«Խաղաղությունը` միակ կենսունակ ընտրությունն է Հայաստանի համար» Ալի Մամեդովը՝ Caliber.Az կայքում
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հերթական բրյուսելյան հանդիպումը դարձել է ամենանկատելիներից մեկը»,- համարում է Ջոն Հոփկինսի համալսարանի (School of Advanced International Studies Johns Hopkins University) Առաջադեմ միջազգային հետազոտությունների դպրոցի միջազգային հարաբերությունների մագիստրոս Ալի Մամեդովը։
Caliber.Az -ին մեկնաբանելով Բրյուսելում Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելի միջնորդությամբ երկու երկրների ղեկավարների վերջերիս բանակցությունները՝ քաղաքագետը նախ և առաջ նշել է, որ ընդհանուր մթնոլորտը, այնպիսի խորհրդանշական ժեստերը, ինչպիսին է Ի.Ալիևի և Ն. Փաշինյանի ձեռքսեղմումները, որոշակի արդյունքները մատնանշում են այն, որ դրանք դարձել են դրական քայլ դեպի երկարաժամկետ խաղաղության համաձայնագիրը։
«Հաշվով չորրորդ հանդիպումը նշանակալից ստացվեց մի քանի պատճառներով, որոնցից ամենագլխավորը կայանում է նրանում, որ երկու պետությունները պայմանավորվել են խաղաղ համաձայնագրի նախագծի տարբերակը պատրաստելու համար խումբ կազմավորել։ Սա արժեքավոր իրադարձություն է։ Բացի դրանից, ինչպես և նախորդ հանդիպումներում, չի հիշատակվել կարգավիճակի, Ղարաբաղի կամ Մինսկի խմբի մասին, ինչը ցույց է տալիս, որ որոշ հիմնական տարաձայնությունները արդեն կարգավորված են։ Բացի այդ, երկու ղեկավարներն էլ հանդիպումից հետո նշել են, որ համապարփակ համաձայնագիր կարող է մոտ ժամանակում ստորագրվել։ Բրյուսելյան շփումներն ու Եվրահանձնաժողովի մասնակցությունը կարծես թե արագացնում են գործընթացը»,- կանխատեսել է մեր զրուցակիցը։
Նշելով Բաքվի և Երևանի բանակցային դիրքորոշումները՝ փորձագետն ընդգծել է, որ Բաքուն 2020 թվականի պատերազմից հետո ակնհայտորեն հայտնվել է ավելի լավ վիճակում։
«Նախ և առաջ, 2020 թվականի ռազմական հաղթանակի արդյունքում Բաքուն մեծացրել է իր հաստատակամությունն ու պահանջկոտությունը։ Եվ բոլոր վերջին պայմանավորվածությունները հավատարիմ են Բաքվի հինգ սկզբունքներին: Երկրորդը՝ Ադրբեջանի և նրա գլխավոր դաշնակցի՝ Թուրքիայի հետ համագործակցությունը բխում է աշխարհի հետ ինտեգրվելու համար Երևանի շահերից։ Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից ներմուծված շրջափակումը զգալի բացասական ազդեցություն ունեցավ Հայաստանի տնտեսության վրա։ Շրջափակման պատճառով երկրից դեպի Եվրոպա արտահանման մեծ մասը դեռևս իրականացվում է Վրաստանի տարածքով, որն ունի արտահանման ընդամենը երկու ուղի. Փոթի նավահանգստով տրանսպորտային միջանցքներ և լեռնային Վերին Լարսը: Ո՛չ մեկը, ո՛չ մյուսը Հայաստանին հարմար չեն, քանի որ Փոթիով ճանապարհը շատ ժամանակ է խլում և շատ թանկ արժե, իսկ Վերին Լարսը դժվար է ու վտանգավոր։ Առևտրի այլընտրանքային ուղիների բացակայության պատճառով Հայաստանը կընդհարվի լուրջ խնդիրների հետ, եթե Վրաստանը կամա թե ակամա դադարեցնի հայկական ապրանքների անցումը։ Օրինակ, 2008 թվականին Վրաստանում ավերվել էր երկաթուղային կամուրջը, որը խնդիրներ էր առաջացրել Հայաստանից բեռնափոխադրումների հետ կապված։ Իրավիճակն ի վերջո հանգեցրեց երկրում գազի գնի զգալի աճի։
Այնպես որ տրանսպորտային կապերի ընդլայնումը բխում է Հայաստանի շահերից, որպեսզի նվազեցնի տրանսպորտային առումով մեկ երկրից մեծ կախվածության հետ կապված ռիսկերը և նվազեցնի տրանսպորտային ծախսերը: Եվրոպա արտահանման հետ միասին, հարաբերությունների բարելավումը Հայաստանին թույլ կտան ավելի արդյունավետ կերպով ապրանքներ տեղափոխել ասիական երկրներ, ինչպիսին է Ղազախստանը՝ Կասպից ծովում Ադրբեջանի նավահանգիստներով: Հայկական տնտեսության նման փոքր տնտեսության համար հնարավորությունների բացակայությունը՝ կործանարար գործոն է։ Մինչդեռ Ադրբեջանը ազատագրել է օկուպացված տարածքները, բարելավել է իր տնտեսությունը և ամրապնդել է հարաբերությունները միջազգային հանրության հետ։ Արդյունքում, հաշվի առնելով հանգամանքները, Բաքուն ունի ավելի շատ գործողությունների ազատություն, և ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը օգտվել է նման հնարավորություններից։ 44-օրյա պատերազմից հետո տեղի ունեցող գործընթացները հանդիսանում են Ադրբեջանի դիվանագիտական հաջողության հստակ ցուցանիշ»,- վստահ է Ա.Մամեդովը։
