Ադրբեջան-Թուրքիա-Իսրայել եռանկյունին կարող է դառնալ կարևոր գործոն մերձարևելյան քաղաքականության մեջ Սերգեյ Բոգդանի ակնարկը
21 Փետրվարի 2022 12:31
Մարտ ամսի սկզբին Թուրքիա կայցելի Իսրայելի նախագահ Իցհակ Հերցոգը։ Տարածաշրջանում մյուս իրադարձությունների հետ մեկտեղ, այդ այցը կարող է բերել Անկարայի և Թել Ավիվի միջև հարաբերությունների լուրջ առաջխաղացմանը։ Հնարավոր է արդյո՞ք 1990 և 2000-ական թվականներին գոյություն ունեցած Բաքու-Անկարա-Թել Ավիվ առանցքի վերականգնումը։
Բաքվի ու Անկարայի տարաձայնության առարկա
Չնայած Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև սերտ փոխհամագործությանը՝ եղել է միջազգային քաղաքականության մի կարևորր հարց, որի կապակցությամբ երկու երկրները երկուսուկես տասնյակ տարիների ընթացքում գրավում են արմատապես տարբեր դիրքորոշում։ Դա Իսրայելի հետ հարաբերություններն են։
Բաքուն ունի Թել Ավիվի հետ բազմաթիվ բնագավառներում ակնհայտ արդյունքներով համագործակցության գրեթե երեք տասնյակ տարիների փորձ։ Չնայած Ադրբեջանը Իսրայելում նույնիսկ դեսպանատուն չունի՝ միայն անցյալ տարի ընդամենը բացվել են առևտրական և զբոսաշրջային ներկայացուցչություններ։ Բայց սա Իսրայելին բոլորովին չի խանգարում անհրաժեշտ նավթի մոտ մեկ երրորդ մասը ստանալ Ադրբեջանից (ի դեպ Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան խողովակաշարի միջոցով)։ Այլ կերպ ասած, հատկապես ադրբեջանական նավթն է դրված Իսրայելի էներգետիկ անվտանգության հիմքում, և հնարավոր է դա Թուրքիայի շնորհիվ է։
Իր հերթի, Իսրայելի օգնությամբ Ադրբեջանը լուծել է իր համար ոչ պակաս կարևոր խնդիրներ՝ ազգային անվտանգություն և տարածքային ամբողջականության վերականգնումը։ ՄԱԿ-ի և ԵԱՀԿ-ի կողմից Ադրբեջանի համար զենքի մատակարարմանը դրված արգելքի ֆոնին՝ Թել Ավիվը դարձել է սպառազինության կարևոր աղբյուր։ 2016 թվականին Իսրայելի վարչապետ Նաթանյահուի Բաքու այցի ընթացքում նախագահ Իլհամ Ալիևը ասել, որ իսրայելական զենքի գնման պայմանագրերը այդ պահին արդեն կազմել են 4,85 միլիարդ դոլար։ Ինչը քիչ կարևոր չէ, ի տարբերություն նույնիսկ ավելի զգալի ծավալով սպառազինություն գնող շատ երկրների՝ Ադրբեջանը հաջողությամբ կիրառեց ձեռք բերվածը։ Զարմանալի չէ, որ 44-օրյա պատերազմի սկզբին Հայաստանը նույնիստ հետ կանչեց Իսրայելում իր դեսպանին՝ Ադրբեջանի հետ ռազմական գործարքների պատճառով։
Ոչ մի բարեկամություն, քանի դեռ Նաթանյահուն իշխանության գլխին է։
Խոսելով վերջին ժամանակներում թուրք-իսրայելական հարաբերություններում բարդությունների մասին, չպետք է մոռանալ, որ Թուրքիայի Հանրապետությունը Էրդողանի և Արդարության և զարգացման կուսակցության (ԱԶԿ) իշխանության գալուց առաջ և հետո՝ երկու շատ տարբեր պետություններ են։ Նրանց, ով դա չէին հասկանում նույնիսկ Թուրքիայի ներսում, 2016 թվականի ռազմական հեղաշրջման ձախոխումը վերջնականապես ցույց տվեց, որ ժամանակները փոխվել են և զինվորականները արդեն չեն կարող տապալել իրենց դուր չեկող երկրի քաղաքացիների կողմից ընտրված կառավարությանը։ Այդ նույն «ԱԶԿ-ից առաջ և հետո» ջրբաժանը արդարացի է նաև Թել Ավիվի հետ հարաբերությունների պարագայում, թեև դրանք գոյություն են ունեցել Էրդողանից շատ տասնյակ տարիներ առաջ, որոնք հայտնվել են, եթե ոչ ընդդիմադիր, ապա թուրքական նոր ղեկավարության համար քիչ կարևոր մի շարք կառույցների և մեխանիզմների վրա։ Ինչպես նաև փոխվեցին Անկարայի դրդապատճառները՝ այն սկսեց «կոլեկտիվ Արևմուտքի» հետ ցանկացած գործարքներում (որի մի մասը անշուշտ հանդիսանում է Իսրայելը) հասնել իր շահերի ու դիրքորոշման նկատմամբ ուշադրության։
Ուստի զարամալնալի չէ, որ Իսրայելի հետ Թուրքիայի հարաբերություններում ԱԶԿ-ի իշխանության կոնսոլիդացիան հայտնվեց բարդ փուլում. առնվազն 2009 թվականից, երբ վարչապետ Էրդողանը Դավոսի տնտեսական համաժողովի ժամանակ նախագահ Շիմոն Պերեսին հայտնեց պաղեստինցիների նկատմամբ Իսրայելի քաղաքականությանը իր բացահայտ դժգոհությունը։ Դա տեղի ունեցավ այն ֆոնին, երբ Գազայի հատվածի փաստորեն լիովին շրջափակման փուլի սկզբին Թուրքիան մարդասիրական շարասյուն ուղարկեց շրջափակումը հաղթահարելու համար, իսկ իսրայելական ուժերը հարձակվեցին «Մավի Մարմարա» նավերից մեկի վրա և սպանեցին տասնյակ թուրք քաղաքացիների։
Տարիներ անց Իսրայելը հարձակման համար Անկարային պաշտոնական ներողություն խնդրեց և 2015 թվականին ոհվածների ընտանիքներին ֆինանսական փոխհատուցում վճարեց, բայց արդեն ուշ էր և քիչ, հատկապես տարածաշրջանում իրադարձությունների զարգացման պարագայում։ Անկարայի ներկայացուցիչները ՄԱԿ-ում դատապարտեցին 2012 և 2014 թվականներին Գազայի հատվածում իսրայելական զինվորականների գործողությունները, քննադատեցին պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության կարգավորման ճանապարհներ փնտրելու և արաբական երկրների, ներառյալ ԱՄԷ-ի, Բահրեյի, Մարոկկոյի և Սուդանի հետ հարաբերությունների նորմալացման մասին համաձայնությունների ուղղությամբ այդ ժամանակվա ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախագիծը՝ այն համարելով հարված պաղեստինցիների թիկունքին։
Այդ հարաբերություններին հերթական հարված դարձան 2018 թվականի իրադարձությունները, երբ Թուրքիան, որպես Գազայի սահմաներին տասնյակ պաղեստինցի դեռահասների սպանության դեմ բողոքի նշան՝ արտաքսեց Իսրայելի դեսպանին, իսկ Իսրայելի վարչապետի որդին Ինստագրամում անպարկեշտ գրառում կատարեց Թուրքիայի հասցեին։
Այս ամենից շատ բան այնուամենայնիվ կապված էր Իսրայելի երկարամյա վարչապետ Նեթանյահուի և նրա թիմի գծի հետ, ովքեր իշխանությունից հեռացել են միայն անցյալ տարի։ Իսրայելի նոր կոալիցիոն կառավարությունը Անկարայի հետ հարաբերությունները բարելավելու շատ ավելի մեծ շանսեր ունի, թեկուզ միայն այն պատճառով, որ այնտեղ չեն մտնում Նեթանյահուն և նրա համախոհները։ Ուստի զարմանալի չէ, որ Էրդողանը արդեն այժմ իրեն ծանոթ նախագահ Դյուկին հրավիրել է այցելել Անկարա։
Թուրքիայի նախագահին քննադատող որոշ արևմտյան լրատվամիջոցները հայտարարում են, որ իբր, պարտությունների հերթականությունը Էրդողանին ստիպել է դիմել Թել Ավիվի հետ մերձացման։ Բի-Բի-Սի-ն պնդում է, որ տնտեսական խնդիրները Անկարային ստիպել են նորից վերադառնալ իր հայտնի քաղաքականությանը՝ երկրի սահմաններին խնդիրների վերացմանը և Եգիպտոսի, Պարսկական ծոցի երկրների, Հունաստանի և Հայաստանի հետ երկխոսության վերականգնմանը։ Տարօրինակ ցանկ, կարծես թե Հունաստանը և Հայաստանը կարող են բարելավել Թուրքիայում տնտեսական կոնյուկտուրան։
