«Փաշինյանը համառում է. կա՛մ ռուսները մեզ համար կռվելու են Ադրբեջանի հետ, կա՛մ մենք գնում ենք դեպի Արևմուտք» Սերգեյ Մարկովը Caliber.Az-ում
05 0Հոկտեմբերի 2022 16:25
Ռուսաստանցի հասարակական գործիչ, քաղաքագետ, Քաղաքական հետազոտությունների ինստիտուտի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Մարկովը Caliber.Az-ի հետ զրույցում հայտարարել է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և մյուս երևանյան գործիչները փորձում են Ռուսաստանին ստիպել դեռևս շարունակվող հայ-ադրբեջանական դիմակայության մեջ աջակցել Հայաստանին։ Հակառակ դեպքում Մոսկվային կանխագուշակում են իր «Կովկասում ֆորպոստի» կորուստը։
Մեկնաբանելով Հայաստանի Հանրային հեռուստաալիքին տված Փաշինյանի վերջին հարցազրույցը՝ քաղաքագետը ընդգծել է, որ Երևանը այդպիսով փաստորեն վերջնագիր է ներկայացնում Ռուսաստանին՝ եթե Երևանին լուրջ աջակցություն չցուցաբերի, ապա Հայաստանը դուրս կգա Ռուսաստանի դաշնակիցների շարքից։
«Բացի այդ,- հիշեցնում է Ս. Մարկովը,- Երևանը գործնական գործողություններով ի դեմս ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի՝ դաշնակցային հարաբերություններ է կառուցում Ռուսաստանի Դաշնության թշնամիների հետ։ Իսկ խնդիրն էլ կայանում է նրանում, որ Հայաստանը կորցնում է 30 տարի առաջ զավթած Ադրբեջանի տարածքները, որոնց մեծ մասն արդեն կորցրել է Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմի արդյունքում։ Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի ավելի հզոր բանակը մոտ ժամանակներում կվերադարձնի Ղարաբաղի ողջ մնացած տարածքը։ Առավել հավանական է, որ դա տեղի կունենա երեք տարի հետո, երբ կլրանա 2020 թվականի նոյեմբերին ստորագրված ներկայիս եռակողմ հայտարարության ժամկետը։ Բայց չի բացառվում, որ դա կարող է տեղի ունենալ ավելի վաղ։ Այսպես թե այնպես, այս ժամկետը մոտենում է, իսկ հայկական բանակը զգալիորեն թույլ է, նա չի կարողանա կռվել և ջախջախիչ պարտություն կկրի։ Արդյունքում Փաշինյանի ճակատագիրը կարող է դառնալ աննախանձելի՝ նրան հեշտությամբ կարող են լիկվիդացնել որոշ հայ ազգայնականները»։
Առավել ևս, ինչպես ենթադրում է ռուսաստանցի փորձագետը, Հայաստանը լիովին կարող է կորցնել նաև այլ տարածքները, որոնք այժմ մտնում են նրա կազմի մեջ։ Խոսքը մասնավորապես ռազմավարական նշանակություն ունեցող Զանգեզուրի մասին է, քանի որ այն Նախչըվանը կապում է մայրցամաքային Ադրբեջանի, իսկ ընդհանուր առմամբ՝ Ադրբեջանը Թուրքիայի հետ։
«Սակայն Զանգեզուրը և Հայաստանին է կապում Իրանի հետ և այս երկրի համար հանդիսանում է կարևորագույն ելք, քանի որ այն գտնվում է լոգիստիկ շրջափակման մեջ։ Այս պայմաններում Հայաստանի ռազմավարական գիծը կայանում է նրանում, որպեսզի նրա շահերը պաշտպանի մեկ ուրիշը, առավել խոշոր պետությունը, քանի որ նա չի կարող ինքնուրույն պաշտպանել իր շահերը։ Ավելի վաղ Երևանը հույսը դրել էր Մոսկվայի վրա, սակայն Ռուսաստանը հրաժարվում է կռվել Ադրբեջանի դեմ և հանուն Հայաստանի շահերի։ Մոսկվան այս հարցում գերադասում է գրավել չեզոք դիրք և նույնիսկ ավելի շատ հակված է դեպի Ադրբեջանը։ Էլ չասած արդեն այն մասին, որ, ըստ էության, Բաքվի կողմն են ՀԱՊԿ անդամների մեծամասնությունը։ Ոչ միայն մահմեդական բնակչությամբ երկրները՝ Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Տաջիկստանը, այլ նույնիսկ ուղղափառ քրիստոնյա Բելառուսը։ Մինսկը ղարաբաղյան հարցում հակված է աջակցել Ադրբեջանին։
