«Հայ-ադրբեջանական սահմանը՝ առավել կարևոր պահ է, քան Հայաստանի պարերը Մակրոնի հետ»
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ հետխորհրդային տարածքի հարցերով ռուսաստանցի փորձագետ, հրապարակախոս և հասարակական գործիչ Դմիտրի Վերխոտուրովի հետ։
-Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք իրանական բանակի զորավարժությունները Ադրբեջանի հետ սահմանին։
- Ես արդեն բազմիցս ասել եմ այդ մասին. Հայաստանը Իրանի համար հանդիսանում է օդանցք առևտուր իրականացնելու համար, իսկ քանի որ Թեհրանը գտնվում է պատժամիջոցների տակ, և նրա հետ քչերն են առևտուր անում, ապա այդ խնդիրը այնտեղ լուծում են օգտագործելով հենց հայկական տարածքը։ Ըստ ամենայնի, Իրանը Հայաստանի տարածքով է տեղափոխում և՛ ապրանքները, և՛ փողերը։ Կարծում եմ, այդ նույն պատճառով էլ Հայաստանի հետ սահմանը ռազմավարական նշանակություն ունի Իրանի համար, և Թեհրանը չէր ցանկանա փակել այդ առևտրային միջանցքը։
-Իսկ Դուք ինչպե՞ս եք կարծում ի դեմս Բրյուսելի՝ եվրոպացի միջնորդների մասնակցությամբ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների նորմալացման ներկա գործընթացը։
- Անկեղծ ասած, ես բանակցային գործընթացում ոչ մի առաջընթաց չեմ տեսնում։ Ակնհայտ է, որ ընթանում է տարօրինակ քաղաքական խաղ, որը անցկացնում է Փաշինյանը՝ ոչ այնքան հասկանալի նպատակներով, և նույն անհասկանալի արդյունքներով, ինչը տարակուսանք ու դատապարտում է առաջացնում նույնիսկ բուն Հայաստանում։ Հետևաբար եվրոպական միջնորդների մասնակցությամբ որևէ պայմանավորվածություն հազիվ թե կարելի է առաջընթաց անվանել բանակցային գործընթացում։ Ըստ էության, պետք է ստեղծվեր սահմանները սահմանազատելու եւ քարտեզների վրա սահմաններ գծելու եւ վիճելի հարցերը խաղաղ լուծելու հարցերով հանձնաժողով։ Այս դեպքում կարելի էր խոսել որոշակի առաջընթացի մասին։ Իսկ այսօրվա դրությամբ, իմ կարծիքով, դրական միտումներ չեն նկատվում։
-Վերջերս Ֆրանսիայի նախագահը չափազանց տհաճ արձագանք է արել Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքականության, և մասնավորապես հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հարցում Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդական դերի մասին։ Դուք ինչպե՞ս կմեկնաբանեիք Փարիզի այս թշնամական ելույթը:
- Որքանով ես կարող եմ դատել Մակրոնի ոճից, այս առաջնորդը մշտապես փորձում է հակամարտություն հրահրել Հարավային Կովկասում, իսկ այս դեպքում, խնդիրներ ստեղծել Ռուսաստանի համար այն հաշվարկով, որպեսզի նրան շեղի ուկրաինական խնդրից։ Հասկանալի է, որ այս հաշվարկը իրեն չի արդարացնում, այնուամենայնիվ, նման փորձ տեղի է ունենում։
Այլ բան է, որ Ռուսաստանի համար կարևոր է պահպանել կայունությունը Հարավային Կովկասում, և դրա համար նա անում է ամեն հնարավորը, որպեսզի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունը լուծվի խաղաղ ճանապարհով։ Ռուսաստանի շահագրգռվածությունը նրանում, որպեսզի հարեւան պետությունները խաղաղ գոյակցեն միասնական աշխարհագրական տարածքում։
Այս նույն համատեքստում ես կնշեի նաև Թուրքիայի գործոնը։ Ներկա իրավիճակը Թուրքիային ներկայացրել է շատ ազդեցիկ երկիր դառնալու պատմական հնարավորություն, որը միջնորդ է դարձել շատ հակամարտություններում։ Եվ ես կենթադրեմ, որ նույնիսկ այն, որ Պրահայում եղել է Էրդողանի և Փաշինյանի միջև շփման հնարավորություն՝ տեսանելի է Թուրքիայի դերը։ Ակնհայտ է, որ Անկարան, ինչպես Ռուսաստանը, փորձում է կարգավորել այս հակամարտությունը, և նրա միջնորդական ջանքերը կարող են օգտակար լինել Բաքվի և Երևանի բանակցություններում։
