Վարչապետ, թե այնուամենայնիվ բլոգեր Փաշինյանը լայքերի հետևից
Անմիջապես կցանկանայի նշել, որ մեր քաղաքական տեսաբանը ավելի մանրամասն հոդված է պատրաստում Նիկոլ Փաշինյանի արտահայտությունների վերաբերյալ, իսկ ես ընդամենը ուզում եմ կիսվել ՄԱԿ-ի ամբիոնից Հայաստանի վարչապետի ելույթից ընդհանուր, ավելի շուտ զգացմունքային տպավորությունով և որոշ եզրակացություններով։
Նիկոլ Փաշինյանը, երևի ցավոտ մտորումներից հետո, վերջապես գտել է թարմ հարթակ իր ելույթների համար։ Այն ինչ-որ չափով տարբերվում է հասարակ բլոգերների բանավոր զեղումների հարթակներից, որոնք, որպես կանոն, ուղիղ եթեր են դուրս գալիս, որպես նվազագույնը լայքեր հավաքելու, իսկ առավելագույնը՝ հիպ բռնելու հույսով։
Արդար կլինի, սակայն, խոստովանել, որ Հայաստանում հանրաճանաչ հրատարակության նախկին գլխավոր խմբագիրը իր եթերի համար գտել է ուժեղ հարթակ՝ ոչ ավել, ոչ պակաս՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 77-րդ նստաշրջանը: Բայց, ոչ ըստ Սենկայի, գլխարկը ստացվեց, քանի որ կա՛մ հուզմունքից, կա՛մ թեմայի անտեղյակությունից, Նիկոլ Վովաևիչը նորից անհեթեթություն էր տանում, ինչը նախևառաջ իր հայրենակիցների կողմից ծաղրի արժանացավ։
Մասնավորապես, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ, Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախկին ղեկավար Արմեն Աշոտյանը ֆեյսբուքյան իր էջում խոսելով վարչապետի ելույթի մասին, չդիմացավ, որպեսզի չհեգնել. «1. Պարզունակ, անպետք տեքստ. 2. Խայտառակ կատարում. 3. Հիմար կատակներ Ռուսաստանի հասցեին»։ Գումարած, Աշոտյանը Փաշինյանին (մեջբերում եմ) անվանել է. « բանակը թողած, արտաքին քաղաքականությունը ձախողած, և... «ապուշների «ժողովրդավարության»» վրա հույս դնող։ Եվ ֆեյսբուքը նրան նման «անձի նվաստացման» համար նույնիսկ չի արգելափակել, թեև եթե մեկ ուրիշը, օրինակ, այս տողերի հեղինակը, իրեն թույլ տար նման բան, ապա արգելքը նրա համար առնվազն մեկ շաբաթով ապահովված կլիներ։ Բայց, ինչպես ասում են, սա բոլորովին այլ պատմություն է՝ երկակի չափանիշների սկզբունքի մասին։ Եվ ուրեմն, վերադառնանք մեր փաշինյաններին, ավելի ճիշտ՝ նրանց երկակի բացահայտումներին։
Ոմանց համար նրա ոռնոցը կարող է թվալ շատ համարձակ՝ չէ որ Վովաևիչը մեկնաբանելով սեպտեմբերի 12-14-ին հայ-ադրբեջանական պայմանական սահմանին տեղի ունեցած զինված բախումը բարձրաձայն հայտարարեց, որ «սա ոչ թե սահմանային միջադեպ էր, այլ ուղղակի և անհերքելի հարձակում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի վրա»։
Սակայն նա չպետք է շփոթի քաջությունը մեծամտության ու անբարեխիղճության հետ, քանի որ ավելի երկիմաստ բան չկա և իր սկզբնաղբյուրով, և արդյունքներով։ Իսկ Փաշինյանի խոսքերով, կա փաստերի կոպիտ ծեծկռտուք՝ ով ում վրա է հարձակվել, ինչ ինքնիշխան տարածքների մասին է խոսքը, եթե մեր երկրների միջև սահմանները դեռ սահմանազատված չեն, և այս անորոշության գլխավոր մեղավորը՝ հենց Հայաստանն է, իր վարչապետի, պետության ղեկավարի գլխավորությամբ, ում մոտ, դատելով հայտարարությունների հերթականությունից՝ ոչ միայն շաբաթվա մեջ յոթ ուրբաթ կա, այլեւ տարվա մեջ մեկ տասնյակ նոյեմբեր։
Դատեք ինքներդ՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից, այսինքն այն պահից, երբ Փաշինյանը ստորագրեց Եռակողմ հայտարարությունը (ի դեպ, այդ փաստաթուղթն այդպես են անվանում նաև իրենք՝ հայերը, Վովաևիչին մեղադրելով իրենց օկուպացված տարածքները Ադրբեջանին «հանձնելու» մեջ) նախկին գլխավոր խմբագիրը մի տաս անգամ խմբագրել, մերժել և փոխել է իր կարծիքը, ինչպես այս միջպետական, ի դեպ, ակտի, այնպես էլ դրան նախորդած սեփական կարգադրությունների ու գործողությունների մասին։
Ըստ երևույթին, նա մինչև հիմա չի հասկացել պետական փաստաթղթերի միջև տարբերությունը, որտեղ եթե գրված է գրիչով, ապա չես կարող կտրել և կացնով, և օրաթերթային հրապարակումներով, որոնցում խմբագիրն ազատ է իր անսահման լկտի և խաբեբա հայեցողությամբ փոխել տեքստը։
