«Ղարաբաղում հացահատիկ աճեցնելու Բաքվի ջանքերը` դա շատ խոստումնալից նպատակ է» Պրոֆեսոր Տկաչենկոն՝ Caliber.Az կայքում
24 Օգոստոսի 2022 18:00
Համաշխարհային պարենային ճգնաժամի սպառնալիքը շարունակում է դամոկլյան սրի պես կախված մնալ մարդկության վրա։ Չնայած ուկրաինական հացահատիկի արտահանման հետ կապված խնդիրների մասնակի լուծմանը, որը, ըստ վերլուծաբանների, հանդիսանում է որոշիչ գործոն համաշխարհային գների աճի համար, իրավիճակը առանձնապես չի փոխվել՝տարբեր երկրներում պարենամթերքը միևնույն է թանկանում է և այդ հաշվով կանխատեսումները ամենահիասթափեցնողն են: Այդ խնդիրը Ադրբեջանին նույնպես չի շրջանցել՝ ալյուրի գները բարձրանում են, թեև կառավարությունը շատ բան է անում իրավիճակը կայունացնելու համար՝ այդ թվում նաև հացահատիկային մշակաբույսերի ցանքատարածությունների ընդլայնումը, մասնավոր հատվածին ներգրավելով շուկայում որոշ ապրանքախմբերի գների կանոնավորման գործում։
Ինչո՞վ է պայմանավորված պարենային համաշխարհային ճգնաժամը, ի՞նչ գագաթնակետի կարող է հասնել այն և որքանո՞վ է լուրջ այդ սպառնալիքը Ադրբեջանի համար։ Caliber.Az-ի այս հարցերին է պատասխանել ռուս քաղաքագետ, տնտեսական գիտությունների դոկտոր, Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանի պրոֆեսոր Ստանիսլավ Տկաչենկոն։
– Չնայած այն բանին, որ ուկրաինական նավահանգիստներից հացահատիկի արտահանման եւ ռուսական ցորենի արտահանման սահմանափակման հետ կապված սուր լարվածությունը մասնակիորեն վերացված է, մարդկության համար սովի սպառնալիքը մնում է՝դեֆիցիտի խնդիրը կարծես լուծված է, բայց գները, միեւնույն է, անցնում են: Որն է իրադարձությունների նման շրջադարձի պատճառը եւ այնուհետև ի՞նչ ակնկալել։
- Համաշխարհային առևտրի փորձագետների շրջանում սուր քննարկում է ծավալվել մեր աչքի առաջ աճող պարենային ճգնաժամի պատճառների վերաբերյալ, որը սպառնում է ազդել մոլորակի շատ պետությունների վրա։ Վեճի մասնակիցների մեծ մասը համաձայն են նրա հետ, որ ճգնաժամը չունի մեկ պատճառ, այլ դրա զարգացումն արտացոլում է համաշխարհային քաղաքական և տնտեսական համակարգում տեղի ունեցող բարդ գործընթացները։
Առանձնանում են պատճառների երկու խումբ, որոնք դիտարկվում են, որպես սննդամթերքի շուկայում ընդհանուր իրավիճակի վատթարացման դրայվեր։ Նախ, դա աշխարհի առաջատար տնտեսությունների (ամերիկյան և եվրոպական) մեղմ դրամավարկային քաղաքականություն է, որի արդյունքում համաշխարհային առևտրային համակարգում իրացվելիության ծավալն աճում է զգալիորեն ավելի արագ տեմպերով, քան արդյունաբերական/ագրարային արտադրությունը և շուկաներում ապրանքների մատակարարումը։ Գների աճի տեմպերը՝ 2020 թվականի գարնան ժամանակահատվածից, երբ Եվրոպայում և Հյուսիսային Ամերիկայում սկսվեցին իրագործվել քաղաքացիներին և բիզնեսին օգնելու ծրագրեր՝ սկսեցին կտրուկ արագանալ։ ԵՄ-ում, Մեծ Բրիտանիայում, ԱՄՆ-ում և մի շարք այլ տնտեսություններում գնաճի ներկայիս տեմպերը գտնվում են վերջին 40 տարվա ընթացքում ռեկորդային մակարդակի վրա։ Եվ նման իրավիճակը հանգեցնում է առանձին հումքային շուկաներում անկայունության, քանի որ հենց հումքային ապրանքներ են գերիշխում համաշխարհային բորսայական առևտրում, դրանց շուրջ են ձևավորվում գնաճային սպասումները, հռչակվում են չնախատեսված հանգամանքների դեպքում ռազմավարական ռեզերվներ և պահուստներ ստեղծելու պահանջները։