Թուրքիայում լուրջ խնդիրներ իհարկե կան, թեև ներկայիս ժամանակներով նույնիսկ ամենաբարեկեցիկ արևմտյան երկրներում տնտեսությունը անկում է ապրում, իսկ արժեզրկումը թռիչքի վրա է։ Բայց հարկ է նշել նաև, որ միժամանակ Թուրքիան Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության վերականգնման մեջ հաջողությունների և Թուրքիայի սահմաններից դեպի արևելք տարածաշրջանի մոտալուտ ապաշրջափակման շնորհիվ ուժեղացրել է իր ազդեցությունը Հարավային Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայի ուղղությամբ։
Ի դեպ, խնդիրներն ավելի են մղում Թել Ավիվին, հավանաբար նույնիսկ ավելի շատ, քան հակառակը։ Թել Ավիվը փորձել է լայնածավալ ներդրումային ծրագիր մշակել Միջերկրական ծովի արևելյան հատվածում էներգետիկ ռեսուրսների զարգացման համար՝ շրջանցելով Անկարան։ Իսրայելը և տարածաշրջանում Թուրքիայի հակառակորդ երկրները՝ Կիպրոսը և Հունաստանը 2020 թվականին կնքել են «EastMed» գազի արտահանման խողովակաշար կառուցելու պայմանագիր, որը բնական գազը պետք է Իսրայելի ափից Կիպրոսի և Հունաստանի միջով հասցնի Եվրոպա։ Անկարան դեմ է արտահայտվել այս նախագծին՝ ասելով, որ այն խախտում է ծովային իրավասության սահմանները և Թուրքիայի ու Լիբիայի բացառիկ տնտեսական գոտիները և ընդհանրապես մասնակցելով տարածաշրջանի էներգետիկ ռեսուրսների զարգացմանը բացահայտորեն հակասում է թուրքական շահերին։ Զարմանալի չէ, որ ԱՄՆ նախագահ Բայդենի վարչակազմը հունվարին սատարեց ՆԱՏՕ-ի իր ամենամոտ դաշնակցին՝ քննադատելով Թուրքիային շրջանցող գործարքը և փաստացի խաչ դերեց նրա վրա: Հենց դա է ստիպում տարածաշրջանի երկրներին, հատկապես Իսրայելին, որոնել գազի տեղափոխման այլ ուղիներ։
Թուրքիան, որպես իսլամական աշխարհի առաջնորդ
Անկարայի և Թել Ավիվիի նկատվող մերձեցումը պետք է դիտարկել նախ և առաջ տարածաշրջանային միտումների համատեքստում։ Այստեղ կրկին պետք է մի փոքր շեղում անել՝ նշելով, որ թուրք-իսրայելական հարաբերությունների շատ առանձնահատկություններ կապված են Էրդողանի և ԱԶԿ-ի ժամանակաշրջանում իսլամական և արաբական աշխարհում Թուրքիայի ազդեցության աճի հետ։ Իսկ ադրբեջանական և թուրքական մերձավորարևելյան քաղաքական կուրսերի միջև շատ տարբերությունները կապված են այն դերի հետ, որը Թուրքիան սկսել է խաղալ իսլամական աշխարհում վերջին տասնամյակների ընթացքում: Թուրքիան դարձել է տարածաշրջանի ակնհայտ քաղաքական և ռազմական առաջնորդ, շատերի համար զարգացման գրավիչ մոդել և համաշխարհային մակարդակով միջազգային քաղաքականության կենտրոն։ Իսկ դիրքը, ինչպես գիտեք, պարտավորեցնում է։ Այդ պատճառով էլ պաղեստինյան խնդիրը սկսեց այդքան կարևոր դեր խաղալ Անկարայի միջազգային կուրսում, և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ կազմակերպության ղեկավարներն ու որոշ ակտիվիստներ հայտնվեցին Թուրքիայի տարածքում։
Բայց, մյուս կողմից, Մերձավոր Արևելքի իսլամական աշխարհում առաջնորդությունը նշանակում է այդ հանրությանը պատկանող պետությունների կարծիքը։ Եվ հատկապես այն պահի հաշվառումը, որ իսլամական աշխարհի մի շարք կարևոր պետություններ ընդունել են ոչ միայն Իսրայելի հետ հարաբերությունների հաստատման, այլ նաև նրա հետ կապերի զարգացման ձգտումների մասին որոշումը։ Բառացիորեն այս շաբաթ կայացել է Իսրայելի վարչապետ Նաֆթալի Բեննեթի պատմության մեջ առաջին այցը Պարսից ծոց։ Նա ուղևորվեց Բահրեյն, իսկ դա հնարավոր է միայն տարածաշրջանի խոշորագույն երկրի՝ Սաուդյան Արաբիայի համապատասխան դիրքորոշման դեպքում։
