Թատերական կռիվ պայմանական սահմանին. ի՞նչ է թաքնված Փաշինյանի և Մարուքյանի ստի հետևում
Եթե Ադրբեջանին ինչ-որ բանում մեղադրում են, դա նշանակում է, որ նրանք իրենք են խառնված ոչ լավ գործերին- վերջին տասնամյակների ընթացքում Բաքվում գրեթե 100 տոկոս ճշգրտությամբ սովորել են ճանաչել «բազմաչարչար» հարեւանների մեքենայությունները, նրանց մեթոդներն ու դրսեւորումները։ Սակայն Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանի և հետո հատուկ հանձնարարությունների դեսպան Մարուքյանի վերջին հայտարարություններն անգամ թռուցիկ վերլուծության կարիք չունեն, դրանցում ամեն ինչ այնքան ակնհայտ է։ Միահամուռ սկսելով մեղադրել Ադրբեջանին Հայաստանի տարածքների ամենօրյա գնդակոծումների մեջ, այս երկրի քաղաքական գործիչները, ինչպես գաղթական կեռնեխները, իրենց ժխորով ազդարարում են նախ և առաջ սեփական խնդրի մասին՝ հայերը զգուշանում են, որ իրենց ձեռքից կբռնեն և կմերկացնեն կեղծիքի մեջ եվրոպացի դիտորդները։
Ցանկությունը իրականության տեղ հրամցնելը հիվանդություն է, որն աշխարհասփյուռ հայերի մոտ վաղուց ստացել է ազգային համաճարակի բնույթ։ Իսկ ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, ապա միայն նրա հիշատակումից, շատերի, և գլխավորը՝ Հայաստանի իշխանությունների մոտ քոր է սկսվում գրեթե երեսուն տարվա օկուպացիայի, հազարավոր զոհերի, քանդված Ղարաբաղի, այո և բոլորի՝ և՛ իր, և՛ ուրիշների մեղքերը Ադրբեջանի վրա բարդելու սուր ցանկությունից։ Ու երբեմն հաջողվում է ինչ-որ մեկին մոլորության մեջ գցել։
Բայց գլխավորը ստելն է, միշտ և ամենուր, և որքան հնարավոր է արդարամտորեն: Այժմ տես ընթացք են վերցրել հայկական զինված կազմավորումների կողմից ադրբեջանական տարածքներիի մշտական գնդակոծությունը, որոնք հայերի մատուցում են ճիշտ հակառակը։ Մեկ ամսից ավելի է, ինչ հայ քաղաքական գործիչները բարձրաձայնում են այս մասին՝ առանց խղճի խայթի այլասերված մեկնաբանելով իրականությունը, այսինքն գնդակոծումներում մեղադրելով Ադրբեջանին։ Բայց, ինչպես միշտ, հայ քաղաքական գործիչներն ու քարոզիչները չափազանց շատ կոպիտ սխալներ են թույլ տալիս, ահա այս անգամ էլ հիմնովին խաղացին ու ստեցին։
«Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի հայերին անվանում է իր քաղաքացիներ և միևնույն ժամանակ կրակում է նրանց վրա, երբ նրանք զբաղվում են գյուղատնտեսական աշխատանքներով»,- գրել է Twitter-ում վարչապետ Փաշինյանը։
«2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից տեղի է ունեցել 54 մահափորձ, երեք խաղաղ բնակիչ սպանվել է և 16-ը՝ վիրավորվել։ Սա հանդիսանում է արդյո՞ք Ադրբեջանի այն պատմվածքի իրագործումը, որի համաձայն «Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը լուծված է», - Փաշինյանը բողոքում է աշխարհին՝ չհստակեցնելով, սակայն, թե իրականում ինչի հետ է կապված այս հայտարարությունը։
Ակնհայտ մշակելով միտումը` նրան կրկնում է հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը: Իր անմիջական մասնագիտությամբ մշակելով, ըստ ամենայնի, Փաշինյանի հատուկ հանձնարարությունը, նա, մասնավորապես, հայտարարել է, որ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների վրա ադրբեջանական բանակի ամենօրյա հարձակումները մանրակրկիտ փաստագրվել են երկրում ծավալված ԵՄ դիտորդական առաքելության կողմից։
«Առաքելությունը ԵՄ-ին և մյուսներին հասկացնել կտա, որ հարձակումները հանդիսանում են Ադրբեջանի կողմից հայկական պետականության դեմ ուղղված անհիմն և լավ ծրագրված ահաբեկչություն»,- գրել է Մարուքյանը Twitter-ում։
