Հայկական թախիծ ֆրանսիացի քրոջ հանդեպ
Հայաստանը իզուր է փորձում Ադրբեջանի հետ բանակցությունները վերահղել դեպի փարիզյան հուն, որպեսզի Ֆրանսիային դարձնի կարգավորման գործընթացի հիմնական մոդերատոր։ «Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել է, որ Երևանը պատրաստ է ընդունելի ժամկետում կազմակերպել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հանդիպումը։
«Պրահայում կայացած քառակողմ շփումների ընթացքում՝ հաջորդ հանդիպման վերաբերյալ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել։ Համարում ենք, որ այս ձևաչափով Պրահայում կայացած բանակցությունները բավականին արդյունավետ և կարևոր են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների նորմալացման գործընթացի համատեքստում։ Հայկական կողմը առաջվա պես շահագրգռված է հարաբերությունների կարգավորմամբ»,- նշել է նա։
Ֆրանսիային բանակցային գործընթացում ներգրավելու և Փարիզը եվրոպական բանակցային ուղու հիմնական միջնորդ դարձնելու Երևանի ձգտումները միանգամայն հասկանալի են։ Բավական է հիշել, թե ինչպես Պրահայում՝ «Եվրոպական քաղաքական համայնքի» գագաթնաժողովի շրջանակներում առաջնորդների քառակողմ հանդիպման ժամանակ ֆրանսիական կողմը ավանդաբար փորձեց Հայաստանի շահերի լոբբինգ կատարել։ Սակայն Ադրբեջանի նախագահի վճռական դիրքորոշման շնորհիվ Մակրոնին չհաջողվեց Բաքվին դարձնել Հայաստանի կողմից իրականացված սեպտեմբերյան սահմանային միջադեպերի մեղավոր, և արդյունքում Պրահայի բանակցություններից հայկական կողմի ակնկալիքները պայթեցին օճառի պղպջակի պես։ Որովհետև վերջնական հայտարարությունում Ադրբեջանն ու Հայաստանը ճանաչել են փոխադարձ տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը։ Դրանում նշված ինքնիշխանության սկզբունքը դարձել է նրա հաստատումը, որ Հայաստանը ճանաչում է Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը Ղարաբաղի նկատմամբ։
Այսպիսով, Պրահայի հանդիպման արդյունքով Բաքուն վաստակել է հերթական դիվանագիտական բոնուսներ, քանի որ դրա արդյունքները միանշանակ խոչընդոտեցին՝ միմյանց ինքնիշխանությունը և սահմանների անձեռնամխելիությունը փոխադարձ ճանչելը ենթադրող խաղաղության օրակարգը տորպեդահարելու Հայաստանի ջանքերին։
Սակայն, չնայած Պրահայում Հայաստանի ձախողմանը՝ Փարիզի գործոնը Երեւանի համար բանակցություններում իր շահերը առաջ մղելու միակ հնարավորությունն է, հետևաբար կասկած չկա, որ Երեւանը հետագայում ևս հույսը կդնի Ֆրանսիայի հովանավորության վրա։ Փաստորեն դա է հաստատում նաև Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի՝ Ֆրանսիայի նախագահի մայրցամաքային Եվրոպայի և Թուրքիայի հարցերով խորհրդական Իզաբել Դյումոնի, Ֆրանսիայի ԱԳՆ մայրցամաքային Եվրոպայի վարչության ղեկավար Ֆրեդերիկ Մոնդոլոնին և փոխծովակալ Քրիստոֆ Լուկասի հետ Փարիզում երեկվա հանդիպումը: Հայկական լրատվամիջոցների տեղեկատվության համաձայն՝ զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ, որին Գրիգորյանը հերթական անգամ հնչեցրել է «Հարավային Կովկասում խաղաղություն պահպանելու Երևանի պատրաստակամության մասին» հերթապահ հայտարարությունը։
Բաքուն իր հերթին չի թաքցնում իր դժգոհությունը Ֆրանսիայի կողմնակալ քաղաքականությունից, որի մասին մեկ անգամ չէ, որ կոշտ և կտրականապես արտահայտվել է Ադրբեջանի նախագահը։ Այսպես, նախագահ Իլհամ Ալիևը նոյեմբերի 25-ին ելույթ ունենալով «Միջին միջանցքի երկայնքով. աշխարհաքաղաքականություն, անվտանգություն և տնտեսություն» միջազգային համաժողովում, անհրաժեշտ է համարել հայտնել Փարիզի ապակառուցողական դիրքորոշման փաստերի մասին։
