Զարմացած եմ, սակայն ...
Ինչպես հայտնել է Հայաստանի պաշտպանության նախրարության մամուլի քարտուղար Թորոսյանը, Հայաստանի գրեթե 1,5 հազար քաղաքացիները պաշտպանության նախարարություն հրաձգության դասընթացների վերապատրաստման հայտ են ներկայացրել, և նրանցից մոտ 1,3 հազարը՝ կանայք են։
Նորությունը հետաքրքիր է, ես կասեի նույնիսկ ապշեցուցիչ է։ Հազար երեք հարյուր կին և ընդամենը երկու հարյուր տղամարդ: Դա, իհարկե, հասկանալի է, որ Մոսկվայում սալիկներ դնելն ավելի շահավետ է, և ոչ այնքան վտանգավոր։ Խորովածը շուռ ու մուռ տալ և օղին կոնծել՝ վարպետներ են, առաջին շարքի առաջին տեղը, բայց ռազմագիտություն սովորելը, ոչ տղամարդկային է, այսինքն՝ հայ տղամարդիկ առաջ չեն մղվում. «Հաշվառման կկանգնեմ, իսկ այնտեղ կռվել՝ ամենևին էլ ոչ»։ Այնպես որ ևս մեկ անգամ. հազար երեք հարյուր կին և ընդամենը երկու հարյուր տղամարդ։ Ֆու, խայտառակություն։ Եվ չե՞ք ամաչում, տղամարդներ։
Անձամբ ես երբեք չեմ թերագնահատել կանանց։ Ինչ է անձնական փորձը, ինչ մարդկության պատմությունը, բանահյուսությունը, համաշխարհային գրականությունը, ուղիղ ճչալով գոռում են «հիմարություն մի արա, հարյուր անգամ մտածիր, ոչ մի կոպեկի համար չէ որ կկորչես»։ «Որտեղ սատանան չկարողանա, նա այնտեղ կին կուղարկի» (երբեմն ինձ թվում է, որ իմ փորձը ծածկում է պատմության և բանահյուսության համաշխարհային գրականության հետ միասին): Գիտե՞ս, ընթերցող, Էտ չէ որ շատ էր ուզում վիշապին կերակրել Յասոնով, բայց տես Մեդեան դեմ դուրս եկավ (այն, ինչ նա հետո ինքը արեց այդ նույն Ջեյսոնի հետ՝ բանը ուրիշ և թեմային չի վերաբերում): Մինոսը ցանկանում էր Թեսեյին տալ Մինոտավրին, բայց Արիադնան համարեց, որ բոլորի համար լավ կլին, եթե հաղթի հենց Թեսեյը... Եվ նման օրինակներ շատ են: Կինը զգացմունքային է, բայց նա միևնույն ժամանակ աներևակայելի տրամաբանական է, իսկ տղամարդկային հաշվենկատությունը չի կարող համեմատվել կանանցի հետ։ Այնտեղ կա և խորամանկություն, կա և ճկունություն, և անհրաժեշտության դեպքում զիջելու կարողություն, և համառել, երբ դա նույնպես անհրաժեշտ է, երբեմն կա անհավանական դաժանություն, որից նույնիսկ ամենադաժան տղամարդու երակներում արյունը սառչում է: Ընդհանրապես, կինը գծերի և հմտությունների մի ամբողջ համալիր է, ներառյալ ուշադրություն մանրուքների նկատմամբ։ Դրա համար էլ նրանցից ոչ միայն լավ բժիշկներ, բուժքույրեր, սակրավորներ և կապավորներ են դուրս գալիս, այլ նաև դիպուկահարներ։ Ընդ որում առաջին հերթին դիպուկահարներ։
Հետո, ճիշտ է, եթե ինչ-որ բան պատահի (և հենց այս «ինչ-որ բանի դեպքում» անպայման կպատահի), կլինեն բարձրաձայն լացուկոծեր՝ «Ադրբեջանցիները կին են սպանել», ձեռքերը պինդ հետ ծռել միջազգային կազմակերպությունների առաջ, ոռնոց ընդհանրապես մարդու և մասնավորապես՝ կանանց իրավունքների ոտնահարման մասին, և խղճահարություն առաջացնելու այլ փորձեր։ «Դիպուկահար» բառը կփորձեն կոծկել «կին» բառով, որն անպայման արձագանք կունենա հովանավորների մոտ։