Անկեղծ ասած, դժվար է առանձնացնել, թե այս երկու պնդումներից որն է ավելի հիմար ու կեղծ, ինչպես ձևով, այնպես էլ բովանդակությամբ։ Երկու հեղինակներն էլ ակնհայտորեն փորձել են փայլել մի քանի ոլորումներով:
Նախ, որպես խրատ Հայաստանի վարչապետին և նրա թավշյա կաբինետի ներկայացուցիչներին կուզենայի հիշեցնել Իլհամ Ալիևի խոսքերը միջադեպերի էության մասին, այսինքն, որտեղ, ով և ում վրա է կրակում։ Ուրեմն այսպես, հիմնվելով համոզիչ փաստարկների վրա, Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է, որ ի տարբերություն Խոջալուի ցեղասպանություն և այլ արյունալի արարքները՝ այդ թվում նաև Գյանջայի, Բարդայի, Թերթերի ռմբակոծությունները իրականացրած հայերի՝ Ադրբեջանը բնակելի թաղամասերի, գյուղական տների, խաղաղ բնակիչների ուղղությամբ երբեք չի կրակել և չի կրակում։ Հարվածները հասցվում են կետային՝ միայն ռազմական օբյեկտներին, օրինական ռազմական թիրախներին, քանի որ ժամանակակից զինտեխնիկան, որը մեր երկիրը տիրապետում է բավարար քանակությամբ, թույլ է տալիս դա։
Նախագահից անմիջապես հետո դրանում հաստատակամորեն հայտարարել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը. «Ադրբեջանական բանակը կրակում է ոչ թե խաղաղ բնակչության վրա, այլ միայն ռազմական թիրախների ուղղությամբ»։ Եվ սա մեր պետության դիրքորոշումն է բոլոր ժամանակների համար։ Մենք չենք ուզում նմանվել «միացում»-ի չարագործներին: Դա արդեն վաղուց աշխարհում բոլորը հասկացել են, բացառությամբ, իհարկե, հայերի։
Ի դեպ, վատ չէր լինի այժմ Twitter-ում ցավալի հեկեկող Փաշինյանին հիշեցնել, որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի խաղաղ թիրախների, այսինքն քաղաքների ու գյուղերի հաճախակի գնդակոծման փաստերը արձանագրվել են ոչ միայն ադրբեջանական հանձնաժողովների, այլ նաև բազմաթիվ միջազգային կազմակերպությունների կողմից։ Եվ հենց հայկական հրթիռներից են զոհվել մեր երկրի խաղաղ բնակիչները՝ կանայք, երեխաներ, ծերեր, և ոչ ընդհակառակը։ Պաշտոնապես արձանագրված է, որ նրանց տների մոտ ոչ մի ռազմական օբյեկտներ և օդանավակայաններ չեն եղել, իսկ Գյանջա քաղաքը, որտեղ բալիստիկ հրթիռներով հայկական հրթիռակոծության հետևանքով հատկապես շատ մարդիկ են զոհվել, ընդհանրապես գտնվում է առաջնագծից հարյուր կիլոմետր հեռավորության վրա։
Իսկ ահա ադրբեջանական բանակի կողմից Խանքենդի քաղաքի և այլ բնակավայրերի ենթադրյալ «գնդակոծության» հետևանքով զոհերի մեջ ադրբեջանական կողմին մեղադրելու հայերի փորձերը անհաջող հայտնվեցին, որովհետև նման բան տեղի չի ունեցել, հայերին չհաջողվեց մոգոնել «հանցանշաններ»։ Մինչդեռ, այդ ժամանակ՝ 2020 թվականի աշնանը, զինյալների և անջատողականների առաջնորդները դրա ժամանակը չունեին՝ նրանք չափազանց արագ և վախկոտաբար փախան Ղարաբաղից՝ փրկելով իրենց ունեցվածքն ու կյանքը։
Իսկ հիմա էլ տարօրինակ մասնագիտությամբ հայ պաշտոնյան՝ քաղաքացի Մարուքյանը եռանդություն է ցուցաբերում իր «հատուկ» հանձնարարությամբ։
