Լաչինի միջանցքը կարծես թե միակողմանի է աշխատելու Հուշում Խանքենդիում ցույց անցկացնողներին
Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Հայաստանի ղեկավարների Սոչիի հանդիպման նախօրեին Խանքենդիում՝ ռուս խաղաղապահների ժամանակավոր պատասխանատվության գոտում, տեղի ունեցավ հանրահավաք՝ ի պաշտպանություն «ԼՂՀ» մեռնող իրեդենտիստական նախագծի։ Տարածաշրջանի համար այս ճակատագրական ժամանակներում ղարաբաղյան խունտայի ղեկավարությունը, որը որևէ հաջողության չհասավ «միջազգային ճանաչման» հարցում, այժմ հուսահատորեն փորձում է հայտարարել իր «սուբյեկտիվության» մասին՝ գյուղական վայրերում կրկեսային զանգվածային ներկայացումներ կազմակերպելու միջոցով:
Caliber.Az-ի տեղեկություններով, այսպես կոչված «իշխանությունները», իսկ իրականում անջատողական ավազակախմբի մնացորդները, կիրառել են բոլոր վարչական մեխանիզմները՝ հնարավորինս շատ մասնակիցներ ներգրավելու այս հանրահավաքին։ Այսօրվա ակցիային մասնակցելու համառ հրահանգներ են տրվել ապօրինի զինված կազմավորումների բոլոր անդամներին, «պետական ծառայողներին», պետական ծառայողներին, բյուջետայիններին, ուսուցիչներին, ուսանողներին։ Խորհրդային լավագույն ավանդույթի համաձայն՝ հրամաններ են տրվել հրապարակ հանել բոլոր նրանց, որոնց վրա ազդեցության թեկուզ չնչին լծակներ կան։ Եվ արդյունքում, իր չափերով Ադրբեջանի փոքր շրջկենտրոններին համապատասխանող հրապարակ բառացիորեն քշեցին բոլորին՝ փոքրից մինչև մեծ:
Կանչողների համառությունը հասնում էր անհեթեթության՝ մոտավորապես ինչպես մեր մանկության տարիներին. «ով չգա, նրան կհեռացնենք պիոներների, կոմսոմոլների շարքերից, կամ կուսակցությունից»։ Բացի այդ, ադրբեջանական կողմին հասանելի օբյեկտիվ վերահսկողության տվյալները վկայում են, որ վերջին շաբաթվա ընթացքում Հայաստանից Խանքենդի քաղաքացիների ինտենսիվ հոսք է եղել։ Եվ չնայած գործադրված բոլոր ջանքերին՝ կազմակերպիչներին հաջողվել է հավաքել մոտ 15 հազար մարդ։ Դատարկված Ղարաբաղի համար բավականին լավ արդյունք է։ Իհարկե, հայկական կողմը շահագրգռված է ցուցարարների թվի առավելագույն ուռճացմամբ և արդեն հիմա տեղեկություններ են տարածվում, որ իբր նրանց թիվը մոտ 70 հազար է եղել։
Սակայն հանրահավաքի լուսանկարները վկայում են, որ այդ թիվը իրականությունից շատ է հեռու:
Հատկանշական է, որ այս հանրահավաքը ակամայից հերքել է հայկական կողմի տարածած տեղեկությունը Խանքենդիի և ռուս խաղաղապահների ժամանակավոր պատասխանատվության գոտում տեղակայված Ղարաբաղի այլ շրջանների բնակչության թվաքանակի մասին: Եթե ելնենք նրանից, որ բնակչության առնվազն կեսը հավաքվել էր ի պաշտպանություն «ԼՂՀ-ի» ցույցի, ապա ստացվում է, որ ղարաբաղյան հողի այս կտորի վրա երեք տասնյակ հազարից ավելի հայ չկա։ Սա, ի դեպ, համընկնում է ադրբեջանական կողմի ներկայացրած թվերի հետ։
Բայց եկեք մի կողմ դնենք թվերը: Այստեղ շատ ավելի նշանակալից է մեկ այլ պահ: Ինչո՞ւ են այս մարդիկ հավաքվել հրապարակում։ Ասելու համար, թե ոչ մի դեպքում Ադրբեջանի քաղաքացի չեն լինելո՞ւ։ Եթե նրանց չի գոհացնում հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարը, այսինքն՝ կրկին Ադրբեջանի քաղաքացի դառնալու հանգամանքը, ապա, մենք մտադիր չենք որևէ մեկին բռնի ուժով պահել։ Յուրաքանչյուր ոք, ով համաձայն չէ Ադրբեջանի կազմում ապրելուն, կարող է միանգամայն հանգիստ հեռանալ մեր երկրից։ Նախագահ Իլհամ Ալիևը բազմիցս ասել է, որ այս մարզի բնակիչները Ադրբեջանի սովորական քաղաքացիներ են, ինչպիսին են, ասենք Շեքիի կամ Շաբրանի, Բաքվի կամ Գյանջայի բնակիչները։ Բայց եթե էթնիկ հայերի որոշակի հատվածի համար Ադրբեջանի քաղաքացիությունը ոչ թե ուրախություն է, այլ դժբախտություն, ապա այդ դժբախտությունից նրանք կարող են ազատվել ոչ թե հրապարակով շրջելով, այլ Լաչինի դեռ գործող միջանցքով երթևեկելով (ընդ որում՝ բացարձակապես անվտանգ, ինչը նույնպես երաշխավորված է մեր պետության ղեկավարի կողմից): Հակառակ ուղղությամբ:

Лачинский коридор, похоже, заработает в один конец
Накануне Сочинской встречи лидеров Азербайджана, России и Армении, в Ханкенди – в зоне временной ответственности российских миротворцев - состоялся митинг в поддержку агонизирующего ирредентистского проекта «НКР». В эти судьбоносные для региона времена руководство карабахской хунты, не добившееся ровным счетом никаких успехов в вопросе «международного признания», теперь отчаянно пытается заявить о своей «субъектности» при помощи массовых цирковых представлений на сельских площадях.
По имеющейся у Caliber.Az информации, со стороны так называемых «властей», а по сути – ошмётков сепаратистских бандформирований, были задействованы все административные механизмы для привлечения к данному митингу как можно большего количества участников. Настойчивые указания неукоснительно принять участие в сегодняшнем действе были даны всем членам незаконных вооруженных формирований, «госслужащим», бюджетникам, школьным учителям, студентам. В лучших советских традициях была дана разнарядка, чтобы вывести на площадь людей, на которых имеются хоть какие-либо рычаги воздействия. И посему на площадь, по своим размерам соответствующей площади периферийного райцентра Азербайджана, буквально согнали всех - от мала до велика. Настойчивость зовущих доходила чуть ли не до абсурдных требований - почти как в нашем глубоком детстве – «кто не придет, того исключим из пионеров, комсомола и партии». Также данные объективного контроля, имеющиеся в распоряжении азербайджанской стороны, зафиксировали интенсивную переброску граждан из Армении в Ханкенди в последнюю неделю.
И несмотря на все предпринятые усилия, организаторам удалось собрать около 15 тысяч человек. Для опустевшего Карабаха - результат довольно неплохой. Конечно же, армянская сторона заинтересована в максимальном преувеличении численности митингующих, и уже сейчас распространяются сведения о том, что пришло порядка 70 тысяч. Однако имеющиеся фотографии с митинга данные цифры не подтверждают даже с натяжкой.
Примечательно, что митинг невольно опроверг тиражируемую армянской стороной информацию о численности населения в Ханкенди и других районах Карабаха, остающихся в зоне временной ответственности РМК. Если исходить из того, что на демонстрацию в поддержку «НКР» собрали хотя бы половину населения, то выходит, что армян на этом клочке карабахской земли не более трех десятков тысяч. Это, к слову, сходится и с озвученными азербайджанской стороной цифрами.
Однако Бог с ними, с цифрами. Тут куда более существенен другой момент. Зачем, собственно говоря, эти люди собрались на площади? Чтобы сказать, что они ни при каких обстоятельствах не будут гражданами Азербайджана? Если они недовольны перспективой нормализации армяно-азербайджанских отношений - то бишь повторного получения азербайджанского гражданства, то, как говорится, насильно мил не будешь - никого удерживать мы точно не собираемся. Все, кто не согласен с жизнью в составе Азербайджана, могут совершенно спокойно уезжать из нашей страны. Президент Ильхам Алиев неоднократно говорил, что жители этого региона - такие же граждане Азербайджана, как, скажем, жители Шеки или Шабрана, Баку или Гянджи. Но, если гражданство Азербайджана определенной части этнических армян не в радость, а в тягость, то от этой тягости их может освободить уже не хождение по площади, а проезд (причем абсолютно безопасный, также гарантированный главой нашего государства) по пока еще функционирующей Лачинской дороге. В обратном направлении.