Ախտորոշում և բուժում
«Ֆրանսիան հայերի հետ սիրախաղի բավականին մեծ փորձ ունի»,- հայտարարել է հայ քաղաքագետներից մեկը՝ «Աշխարհում տեղի ունեցող գործընթացների ազդեցությունը Հայաստանի վրա» թեմայով բանավեճի ժամանակ։ Սկզբունքորեն, հարեւանների մոտ իրադարձությունների դինամիկային հետևելը, եթե հիմք չի տալիս ունենալ հիվանդի լիովին ապաքինվելու հույս, ապա գոնե թույլ է տալիս կանխատեսել ռեմիսիան: Համենայն դեպս արդեն ոչ թե «Հայաստանի ազդեցությունն է աշխարհում տեղի ունեցող գործընթացների վրա», այլ հակառակը։ Առաջընթացն առկա է, նույնիսկ թունելի վերջում լույսի մի շող է երևում:
Բայց, կներեք, դժվար է իրեն պահել ծաղրանքից,- ուղղակի ուզում ես հիշեցնել, որ նման փորձը, սիրախաղի իմաստով, քիչ թե շատ հաջողակ է գրեթե բոլորի մոտ։ «Ոչ ոք նեղացած չի գնացել»։ «Հայ ժողովրդի արդար պահանջներին աջակցելու» գործում ժամանակին նշանավորվել է նույնիսկ ՊԱԿ-ը՝ Պաղեստինի ազատագրման կազմակերպություն։
Եվ իրոք չարժե հարեւաններին հիմարի տեղ դնել։ Նրանցից ամենախելացիները հիանալի հասկանում են, որ Ֆրանսիան պարզապես ցանկանում է խցկվել տարածաշրջանի մեջ, «մասնակցել գործընթացին»։ Բայց միայն նրանք չպետք է մոռանան, որ եթե Փարիզը ստիպված լինի դա անել հայերի դիակների միջոցով, ապա ֆրանսիացիները ամենևին էլ չեն վարարի. մեծ չի նաև արգելքը, ХIХ դարի վերջի ХХ դարի սկզբի պատմությունը թույլ չի տա ստել։ Եվ Մոսկվան, և Փարիզը մեկ անգամ արդեն հիմարացրել են՝ խոստանալով «Մեծ Հայաստան» և առաջարկելով՝ «դուք, կարևոր է՝ սկսեք, իսկ մենք ձեզ անպայման կօգնենք»։ Եվ արդյունքում դավեցին ու ցինիկաբար օգտագործեցին, ընդ որում դա բացարձակապես չթաքցնելով։ «Մեծ Հայաստանի» հետ ստացվեց, եթե հիշողությունս չի դավաճանում, ոչ այնքան լավ, մինչ հիմա, հենց որ կարոտը հեղեղվում է, -հարեւանները քորում են անպարկեշտ տեղերը։ Իսկ հայ փորձագետներից նրանք, ովքեր ավելի խելացի են, հիանալի հասկանում են դա. «Եկեք հիշենք 1920 թվականը, երբ հուլիսի 4-ին հռչակվեց Կիլիկյան հանրապետությունը, և այնտեղի հայերը հույս ունեին, որ Ֆրանսիան կպաշտպանի իրենց։ Ամեն ինչ ավարտվեց մեկ օրում»:
Այդ նույն համաժողով-քննարկմանը նշվել է, որ Ֆրանսիայի Սենատի որոշումը կրում է խորհրդատվական բնույթ։ Տեսե՜ք։ Հասկանալը գալիս է դանդաղ, բայց այնուամենայնիվ գալիս է, ինչը չի կարող չուրախացնել. «այսօր, այն բանից հետո, երբ նրա պոչը պոկվեց, նա բավականին հստակ արտահայտեց «գարեջրատուն» բառը։
Շովինիզմից, տարածքային պահանջներից և սևեռուն վիճակի ցնդաբանությունից բուժումը՝ երկար և ցավոտ գործընթաց է: Երկարաժամկետ կանխատեսումը չափազանց դրական է, սակայն կտրականապես խորհուրդ չի տրվում հիվանդին առանց հսկողության թողնել՝ վերահսկողության թուլացման հետ հնարավոր են ռեցիդիվներ, ինչի մասին վկայում է փորձագետի հետևյալ հայտարարությունը. «Ֆրանսիան ունի սպառազինության շատ արդյունավետ տեսակներ, որոնցից Հայաստանը չի ստացել անգամ մեկ պարկուճ»։ Ինչպես երևում է, Հայաստանում որոշ շրջանակներ շարունակում են համարել, որ ռեւանշի համար իրենց պետք է ժամանակակից զենք։ Եվ հատկապես դրա համար էլ հիվանդին պետք է հսկել։ Բայց զենք ոչ մի դեպքում չտալ՝ կարող է էլի իրեն վնասի։ Հիվանդը պետք է ինանա, որ պրոֆոլակտիկան պրոֆիլակտիկա է, բայց սրացման դեպքում բժիշկը նախընտրում է վիրահատությունը, այլ ոչ թե թերապիան:
