Ուկրաինայի «դենացիֆիկացիան» և «Երկաթե բռունցքը» Ղարաբաղում XX դարի պատերազմ և XXI դարի պատերազմ
Պատերազմները առանց զոհերի չեն լինում։ Սակայն համաշխարհային գլախվոր արտահանողների ռազմաարդյունաբերական համալիրները անընդհատ աշխատում են բարձր ճշգրտության՝ զենքերի և արդեն առկա զենքերի արդիականացման վրա, որպեսզի մի կողմից բարձրացնել դրանց հզորությունը, իսկ մյուս կողմից՝ առավելագույնս նվազեցնել հավանական հակառակորդի խաղաղ բնակչության շրջանում կորուստները։ Սա այնուամնենայնիվ տեսականորեն։ Գործնականում այդ երկու պահերը միշտ չէ, որ լրացնում են միմյանց։ Եվ արդեն երկու շաբաթ շարունակվող ռուս-ուկրաինական պատերազմը՝ դրա ակնառու հաստատումն է։
Նախօրեին ՄԱԿ-ի կողմից հրապարակված տվյալների համաձայն, մարտի 7-ի դրությամբ՝ Ուկրաինայում քաղաքացիական անձանց միջավայրում կա Ռուսաստանի հարձակման հետևանքով 1335 զոհ՝ 474 սպանված (97 տղամարդ, 54 կին, 8 տղա և 4 աղջիկ, ինչպես նաև 17 երեխա և 294 մեծահասակներ, որոնց սեռը առայժմ անհայտ է)։ Քաղաքացիական բնակչության շրջանում գրանցված կորուստների մեծամասնությունը առաջացել է լայն գոտու ընդգրկմամբ պայթունային գործունեությամբ զենքի կիրառմամբ, ներառյալ ծանր հրետանու և հրանոթային կրակի ռեակտիվ համակարգերից հրետանակոծումները, ինչպես նաև հռթիռային և օդային հարվածները։ ՄԱԿ-ում համարում են, որ իրական թվերը զգալիորեն ավել են, հատկապես կառավարության կողմից վերահսկվող տարածքներում և հատկապես վերջին օրերին, քանզի որոշ տեղերից ստացվող տեղեկությունները, որտեղ տեղի են ունենում ինտենսիվ մարտական գործուղությունները՝ ուշանում են- իսկ շատ զեկույցներ սպասում են հաստատումներին։
Տվյալ համատեքստում կցանկանայի հիշեցնել փետրվարի 24-ին, պատերազմի առաջին օրվա ճեպազրույցին Ռուսաստանի Պնախարարության ներկայացուցիչ Իգոր Կոնոշենկովի խոսքերը. «Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերը Ուկրաինայի քաղաքների ուղղությամբ ոչ մի ավիացիոն, կամ հրետանային հարվածներ չեն հասցնւմ։ Ռուսաստանի զինված ուժերի բարձր ճշգրտությամբ զենքերի միջոցով շարքից հանվում են միայն ռազմական ենթակառուցվածքը, ՀՕՊ օբյեկտները, ռազմական օդանավակայանները, Ուկրաինայի օդային ուժերի ավիացիան»։ Սակայն փաստորեն մենք տեսնում ենք այլ բան՝ որքան երկար է ձգձգվում պատերազմը, այնքան ավելի «անհասկանալի» են դառնում ռուսական զորքերը՝ ուկրաինական քաղաքները ենթարկելով հրետանային գնդակոծումների և հռթիռակոծումների։ Շատ օրինակներ չենք բերի՝ դրանք համացանցում բավականին կան։ Արժե հայացք գցել Կիևի և Խարկովի վրա, որպեսզի հասկանալ ռմբակոծումների և ավերվածությունների մասշտաբները։
Ցանկացած ժամանակակից պատերազմին, ինչպես հայտնի է, նախորդում է հատուկ ծառայությունների երկարաժամկետ աշխատանքը։ Հապճեպ հավաքվում են ոչ միայն ռազմական, այլ նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքի մասին տվյալներ, որոնք կան Գլխավոր շտաբի քարտեզների վրա։ Հրետանավորների և հռթիռային զորքերի համար նախօրոք նշանակվում են թիրախներ, օդաչուների համար նախապատրաստվում են թռիչքային հանձնարարություններ և նշանակվում են թիրախներ։ Բացի դրանից, հաշվի առնելով Ռուսաստանում մեծ քանակությամբ արբանյակների առկայությունը, որոնց օգնությամբ կարելի է տիեզերքից կարդալ ոչ միայն երկրի վրա ավտոմեքենայի համարանիշը, այլ նույնիսկ անվադողերի ապրանքանիշը՝ դժվար է հասկանալ նրանց տրամաբանությունը, ովքեր ուկրաինական քաղաքներում բնակելի տների հռթիռակոծման հրաման են տալիս։ Եվ այստեղ մենք մոտենում ենք գլխավորին՝ ինչու՞ Ուկրաինայի հետ Ռուսաստանի պատերազմը բերել է քաղաքցիական ենթակառուցվածքի այդչափ մասշտաբային ավերվածությունների և խաղաղ բնակչության շրջանում մեծ քանակությամբ զոհերի։
Ինչպես հայտնի է Ռուսաստանը ԱՄՆ-ի, Իսրայելի, Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի և Չինաստանի հետ հավասարապես ամուր առաջնորդող տեղ է գրավում զենքի գլխավոր համաշխարհային արտադրողների ցանկում։ Ռուսաստանի Դաշնության բարձրաստիճան սպաների մասնակցությամբ խորհրդակցություններին պարբերաբար զեկուցվում է այն մասին, որ զորքերը շարունակում են ստանալ ժամանակակից բարձր ճշգրտության զենքեր։ Եվ թղթի վրա դրանք իրոք տիրապետում են տեխնիկական լավ բնութագրերի, բառացիորեն «նմանակիցներ չունեն» աշխարհում։ Սակայն ուկրաինական քաղաքների օրինակով մենք տեսնում ենք հակառակը։ Որտե՞ղ է այդ նույն գերճշգրիտ հռթիռային սպառազինությունը, որը ի վիճակի է վիրահատական ճշգրտությամբ ոչնչացնել ռազմական ենթակառուցվածքը՝ զգալի վնաս չհասցնելով քաղաքացիական օբյեկտներին։ Սա տեխնիկայի խնդի՞ր է, թե՞ անձնակազմի և նրա նախապատրաստման։
Ըստ երևույթի, և այն է, և մյուսը։ Նախ՝ հարկ է հիշել, որ անհնար է առանց ժամանակակից էլեկտրոնիակայի ստեղծել գերճշգրիտ զենք։ Իսկ դրա հետ կապված, Ռուսաստանի ռազմաարդյունաբերական համալիրը վերջին տարիներին մեծ լարվածություն է զգում 2014 թվականից Արևմուտքի կողմից սահմանված պատժամիջոցների պատճառով։ Արևմտյան էլեկտրոնիկան՝ ցանկացած ժամանակակից զենքի բարձր ճշգրտության և հուսալիության գրավականն է։ Ցանկացածի, որքան էլ ինչ որ մեկը վայ-հայրենասիրության և գլխարկանետման պոռթկմամբ չձգտի ինչ որ կերպ դա առարկել։ Արդյունքում, Ուկրաինայում մենք տեսնում ենք, որ ռուսական զինուժը փոխհատուցում է իր սպառազինության անճշտությունը քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ռմբակոծմամբ:
Երկրորդը՝ պետք է հաշվի առնել նաև ռուս զինվորականների մոտիվացիան։ 8 տարի շարունակ տարբեր քաղաքական թոք-շոուներից և լրատվամիջոցների էջերից ռուսները ողողված էին Ուկրաինայում «Բենդերայի գերիշխանության», ռուս և ռուսալեզու բնակչության «ճնշման» մասին տեղեկություններով. Կիևում ահավոր ֆաշիստական-ազգայնամոլական ռեժիմի մասին»: Նման պայմաններում, և նույնիսկ բանակի քաղաքական սպաների քարոզչության ճնշման ներքո, Ուկրաինայում ռուսական զորքերի խմբի անձնակազմի հուզական վիճակը նախապատրաստվել է ոչ միայն Ուկրաինայի զինված ուժերի, այլ նաև «ֆաշիստների և բենդերականների» տեսքով խաղաղ ուկրաինական բնակչության հետ պատերազմին։ Այստեղ հարկ է նաև ավելացնել, որ Ուկրաինայում հեշտ զբոսանքի տրամաբանության փաստով հաջողության չհասավ աշխարհի երկրորդ ամենահզոր բանակը՝ ոչ միայն Ուկրաինայի զինված ուժերը, այլև ողջ ուկրաինացի ժողովուրդը շարունակում է համառորեն դիմադրել։ Համաձայնեք, այլ իրավիճակում ռուս հրետանավորը, հրթիռակոծը, տանկիստը, կամ ռազմական օդաչուն հազիվ թե կրակ բացեին քաղաքացիական օբյեկտների վրա մի երկրում, որից՝ Բելառուսից հետո մշակույթով, կրոնով, պատմությամբ և լեզվով Ռուսաստանի համար ավելի մոտիկ երկիր չկա:
Այս չափազանց տխուր ֆոնի վրա հարկ ենք համարում բերել մեկ այլ պատերազմի օրինակ, որը տևեց շատ ավելի երկար և նվազագույն կորուստներ ունեցավ խաղաղ բնակչության շրջանում։ Սա այն նույն պատերազմն է, որն արդեն մեկուկես տարի ուսումնասիրվում է աշխարհի առաջատար երկրների գլխավոր շտաբներում ու ռազմական բուհերում։ Խոսքը Ղարաբաղում 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի մասին է։ Ռազմական գործողությունների առաջին իսկ ժամերից Ադրբեջանի զինված ուժերի Գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևը հակահարձակողական «Երկաթե բռունցք» օպերացիան իրականացնող զորքերի առջև կարևոր խնդիր է դրել՝ նվազագույնի հասցնել խաղաղ բնակչության շրջանում կորուստները։ Իսկ այդ առաջադրանքը կատարվել է բարձր ճշգրտության անօդաչու թռչող սարքերի օգնությամբ, որոնք ապահովում էին ռազմական թիրախների ճշգրիտ ոչնչացումը։ Այս համատեքստում ես կցանկանայի մեջբերել հատվածներ Իլհամ Ալիևի հետ հարցազրույցից, որը նա տվել է 2021 թվականի սեպտեմբերին ռուսական «Նացիոնալնայա օբորոնա» ամսագրին։
«...Եվ դրա համար էլ հայկական կողմը շատ քիչ զոհեր ունի խաղաղ բնակչության շրջանում, մեր տվյալներով մոտ 30։ Եվ նրանք, իմ կարծիքով, չեն վիճարկում այս տվյալները։ Իսկ նրանց մեծամասնությունը այն խաղաղ բնակիչներն են, ովքեր եղել են հրետանու մոտ, զինամթերք են բերել և իրենք են կրակել դրանցից։ Նույնիսկ, երբ մեր քաղաքները ռմբակոծում էին, մեր երեխաներին ու կանանց սպանում էին, մենք նույն կերպ չէինք պատասխանում Հայաստանին, չէինք ռմբակոծում նրանց քաղաքները։ Թեև կարելի էր հասկանալ այն էմոցիան, որը պատում էր մեզ։ Մենք ռազմական հանցագործություններ չենք կատարել։ Եվ ռազմական գործողությունների հենց առաջին օրը ես շատ խիստ ցուցումներ եմ տվել զինծառայողներին, որ նրանք, ովքեր իրենց թույլ կտան ռազմական հանցագործություններ կատարել, խստագույն կերպով կպատժվեն»,- ասել է նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Առանց որևէ չափազանցության, 2020 թվականի աշնանային այդ օրերին ադրբեջանական բանակը ոչ միայն ամբողջ աշխարհին ցույց տվեց XXI դարի պատերազմի օրինակ, երբ կիրառվեցին բոլոր դասերի անօդաչու թռչող սարքեր, որոնք կատարում էին և՛ հետախուզության, և՛բացահայտված թիրախների բարձր ճշգրտությամբ զենքով ոչնչացման ֆունկցիաներ, այլ նաև դրա օրինակը, թե ինչպես նվազագույնի հասցնել խաղաղ բնակչության կորուստները Ղարաբաղում։ Ռուս-ուկրաինական պատերազմի դեպքում մենք տեսնում ենք XX դարի առաջին կեսի պատերազմի դասական օրինակ, պատերազմ ամեն ինչի համընդհանուր ոչնչացման համար՝ թշնամու բանակ, խաղաղ բնակիչներ, քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ։ Պատերազմ այրված հողի մարտավարության կիրառմամբ. Եվ դրա վերջը, ցավոք առայժմ չի երևում։
Եկեղեցին, ռևանշիստները և Մոսկվան՝ չարագործ դաշինք Փաշինյանի դեմ Caliber.Az-ի YouTube ալիքի տեսանյութը