«Պրահայում հանդիպումից մեկ շաբաթ էլ չանցած՝ Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը իր հարցազրույցում քննադատել է Ադրբեջանին՝ մեզ մեղադրելով մի բանի մեջ, որը մենք չենք արել։ Դրան հաջորդել է բոլորին հայտնի Ֆրանսիայի սենատի բանաձեւը, որը հանդիսանում է բացարձակապես անընդունելի եւ վիրավորական։ Սրանից հետո սպասվում է, որ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը կընդունի ևս մեկ հակաադրբեջանական բանաձեւ։ Ֆրանսիայի կողմից Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի միջոցով մեզ վրա հարձակվելու փորձ է եղել։ Սա անընդունելի է, քանի որ Ֆրանկոֆոնիան հանդիսանում է հումանիտար կազմակերպություն»,- հայտարարել է նախագահ Ի.Ալիևը։
Պետության ղեկավարը ընդգծել է, որ ադրբեջանական կողմը ունի Ֆրանսիայի կողմից Հայաստանի հետ տանդեմում կազմված սկզբնական տեքստը, որը, նրա խոսքով, լի է մեղադրանքներով ու զրպարտություններով։ «Բայց մենք բարեկամներ ունենք ոչ միայն Չմիավորման շարժման մեջ, այլ նաև Եվրոպայում։ Այսպիսով, այդ հակաադրբեջանական բանաձեւը հանդիսանում է ինչ որ ձեւական բան» ։
Հաշվի առնելով այս ամենը, հասկանալի է, որ Ֆրանսիան չի կարող մասնակցել խաղաղության գործընթացին։ Սա նշանակում է, որ դեկտեմբերի 7-ի հանդիպումը չի կայանա, ինչի մասին և հայտարարել է նախագահ Ալիեւը։ «Տեսնենք, թե ով կկատարի միջնորդի դեր և որ հարթակում»,- միանշանակ հայտարարել է Իլհամ Ալիեւը՝ նշելով, որ Բրյուսելի հանդիպմանը Մակրոնի մասնակցության մասին Փաշինյանի կողմից առաջարկված պայմանը դիտարկում է, որպես «խաղաղության բանակցությունները խաթարելու փորձ»։
Այսինքն, պաշտոնական Բաքուն հիմնավորելով բացատրել է իր դիրքորոշումը Ֆրանսիայի նկատմամբ։ Փարիզին ուղղված Բաքվի կտրական մերժումը ծանրակշիռ պատճառներ ունի նաև նրա համար, որ Ֆրանսիան, ադրբեջանական տարածքների գրեթե 30 տարվա օկուպացիայի ընթացքում չի դադարել լոբբինգ անել Հայաստանի շահերը, ընդ որում տիրապետելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի մանդատին, այսինքն չեզոքություն պահապանելու խաղաղապահի պարտավորությունը։
Ֆրանսիական կողմը մեր երկրի նկատմամբ նմանատիպ կանխակալ վերաբերմունքը շարունակում է դրսևորել նաև հետկոնֆլիկտային ժամանակաշրջանում, ինչը ցույց է տալիս Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ նախատեսող Ֆրանսիայի սենատի վերջերս ընդունած բանաձևը։ Մինչդեռ Պրահայի հանդիպումից անմիջապես հետո Ադրբեջանի նախագահն ու Հայաստանի վարչապետը բանակցություններ անցկացրին Սոչիում, որտեղ հիանալի շփվել են առանց Մակրոնի միջնորդության։ Բրյուսելում նախորդ բոլոր հանդիպումները նույնպես անցկացվել են եռակողմ ձևաչափով. Ալիև, Միշել, Փաշինյան։ Այս ֆոնին բանակցային գործընթացին ամեն կերպ խցկվելու Ֆրանսիայի փորձերը թվում են առնվազն անհեթեթ, հատկապես հաշվի առնելով ևս մեկ ոչ պակաս կարևոր նրբերանգ։
Հետկոնֆլիկտային ժամանակահատվածում հայ-ադրբեջանական բանակցությունների կարգավորման գործընթացի նկատմամբ հետաքրքրությունը հստակ տեսանելի է ոչ միայն ռուսական և եվրոպական ուղղություններով, այլ նաև ԱՄՆ-ի կողմից։ Այն մասին, որ Վաշինգտոնը պատրաստ է ամեն կերպ աջակցել դրան՝ հայտարարել է նաև Կովկասում բանակցությունների գծով ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ավագ խորհրդական Ֆիլիպ Ռիկերը։ «ԱՄՆ-ը աջակցում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ուղիղ երկխոսությանը և կոչ է անում նոր տարում պահպանել այս թափը»,- Բաքու կատարած այցի արդյունքներով հայտարարել է Ֆիլիպ Ռիկերը։