Անկարան քննադատել է որոշ արաբական երկրներում Թել Ավիվի հետ հարաբերությունները կարգավորելու շտապողականությունը, սակայն նոյեմբերի վերջին Աբու Դաբիի թագաժառանգ Մուհամմեդ բին Զայեդ ալ-Նահյանի այցը Անկարա՝ արաբական աշխարհում շատերի կողմից դիտվեց որպես Իսրայելի հետ ԱՄԷ-ի և մյուս արաբական երկրների մերձեցման հետ Թուրքիայի ոչ պաշտոնական համաձայնություն:
Այս պահին, փաստորեն, ամբողջ Մերձավոր Արևելքի աշխարհաքաղաքական դասավորությունը վերագծվում է այնպես, ինչպես այն չի փոխվել սառը պատերազմի դարաշրջանի ավարտից կամ նույնիսկ Բրիտանական կայսրության իր գաղութներից դուրս գալուց հետո: Լոնդոնում լույս տեսնող հայտնի արաբական «Ալ Արաբի Ալ-Ջադիդ» թերթը վերջերս մեկնաբանել է, որ Պարսից ծոցի երկու առանցքային երկրների՝ ԱՄԷ-ի և Սաուդյան Արաբիայի ղեկավարությունը կարծում են, որ «Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջանը, ԱՄՆ-ի դուրս գալու լույսի ներքո, արդեն այժմ հակամարտությունների լուծման համար պահանջում է նոր դաշինքներ և կարգավորումներ»։ «Նոր դաշինքները»-ի ներքո նկատի է առնվում Իսրայելի հետ հարաբերությունները, իսկ հակամարտությունների լուծումը՝ Թուրքիայի և Թուրքիայի դաշնակից Կատարի հետ հաշտեցումը։
Այս համատեքստում` Էրդողանի կողմից աշխարհի և տարածաշրջանի ընդհանուր իրավիճակին իր քաղաքականության հարմարեցումը, ինչը նշանակում է ավելի բարենպաստ վերաբերմունք Իսրայելի նկատմամբ, պետք է դիտարկել թուրքական «Hurriyet» օրաթերթի վերջին հաղորդագրությունը, ըստ որի կառավարությունը ՀԱՄԱՍ-ի ղեկավարությանը զգուշացրել է Թուրքիայում շարժման զինված թևի անդամների անցանկալիության մասին: Առկա տեղեկությունների համաձայն՝ ավելի քան մեկ տարի առաջ Անկարան իր տարածքում բնակվող ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդներին արտաքսելու նպատակով գաղտնի բանակցություններ է սկսել տարածաշրջանի մի քանի երկրների, այդ թվում՝ Իսրայելի հետ։ Իսրայելական աղբյուրները հայտնում են, որ Անկարան պատրաստ է իր տարածքում ՀԱՄԱՍ-ին թույլ տալ շարունակել միայն քաղաքական գործունեությունը։ Ո՛չ Անկարան, ո՛չ ՀԱՄԱՍ-ը չեն մեկնաբանել այս տեղեկությունը։
Անկարան իր պաղեստինյան քաղաքականությունը վերանայում է նոր իրողություններին համապատասխան, բայց չի հրաժարվում դրանից։ Այսպիսով, թուրքական պատվիրակությունն այս շաբաթ Ռամալլահում հանդիպել է Պաղեստինի ինքնավարության ղեկավարության հետ, սակայն չի անդրադարձել պաղեստինցիների և իսրայելցիների միջև խաղաղ բանակցությունների վերսկսման հարցերին։
Համագործակցություն արժանավույն ձևաչափով
Արևմտյան ԶԼՄ-ները չգիտես ինչու հաճախ կարծում են, որ Անկարան ցանկանում է ամեն գնով բարելավել հարաբերությունները Թել Ավիվի հետ։ Սա տարօրինակ պնդում է, երբ թուրքական իշխանությունները հոկտեմբերին ցույց տվեցին, որ իրենք հակված չեն բացառություններ անել քաղաքական նկատառումներից ելնելով, նախ՝ ձերբակալելով Մոսադի հետ կապված լրտեսական ցանցի 16 անդամների, իսկ նոյեմբերին՝ Ստամբուլում ռեժիմային տարածքը լուսանկարելու համար կալանավորելով ևս երկու իսրայելցի քաղաքացիների։ Սրանում կարելի է ինչ-որ հակաիսրայելական նախապատմություն փնտրել, բայց միգու՞ցե թուրքական կառավարությունը պարզապես թույլ չի տալիս, որ երկիրը վերածեն միջանցիկ բակի։