Ճիշտ այդպես էլ կլինի։ Թեկուզ միայն այն պատճառով, որ «Հարոփներն» ու «Բայրաքթառները» առանձնապես չեն տարբերում, թե ոչնչացման համար նախատեսված օբյեկտը կոնկրետ ինչպիսի առաջնային և երկրորդական սեռական հատկանիշներ ունի։ Սա նրանց չի հետաքրքրում, իսկ ՀԿՀՀ-ն ընդհանրապես նման գիտելիքների կարիք չունի։ Մենք «զինված թշնամին առաջին հերթին հանդիսանում է զինված թշնամի» իրավահավասարության հետևողական կողմնակիցներ ենք, իսկ քանի որ իրավահավասարություն է, ապա հետևություններ արեք։ Գենդերային հավասարությունը՝ մարդկային ներուժի լիարժեք իրացման գրավականն է, և ողջամիտ մարդու մոտ այս թեզը ոչ մի կասկած չպետք է հարուցի։ Իսկ ահա հարևաններին՝ հենց ժամանակն է մտածել, թե արդյոք նրանք ճիշտ են հասկանում այդ նույն «գենդերային հավասարությունը», և արդյոք չափազանց չեն տարվել ֆեմինիզմով, այն բռնելով սխալ ծայրից։ Մինչդեռ, ավելի լավ է նախօրոք մտածել, որպեսզի հետո ամոթը չուտի ձեր աչքերը՝«մինչ ես Յարոսլավլում առևտուր էի անում խանութում, կանայք Դրագունովի դիպուկահարային հրացանով պաշտպանում էին Մեծ Հայաստանը»։ Պատերազմը, դա չէ որ մեծ հավասարիչ է, իսկ հարևանների նկատմամբ տարածքային պահանջները՝ բնակչության թվաքանակի ոչ պակաս մեծ նվազեցնող է։
Ես կհասկանայի, եթե տղամարդկանց և կանանց հարաբերակցությունը լիներ 1:1, բայց տես ուրեմն տես... Մեզ արժե մտածել, որ սա, փաստորեն, նշանակում է. հարևանուհիների մոտ ապագայի նշանառությամբ հերթական խորամանկություն է, կամ պարզապես թուլություն։ Լուրջ մտածեք.
Պատերազմը՝ պետության համար ամենադժվար և օբյեկտիվ փորձությունն է։ Բոլոր ժամանակներում և բոլոր ժամանակների: Հայաստանը այդ քննությունը տապալեց, պարզվեց, որ մեր բանակն ավելի ուժեղ է, քան ոմանք սպասում էին, և շատ ավելի լավ է հագեցած ու վարժված։ Պատերազմում պարտվելով, հայերը մոլեգնած փորձում են հաղթել դիվանագիտական դաշտում, ինչը նույնիսկ ավելի վատ է ստացվում, քան մարտի դաշտում։ Դե սա ձեր գործը չէ՝ այդքան տարի իրենք իրենց առյուծներ էին համարում, որոնց առաջ ամբողջ շրջակայքը դողում է, որ իրենք էլ հավատացին դրան։ Բայց առյուծները զուգարանակոնքեր չեն գողանում, թեկուզ միայն այն պատճառով, որ թաթեր ունեն։ Դուք այդքան հոնգուր-հոնգուր հեկեկում եք այդ ԵԱՀԿ-ի առաջ, որ արդեն օտարների առաջ մենք ենք ձեր փոխարեն ամաչում, իսկ հիմա տեսեք սա, այ սա. հրաձգային պատրաստվածություն անցնող հազար երեք հարյուր կին։ Այսպես, հարց նեոսֆերային. հարեւաններ, չե՞ք ամաչում։

Сильное женское начало
Как поведал пресс-секретарь МО Армении Торосян, почти 1,5 тыс. граждан Армении подали заявки на обучение на курсах минобороны по стрельбе, причем около 1,3 тыс. из них – женщины.