Հիշում եմ, նախկին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հետ լինելով նույն կապոցում, այսինքն՝ նույն կուսակցությունում, Հայաստանի ապագա վարչապետը ընդհուպ մինչև 2016 թվականը հայտարարում էր հինգ օկուպացված շրջանները Ադրբեջանին հանձնելու անհրաժեշտության մասին։
Սակայն գալով իշխանության՝ Վովաևիչը կտրականապես հրաժարվեց իր նախկին, անկեղծ ասած, գոնե մասամբ դրական դիրքորոշումից՝ Ղարաբաղի վերաբերյալ իր հայտարարություններում կենտրոնանալով կետադրական նշանների վրա։ Եվ հետո, մեր նախագահից ստանալով ռուսաց լեզվի դաս՝ նա մի փոքր ուղղեց իր խոսելաձևը , բայց, ինչպես պարզվեց, ոչ երկար։
Փաշինյանը ամեն կերպ փորձում է վատ խաղում լավ դեմք լինել։ Չէ որ, երբ քո երկրին ոչ ոք լուրջ չի վերաբերվում, երբ դու, անգամ ունենալով արևմտամետ քաղաքական գործչի համբավ, դիմում ես առավելագույնը արևմտյան թոշակառուի հետ հանդիպման վրա, ի՞նչ սկզբունքայնության և վճռականության մասին կարող է խոսք լինել։ Երբ դու, տարիներ շարունակ լինելով Ռուսաստանի ֆորպոստը, քո տարածքում ունենալով ռուսական բազաներ, դրանով հանդերձ չես տիրապետում անգամ քո սահմանները սեփական ուժերով պաշտպանելու իրավունքին, մնում է միայն, որ տիրաժավորելով ադրբեջանական զորքերի հարձակման մասին կեղծիքները, ընդ որում արդեն ոչ թե հայկական բանակի, այլ ռուս սահմանապահների վրա։
Ինչի՞ վրա կարող է ընդհանրապես հույս դնել ՀԱՊԿ-ի մաս կազմող պետության ղեկավարը, եթե իր սահմաններում իրավիճակի սրման դեպքում հանդիպում է ոչ թե այդ կազմակերպության անդամ երկրների ղեկավարների, այլ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի ու Իրանի նախագահի հետ։ Ընդ որում, Իրանի նախագահի հետ արդեն այն բանից հետո, երբ նրա պետությանը բառի ողջ իմաստով արդեն պլինթուզից ցած է իջեցրել այդ նույն պետական նշանակության ամերիկացի թոշակառուն։ Ինչպիսի՞ հեղինակության վրա կարելի է հույս դնել, թեկուզ հայկական իսթեբլիշմենթում, եթե հրապարակայնորեն ռուսական կեչիները գրկելու ցանկություն ցուցաբերելիս պատրաստ լինի միայնակ համբուրել ամերիկյան դրոշը։ Մի՞թե Սուրմալու առեւտրի կենտրոնում բռնկված հրդեհից ավելի արագ պետք չէ մարել նման անամոթ երկակիությունը։
Բայց ինքը՝ Փաշինյանը, ըստ երեւույթին, կարծում է, որ լկտիությունը նոր հնարավորություններ է բացում իր համար, օրինակ՝ ողբալ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի ամբիոնից. «Ես այստեղ եմ նրա համար, որպեսզի հայտարարել՝, մենք լի ենք վճռականությամբ, որպեսզի ցանկացած միջոցներով պաշտպանել մեր ժողովրդավարությունը, անկախությունը, ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը»: Եվ մոռանում է ավելացնել, որ բառացիորեն իր ելույթից մեկ օր առաջ, շատ-շատ «ժողովրդավարական», ոստիկանական մահակների օգնությամբ գերեզմանոցից ցրել է զոհված հայ զինվորների մայրերին, որպեսզի նրանք այլեւս չխանգարեն իրեն անձնատուր լինել՝ իր համար շատ ավելի սրտալի զբաղմունքով՝ բլոգերությամբ և լայքերի հավաքմամբ։

Премьер или все же блогер? Пашинян в погоне за лайками
Сразу хотел бы отметить, что наш политический обозреватель готовит более детальную статью по высказываниям Никола Пашиняна, я же лишь хочу поделиться общим, скорее даже эмоциональным впечатлением от выступления армянского премьера с трибуны ООН и некоторыми выводами.
Никол Пашинян после, видимо, мучительных раздумий нашел наконец свежую платформу для своих выступлений. Она несколько отличается от площадок для словесных излияний простых блогеров, которые, как правило, выходят в прямой эфир в надежде как минимум собрать лайки, а как максимум - поймать хайп.