Երկրորդը՝ դա կորոնավիրուսի ժամանակահատվածում գլոբալ տրանսպորտային և լոգիստիկ շղթաների ապակայունացումն է։ Համաշխարհային արդյունաբերությունը չի հասցրել վերջին երկու տարիներին արձագանքել համավարակի հետևանքով առաջացած նորություններին։ Այսպիսով, տնտեսական անկման սպասումներն ի սկզբանե կտրուկ իջեցրին գրեթե բոլոր ապրանքների գները։ Ադրբեջանիւմ շատ լավ հիշում են, թե ինչպես 2020 թվականի մարտ ամսին մեկ բարել նավթն արժեր 20 դոլարից մի փոքր ավել էր։ Նման անկում ապրեցին նաև այլ ապրանքների, այդ թվում նաև պարենային ապրանքների գները։ Այս իրավիճակում ապրանքների փոխադրման պահանջարկը սկսեց կտրուկ նվազել։ Իսկ երբ ընդամենը երեք ամիս անց հումքի գները սկսեցին աճել, տրանսպորտային ընկերությունները չհասցրին ժամանակին արձագանքել, ինչի արդյունքում լոգիստիկական շխթաներում սկսեցին խցանումներ գոյանալ։ Այսպես հումքի գների տատանումները և տրանսպորտային ընկերությունների կողմից շուկայում ժամանակին իրենց վարքագիծը փոխելու անկարողությունը ապակայունացրել են համաշխարհային տնտեսությունը՝ դնելով ներկայիս ցնցումների հիմքը:
Եզրափակելով կնշեմ ևս մեկ գործոն, որի նշանակությունը գնալով աճում է՝ գնաճային սպասումները։ Այն իրավիճակում, երբ շուկայի բոլոր խաղացողները վստահ են, որ գները միայն աճելու են, գների կայունացումը դառնում է հեռավոր և անխուսափելի նպատակ։ Հատկապես այս գործընթացներն են այժմ տեղի ունենում մոլորակի պարենային շուկայում։
-Այսպես թե այնպես, մենք տեսնում ենք, որ վերջին տարիներին համաշխարհային պարենային ճգնաժամի վտանգը մեծանում է, պարբերաբար ի հայտ են գալիս նոր ճեղքվածքներ պարենային ապահովման համակարգում, լոգիստիկայում, կամ պարզապես պարենային ռեսուրսների (հացահատիկ և այլն) արտադրության մեջ։ Այս խնդիրն ընդհանուր առմամբ լուծելի՞ է, համակարգային է, թե՞ սննդամթերքի դեֆիցիտի ու դրա թանկացման սպառնալիքը ունի՝ մարդկության խրոնիկ հիվանդությանը վերածվելու և տարիների ընթացքում միայն խորանալու շանսեր։
-Համաշխարհային տնտեսության մասնագետներին լավ հայտնի է, որ մոլորակի վրա սնունդը արտադրվում է բավարար ծավալներով, ինչպես ծավալների (կալորիաների), այնպես էլ առանձին տեսակների՝ ճարպերի, ածխաջրերի, սպիտակուցների և այլ ցուցանիշների տեսակետով։ Ցանկացած առանձին պահին շուկայում և պաշարներում սննդամթերքը բավական է, որպեսզի լիովին չեզոքացնել սովի սպառնալիքը։
Պարենային ճգնաժամի սպառնալիքը ավելի շուտ ծագում է առանձին պետությունների՝ գյուղատնտեսական ապրանքների առևտրում միմյանց հետ համագործակցելու ցանկությունից, ինչպես նաև նրանում, ինչը գիտնականներն անվանում են «տեղեկատվական ասիմետրիա»: Դա տեղի է ունենում, երբ շուկայի խաղացողները (ներառյալ կառավարությունները և միջազգային կազմակերպությունները) ժամանակին տեղեկատվություն չեն ստանում որոշակի երկրում կամ տարածաշրջանում սննդի պակասի, ինչպես նաև համաշխարհային տնտեսության մեջ սննդի շրջանառությանը սպասարկող տրանսպորտային ցանցերի խափանումների մասին: Տարբեր տարիների ընթացքում ԵՄ-ում սննդամթերքի մինչև 40 տոկոսը ոչնչացվում է այն պատճառով, որ այն կորցնում է իր գրավիչ տեսքը (հատկապես բանջարեղենը ու մրգերը) կամ լրանում է արտադրանքի պիտանելիության ժամկետը, որը արտադրվում է այն ծավալներով, որոնք զգալիորեն գերազանցում են ազգային շուկաների կարիքները:
Հետևաբար, պարենային խնդրի լուծումը կայանում է ոչ միայն արտադրության ծավալների ավելացման, բերքատվության բարձրացման կամ գյուղատնտեսական հումքի պահպանման/վերամշակման որակի բարելավման սովորական ջանքերի մեջ։ Ոչ պակաս կարևոր է հանդիսանում պարենամթերքի և և գյուղատնտեսական հումքի առևտրի խափանումները կանխելու, շուկայի առանձին հատվածների ուշադիր մոնիտորինգը և վաղ փուլում ապրանքների գների աճի և պակասուրդի սպառնալիքների հայտնաբերումը: Այսպիսով, ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի կողմից ռուսական հանքային պարարտանյութերի արդյունաբերության դեմ հայտարարված պատժամիջոցները դարձան զգալի գործոն, որը 2022 թվականի գարնանը բարձրացրեց հացահատիկային մշակաբույսերի գները։ Իսկ երբ պոտաշի և այլ հանքային պարարտանյութերի նկատմամբ այս պատժամիջոցները շատ ուշացումով հանվեցին՝ արդեն պահը ձեռքից բաց էր թողվել՝ պարենային ապրանքների թանկացումնները արդեն դարձել էին անկասելի։ Ուստի, կարևոր նպատակը, որը կարող էր համախմբել պարենային ճգնաժամի սպառնալիքը հաղթահարելու մեջ շահագրգռված ողջ համաշխարհային հանրությանը՝ պետք է դառնա վերջին կիսամյակում համաշխարհային առևտրական համակարգում տարբեր պատժամիջոցներով և արգելքներով բարդացումներին հակազդելը։
- Ադրբեջանը օպերատիվորեն ջանքեր է գործադրում պարենային ճգնաժամի ռիսկերը նվազեցնելու համար։ Դրա համար, օրինակ, համաձայնագիր է կնքվել Իսրայելի հետ Ադրբեջանի տարբեր շրջաններում, մասնավորապես՝ Ղարաբաղում ցորենի ցանման հատուկ տեխնոլոգիայի ներդրման մասին։ Որքանո՞վ է, Ձեր կարծիքով, Ադրբեջանը պաշտպանված համաշխարհային պարենային ճգնաժամի էքսցեսներից, և ի՞նչ այլ մեխանիզմներ պետք է այստեղ մշակվեն։
- Ցորենի և հացահատիկային այլ մշակաբույսերի արտադրության ծավալների ավելացմանը ուղղված Ադրբեջանի կառավարության ներկայիս ջանքերը ժամանակին են և պետք է ողջունվեն: Այս միջոցառումների միջոցով ձեր երկրում ձևավորվում է ներքին շուկայի կարիքներն արագ բավարարելու պոտենցիալ, ինչը հատկապես արդիական է ճգնաժամի, կամ շուկայում ընդհանուր անկայունության ժամանակահատվածներում: Քանի որ բնակչության համար իշխանությունների աշխատանքի արդյունավետության ցուցանիշը հանդիսանում է բոլոր ավանդական սննդամթերքի մատչելի գներով հասանելիությունը, հայրենական արտադրության աճը մեծացնում է ապրանքային ինտերվենցիաների և սոցիալապես զգայուն սննդամթերքի, առաջին հերթին հացաբուլկեղենի և մակարոնի գների իջեցման հնարավորությունները։
Ինչ վերաբերում է Ղարաբաղում հացահատիկի արտադրությանը, ապա սա շատ խոստումնալից երկարաժամկետ նպատակ է, որը պետք է լուծվի այս բազմաչարչար տարածաշրջանում բնականոն կյանքը վերականգնելու ընդհանուր ջանքերի շրջանակներում: Քանի որ Ղարաբաղում բավարար ջրային ռեսուրսներ կան, եւ կան զգալի հողատարածքներ, որոնք պիտանի են բուսաբուծության համար, հացահատիկի առաջնային աճեցման վրա շեշտադրումը լիովին արդարացված է:

«Усилия Баку по выращиванию зерновых в Карабахе – это очень перспективная цель»
Угроза мирового продовольственного кризиса продолжает как дамоклов меч висеть над человечеством. Несмотря на частичное решение проблем с вывозом украинского зерна, что, по мнению аналитиков, являлось определяющим фактором для мирового роста цен, ситуация изменилась мало – продовольствие в разных странах все равно дорожает и прогнозы на этот счет самые неутешительные. Не обошла это проблема и Азербайджан – цены на муку растут, хотя правительство делает многое для стабилизации положения, в том числе расширяя посевные площади зерновых культур, вовлекая частный сектор в корректировку цен на некоторые группы продуктов на рынке.