«Денацификация» Украины и «Железный кулак» в Карабахе
Войн без потерь не бывает. Однако военно-промышленные комплексы главных мировых экспортеров вооружения постоянно работают над созданием высокоточного оружия и модернизацией уже имеющегося, чтобы, с одной стороны, повысить их мощность, а с другой, максимально минимизировать потери среди мирного населения вероятного противника. Впрочем, это в теории. На практике же эти два момента не всегда дополняют друг друга. И длящаяся вот уже две недели российско-украинская война - явное тому подтверждение.
Согласно опубликованным накануне данным ООН, на 7 марта среди гражданских в Украине 1335 жертв нападения России - 474 убитых (97 мужчин, 54 женщины, 8 мальчиков и 4 девочки, а также 17 детей и 294 взрослых, пол которых пока неизвестен). Большинство зафиксированных потерь среди гражданского населения были вызваны применением оружия взрывного действия с широкой зоной охвата, включая обстрелы из тяжелой артиллерии и реактивных систем залпового огня, а также ракетные и воздушные удары. В ООН считают, что реальные цифры значительно выше, особенно на контролируемой правительством территории и особенно в последние дни, поскольку получение информации из некоторых мест, где продолжаются интенсивные боевые действия, задерживается, а многие отчеты ожидают подтверждения.
В данном контексте хотелось бы напомнить слова официального представителя Минобороны России Игоря Коношенкова на брифинге в первый день войны, 24 февраля: «Вооруженные Силы РФ никаких ракетных, авиационных или артиллерийских ударов по городам Украины не наносят. Высокоточным оружием российских Вооруженных Сил выводится из строя только военная инфраструктура, объекты ПВО, военные аэродромы, авиация ВСУ». Однако по факту мы видим другое - чем дольше затягивается война, тем более «неразборчивыми» становятся российские войска, подвергая украинские города артиллерийским и ракетным обстрелам. Примеров много приводить не будем – их и в Интернете предостаточно. Стоит посмотреть на Киев и Харьков, чтобы понять масштабы бомбежек и разрушений.
Любой современной войне, как известно, предшествует длительная работа спецслужб. Скрупулезно собираются данные не только о военной, но и гражданской инфраструктуре, которые есть на картах Генштаба. Для артиллеристов и ракетных войск заранее назначаются цели, для пилотов готовятся полетные задания и обозначаются цели. Кроме того, учитывая у России наличие большого количества спутников, с помощью которых можно из космоса прочитать не только номер автомобиля на земле, но даже маркировку покрышек, трудно понять логику тех, кто отдал приказ обстреливать жилые дома в украинских городах. И здесь мы подходим к главному – почему война России с Украиной привела к столь масштабным разрушениям гражданской инфраструктуры и большому количеству жертв среди мирного населения?