Իրոք, Իսրայելի նախագահն ու վարչապետը կապ հաստատեցին Էրդողանի հետ եւ Իսրայելի քաղաքացիները արտաքսվեցին իրենց երկիր։ Եվ դրանից մի քանի օր առաջ թուրքական հետախուզական ծառայությունները հայտարարեցին ութ իրանցի գործակալների ձերբակալության մասին, ովքեր փորձել էին Թուրքիայում իսրայելցի գործարարին սպանել ի պատասխան 2020 թվականի նոյեմբերին (ինչպես գրում են՝ Մոսադի մասնակցությամբ) իրանցի միջուկային գիտնական Մոհսեն Ֆախրիզադեի սպանությանը: Իսրայելական «Yediot Ahronot» օթերթն այս առիթով ավելացրել է, որ միայն վերջին երկու տարում Մոսադն օգնել է կանխել 12 (կասկածելիորեն կախարդական թիվ, ինչպես միջնադարյան լեգենդներում) Թուրքիայում Իսրայելի քաղաքացիների վրա հարձակվելու դավադրություններ, իսկ թուրքական MIT հետախուզության և Մոսադի միջև հարաբերությունները միայն ամրապնդվել են։ Իսրայելի «12-րդ ալիքը» նաև ասել է, որ հետախուզական գործակալությունների միջև կապերը հակված չեն քաղաքական տարաձայնություններին, իսկ վերջերս Թուրքիա է այցելել Մոսադի բարձրաստիճան պաշտոնյաների պատվիրակությունը՝ նրա ղեկավար Դեյվիդ Բարնեայի գլխավորությամբ, որն անձամբ վերահսկում է Թուրքիայի հետ հարաբերությունները:
Երկա՞ր ճանապարհ
Ադրբեջանի կառավարությունը վաղուց է արտահայտել իր հետաքրքրվածությունը՝ Ադրբեջան-Թուրքիա-Իսրայել եռանկյունում համագործակցությունը վերականգնելու հարցում։ Դեռևս 2013 թվականին Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել էր թուրք-իսրայելական հարաբերությունները կարգավորելու նկատմամբ ցանկության ձգտելու մասին։ Անցյալ տարի Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը հայտարարել է, որ Բաքուն պատրաստ է երեք երկրների միջև համակարգումն ու փոխգործակցությունը վերականգնելու համար իր մոտ ընդունել Թուրքիայի և Իսրայելի մասնակցությամբ եռակողմ գագաթնաժողովը: Ադրբեջանը այդ փորձը ունի, նա նպաստել է թուրք-ռուսական հարաբերությունների կարգավորմանը 2016 թվականին, ժամանակին Բաքվում հանդիպել են ռուս և արևմտյան բարձրաստիճան զինվորականները։
Ամփոփելով, կարելի է ասել, որ Թուրքիան այժմ այն պետությունը չէ, որը հանուն Իսրայելի հետ հարաբերությունների բարելավման կհամաձայնվամեն ինչին։ Անկարան հստակ ցույց տվեց, որ նույնիսկ հանուն ԵՄ-ին անդամակցելու, կամ ՆԱՏՕ-ի ու ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների բարելավմանը, չի հրաժարվի իր օրինական շահերից։ Ուստի Իսրայելի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը ժամանակ կպահանջի և հեշտ չի լինի, բայց արդեն կարելի է խոսել նրա մեկնարկի մասին, և մի քանի շաբաթից պարզ կդառնա, թե Անկարան և Թել Ավիվը որքան հեռու են պատրաստ առաջ գնալուն։ Բաքուն կարող է արագացնել այս գործընթացը՝ դրանում գնալով ոչ թե հակառակ, այլ հենց տարածաշրջանում ներկայումս տեղի ունեցող իրադարձությունների ընթացքի ուղղությամբ, որոնք հանգեցնում են պաղեստինյան խնդրի վերջնական մարգինալացմանը և նույնիսկ առանցքային արաբական երկրների կողմից Իսրայելի ճանաչմանը։

Треугольник Азербайджан-Турция-Израиль может стать важным фактором в ближневосточной политике
В начале марта Турцию посетит президент Израиля Ицхак Герцог. Наряду с рядом других событий в регионе этот визит может привести к серьезным подвижкам в развитии отношений между Анкарой и Тель-Авивом. Возможно ли восстановление оси Баку-Анкара-Тель-Авив, существовавшей в 1990-е и 2000-е годы?