-Վերջին ժամանակներում Ֆրանսիայի քաղաքական իսթեբլիշմենթը նկատելիորեն ակտիվացրել է հակաադրբեջանական արշավը։ Ի՞նչ է կանգնած այս գործընթացների հետևում։
-Եվրոպացի քաղաքական գործիչների ներկայիս տրամաբանությունը դժվար է հասկանալ, քանի որ նրանք հաճախ գործում են ի վնաս սեփական շահերի։ Տվյալ դեպքում Ֆրանսիան չպետք է հակաադրբեջանական բանաձեւերով իրենից հրեր Ադրբեջանը։ Ենթադրում եմ, որ Փարիզում այս կերպ փորձում են ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա, որպեսզի նա ավելի զիջող լինի Հայաստանի նկատմամբ։
-Ի՞նչ նպատակով է Հայաստանը նախաձեռնել ԵՄ առաքելության տեղակայումը Ադրբեջանի հետ սահմանին։
-Կարծում եմ, որ առաջ քաշելով Ադրբեջանի հետ սահմանին ԵՄ առաքելություն տեղակայելու գաղափարը, որն, ի դեպ, արդեն ձախողվել է, Նիկոլ Փաշինյանը ցանկանում էր ծառայել Եվրամիությանը և հաշվարկում էր, որ դրանից ինչ-որ բան կստանա անձամբ իր համար։ Չեմ կարծում, որ եվրոպացի դիտորդները ինչ-որ կերպ կփոխեն կոնֆլիկտային իրավիճակը, նախ, որովհետև, որ նրանց նկատմամբ վստահություն չկա, երկրորը, նրանք այդ խնդիրը լուծելու լիազորություն չունեն։
Մյուս կողմից, հայ-ադրբեջանական սահմանին վերաբերող հարցերը հանդիսանում են Բաքվի և Երևանի ներքին գործ։ Այո, նրանք կարող են Ռուսաստանին և Թուրքիային որպես միջնորդ հրավիրել՝ միասին կամ առանձին, բայց ադրբեջանա-հայկական սահմանին եվրոպացի դիտորդների առկայությունը, իմ կարծիքով, ոչ մի առաջընթաց չի բերի բանակցային գործընթացում։
-Դատելով ձեր պատասխաններից՝ տեսանելի ապագայում խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հավանականությունը չափազանց փոքր է։
-Չեմ կարծում, որ մոտ ապագայում պետք է ակնկալել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրում, քանի որ հակամարտությունը ձգձգվում է, դրանում ներգրավված են բազմաթիվ մասնակիցներ, իսկ դա նշանակում է բազմաթիվ շահեր։ Համապատասխանաբար, խաղաղ կարգավորման գործընթացը նույնպես երկար կլինի։ Այս փուլում կարեւոր է սահմանազատել հայ-ադրբեջանական սահմանը, որպեսզի լուծել բոլոր վիճահարույց հարցերը։ Սա ավելի կարևոր պահ է, քան Հայաստանի պարը Մակրոնի և ԵՄ-ի հետ։

«Армяно-азербайджанская граница - более важный момент, чем пляски Армении с Макроном»
Интервью Cаliber.Az c российским экспертом по постсоветскому пространству, публицистом и общественным деятелем Дмитрием Верхотуровым.
- Как вы прокомментируете учения иранской армии на границе с Азербайджаном?
- Я уже неоднократно говорил об этом: Армения является для Ирана форточкой для осуществления торговли, а поскольку Тегеран находится под санкциями и с ним мало кто торгует, то эту проблему там решают, используя именно армянскую территорию. Судя по всему, через территорию Армении Иран перевозит и товары, и деньги. Думаю, по этой же причине для Ирана граница с Арменией представляет стратегическую важность, и Тегерану очень не хотелось бы закрытия этого торгового коридора.