ԵՄ առաքելությո՞ւն եք ասում: Կապացուցե՞ն «հայկական պետականության դեմ Ադրբեջանի լավ ծրագրված ահաբեկչությունը»։ Ինչպես ըմբռնել է, սակայն, - գունեղ ու շատախոսը կարողանալով սահմանի վրա գնդակոցությունը ինչ-որ կերպ կապել ահաբեկչության և նույնիսկ Հայաստանի պետականության դեմ փորձի հետ։ Գոնե, որպես օրինակ, այստեղ բերեք իրական, ոչ թե մտացածին իրադարձություններ, այն է՝ 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Հայաստանի խորհրդարանում իրական ահաբեկչությունը։ Այդ ժամանակ հայ արմատական մարդասպանների ձեռքով սպանվեցին խորհրդարանի նախագահ Կարեն Դեմիրճյանը, վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը, պատգամավորներ և կառավարության անդամները։ Ահա սա էր իսկական մահափորձ հայկական պետականության դեմ, ընդ որում սեփական՝ հայկական ձեռքերով։ Ավելի հաճախ հիշեք այս ամսաթիվը՝ իր պատմությունը պետք է իմանալ և ուսումնասիրել։
Բայց վերադառնանք քաղաքացի Մարուքյանին, ով արդեն մեր օրերում ինչ-որ կերպ լարված ու արհեստական՝ առանց փաստերի ու ժամկետների, մեղադրում է Ադրբեջանին, այո և նույնիսկ խոսում է ԵՄ առաքելության անունից, որին այդ նույն առաքելությունը նրան ընդհանրապես չի լիազորել։ Միթե՞ այդ առնչությամբ եղել է Դիտորդական հայտարարություն։ Միթե՞ եվրոպացիներից որևէ մեկը Հայաստանի սահմանին գտնվելու մի քանի շաբաթվա ընթացքում որևէ մտահոգություն է հայտնե՞լ ադրբեջանական կողմից կրակոցների վերաբերյալ։ Նման ոչ մի բան չի եղել՝ լռություն և հանդարտություն: Առաքելությունը լռում է, և, հնարավոր է, դրա համար էլ Մարուքյանը այդպես մոլեգնում է։ Իսկ միգուցե եվրոպացիները պատրաստում են օբյեկտիվ զեկույց՝ թե ո՞վ է իրականում հանդիսանում սահմանի մշտական գնդակոծության նախաձեռնողը։ Դե այն մասին, որ դա հայկական զինված ուժերն են՝ Մարուքյանը հիանալիորեն գիտի։
Ադրբեջանական կողմը բոլորովին էլ դեմ չէ դիտորդների արդար զեկույց-հաշվետվությանը։ Եվ, ի դեպ, կցանկանայի հուսալ, որ եվրոպացիները դրանում կբացատրեն, թե ինչու են հայկական սադրանքները տեղափոխվել Քելբեջարի շրջանի ուղղությամբ և այժմ առավել հաճախ տեղի են ունենում հենց սահմանի այս հատվածում։ Մենք գիտենք, թե ինչու: Ոչ թե այն պատճառով, որ այնտեղ չկան ռուս խաղաղապահներ, որոնք հայ զինվորականներին ամենևին չեն խանգարում զվարճանալ «կրակոցներով»։ Պարզապես, եթե մեր զինվորները պատասխան կրակեն, փամփուշտները կթռնեն դեպի Հայաստանի պայմանական սահման։ Եվ այստեղ արդեն կարելի է սկսել բղավել ու ողբալ «Հայաստանի տարածքի վրա Ադրբեջանի հարձակման մասին» և նույնիսկ մեղադրել հայկական թագավորություն-պետության «պետականության» վրա մահափորձի մեջ։
Ոչ, իհարկե, անկեղծ ասած, Ադրբեջանը նույնպես առանձնակի հույսեր չի կապում ԵՄ առաքելության գործողությունների թափանցիկության և օբյեկտիվության հետ։ Տարիների ընթացքում մենք բավականաչափ տարբեր փորձեր ենք տեսել միջազգային տարբեր դիտորդներից ճշմարտությունը ստանալու համար: Օրինակ, այդ նույն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ից, որը երեսուն տարվա ընթացքում Երևանին մի նշույլ մտահոգություն չի հայտնել օկուպացված տարածքներում հարյուրավոր ադրբեջանական մշակութային հուշարձանների ոչնչացման կապակցությամբ, բայց փոխարենը երեք տասնամյակ անց անհանգստանում է արդեն ազատագրված ադրբեջանական հողերում իրենց կրոնական օբյեկտներին սպառնալիքի մասին հայերի հայտարարությունից։ Ընդ որում, ոչ թե հայկական, այլև ալբանական պատկանելության եկեղեցիների այն տարածքում, որտեղ հայերը չեն էլ ապրել։ Բայց ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում այս ամենը հաջողությամբ «ստուգել» են և սկսել են մտահոգություն հայտնել՝ նույնիսկ չխորանալով հարցի էության մեջ։ Ոչինչ անձնական՝ մշտնջենական երկակի ստանդարտներ...