Բրյուսելյան վերջին հանդիպման գլխավոր ձեռքբերումներից մեկը քաղաքագետը համարում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի տեքստը պատրաստելու համար աշխատանքային խումբ ստեղծելու մասին որոշումը։
«Սա, անկասկած, դրական և նշանակալի առաջընթաց է։ Այնուամենայնիվ, կարծում եմ, որ դեռ չափազանց վաղ է կանխատեսել, թե արդյոք Հայաստանը կշարունակի իրականացնել բոլոր համաձայնեցված դիրքորոշումները։ Հաշվի առնելով ի սկզբանե Հայաստանի կողմից պայմանավորվածությունների ուշացումը և չկատարումը, դա միանգամայն հավանական է։ Որպես օրինակ կարող են ծառայել Լաչինի վերջին իրադարձությունները։ Չնայած նրան, որ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների բարելավումը ձեռնտու է Հայաստանին, և նրա ղեկավարությունը հասկանում է, որ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը բխում է երկրի երկարաժամկետ շահերից և կարող է օգնել նրա իշխանություններին բարելավել իրենց հեղինակությունը, այնտեղ այնուամենայնիվ տատանվում են, ինչը կապված է ներքաղաքական պատճառների և հնարավոր արտաքին ազդեցության հետ։ Հուսով եմ, որ դա տեղի չի ունենա: Հայաստանին, վերջին հաշվով, միևնույն է, անհրաժեշտ կլինի գտնել Ադրբեջանի հետ շփման կետեր, որպեսզի հասնել երկարաժամկետ աճի»,- նշում է Մամեդովը։
Ինչ վերաբերում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին, որի մասին հայկական կողմը հաճախ է հիշատակում, ապա, Ա.Մամեդովի խոսքով, այն գործնականում ոչ մի գործառույթ չի իրականացնում։
«Դեռ Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմից առաջ Մինսկի խումբը ներքին խնդիրների և այլ գործոնների պատճառով անարդյունավետ էր հայ-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման հարցում։ Գործընթացին ՄԽ-ի անարդյունավետ մասնակցությունը միայն հանգեցրեց երկար ձգձգումների և ոչինչ չորոշեց։ Իր կողմից ձգձգումների և Ադրբեջանի նկատմամբ անարդար վերաբերմունքի պատճառով պաշտոնական Բաքուն չի ցանկանում, որպեսզի խնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելուց հետո Մինսկի խումբը նորից ներքաշվի գործընթացում»,- նշում է նա։
Եզրափակելով Ա.Մամեդովը ընդգծել է, որ «Հատուցում» գործողությունը Հայաստանի քաղաքական և ռազմական ղեկավարությանը ծառայել է, որպես հիշեցում Ադրբեջանի ռազմական հզորության մասին։
«Անպայման, «Հատուցում» ռազմական գործողությունը կարևոր դեր խաղաց բանակցություններում, թեև դժվար է ասել, թե որքանով է դա ազդել Բրյուսելում քննարկումների վրա։ Կարելի է նշել, որ գործողությունը Հայաստանի քաղաքական և ռազմական ղեկավարությանը հիշեցրել է Ադրբեջանի ռազմական խիզախության մասին։ Այնպես որ, Հայաստանի համար միակ կենսունակ ընտրությունն է հանդիսանում խաղաղությունը, իսկ գործընթացը դանդաղեցնելու ցանկացած փորձեր վնաս կհասցնեն հենց Հայաստանին»,- ամփոփել է Ա.Մամեդովը:

«Мир - единственный жизнеспособный выбор для Армении» Али Мамедов на Caliber.Az
«Очередная брюссельская встреча президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна стала одной из самых заметных», - считает магистр международных отношений Школы передовых (перспективных) международных исследований Университета Джонса Хопкинса (School of Advanced International Studies Johns Hopkins University) Али Мамедов.
Комментируя Caliber.Az недавние переговоры лидеров двух стран в Брюсселе при посредничестве главы Европейского совета Шарля Мишеля, политолог прежде всего отметил, что общая атмосфера, символические жесты, такие как рукопожатие И.Алиева и Н.Пашиняна, определенные результаты указывают на то, что они стали позитивным шагом на пути к долгосрочному мирному соглашению.