Справедливо, однако, было бы признать, что платформу для своего эфира бывший главред популярного в Армении издания отыскал крутую – ни много ни мало 77-ю сессию Генассамблеи ООН. Но не по Сеньке оказалась шапка, так как то ли от волнения, то ли из-за незнания предмета Никол Воваевич снова нес несуразицу, над которой вдоволь поиздевались прежде всего сами его соотечественники.
В частности, заместитель председателя Республиканской партии Армении (РПА), экс-глава постоянной комиссии Национального собрания по внешним связям Армен Ашотян, говоря в Facebook о выступлении премьер-министра, не удержался, чтобы не съязвить: «1. Примитивный, никчемный текст. 2. Позорное исполнение. 3. Глупые подколы в адрес России». Плюс Ашотян назвал Пашиняна (цитирую) - «оставивший армию, проваливший внешнюю политику, и… надеющийся на “демократию” недоумок». И Facebook его за такое «унижение личности» даже не блокнул, хотя если бы такое позволил себе кто другой, к примеру, автор этих строк, то бан ему как минимум на неделю был бы обеспечен. Но, это уже, как говорится, другая совсем история – про принцип двойных стандартов. И посему вернемся к нашим пашинянам, вернее, к их двуличным откровениям.
Кому-то его завывания могли показаться весьма смелыми – ведь Воваевич громогласно заявил, комментируя вооруженное столкновение 12-14 сентября на условной азербайджано-армянской границе, что «это был не приграничный инцидент, а прямое и бесспорное нападение на суверенную территорию Республики Армения».
Не стоит, однако, ему путать смелость с наглостью и беспринципностью, ибо нет ничего более неоднозначного и по своему источнику, и по результату. А в словах Пашиняна налицо грубая потасовка фактов - кто на кого напал, о каких суверенных территориях идет речь, если границы между нашими странами еще не делимитированы и главный виновник этой неопределенности - сама Армения во главе с ее премьер–министром! Лидером государства, у которого, судя по череде заявлений, не просто семь пятниц на неделе, но и с десяток ноябрей в году.
Судите сами, с 9 ноября 2020 года, то есть с того момента, как Пашинян подписал Трехстороннее заявление о капитуляции (между прочим, этот документ так называют и сами армяне, обвиняя Воваевича в «сдаче» Азербайджану оккупированных ими территорий) экс-главред раз десять редактировал, дезавуировал и менял свое мнения по поводу как этого межгосударственного, между прочим, акта, так и предшествующих ему собственных распоряжений и действий.
Видимо, он до сих пор так и не понял разницы между государственными документами, где если написано пером, то не вырубишь и топором, и газетными публикациями, в коих редактор волен менять текст по своему усмотрению до бесконечности симметрично наглости и лживости автора.
Помнится, будучи в одной связке, то бишь в одной партии с экс-президентом Левоном Тер-Петросяном, будущий премьер-министр Армении вплоть до 2016 года заявлял о необходимости передачи пяти оккупированных районов Азербайджану.
Однако возглавив страну, Воваевич категорически отказался от своей прежней, прямо скажем, хотя бы отчасти позитивной позиции, сделав в заявлениях по Карабаху акцент на знаках препинания. А потом, получив урок русского языка от нашего президента, несколько подправил свою разговорную речь, но, как оказалось, ненадолго.
Пашинян изо всех сил пытается делать хорошую мину при плохой игре. Ведь когда твоя страна никем не воспринимается всерьез, когда ты, даже прослыв прозападным политиком, претендуешь на аудиенцию максимум с западной пенсионеркой, о какой принципиальности и решительности может идти речь?! Когда ты, годами являясь форпостом России, имея на своей территории российские базы, не обладаешь при этом даже правом защищать свои границы собственными силами, только и остается, что тиражировать фейки о нападении азербайджанских войск, причем уже не на армянскую армию, а на российских пограничников.
На что вообще может рассчитывать глава государства, входящего, на минуточку, в ОДКБ, если при обострении ситуации на его границах встречается не с главами стран-членов этой организации, а с генсеком НАТО и президентом Ирана? Причем с иранским президентом уже после того, как его государство в полном смысле этого слова уже опустила ниже плинтуса эта самая американская пенсионерка штатовского значения. На какой авторитет хотя бы в армянском истеблишменте можно рассчитывать, если, прилюдно выказывая желание обнять русские березы, наедине с собой готов целовать американский флаг?! Не следует ли гасить подобное беспардонное двуличие проворнее, чем пожар в торговом центре «Сурмалу»?
Но сам Пашинян, видимо, полагает, что нахальство открывает ему новые возможности, к примеру, попричитать с трибуны Генсассаблеи ООН: «Я здесь для того, чтобы заявить - мы полны решимости, чтобы защитить нашу демократию, независимость, суверенитет и территориальную целостность любыми способами». И забывает добавить, что буквально за день до своей речи очень-очень «демократично», с помощью полицейских дубинок разогнал с кладбища матерей погибших армянских солдат, дабы они ему не мешали вновь предаваться гораздо более близкому для себя занятию - блогерству и собиранию лайков.