Что движет мировым продовольственным кризисом, какого апогея он может достичь и насколько серьезна эта угроза для Азербайджана? На эти вопросы Caliber.Аz ответил российский политолог, доктор экономических наук, профессор СПбГУ Станислав Ткаченко.
- Несмотря на то, что острая напряженность с вывозом зерна из украинских портов и ограничением экспорта российской пшеницы частично устранена, угроза голода для человечества остается – проблема дефицита вроде бы решена, но цены все равно зашкаливают. В чем причина такого поворота событий и чего ждать дальше?
- Среди экспертов по мировой торговле развернулась острая дискуссия относительно причин нарастающего на наших глазах продовольственного кризиса, грозящего затронуть многие государства планеты. Большинство участников спора согласно с тем, что у кризиса нет единственной причины, а его развитие отражает сложные процессы, происходящие в мировой политико-экономической системе.
Выделяются две группы причин, которые рассматриваются как драйверы ухудшения общей ситуации на рынке продовольствия. Во-первых, это мягкая монетарная политика ведущих экономик планеты (американской и европейской), в результате которой объем ликвидности в мировой торговой системе растет существенно более быстрыми темпами, чем промышленное/аграрное производство и предложение товаров на рынках. Темпы роста цен в период с весны 2020 года, когда начали реализовываться программы помощи гражданам и бизнесу в Европе и Северной Америке, резко ускорились. Нынешние показатели инфляции в ЕС, Великобритании, США и ряде других экономик находятся на рекордных за последние 40 лет уровнях. И такая ситуация ведет к нестабильности на отдельных сырьевых рынках, поскольку именно сырьевые товары доминируют в мировой биржевой торговле, вокруг них формируются инфляционные ожидания, провозглашаются требования создания стратегических резервов и запасов на случай непредвиденных обстоятельств.
Во-вторых, это дестабилизация глобальных транспортно-логистических цепей в период коронавируса. Мировая промышленность не успевала в последние два года реагировать на новости, порождённые пандемией. Так, ожидания экономической рецессии поначалу двинули резко вниз цены на практически все сырьевые товары. В Азербайджане прекрасно помнят, как в марте 2020 года баррель нефти стоил немногим более 20 долларов. Аналогичное падение пережили и цены на другие биржевые товары, включая продовольствие. В этой ситуации спрос на перевозки грузов стал резко снижаться. А когда всего через три месяца цены на сырье стали расти, транспортные компании не успели своевременно отреагировать, в результате чего стали возникать и нарастать тромбы в логистических цепочках. Так колебания цен на сырье и неспособность транспортных компаний своевременно изменить свое поведение на рынке дестабилизировали мировую экономику, заложив фундамент нынешних потрясений.