Հասկանալով հայկական լոբբիի լցոնումների սկզբունքները՝ կարելի է ենթադրել, որ հիմա Փաշինյանն ու Մարուքյանը ձեռնարկում են հարձակում, որը, ինչպես հայտնի է, լավագույն պաշտպանությունն է։ Դեռ եվրոպական առաքելության զեկույցի և մոնիտորինգի արդյունքներից առաջ։
Բայց ամեն ինչ չընթացավ այնպես, ինչպես ծրագրել էին հայերն իրենց «Պրահայի գամբիտում»: Օրինակ, դեռ հոկտեմբերի 23-ին Ռումինիայի արտգործնախարար Բոգդան Աուրեսկուն հնչեցրել է Ադրբեջանի հետ սահմանի մոտ Հայաստանի տարածքում ԵՄ դիտորդական առաքելության աշխատանքի նախնական արդյունքները։ Ռումինացի դիվանագետի խոսքով, առաքելությունը արդեն ունի «կոնկրետ արդյունքներ»։ Դրանով հանդերձ, ինքը՝ Աուրեսկուն, չի ճշտել, թե ինչ «արդյունքների» մասին է խոսքը գնում։ Նա ընդամենը սահմանափակվել է այն հավելումով, որ Բուխարեստը «ակտիվորեն աջակցում է Երևանի և Բաքվի միջև վստահության ձևավորմանը ուղղված ԵՄ-ի ջանքերին»:
Եվ այստեղ որոշ հայկական և հայամետ ռուսալեզու լրատվամիջոցներ չգիտես ինչու զգոնացան և սկսեցին գուշակել՝ այդ որ արդյունքների մասին է, չէ որ դուք, իբր բոլորովին վերջերս եք եկել։ Հայ քաղաքական գործիչների մոտ անհանգստության հոտ է փչել։ Իսկ հետո ԵՄ առաքելության հասցեին բնավ կշտամբանքներ են հնչել, որ այդ «միսիոներները» ադրբեջանական կողմից հրետակոծության փաստերը չեն նշում։ Եվ ընդհանրապես զբաղվում են ոչ իրենց գործերով։ Ինչը միանշանակ խոսում է այն մասին, որ պարոնայք Փաշինյանի և Մարուքյանի համար մտահոգվելու բան կա՝ դրա համար էլ նրանք հիմա սուտ մեղադրանքներով այդպես եռանդուն հարձակվում են Ադրբեջանի վրա։
Եվ ահա նոր զեկույցները, որտեղ հաստատվում է մեր երկրի սահմանի վրա հայերի զինված հարձակման նախապատրաստման մասին, որպեսզի հետո, ԵՄ դիտորդներին այստեղ խճճելով, ամեն ինչում մեղադրեն Ադրբեջանին։ Ինչպես նաև, վերը նշվածներից շատերն այժմ նույնիսկ ավելի պարզ են՝ ըստ երևույթին, քանի որ Փաշինյանն ու Մարուքյանն այժմ այնքան նախանձախնդիր հող պատրաստելով կեղծ մեղադրանքներով հարձակվում են Բաքվի վրա։

Театральное побоище на условной границе: что скрывается за ложью Пашиняна и Марукяна? Главное – кричать громче
15 Ноября 2022 13:45
Если в чем-то обвиняют Азербайджан, значит у самих рыльце в пушку - за последние десятилетия в Баку практически со стопроцентной точностью научились распознавать происки «многострадальных» соседей, их методы и проявления. Однако недавние заявления премьер-министра Армении Пашиняна и посла по особым поручениям Марукяна даже в мимолетном анализе не нуждаются, настолько всё в них очевидно. Дружно принявшись обвинять Азербайджан в ежедневных обстрелах территории Армении, политики этой страны, как дрозды перелетные, своим гомоном сигналят прежде всего о проблеме собственной – армяне опасаются, что их схватят за руку и уличат во лжи европейские наблюдатели.