Новость интересная, я бы даже сказал, поразительная. Тысяча триста женщин и всего двести мужчин. Оно, конечно, понятно, в Москве плитку класть выгоднее, да и не так опасно. Хоровац навернуть да водочки дерябнуть – мастера, первый ряд первое место, а вот учиться военному делу, что ни на есть мужскому то есть, армянские мужики не рвутся: «На учет возьмусь, а там и воевать – шиш с маслом». Так что еще раз: тысяча триста женщин и всего двести мужчин. Фу, позорище. И не стыдно вам, тхамарды?
Лично я никогда не недооценивал женщин. Что личный опыт, что история человечества, фольклор, мировая литература, прям криком кричат «не дури, сто раз подумай, ни за грош ведь пропадешь». «Где черт не сладит, туда бабу пошлет» (порой мне кажется, что мой опыт перекрывает историю и фольклор вместе с мировой литературой). Знаешь, читатель, Ээт ведь очень хотел накормить дракона Ясоном, а вот Медея оказалась против (то, что она потом сама сделала с тем же Ясоном – дело другое и к теме не относится). Минос хотел отдать Тесея Минотавру, но Ариадна сочла, что для всех будет лучше, если победит именно Тесей… И таких примеров тьма. Женщина эмоциональна, но она в то же время невероятно логична, а мужская расчётливость не идет с женской ни в какое сравнение. Там и хитрость, там и гибкость, и умение уступить, когда надо, и настоять, когда тоже надо, там порой и невероятная жестокость, от которой даже у самого свирепого мужика в жилах стынет. В общем, женщина - это целый комплекс черт и навыков, включая внимание к мелочам. Потому из них и выходят не только хорошие врачи, медсестры, саперы и связисты, но и снайперы. Причем в первую очередь снайперы.
Потом, правда, в случае чего (а этот самый «случай чего» – непременно подвернется) пойдут громкие заплачки «азербайджанцы убили женщину», заламывание рук перед международными организациями, вой о нарушении прав человека вообще и женщин – в частности и прочие попытки бить на жалость. Слово «снайпер» постараются прикрыть словом «женщина», что обязательно найдет отклик у покровителей.
Точно так оно и будет. Хотя бы потому, что «Харопы» и «Байрактары» не особо разбираются, какие именно у объекта, предназначенного к уничтожению, первичные и вторичные половые признаки. Им это неинтересно, а РСЗО такие знания вообще ни к чему. Мы последовательные сторонники равноправия «вооруженный враг прежде всего является вооруженным врагом», а раз равноправие – то делайте выводы. Гендерное равенство – залог полноценной реализации человеческого потенциала, и у разумного человека этот тезис не должен вызывать никаких сомнений. А вот соседям – самое время задуматься, правильно ли они это самое «гендерное равенство» понимают и не слишком ли увлеклись феминизмом, взявшись за него не совсем с того конца. Причем задуматься лучше заранее, чтобы потом стыд глаза не ел - «пока я в Ярославле в магазине торговал, женщины с СВД Великую Армению защищали». Война она ведь великий уравнитель, а территориальные претензии к соседям – не менее великий уменьшитель численности.
Я бы понял, будь соотношение мужчин к женщинам 1:1, но вот так вот… Нам стоит подумать, что это, собственно говоря, значит: очередная хитрость с прицелом на ближайшее будущее или просто слабость соседушек. Серьезно подумать.
Война — самый жесткий и самый что ни на есть объективный экзамен для государства. Во все и на все времена. Армения этот экзамен провалила, оказалось, что наша армия сильнее, чем ожидалось некоторыми, и намного лучше оснащена и обучена. Проиграв войну, армяне судорожно пытаются выиграть на дипломатическом поле, что получается еще хуже, чем на поле боя. Ну не ваше это - столько лет сами себя считали львами, перед которыми трепещет вся округа, что сами же в это поверили. Но львы не воруют унитазов хотя бы потому, что у них лапы. Вы так заливисто рыдаете перед той ОБСЕ, что уже нам за вас перед иностранцами стыдно, а теперь вот это вот: тысяча триста женщин, проходящих стрелковую подготовку. Так, вопрос в ноосферу: соседи, вам не стыдно?