В завершение отмечу еще один фактор, значение которого усиливается – инфляционные ожидания. В ситуации, когда все игроки рынка уверены в том, что цены будут только расти, стабилизация цен становится отдаленной и труднодостижимой целью. Именно эти процессы сейчас происходят на продовольственном рынке планеты.
- Так или иначе, мы видим, что в последние годы опасность мирового продовольственного кризиса нарастает, периодически выявляя новые бреши в системе обеспечения продовольствием, логистике или просто в производстве пищевых ресурсов (зерна и других). Решаема ли эта проблема в целом, системно или угроза недостатка продовольствия и повышения цен на него имеет шансы превратиться в хроническую болезнь человечества и только усугубляться с годами?
- Специалистам по мировой экономике отлично известно – продовольствие на планете производится в достаточных объемах как с точки зрения объемов (калорий), так и по показателям отдельных видов – жиров, углеводов, белков и т.д. В любой отдельный момент на рынке и в резервах продовольствия достаточно, чтобы полностью нейтрализовать угрозу голода.
Угроза продовольственного кризиса скорее возникает вследствие нежелания отдельных государств сотрудничать друг с другом в торговле аграрной продукцией, а также в том, что ученые называют «информационной асимметрией». Она возникает, когда игроки рынка (включая правительства и международные организации) не вовремя получают информацию о недостатке продовольствия в отдельной стране или регионе, а также сведений о сбоях в транспортных сетях, обслуживающих оборот продовольствия в мировой экономике. В отдельные годы до 40 процентов продовольствия в ЕС уничтожается ввиду того, что оно теряет привлекательный внешний вид (особенно овощи и фрукты) или истекают сроки годности продуктов, произведённых в объемах, существенно превышающих потребности национальных рынков.
Поэтому решение продовольственной проблемы лежит не только в привычных усилиях по увеличению объемов производства, росте урожайности или повышении качества хранения/переработки аграрного сырья. Не менее важной является работа по предотвращению сбоев в торговле продовольствием и аграрным сырьем, внимательном мониторинге отдельных сегментов рынка и выявлении угроз роста цен и нехватки товаров на ранних стадиях. Так, санкции, объявленные ЕС и США против российской индустрии производства минеральных удобрений стали существенным фактором, двинувшим вверх цены на зерновые культуры весной 2022 года. А когда эти санкции на калийные и другие минеральные удобрения с большим опозданием были сняты, момент был упущен, рост цен на продовольствие уже было не остановить. Поэтому важной целью, которая могла бы объединить все мировое сообщество, заинтересованное в преодолении угрозы продовольственного кризиса, должно стать противодействие различным санкциям и барьерам, возводимым в последние полгода в мировой торговой системе.
- Азербайджан оперативно предпринимает усилия для снижения рисков продовольственного кризиса. Для этого, например, заключен договор с Израилем о внедрении специальной технологии посева пшеницы в различных регионах Азербайджана, в частности в Карабахе. Насколько, по-вашему, защищен от эксцессов мирового продовольственного кризиса Азербайджан и какие еще механизмы стоит тут проработать?
- Нынешние усилия правительства Азербайджана по наращиванию объемов производства пшеницы и других зерновых культур своевременны и их следует приветствовать. Посредством этих мер в вашей стране создается потенциал для оперативного удовлетворения потребностей внутреннего рынка, что особенно актуально в периоды кризисов или общей нестабильности на рынке. Поскольку для населения показателем эффективности работы властей является наличие всех традиционных продуктов питания по приемлемым ценам, растущее внутреннее производство увеличивает возможности для проведения товарных интервенций и снижения цен на социально-чувствительные виды продовольствия, прежде всего на хлебобулочные и макаронные изделия.
Что касается производства зерновых в Карабахе, то это очень перспективная долгосрочная цель, которую следует решать в рамках общих усилий по восстановлению нормальной жизни в этом многострадальном регионе. Поскольку в Карабахе достаточно водных ресурсов и имеются немалые земельные пространства, пригодные для растениеводства, акцент на приоритетном выращивании зерновых вполне оправдан.