Выдавать желаемое за действительное – болезнь, которая у армян всего мира давно приняла характер национальной эпидемии. А что касается Азербайджана, то только при одном его упоминании у многих, а главное – у армянских властей зуд начинается от острого желание свалить вину за почти тридцатилетнюю оккупацию, тысячи погибших, разоренный Карабах, да и вообще за все беды – и свои, и чужие на Азербайджан. И порой удается кое-кого с толку сбить.
Но главное – лгать, всегда и везде, и как можно правдивее. Теперь вот в ход пошли постоянные обстрелы азербайджанской территории армянскими вооруженными формированиями, которые армяне преподносят с точностью до наоборот. Месяц с лишним об этом голосят армянские политики, без зазрения совести извращенно интерпретируя действительность, то есть обвиняя в обстрелах Азербайджан. Но, как всегда, промашек армянские политики и пропагандисты допускают уж слишком много, вот и в этот раз основательно заигрались-заврались.
«Азербайджан называет армян Нагорного Карабаха своими гражданами и в то же время стреляет в них, пока они занимаются сельскохозяйственными работами», - написал в Twitter премьер Пашинян.
«С 9 ноября 2020 года произошло 54 покушений на убийство, три мирных жителя были убиты и 16 ранены. Является ли это реализацией нарратива Азербайджана, согласно которому «проблема Нагорного Карабаха решена»», - жалуется миру Пашинян, не уточняя, однако, к чему, собственно, привязано данное заявление.
Явно отрабатывая тренд, ему вторит посол по особым поручениям Эдмон Марукян. По своей прямой специализации отрабатывая, судя по всему, спецпоручение Пашиняна, он, в частности, заявил, что ежедневные нападения азербайджанской армии на суверенную территорию Армении тщательно задокументированы наблюдательной миссией ЕС, развернутой в стране.
«Миссия даст понять ЕС и другим, что нападения являются безосновательным и хорошо спланированным террористическим актом Азербайджана против армянской государственности», – пишет Марукян в Twitter.
Честно сказать, сложно выделить какое из двух этих заявлений глупее и лживее как по форме, так и по содержанию. Оба автора явно старались блеснуть немногочисленными извилинами.
Ну, во-первых, в назидание премьеру Армении и представителям его бархатного кабинета хочется напомнить слова Ильхама Алиева по сути инцидентов, то есть, где, кто и по кому стреляет. Так вот, основываясь на убедительных аргументах, президент Азербайджана заявлял, что, в отличие от армян, учинивших геноцид в Ходжалы и другие кровавые деяния, в том числе, бомбардировки Гянджи, Барды, Тертера, Азербайджан по жилым кварталам, сельским домам, мирным жителям никогда не стрелял и не стреляет. Удары наносятся точечно, только по военным объектам, по легитимным военным целям, благо современная военная техника, которой наша страна обладает в достаточном количестве, это позволяет.
Вслед за президентом о том же твердо заявило Министерство обороны Азербайджана: «Азербайджанская армия стреляет не в мирное население, а только по военным целям». И эта позиция нашего государства на все времена. Мы не желаем уподобляться злодеям «миацума». Это уже давно поняли все в мире, за исключением, конечно, армян.
Кстати, не мешало бы вспомнить ныне горестно всхлипывающему в Twitter Пашиняну, что факты нередких обстрелов Арменией мирных целей в Азербайджане, то есть городов и сел во время 44-дневной войны зафиксированы не только азербайджанскими комиссиями, но и многими международными организациями. И это от армянских ракет гибли мирные жители нашей страны - женщины, дети, старики, а не наоборот. Официально зафиксировано, что рядом с их домами не было никаких военных объектов и аэродромов, а город Гянджа, где в результате армянского обстрела баллистическими ракетами погибло особенно много людей, вообще находится в сотне километрах от линии фронта.
А вот попытки армян обвинить азербайджанскую сторону в жертвах в результате якобы «обстрелов» азербайджанской армией города Ханкенди и других населенных пунктов, оказались безуспешными – потому как подобного не происходило, не удалось армянам сфабриковать «улики». Впрочем, не до того тогда, осенью 2020-го, было предводителям боевиков и сепаратистов -  слишком быстро и трусливо они сбегали из Карабаха, спасая свое имущество и жизни.
А сейчас армянский чиновник со странной специализаций - гражданин Марукян усердствует со своим «особым» поручением.