Предмет расхождений Баку и Анкары
Несмотря на тесное взаимодействие Азербайджана и Турции, есть один важный вопрос в международной политике, по которому две страны на протяжении уже полутора десятков лет занимают кардинально разную позицию. Это - отношения с Израилем.
За плечами Баку - почти три десятка лет стабильного взаимодействия с Тель-Авивом по множеству направлений с очевидными результатами. Хотя у Азербайджана в Израиле нет даже посольства и лишь в прошлом году были открыты торговое и туристическое представительства. Но это нисколько не мешает Израилю около трети необходимой ему нефти получать из Азербайджана (кстати, посредством трубопровода Баку-Тбилиси-Джейхан). Иными словами, именно азербайджанская нефть лежит в основе энергетической безопасности Израиля, и возможно это благодаря Турции.
В свою очередь, при помощи Израиля Азербайджан решил не менее жизненно важный для него вопрос - национальной безопасности и восстановления территориальной целостности. На фоне эмбарго на поставки оружия для Азербайджана, введенного ООН и ОБСЕ, Тель-Авив стал важным источником вооружений. В 2016 году в ходе визита израильского премьера Нетаньяху в Баку президент Ильхам Алиев говорил о том, что контракты на закупку израильского оружия на тот момент уже составляли 4,85 млрд долларов США. Что немаловажно, в отличие от многих стран, закупающих даже более значительные объемы военного снаряжения, да все без толку, Азербайджан успешно применил приобретенное. Неудивительно, что с началом 44-дневной войны Армения даже отозвала своего посла из Израиля - за военные сделки с Азербайджаном.
Никакой дружбы, пока Нетаньяху у власти
Говоря о сложностях в турецко-израильских отношениях последнего времени, следует не забывать, что Турецкая Республика до и после прихода к власти Эрдогана и АКП - это два очень разных государства. Тем, кто этого не понимал даже внутри Турции, провал попытки военного переворота в 2016 году окончательно показал, что времена изменились и военные больше не могут свергнуть не понравившееся им правительство, избранное гражданами страны. Тот же водораздел «до и после АКП» справедлив и в случае отношений с Тель-Авивом: хотя они и существовали за многие десятилетия до Эрдогана, но опирались на ряд структур и механизмов, которые оказались если не оппозиционны, то маловажны для нового турецкого руководства. Также изменилась и мотивация Анкары - она стала добиваться внимания к своим интересам и позиции в любых сделках с «коллективным Западом» (частью которого Израиль, несомненно, является).
Поэтому неудивительно, что с консолидацией власти АКП отношения Турции с Израилем оказались в сложной фазе: по меньшей мере с 2009 года, когда премьер-министр Эрдоган во время Давосского экономического форума открыто выразил свое неприятие израильской политики в отношении палестинцев президенту Израиля Шимону Пересу. Это произошло на фоне того, как в ответ на начало фактической полной блокады Сектора Газа Турция направила гуманитарный конвой для преодоления блокады, а израильские силы атаковали одно из судов - «Мави Мармара», убив десять турецких граждан.
Спустя годы Израиль принес Анкаре официальные извинения за нападение и выплатил финансовую компенсацию семьям погибших в 2015 году, но это было поздно и мало, особенно в связи с развитием событий в регионе. Представители Анкары осудили в ООН израильские военные операции в Секторе Газа в 2012-м и 2014 году, раскритиковали проект тогдашнего президента США Дональда Трампа по поиску урегулирования палестино-израильского конфликта и соглашения о нормализации отношений, подписанные Израилем с арабскими странами, включая ОАЭ, Бахрейн, Марокко и Судан, считая их ударом в спину палестинцев.