Եվ այս պայմաններում, երբ Հայաստանը չի կարող իր փոխարեն ռուս զինվոր ուղարկել կռվի, նա որոշել է ներգրավել ֆրանսիացի և ամերիկացի զինվորականներին։ Կամ նրանց որևէ կրտսեր դաշնակիցներին: Եվ Փաշինյանի այս ռազմավարությունը ամրապնդվում է նրանով, որ Ֆրանսիայում և ԱՄՆ-ում կան ազդեցիկ հայկական համայնքներ։ Կարելի է ասել, որ այսօր ԱՄՆ-ի, իսկ առավել եւս՝ Ֆրանսիայի դիրքորոշումները հանդիսանում են աշխարհի ամենահայամետ դիրքորոշումներ։ Ղարաբաղի հարցով իր դերն է խաղում նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի գործոնը։ Եվ չնայած այժմ այդ խումբը իր գործունեության լիակատար ձախողման պատճառով փաստորեն գոյություն չունի՝ նա պաշտոնապես դեռ չի լուծարվել, և Վաշինգտոնն ու Փարիզը ճնշում են գործադրում, որպեսզի վերականգնեն Մինսկի խմբի աշխատանքը»,- ասում է մեր զրուցակիցը։
Հայաստանի ներկայիս քաղաքականության համար ևս մեկ նշանակալից գործոնը՝ Ս. Մարկովը համարում է այն, որ Փաշինյանը և նրա թիմի անդամները սկսել են բացահայտորեն հավատարիմ մնալ արևմտամետ կողմնորոշմանը և Ռուսաստանին դժգոհություն դրսևորել։ Ընդ որում, հայ քաղաքացիներին, նման աշխարհաքաղաքական շրջադարձը, կարծես թե նույնիսկ շատ էլ դուր է գալիս։ Որոշակի հիասթափություն է առաջանում Մոսկվայում Ռուսաստանի Դաշնության նկատմամբ սովորաբար լոյալ հայ հասարակության մոտ։ Դարձյալ այն պատճառով, որ Ռուսաստանը հրաժարվեց իր զինվորներին ուղարկել Հայաստանի շահերի համար պայքարելու։ Հետևաբար, հանդես գալով Ռուսաստանի դեմ, Փաշինյանը ոչ մի բանով ռիսկ չի անում՝ սա հիմա, չնայած վարչապետի հակառուսական հայացքներին, արդեն այնքան էլ վտանգավոր չէ։
Միևնույն ժամանակ, ընդգծում է ռուս քաղաքագետը, ցանկացած ընդհանուր ռազմավարական կուրսը պետք է ունենա հիմնավորում, և Ռուսաստանի նկատմամբ Փաշինյանի տարբեր պահանջները կարելի է համարել, որպես այդ կուրսի հիմնավորում։
«Հայաստանի վարչապետն այս հիմնավորումները միշտ կգտնի։ Ընդ որում, եթե այն պահանջները, որոնք վերաբերում են դրան, որ վերջին ամիսներին Ռուսաստանը չի աջակցել Հայաստանին՝ միանգամայն իրական են, ապա կան նաև ընդհանուր պահանջներ, մասնավորապես՝ ռուսական զենքի մասին նրա հայտարարությունը։ Ռուսաստանը տասնամյակներ շարունակ զինել է Հայաստանին, ընդ որում շատ ցածր գներով և նույնիսկ անվճար։ Իսկ նա Փաշինյանից ի՞նչ պատասխան ստացավ։ Երեւանը իր, կամ գուցե Ֆրանսիայի փողերով որոշեց Հնդկաստանից զենք գնել, այսինքն վճարել ամբողջությամբ, իսկ ռուսական զենքը անվանեց մետաղի ջարդոն։
Եվ, ըստ ամենայնի, Փաշինյանի կողմից նման բնույթի պահանջները անընդհատ կբազմապատկվեն։ Բայց Մոսկվայի նկատմամբ քաղաքական պահանջը դրանով հանդերձ մնում է նույնը՝ կամ ձեր զինվորներին ուղարկեք կռվել հայկական շահերի համար, կամ մենք դուրս ենք գալիս ՀԱՊԿ-ից։ Նման հանգամանքներում Ռուսաստանում, անշուշտ, կձևավորվի հասարակական կարծիք, որը ուղղված է նրան, որպեսզի Մոսկվան Ադրբեջանին աջակցի Ղարաբաղի ողջ տարածքը վերադարձնելու, Զանգեզուրի միջանցքը բացելու իր արդար նկատառման մեջ։ Թեեւ, իհարկե, ռուսական հասարակության մեջ կան շատ ազդեցիկ հայամետ ուժեր, որոնք պահանջում են, որպեսզի Ռուսաստանը հետևի հայության կոչերին եւ իր զինվորներին ուղարկի կռվել Հայաստանի շահերի համար։ Բայց մենք նման մարդկանց համարում ենք Ռուսաստանի դավաճաններ և ռուսական իշխանական համակարգի և ԶԼՄ-ների ներսում հայկական անհուսալի շարասյան ներկայացուցիչներ»,- ամփոփել է Ս.Մարկովը։

«Пашинян уперся: либо русские воюют за нас с Азербайджаном, либо мы уходим на Запад»
Российский общественный деятель, политолог, генеральный директор Института политических исследований Сергей Марков в беседе с Caliber.Az заявил, что премьер-министр Армении Никол Пашинян и другие ереванские деятели пытаются вынудить Россию оказать Армении поддержку во все еще продолжающемся армяно-азербайджанском противостоянии. В противном же случае Москве предрекают потерю своего «форпоста на Кавказе».