Հետաքրքիրն այն է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարներ՝ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հետ հանդիպումից (նոյեմբերի 7-ին Բլեր Հաուսում) առաջ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հայտարարության մեջ նույնպես նշված է, որ Միացյալ Նահանգները հավատարիմ են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ բանակցություններին, և նշվում է, որ «Ուղիղ երկխոսությունը՝լավագույն ուղի է դեպի ամուր խաղաղության»։
«Ուղիղ երկխոսությունը՝ լավագույն ուղղի է դեպի ամուր խաղաղության, եւ մենք շատ ուրախ ենք աջակցել դրան: ԱՄՆ-ը վճռականորեն աջակցում է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը։ 1991-ին անկախության վերականգնումը եղել է կենսական կարևոր պահ երկու երկրների իրավունքների ապահովման համար, իրավունքներ, որոնց մենք վճռականապես աջակցում ենք»,- նշել է ԱՄՆ պետքարտուղարը։
Ակնհայտ է, որ հակամարտող կողմերին և միաժամանակ ի դեմս Ռուսաստանի և Եվրոպայի միջնորդներին ուղղված այս ողջ աջակցության ուղերձը այն մասին է, որ Բաքուն և Երևանը կարող են գլուխ հանել առանց երրորդ երկրների մասնակցության։ Նման մոտեցումը, իմ կարծիքով, հանդիսանում է ամենառացիոնալը հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործում։
Ըստ Ռուսաստանի Դաշնության Քաղաքական և սոցիալական տեխնոլոգիաների լաբորատորիայի ղեկավար Ալեքսեյ Նեժիվիի կարծիքի, որը նա արտահայտել է Caliber.Az-ի հետ զրույցում, Հայաստանը հանդիսանում է Ֆրանսիայի ձեռքում Թուրքիայի վրա ազդելու միակ լծակ։
«Ֆրանսիայում սուր է դրված էներգետիկ անվտանգության հարցը և, համապատասխանաբար, միջերկրածովյան էներգիայի բոլոր աղբյուրները դեմ են առնում Թուրքիային։ Իսկ Էրդողանը ամենևին էլ Արեւմուտքի բարեկամը չէ եւ իր քաղաքականությունը վարում է հենվելով միայն երկրի ազգային շահերի վրա։ Հաշվի առնելով, որ Ֆրանսիան չի կարող դիմել Ռուսաստանին, մնում է միայն Հայաստանը, որի միջոցով Փարիզը փորձում է լուծել սեփական խնդիրները։
Հայաստանը նույնպես հասկանում է, որ նրան չի սպառնում բարեկամությունը ո՛չ Բաքվի, ո՛չ Անկարայի հետ, այնպես որ սա հենց այն դեպքն է, երբ Փարիզի և Երևանի շահերը համընկնում են, չէ որ Հայաստանը փաստացի ոչ մեկին պետք չէ, այդ թվում նաև Արևմուտքին։ Բաքուն արդարացի է հայտարարել՝ Ֆրանսիան, որպես բանակցային գործընթացի մասնակցի անթուլատրելիության մասին, բայց պետք է հասկանալ, որ որքան Ադրբեջանն ու Թուրքիան զայրանան, այնքան Հայաստանը կձգտի, որ Ֆրանսիան դառնա միջնորդ հայ-ադրբեջանական բանակցություններում»,- ասել է ռուս փորձագետը, նշելով, որ աշխարհում ստեղծված բարդ աշխարհաքաղաքական իրավիճակի, մասնավորապես Ուկրաինայում պատերազմի ֆոնին առավելապես հավանական է Ադրբեջանի և Թուրքիայի մերձեցումը Ռուսաստանին, որը հանդիսանում է Բաքվի և Երևանի միջև բանակցություններում գլխավոր միջնորդ՝ հակառակ այս նախաձեռնությունը նրանից խլելու Փարիզի փորձերին։

Армянская тоска по французской сестре
Армения тщетно пытается перенаправить переговоры с Азербайджаном в парижское русло, чтобы сделать Францию основным модератором процесса нормализации. В интервью Арменпресс глава армянского МИД Арарат Мирзоян заявил, что Ереван готов в приемлемые сроки организовать встречу президента Азербайджана Ильхама Алиева, премьер-министра Армении Никола Пашиняна, главы Евросовета Шарля Мишеля и президента Франции Эммануэля Макрона.