- А каким вы находите нынешний процесс нормализации армяно-азербайджанских отношений с участием европейских посредников в лице Брюсселя?
- Откровенно говоря, я не вижу каких-то подвижек в переговорном процессе. Очевидно, что идет странная политическая игра, которую ведет Пашинян с не очень понятными целями, и такими же не понятными результатами, что вызывает недоумение и осуждение даже в самой Армении. Поэтому едва ли какие-то договоренности с участием европейских посредников можно назвать подвижками в переговорном процессе. По сути, должна была быть создана комиссия по разграничению и нанесению границ на карты и мирному решению спорных вопросов. В этом случае можно было бы говорить о каких-то подвижках. А на сегодняшний день, на мой взгляд, положительные тенденции не просматриваются.
- На днях президент Франции весьма нелестно отозвался о политике РФ на Южном Кавказе, и в частности, о посреднической роли РФ в урегулировании армяно-азербайджанских отношений. Как бы вы прокомментировали этот выпад Парижа?
- Насколько я могу судить по стилю Макрона, этот лидер всегда пытается разжечь конфликт на Южном Кавказе и в данном случае, чтобы создать проблемы для России с расчетом на то, чтобы отвлечь ее от украинской проблемы. Понятно, что этот расчет не оправдается, тем не менее, такая попытка имеет место быть.
Другое дело, что для России важно сохранить стабильность на Южном Кавказе и для этого она делает все возможное, чтобы конфликт между Арменией и Азербайджаном был урегулирован мирным путем. Российский интерес в том, чтобы соседние государства мирно сосуществовали в едином географическом пространстве.
В этом же контексте я бы отметил еще и фактор Турции. Нынешняя ситуация предоставила Турции исторический шанс стать очень влиятельной страной, которая оказалась посредником в очень многих конфликтах. И я предположу, что даже в том, что в Праге была возможность общения Эрдогана и Пашиняна, просматривается роль Турции. Очевидно, что Анкара также, как и Россия, пытается разрешить этот конфликт, и ее посреднические усилия могут оказаться полезными на переговорах Баку и Еревана.
- В последнее время французский политический истеблишмент заметно активизировал антиазербайджанскую кампанию. Что стоит за этими процессами?
-Нынешнюю логику европейских политиков сложно понять, поскольку зачастую они действуют во вред своим же интересам. В данном случае, Франции не стоило отталкивать от себя Азербайджан резолюциями антиазербайджанского характера. Предположу, что таким способом в Париже пытаются надавить на Азербайджан, чтобы он был более уступчив по отношению к Армении.
-С какой целью Армения инициировала размещение миссии ЕС на границе с Азербайджаном?
- Полагаю, что выдвинув идею размещения миссии ЕС на границе с Азербайджаном, которая кстати уже потерпела фиаско, Никол Пашинян хотел услужить Европейскому Союзу и рассчитывал получить что-нибудь с этого лично для себя. Не думаю, что европейские наблюдатели как-то изменят конфликтную ситуацию, во-первых, потому, что к ним нет доверия, во-вторых, у них нет полномочий решить эту проблему.
С другой стороны, вопросы, касающиеся армяно-азербайджанской границы, являются внутренним делом Баку и Еревана. Да, они могут пригласить в качестве посредника Россию и Турцию - вместе или по отдельности, но присутствие европейских наблюдателей на азербайджано-армянской границе, на мой взгляд, не принесет каких-то подвижек в переговорный процесс.
- Судя по вашим ответам, вероятность подписания мирного договора в обозримом будущем крайне мала?
- Не думаю, что стоит ожидать подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном в скором времени, поскольку конфликт затяжной, в нем задействовано много участников, а значит и много интересов. Соответственно, процесс мирного разрешения тоже будет долгим. На данном этапе актуально разграничить армяно-азербайджанскую границу, чтобы решить все спорные вопросы. Это наиболее важный момент, чем пляски Армении с Макроном и с ЕС.