«Четвертая по счету встреча оказалась знаменательной по нескольким причинам, важнейшая из которых заключается в том, что оба государства договорились сформировать группу для подготовки варианта проекта мирного соглашения. Это ценное событие. Кроме того, как и на предыдущих встречах, не было упоминания о статусе, Карабахе или Минской группе, что указывает на то, что некоторые из основных разногласий уже урегулированы. Кроме того, оба лидера отметили после встречи, что всеобъемлющее соглашение может быть подписано в ближайшее время. Брюссельские контакты и участие Европейской комиссии, похоже, ускоряют процесс», - предположил наш собеседник.
Отмечая переговорные позиции сторон, эксперт подчеркнул, что Баку оказался в явно лучшем положении после войны 2020 года.
«Во-первых, в результате военной победы в 2020 году Баку повысил свои настойчивость и требовательность. И все недавние соглашения придерживаются пяти принципов Баку. Во-вторых, сотрудничество с Азербайджаном и его главным союзником - Турцией отвечает интересам Еревана для интеграции с остальным миром. Блокада, введенная Турцией и Азербайджаном, оказала значительное негативное влияние на экономику Армении. Из-за блокады большая часть экспорта страны в Европу по-прежнему идет через Грузию, которая имеет лишь два экспортных маршрута: транспортные коридоры через порт Поти и горный Верхний Ларс. Ни тот, ни другой не удобен для Армении, потому что путь через Поти занимает слишком много времени и весьма дорог, а Верхний Ларс затруднителен и опасен. Из-за отсутствия альтернативных торговых путей Армения столкнется с серьезными проблемами, если Грузия прекратит провоз армянских товаров, намеренно или ненамеренно. Например, в 2008 году в Грузии был разрушен железнодорожный мост, что вызвало проблемы с перевозкой грузов из Армении. Ситуация в конечном итоге привела к значительному росту цены на газ в стране.
Так что в интересах Армении расширить транспортные связи, чтобы снизить риски, связанные с большой зависимостью от одной страны в плане транспортировки, и снизить транспортные расходы. Помимо экспорта в Европу, улучшение отношений позволит Армении более эффективно транспортировать товары в азиатские страны, такие как Казахстан, через порты Азербайджана на Каспийском море. Для такой небольшой экономики, как армянская, отсутствие возможностей – губительный фактор. Между тем Азербайджан освободил оккупированные территории, улучшил свою экономику и укрепил отношения с международным сообществом. В результате, учитывая обстоятельства, у Баку больше свободы действий, и очевидно, что азербайджанское руководство воспользовалось такими возможностями. Процессы, происходившие после 44-дневной войны, являются ярким показателем дипломатического успеха Азербайджана», - уверен А. Мамедов.
Одним из главных достижений последней брюссельской встречи политолог считает решение о создании рабочей группы по подготовке текста мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией.
«Это, несомненно, позитивный и значительный шаг вперед. Однако полагаю, что еще слишком рано предсказывать, продолжит ли Армения выполнять все согласованные позиции. Учитывая промедление и несоблюдение договоренностей со стороны Армении с самого начала, это вполне вероятно. Примером могут служить недавние события в Лачине. Несмотря на то, что улучшение отношений с Азербайджаном выгодно Армении и ее руководство понимает, что подписание мирного соглашения отвечает долгосрочным интересам страны и может помочь ее властям улучшить свою репутацию, там все еще колеблются, что связано с внутриполитическими причинами и возможным внешним влиянием. Надеюсь, этого не произойдет. Армении в конечном итоге все равно необходимо будет найти точки соприкосновения с Азербайджаном, чтобы добиться долгосрочного роста», - отмечает Мамедов.
Что касается Минской группы ОБСЕ, о которой часто упоминает армянская сторона, то, по словам А. Мамедова, она практически не выполняет никаких функций.
«Еще до Второй Карабахской войны МГ была неэффективна в урегулировании армяно-азербайджанского конфликта из-за внутренних проблем и других факторов. Безрезультативное участие МГ в процессе привело лишь к длительным задержкам и ничего не решило. Из-за проволочек с ее стороны и несправедливого отношения к Азербайджану официальный Баку не хочет, чтобы после решения вопроса военным путем МГ снова вовлекалась в процесс», - указывает он.
В заключение А. Мамедов подчеркнул, что операция «Возмездие» послужила армянскому политическому и военному руководству напоминанием о военной мощи Азербайджана.
«Безусловно, военная операция «Возмездие» сыграла не последнюю роль в переговорах, хотя трудно сказать, насколько она повлияла на дискуссии в Брюсселе. Можно отметить, что операция послужила армянскому политическому и военному руководству напоминанием о воинской доблести Азербайджана. Так что единственным жизнеспособным выбором для Армении является мир, а любые попытки затормозить процесс наносят ущерб самой Армении», - резюмировал А. Мамедов.