Очередным ударом по этим отношениям стали события 2018 года, когда Турция выслала израильского посла в знак протеста против убийства десятков палестинских подростков на границах Газы. Тель-Авив ответил тем же, а сын израильского премьера даже опубликовал нецензурный пост в Инстаграмме в адрес Турции.
Впрочем, многое из этого было связано с линией многолетнего премьера Израиля Нетаньяху и его команды, которые ушли от власти лишь в прошлом году. Новое коалиционное правительство Израиля имеет куда большие шансы улучшить отношения с Анкарой уже хотя бы потому, что в нем нет Нетаньяху и его соратников. Потому и неудивительно, что Эрдоган пригласил сейчас знакомого ему президента Герцога посетить Анкару.
Некоторые западные СМИ, критикующие турецкого президента, заявляют, что, мол, череда поражений вынудила Эрдогана идти на сближение с Тель-Авивом. Би-Би-Си твердит, что экономические проблемы заставили Анкару вновь вернуться к своей известной политике устранения проблем на границах страны и восстановить диалог с Египтом, странами Персидского залива, Грецией и Арменией. Странный перечень, как будто Греция и Армения могут улучшить экономическую конъюнктуру в Турции.
Серьезные проблемы в Турции, конечно, есть, хотя по нынешним временам даже в самых благополучных западных странах экономика на спаде, а инфляция на взлете. Но стоило бы добавить, что одновременно Турция усилила свое влияние на Южном Кавказе и в направлении Центральной Азии благодаря успехам в восстановлении территориальной целостности Азербайджана и приближающемуся разблокированию региона к востоку от границ Турции.
Кстати, проблемы подталкивают Тель-Авив к сближению с Турцией, наверное, даже больше, чем наоборот. Тель-Авив попытался осуществить крупномасштабный инвестиционный план по разработке энергоносителей в восточном Средиземноморье в обход Анкары. Израиль и государства-оппоненты Турции в регионе - Кипр и Греция - заключили в 2020 году договоренности о строительстве трубопровода для экспорта газа EastMed, который должен доставить природный газ в Европу от израильского побережья через Кипр и Грецию. Анкара выступила против данного проекта, заявив, что он нарушает границы морской юрисдикции и исключительные экономические зоны Турции и Ливии, да и вообще вопиюще противоречит турецким интересам в отношении участия в разработке энергоресурсов региона. Неудивительно, что администрация президента США Байдена в январе поддержала своего ближайшего союзника по НАТО, раскритиковав проект сепаратной сделки в обход Турции и фактически поставив на нем крест. Это и заставляет страны региона, особенно Израиль, искать другие пути транспортировки газа.
Турция как лидер в исламском мире
Наметившееся сближение Анкары и Тель-Авива следует рассматривать прежде всего в контексте региональных тенденций. Здесь снова следует сделать небольшое отступление, отметив, что многие особенности турецко-израильских отношений связаны с ростом влияния Турции в исламском и арабском мире в эпоху Эрдогана и АКП. Да и многие различия между азербайджанским и турецким ближневосточными политическими курсами связаны с ролью, которую стала играть Турция в исламском мире в последние десятилетия. Турция стала очевидным политическим и военным лидером региона, привлекательной для многих моделью развития, центром международной политики глобального уровня. А положение, как известно, обязывает. Потому и палестинская проблема стала играть столь важную роль в международном курсе Анкары, а лидеры и некоторые активисты палестинской организации ХАМАС оказались на территории Турции.
Но, с другой стороны, лидерство в исламском мире на Ближнем Востоке означает и учет мнения государств, относящихся к этому сообществу. А именно учет того момента, что ряд важных государств исламского мира принял решение не только об установлении отношений с Израилем, но и о стремительном развитии связей с ним. Буквально на этой неделе состоялся первый в истории визит израильского премьера Нафтали Беннета в район Персидского залива. Он отправился в Бахрейн, а это возможно лишь при соответствующей позиции крупнейшей страны региона - Саудовской Аравии.
Анкара критиковала спешку в нормализации некоторыми арабскими странами отношений с Тель-Авивом, но состоявшийся в конце ноября визит наследного принца Абу-Даби Мохаммеда бен Заида аль-Нахайяна в Анкару многими в арабском мире был расценен как неформальное согласие Турции со сближением ОАЭ и других арабских государств с Израилем.