«В ходе состоявшихся в Праге четырехсторонних контактов достигнута договоренность о следующей встрече. Считаем, что состоявшиеся в Праге переговоры в таком формате были достаточно продуктивными и важными в контексте процесса нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Армянская сторона по-прежнему заинтересована в урегулировании отношений», - отметил он.
Стремление Армении вовлечь Францию в переговорный процесс и добиться того, чтобы Париж стал основным посредником на европейском переговорном треке, вполне понятно. Достаточно вспомнить, как во время четырехсторонней встречи лидеров в рамках саммита «Европейское политическое сообщество» в Праге французская сторона традиционно пыталась лоббировать интересы Армении. Однако благодаря решительной позиции азербайджанского президента Макрону не удалось выставить Баку виновником сентябрьских пограничных инцидентов, учиненных Арменией, а в итоге ожидания армянской стороны от пражских переговоров лопнули как мыльный пузырь. Потому, что в итоговом заявлении Азербайджан и Армения признали территориальную целостность и суверенитет друг друга. Упомянутый в нем принцип суверенитета стал подтверждением того, что Армения признает суверенитет Азербайджана над Карабахом.
Таким образом, по итогам пражской встречи Баку заработал очередные дипломатические бонусы, поскольку ее результаты однозначно воспрепятствовали усилиям Армении торпедировать мирную повестку, подразумевающую обоюдное признание суверенитета и нерушимости границ.
Однако вопреки неудаче Армении в Праге фактор Парижа для Еревана единственная возможность проталкивать свои интересы на переговорах, поэтому вне сомнений, что Ереван будет и дальше рассчитывать на покровительство Франции. Собственно, это подтвердила и вчерашняя встреча секретаря Совбеза Армении Армена Григоряна с советником президента Франции по вопросам континентальной Европы и Турции Изабель Дюмон, главой управления континентальной Европы МИД Франции Фредериком Мондолони и вице-адмиралом Кристофом Люкой в Париже. Согласно информации армянских СМИ, собеседники обменялись мнениями по ряду вопросов повестки международной и региональной безопасности, на которой Григорян в очередной раз озвучил дежурное заявление «о готовности Еревана поддерживать мир на Южном Кавказе».
Баку, в свою очередь, не скрывает своего недовольства предвзятой политикой Франции, о чем не однажды жестко и категорично высказывался президент Азербайджана. Так, президент Ильхам Алиев 25 ноября, выступая на международной конференции «Вдоль Среднего коридора: геополитика, безопасность и экономика», счел нужным сообщить о фактах деструктивной позиции Парижа.
«Меньше чем через неделю после встречи в Праге президент Франции Макрон в своем интервью раскритиковал Азербайджан, обвинив нас в том, чего мы не совершали. После этого последовала всем известная резолюция Сената Франции, которая является абсолютно неприемлемой и оскорбительной. Вслед за этим ожидается, что Национальная ассамблея Франции примет еще одну антиазербайджанскую резолюцию. Была попытка Франции атаковать нас через саммит Франкофонии. Это неприемлемо, так как Франкофония является гуманитарной организацией», - заявил президент Алиев.