Комментируя недавнее интервью Пашиняна армянскому Общественному телеканалу, политолог подчеркнул, что Ереван таким образом фактически предъявляет России ультиматум – если не будет оказывать Еревану серьезной поддержки, то Армения выйдет из числа союзников РФ.
«К тому же, - напоминает С.Марков, - Ереван практическими действиями выстраивает союзнические отношения с врагами РФ в лице США и Франции. Проблема же заключается в том, что Армения теряет захваченные 30 лет назад территории Азербайджана, она фактически уже лишилась в результате Второй Карабахской войны большей их части. Очевидно, что более сильная армия Азербайджана в ближайшее время вернет всю оставшуюся территорию Карабаха. Наиболее вероятно, что это произойдет через три года, когда закончится время нынешнего трехстороннего заявления, подписанного в ноябре 2020 года. Но не исключено, что это может случиться и раньше. Так или иначе этот срок приближается, а армянская армия значительно слабее, воевать она не сможет и потерпит сокрушительное поражение. В итоге судьба Пашиняна может оказаться незавидной – его запросто могут ликвидировать какие-нибудь армянские националисты».
Более того, как предполагает российский эксперт, Армения вполне может потерять и другие территории, которые сейчас входят в ее состав. В частности, речь идет о Зангезуре, имеющем стратегическое значение, поскольку он связывает Нахчыван с материковым Азербайджаном, а в целом Азербайджан – с Турцией.
«Однако Зангезур и Армению связывает с Ираном и является для этой страны одним из важнейших выходов, поскольку она находится в логистической блокаде. В этих условиях стратегическая линия Армении заключается в том, чтобы ее интересы защищал кто-то другой, более крупное государство, так как сама она не может защитить свои интересы. Раньше Ереван рассчитывал на Москву, но Россия отказывается воевать против Азербайджана и за интересы Армении. Москва в этом вопросе предпочитает занимать нейтральную позицию и даже больше склоняется в сторону Азербайджана. Не говоря уже о том, что, по сути, на стороне Баку большинство членов ОДКБ. Не только Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан - страны с мусульманским населением, но даже христианская православная Беларусь. Минск в карабахском вопросе склонен поддерживать Азербайджан.
И в этих условиях, когда Армения не может вместо себя отправить воевать российских солдат, она решила привлечь французских и американских военных. Или каких-то их младших союзников. И эта стратегия Пашиняна подкрепляется тем, что во Франции и США есть влиятельные армянские общины. Можно сказать, что сегодня позиция США, а еще больше Франции являются самыми проармянскими позициями в мире. Также играет роль фактор США и Франции в МГ ОБСЕ по Карабаху. И хотя сейчас этой группы фактически не существует ввиду полного провала ее деятельности, формально она еще не распущена, и Вашингтон с Парижем давят, чтобы возобновить работу МГ», - сказал наш собеседник.
Еще одним значимым для нынешней политики Армении фактором С.Марков считает то, что Пашинян и члены его команды стали откровенно придерживаться прозападной ориентации и демонстрировать недовольство Россией. Причем армянским гражданам такой геополитический разворот, похоже, очень даже по душе. Сказывается определенное разочарование в Москве в обычно лояльном к РФ армянском обществе. Опять же потому, что Россия отказалась послать своих солдат воевать за интересы Армении. Поэтому, выступая против России, Пашинян ничем не рискует – это теперь, несмотря на антироссийские взгляды премьера, уже не так опасно.
В то же время, подчеркивает российский политолог, у любого общего стратегического курса должно быть обоснование, и различные претензии Пашиняна к России можно расценить как обоснование этого курса.
«Армянский премьер будет находить эти обоснования все время. Причем если претензии, касающиеся того, что в последние месяцы Россия не поддержала Армению, достаточно реальны, то есть еще и общие претензии, в частности его заявление о российском оружии. Россия десятилетиями вооружала Армению, причем по очень заниженным ценам и даже бесплатно. И что она получила в ответ от Пашиняна? Ереван за свои, а может, и за французские деньги решил купить оружие у Индии, то есть заплатить полноценно, а российское оружие назвал металлоломом.
И судя по всему, такого рода претензии со стороны Пашиняна будут постоянно множиться. Но политическое требование к Москве при этом остается прежним – либо посылайте своих солдат воевать за армянские интересы, либо мы уходим из ОДКБ. В таких обстоятельствах в России, безусловно, сформируется общественное мнение, направленное на то, чтобы Москва поддержала Азербайджан в его справедливом намерении вернуть всю территорию Карабаха, открыть Зангезурский коридор. Хотя, конечно, в российском обществе есть очень влиятельные проармянские силы, требующие, чтобы Россия пошла на призывы армянства и послала своих солдат воевать за интересы Армении. Но мы таких людей считаем предателями России и представителями отпетой армянской колонны внутри российской системы власти и СМИ», - резюмировал С. Марков.