Миссия ЕС говорите? Докажут «хорошо спланированный террористический акт Азербайджана против армянской государственности»? Как хватил, однако, - красочно и многословно, сумев как-то связать обстрел на границе с терактом и даже покушением на государственность Армении. Хотя как пример следовало бы привести здесь реальные, а не выдуманные события, а именно действительный теракт в армянском парламенте 27 октября 1999 года. От рук армянских радикалов-убийц тогда погибли спикер парламента Карен Демирчян, премьер-министр Вазген Саркисян, депутаты и члены правительства. Вот это было настоящее покушение на армянскую государственность, причем своими же – армянскими руками. Вспомнайте почаще об этой дате - свою историю надо знать и изучать.
Но вернемся к гражданину Марукяну, который уже в наши дни как-то натужно и искусственно – без фактов и дат обвиняет Азербайджан, да еще говорит от имени миссии ЕС, на что эта самая миссия его ничуть не уполномочивала. Разве было заявление миссии наблюдателей по этому поводу? Разве кто-то из европейцев высказывал за несколько недель своего пребывания на армянской границе какую-либо озабоченность по поводу стрельбы с азербайджанской стороны? Ничего такого - тишина и спокойствие. Миссия молчит, и, может быть, поэтому-то так беснуется Марукян. А может, европейцы готовят объективный доклад - кто на самом деле является инициатором постоянных обстрелов на границе. Ну а то, что это армянские вооруженные силы, Марукян прекрасно знает.
Азербайджанская сторона вовсе не против справедливого рапорта-доклада наблюдателей. И, кстати, хочется надеяться, что европейцы в нем разъяснят, почему армянские провокации переместились в сторону Кяльбаджарского района и теперь чаще всего происходят именно на этом участке границе. Мы-то знаем, почему. Не потому, что там нет российских миротворцев, которые вовсе не препятствуют армянским военным забавляться «стрелялками». Просто если наши солдаты будут стрелять в ответ – пули полетят в сторону условной границы Армении. И тут уже можно начать вопить и причитать «о нападении Азербайджана на территорию Армении» и даже винить в покушении на «государственность» армянского царства-государства.
Нет, конечно, скажем прямо, особых надежд на прозрачность действий и объективность миссии ЕС Азербайджан тоже не питает. Нагляделись за многие годы на разные попытки добиться истины от разных международных наблюдателей. Например, от той же ЮНЕСКО, которая за тридцать лет не высказала ни доли озабоченности Еревану по поводу разрушения многих сотен азербайджанских культурных памятников на захваченных территориях, но зато озаботившейся спустя три десятилетия  заявлением армян об угрозе их религиозным объектам на уже освобожденных азербайджанских землях. Притом принадлежавших не армянской, а албанской церкви, на территории, где армяне и не жили. Но в ЮНЕСКО все это благополучно «просмотрели» и начали выражать беспокойство, даже не вдаваясь в суть вопроса. Ничего личного - извечные двойные стандарты…
Понимая принципы вбросов армянского лобби, можно предположить, что сейчас Пашинян и Марукян предпринимают атаку, которая, как известно, лучшая защита. Еще до отчета и результатов мониторинга европейской миссии.
Но все пошло не так, как планировали армяне в своем «пражском гамбите». Например, еще 23 октября глава МИД Румынии Богдан Ауреску озвучил предварительные итоги работы миссии наблюдателей ЕС на территории Армении у границы с Азербайджаном. По словам румынского дипломата, у миссии уже есть «конкретные результаты». Сам Ауреску при этом не стал уточнять, о каких «результатах» идет речь. Он лишь ограничился дополнением, что Бухарест «активно поддерживает усилия ЕС по укреплению доверия между Ереваном и Баку».
И тут некоторые армянские и проармянские русскоязычные СМИ почему-то насторожились и стали гадать – какие такие результаты, ведь вы, мол, только недавно приехали. Запахло беспокойством в армянском политикуме. А потом и вовсе зазвучали упреки в адрес миссии ЕС, что «миссионеры» эти не отмечают факты обстрелов с азербайджанской стороны. И вообще не своими делами занимаются. Что однозначно говорит о том, что есть о чем волноваться господам Пашиняну и Марукяну – потому так ретиво сейчас набрасываются со лживыми обвинениями на Азербайджан.
И вот новые сообщения, где утверждается о подготовке армянами вооруженных нападений на границе нашей страны, чтобы потом, припутав сюда наблюдателей ЕС, обвинить во всем Азербайджан. Также многое из перечисленного теперь даже понятнее  – видимо, потому так ретиво, готовя почву, сейчас набрасываются со лживыми обвинениями в адрес Баку Пашинян и Марукян.