Եվ ֆրանսիական զենքի հաշվով պատրանքներ պետք չեն, Փարիզը ամենևին էլ այն մեծահոգի Աթոսը չէ, որը երբեք չի սակարկել։ Նա ավելի շուտ հաշվենկատ Կոլբեր է, ով փող խնայելու համար շվեյցարացիների գալունների եզրերից արծաթ է պոկել։ Իսկ ձեզ մոտ, հարեւաններ, փողի հետ կապված որոշակի խնդիրներ կան, և ձեր վարկային պատմությունը այնքան էլ բարենպաստ չէ։ Հնարավոր է, ձեզ պարտքով կտան, բայց դրա փոխարեն պարտատերերը կպհանջեն մի ամբողջ զանգված փոքր և ոչ այդքան փոքր ծառայություններ որոնց մատուցելը կարող է ձեր ուժերից վեր լինել։ Թանկ կնստի, որովհետև վճարելու եք մնացած զինվորների կյանքերով։
Դե ինչպես՝ ձեզ փամփուշտներ պետք են ապառիկ, թե ընդհանրապես անվճար: Ինչպե՞ս ամենամոտ ու սիրելի մարդուկներին։ Այդպես չի լինում։ «Բա մյուսները չէ որ ստանում են» - դե ... մյուսները ... Նրանք ուրիշ են: «Մյուս այցելուները հայտնի է, թե ինչպիսին են, նրանք փող են վճարում», - հյուրանոցում արդարացի պատասխանեցին Խլեստակովի կշտամբանքին, թե ինչու, ասում է, մյուս այցելուներին «շատ բան են մատուցում», իսկ ինձ միայն ապուր և տապակած միս։
Թույլերի մեղքն ու մեղավորությունը՝ ուժեղների մեղքերի ու զանցանքի հետևանք են: Ժողովրդի դժբախտություններում միշտ մեղավոր է վերնախավը։ Հատկապես հայկական վերնախավն է իր ժողովրդին հասցրել ազգայնական շիզոֆրենիայի վիճակի, ինքն էլ գործընթացում չի կարողացել խուսափել մուտացիայից։ Մարդիկ չէ որ իսկապես համոզված են սեփական բացառիկության մեջ՝ «բոլորը մեզ պարտավոր են», «մենք ռուսներին նվիրել ենք այբուբենը, իտալացիներին՝ Չիմաբուեն, իսկ ֆրանսիացիներին քրիստոնեությունը», «ամենակուլտուրական ժողովուրդ ենք Բալկաններից մինչև Մերձավոր Արևելքը», «Հռոմից ավելի հին ենք»։ Դե նայեք վերջապես քարտեզին և ինքներդ կապշեք. ձեր քաղաքականությունը հանգեցրել է նրան, որ տարածաշրջանում բացի Իրանից բարի կամեցողներ չունեք, այո և այն էլ զգուշությամբ և միայն կիրակի օրերին։ Ապրում եք շուրջը նայելով, վախկոտ պպզալով յուրաքանչյուր խշշոցի դեպքում և շուրջը նայելով, ման եք գալիս, թե ով ձեզ կօգնի, կհավատա, պարտքով փող կտա և կհովանավորի։
« Թողեք, պանի Լեշչինսկայա։ Մոռացեք «միացումի» մասին և ստորագրեք պայմանագիրը։ Որովհետև մեր հասարակության մեջ հասունանում է այն կարծիքը, որ մեկ պայմանագիրը բավարար չէ՝ մենք մտածում ենք կապիտուլյացիայի ակտի մասին։ Որպեսզի ամեն ինչ լինի ինչպես մեծահասակների մոտ, Ռեյմսում, 1945 թվականին։

Терапия или хирургия?
«У Франции довольно богатый опыт заигрывания с армянами», - заявил один армянский политолог в ходе дискуссии на тему «Влияние происходящих в мире процессов на Армению». В принципе, наблюдение за динамикой событий у соседушек если и не дает оснований уповать на полное излечение пациента, то хотя позволяет предвидеть ремиссию. Во всяком случае уже не «Влияние Армении на происходящие в мире процессы», а наоборот. Прогресс прямо-таки налицо, даже блик света в конце тоннеля просматривается.