В настоящий момент, по сути, геополитическая раскладка всего Ближнего Востока перекраивается так, как она не менялась с эпохи окончания холодной войны или даже ухода Британской Империи из своих колоний. Известная лондонская арабская газета «Аль-Араби Аль-Джадид» недавно прокомментировала, что руководство двух ключевых государств Персидского залива - ОАЭ и Саудовской Аравии полагает, что «для Ближневосточного региона в свете ухода из него Америки требуются новые союзы и урегулирование ненужных конфликтов уже сейчас». Под «новыми союзами» имеются в виду отношения с Израилем, а под урегулированием конфликтов - примирение с Турцией и турецким союзником Катаром.
В этом контексте - адаптации Эрдоганом своей политики под общую ситуацию в мире и регионе, что означает более благосклонное отношение к Израилю - и следует рассматривать недавнее сообщение турецкой газеты «Хюрриет», что правительство предупредило руководство ХАМАС о нежелательности присутствия членов вооруженного крыла движения в Турции. Согласно имеющейся информации, более года назад Анкара начала тайные переговоры с несколькими странами региона, в том числе с Израилем, о высылке лидеров ХАМАС, проживающих на ее территории. Израильские источники сообщают, что Анкара готова позволить ХАМАС продолжать лишь политическую деятельность на своей территории. Ни Анкара, ни ХАМАС не прокомментировали эту информацию.
Анкара пересматривает свою палестинскую политику в соответствии с новыми реалиями, но не отказывается от нее. Так и турецкая делегация на этой неделе встретилась с руководством палестинской автономии в Рамалле, но вопросов возобновления мирных переговоров между палестинцами и израильтянами не затрагивала.
Сотрудничество в достойном формате
Западные СМИ почему-то часто считают, что Анкара хочет улучшить отношения с Тель-Авивом любой ценой. Странное утверждение на фоне того, как турецкие власти в октябре продемонстрировали, что исключений по политическим соображениям они делать не склонны, арестовав сначала 16 участников шпионской сети, связанной с Моссадом, а в ноябре задержав еще двоих граждан Израиля за фотографирование режимного объекта в Стамбуле. Можно искать в этом некую антиизраильскую подоплеку, но может турецкое правительство просто не позволяет никому превратить страну в проходной двор?
Действительно, президент и премьер-министр Израиля связались с Эрдоганом и израильские граждане были депортированы в свою страну. А несколько дней тому назад турецкие спецслужбы объявили о задержании восьми иранских агентов, пытавшихся убить израильского бизнесмена в Турции в ответ на убийство (как пишут, с участием Моссада) иранского ученого-ядерщика Мохсена Фахризаде в ноябре 2020 года. Израильская газета «Едиот Ахронот» по этому поводу прибавила, что только за последние два года Моссад помог предотвратить 12 (подозрительно магическая цифра, как в средневековых сказаниях!) заговоров с целью нападения на израильских граждан в Турции, а отношения турецкой разведки МИТ и Моссада только укреплялись. Израильский «12-й канал» также заявил, что связи между спецслужбами не были подвержены политическим раздорам, а Турцию недавно посетила делегация высокопоставленных чиновников Моссада во главе с его главой Давидом Барнеа, который лично курирует связи с Турцией.
Долгий путь?
Азербайджанское правительство давно выражало заинтересованность в восстановлении сотрудничества в треугольнике Азербайджан-Турция-Израиль. Еще в 2013 году азербайджанский МИД заявлял о стремлении к нормализации турецко-израильских отношений. В прошлом году помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев объявил, что Баку готов принять у себя трехсторонний саммит с участием Турции и Израиля для восстановления координации и взаимодействия трех стран. Опыт у Азербайджана имеется, он способствовал нормализации турецко-российских отношений в 2016 году, в Баку в свое время встречались высокопоставленные российские и западные военные.
Подводя итог, можно сказать, что Турция - это сейчас не то государство, которое будет соглашаться на все что угодно ради улучшения отношений с Израилем. Анкара четко показала, что даже ради вступления в ЕС или улучшения отношений с НАТО и США своими легитимными интересами не поступится. Поэтому процесс нормализации с Израилем займет время и не будет простым, но уже можно говорить о его начале, а уже через пару недель станет понятно, насколько далеко готовы продвинуться Анкара и Тель-Авив. Баку может ускорить этот процесс, идя в этом не против течения, а как раз по течению событий в регионе, которые ведут к окончательной маргинализации палестинской проблемы и признанию Израиля даже ключевыми арабскими государствами.