Россия, как известно, прочно занимает лидирующие позиции в списке главных мировых производителей оружия наравне с США, Израилем, Великобританией, Францией и Китаем. На совещаниях с участием высокопоставленных офицеров Минобороны РФ регулярно рапортуется о том, что в войска продолжает поступать современное высокоточное оружие. И на бумаге оно действительно обладает хорошими техническими характеристиками, буквально «не имеет аналогов» в мире. Но на примере украинских городов мы видим противоположное. Где то самое высокоточное ракетное вооружение, которое способно уничтожать военную инфраструктуру хирургически, не нанося существенного урона гражданским объектам? Это проблема техники или личного состава и его подготовки?
Судя по всему, и то, и другое. Во-первых, нужно понимать, что невозможно создать высокоточное оружие без современной электроники. А с ней у российского ВПК в последние годы как раз большой напряг из-за санкций, введенных Западом с 2014 года. Западная электроника – это залог высокой точности и надежности любого современного вооружения. Любого, как бы кто не пытался это оспаривать в порыве ура-патриотизма и шапкозакидательства. В результате в Украине мы видим, как российские военные компенсируют неточность своего вооружения ковровыми бомбежками гражданской инфраструктуры.
Во-вторых, нужно учитывать и мотивацию российских военных. На протяжении 8 лет с различных политических ток-шоу и со страниц СМИ на россиян потоком лилась информация о «засилье бендеровцев» в Украине, о «притеснении» русского и русскоязычного населения, об «установлении в Киеве махрового фашистско-националистического режима». В таких условиях, да еще под давлением пропаганды армейских замполитов-политруков, эмоциональное состояние личного состава группировки российских войск в Украине было заточено под войну не только с ВСУ, но и мирным украинским населением, рисуемым в сознании в образе «фашистов и бендеровцев». Сюда же стоит добавить и то, что по факту легкой прогулки в Украине у второй в мире по мощи армии не получилось – не только ВСУ, но и весь украинский народ продолжает оказывать упорное сопротивление. Согласитесь, в иной ситуации российский артиллерист, ракетчик, танкист или военный пилот вряд ли открыл бы огонь по гражданским объектам в стране, ближе которой по культуре, религии, истории и языку для России после Беларуси нет.
На этом крайне печальном фоне считаем необходимым привести пример другой войны, которая и длилась гораздо дольше, и обошлась с минимальными потерями среди гражданских. Это та самая война, которую вот уже полтора года изучают в генеральных штабах и военных вузах ведущих стран мира. Речь идет о 44-дневной войне 2020 года в Карабахе. С первых часов боевых действий Верховным главнокомандующим ВС Азербайджана Ильхамом Алиевым была поставлена важная задача проводившим контрнаступательную операцию «Железный кулак» войскам – минимизировать потери среди гражданских. И эта задача была выполнена с помощью высокоточных беспилотников, которые обеспечили точечное поражение именно военных целей. В данном контексте хотелось бы привести отрывки из интервью Ильхама Алиева, которое он дал российскому журналу «Национальная оборона» в сентябре 2021 года.
«…И именно поэтому у армянской стороны очень мало жертв среди мирного населения, порядка 30-ти, по нашим данным. И они, по-моему, эти данные не оспаривают. И то из них большинство - это те гражданские лица, которые находились около артиллерийских орудий - подносили боеприпасы и сами из них стреляли. Даже когда бомбили наши города, убивали наших детей и женщин, мы не отвечали Армении тем же самым, мы не бомбили их города. Хотя понять эмоции, которые нас переполняли, было можно. Мы не совершали военных преступлений. И мной в первый же день военных действий были даны очень жесткие указания военнослужащим, что будут строго наказываться те, которые позволят себе военные преступления», - сказал президент Ильхам Алиев.
Без всякого преувеличения - в те осенние дни 2020 года азербайджанская армия не просто показала всему миру пример войны XXI века, когда использовались все классы беспилотников, которые выполняли и функции разведки, и поражения выявленных целей высокоточным оружием, но и пример того, как минимизировать потери среди мирного населения в Карабахе. В случае с российско-украинской войной мы видим классический пример войны первой половины XX века, войны на тотальное уничтожение всего – армии противника, мирного населения, гражданской инфраструктуры. Войны с применением тактики выжженной земли. И конца ей, к большому сожалению, пока не видно.