Но, уж простите, сложно удержаться от зубоскальства - так и хочется напомнить, что такой опыт, в смысле заигрывания, более или менее успешен практически у всех. «Никто не ушел обиженным». В деле «поддержки справедливых требований армянского народа» в свое время отметилась даже ООП - Организация освобождения Палестины.
И право же не стоит держать соседей за дураков. Самые умные из них прекрасно понимают, что Франция просто хочет втиснуться в регион, «поучаствовать в процессе». Но только не стоит им забывать, если Парижу это придется делать это через трупы армян, французы ничуть не засомневаются: невелико и препятствие, история конца ХIХ - начала ХХ века не даст соврать. И Москва, и Париж вас уже один раз обули, пообещав «Великую Армению» и предложив - «вы, главное, – начните, а мы вам обязательно поможем». А в итоге подставили и цинично использовали, причем совершенно этого не скрывая. С «Великой Арменией» получилось, если не изменяет память, не очень хорошо, до сих пор, как ностальгия нахлынет, - соседи неприличные места почесывают. И те из армянских экспертов, что поумнее, прекрасно это понимают: «Давайте вспомним 1920 год, когда 4 июля была провозглашена Киликийская республика и тамошние армяне надеялись, что Франция их защитит. Все было кончено в один день».
На той же конференции-дискуссии отмечалось, что решение французского сената носит рекомендательный характер. Вот! Понимание приходит медленно, но всё-таки приходит, что не может не радовать: «сегодня после того, как у него отвалился хвост, он произнёс совершенно отчётливо слово «пивная».
Излечение от шовинизма, территориальных претензий и бреда навязчивых состояний – процесс долгий и болезненный. Долгосрочный прогноз весьма позитивный, однако оставлять пациента без присмотра категорически не рекомендуется - с ослаблением контроля возможны рецидивы, о чем свидетельствует следующее высказывание эксперта: «У Франции очень эффективные виды вооружений, из которых Армения не получила даже одного патрона». Видимо, некоторые круги в Армении продолжают считать, что им нужно современное вооружение для реванша. И именно поэтому за пациентом следует наблюдать. Но оружие ни в коем случае не давать – порежется еще. Пациент должен знать, что профилактика профилактикой, но в случае обострения лечащий врач отдает предпочтение хирургии, а не терапии.
И не надо иллюзий насчет французского оружия, Париж вовсе не щедрый Атос, который никогда не торговался. Это скорее расчетливый Кольбер, который в целях экономии спорол серебро с галунов роты швейцарцев. А у вас, соседи, с деньгами определенные проблемы, и кредитная история не очень благополучная. Может, в долг вам и дадут, но за это кредиторы потребуют массу мелких и не очень услуг, оказать которые может оказаться вам не под силу. Дорого обойдется, потому что расплачиваться будете жизнями оставшихся зинворов.
Так как - вам нужны патроны в долг или вообще бесплатно? Как самым близким и родным человечкам? Так не бывает. «А другие же получают» - ну… другие... То другие. «Другие проезжающие известно какие, они деньги платят», – справедливо ответили Хлестакову в гостинице на упрек, почему, мол, другим посетителям «много чего подают», а мне – только суп и жаркое.
Грех и вина слабых – следствие прегрешений и провинностей сильных. В бедах народа всегда виновата элита. Именно армянская элита довела свой народ до состояния националистической шизофрении, ну и сама в процессе не смогла избежать мутаций. Люди ведь на самом деле верят в собственную исключительность - «нам все должны», «мы подарили русским алфавит, итальянцам – Чимабуэ, а французам христианство», «самый культурный народ от Балкан до Ближнего Востока», «старше Рима». Да посмотрите ж вы, наконец, на карту и сами поразитесь: ваша политика привела к тому, что в регионе у вас нет доброжелателей, кроме Ирана, да и тот с опаской и только по воскресеньям. Живете с оглядкой, пугливо приседая при каждом шорохе и озираясь по сторонам, ищете, кто вам поможет, поверит, одолжит денег и окажет покровительство.
«Бросьте, пани Лещинская». Забудьте о «миацуме» и подписывайте договор. Потому что в нашем обществе зреет мнение, что одного договора мало - задумываемся об акте о капитуляции. Чтобы все как у взрослых, в Реймсе, в 1945-м.