в посольства», — констатировал он. Прав он был и в том, что именно сторонники действующей армянской власти будут первыми, кто поспешит уехать из страны, воспользовавшись «безвизом».
Галстанян справедливо прогнозирует, что Армению ждут теперь еще более глубокие проблемы с демографией. Тут можно привести пример Грузии. В 2023 году миграция из Грузии достигла рекордного уровня – 163,5 тысячи человек, миграционный баланс составил минус 71,5 тысячи. Это почти 2% населения Грузии. Среди новых направлений миграции грузин – Польша. По данным Польского института социального обеспечения, если в 2015 году количество мигрантов из Грузии не превышало 500 человек, то в прошлом году их количество превысило 28 тысяч. Грузины в Польше в основном заняты на производстве или в строительстве.
Чем-то подобным в Польше или в иных странах ЕС будут заниматься и граждане Армении. Ничего зазорного в этом нет. Просто сама Армения еще больше опустеет. Такими темпами там скоро едва ли полтора миллиона человек будет постоянно проживать. Что это означает для экономики Армении? Чудовищные проблемы. Тамошним производителям просто будет не для кого что-то массово производить — покупателей будет значительно меньше.
Да, возвращаясь еще раз к умозаключениям Баграта Галстаняна, он ведь прав и в том, что Армении нечего сказать на международной арене. «Ни за одним столом Армении нет. Мы делаем то, что говорят нам со всего мира», — отметил он. И это правда. Собственно, именно поэтому действующая армянская власть так пытается выжать максимум политических дивидендов в ситуации, когда провал следует за провалом, а позор за позором. Они никогда не признаются своим согражданам, что цель ЕС — привлечь в свои страны как можно большее число трудоспособного, но не мусульманского населения. Европа давно уже больна исламофобией, но ей нужны рабочие руки. Вот и видят они их в братьях по вере из Украины, Грузии, стран Балтии и, возможно, Армении. В ЕС с радостью и россиян с белорусами приняли бы в качестве трудовых мигрантов, но не позволяет это сделать существующая геополитическая ситуация. Уникальность которой состоит в том, что «безвиз» впервые обещают стране-оккупанту, а не стране-жертве оккупации. А еще — стране, которая игнорировала резолюции Совбеза и Генассамблеи ООН. На территории которой по-прежнему находится российская военная база, а границу с Турцией и Ираном которой охраняют российские пограничники. Так и хочется повторить шутку от «Уральских пельменей»: «А что, так можно было?!».
Кстати, напоследок о том, как, оказывается, можно было. Совсем недавно посол Евросоюза в Грузии Павел Герчинский заявил, что после принятия закона об иноагентах упрощенный визовый режим между Грузией и Евросоюзом будет пересмотрен и, возможно, приостановлен. О чем это говорит? Только о том, что пресловутый «безвиз», в случае его получения Арменией, может быть легко отобран в любой момент, как только в ЕС сочтут важным оказать давление на официальный Ереван. Но, ясное дело, Пашинян и его команда об этом своим гражданам не рассказывают.