Глава государства подчеркнул, что азербайджанская сторона имеет исходный текст, составленный Францией в тандеме с Арменией, который, по его словам, полон обвинений и инсинуаций. «Но у нас есть друзья не только в Движении неприсоединения, но и в Европе. Таким образом, эта антиазербайджанская резолюция является чем-то формальным.
Учитывая все это, понятно, что Франция не может принимать участия в мирном процессе. Это означает, что встреча 7 декабря не состоится, о чем и заявил президент Алиев. «Посмотрим, кто будет выполнять роль посредника и на какой платформе», - однозначно заявил Ильхам Алиев, отметив, что рассматривает выдвижение Пашиняном условия об участии в брюссельской встрече Макрона «как попытку сорвать мирные переговоры».
То есть официальный Баку аргументированно разъяснил свою позицию в отношении Франции, расставив все точки над «i». Категоричный отказ Баку, адресованный Парижу, имеет веские основания еще и потому, что Франция на протяжении почти 30 лет оккупации азербайджанских территорий не переставала лоббировать интересы Армении, причем обладая мандатом сопредседателя МГ ОБСЕ, то есть обязательством миротворца соблюдать нейтралитет.
Аналогичную предвзятость в отношении нашей страны французская сторона продолжает проявлять и в постконфликтный период, что показала и недавняя резолюция Сената Франции, предусматривающая санкции против Азербайджана. Между тем, вслед за пражской встречей президент Азербайджана и премьер Армении проводили переговоры в Сочи, где прекрасно обошлись без посредничества Макрона. Все предыдущие встречи в Брюсселе тоже проходили в трехстороннем формате: Алиев, Мишель, Пашинян. На этом фоне попытки Франции любым способом вклиниться в переговорный процесс выглядят по меньшей мере нелепо, особенно учитывая еще один немаловажный нюанс.
Интерес к процессу нормализации армяно-азербайджанских переговоров в постконфликтный период отчетливо просматривается не только на российском и европейском направлениях, но и со стороны США. О том, что Вашингтон готов всеми средствами поддержать его заявил и старший советник Государственного департамента США по переговорам на Кавказе Филип Рикер. «США поддерживают прямой диалог между Азербайджаном и Арменией и призывают сохранить этот импульс в новом году», - заявил Филип Рикер заявил по результатам визита в Баку.
Что любопытно, в заявлении госсекретаря США Энтони Блинкена перед встречей с главами МИД Армении и Азербайджана Араратом Мирзояном и Джейхуном Байрамовым (7 ноября в Блер-Хаусе) также указано, что Соединенные Штаты привержены мирным переговорам между Арменией и Азербайджаном, и отмечается, что «прямой диалог - лучший путь к действительно прочному миру».
«Прямой диалог - лучший путь к действительно прочному миру, и мы очень рады его поддержать. США решительно поддерживают суверенитет и территориальную независимость как Армении, так и Азербайджана. Восстановление независимости в 1991 году было жизненно важным моментом в обеспечении прав обеих стран, прав, которые мы решительно поддерживаем», - отметил госсекретарь США.
Очевидно, что все это месседж поддержки сторонам конфликта и одновременно посредникам в лице России и Европы о том, что Баку и Ереван могли бы обойтись и без участия третьих стран. Такой подход, на мой взгляд, является наиболее рациональным в деле урегулирования армяно-азербайджанских отношений.
По мнению же руководителя Лаборатории политических и социальных технологий РФ Алексея Неживого, которое он выразил в беседе с Caliber.Az, Армения является единственным рычагом в руках Франции для воздействия на Турцию.
«Во Франции остро стоит вопрос энергобезопасности и, соответственно, все средиземноморские источники энергии упираются в Турцию. А Эрдоган отнюдь не друг Западу и проводит свою политику, опираясь только на национальные интересы страны. Учитывая, что Франции к России идти нельзя, остается только Армения, посредством которой Париж пытается решить собственные проблемы.
Армения тоже понимает, что ей не грозит дружба ни с Баку, ни с Анкарой, так что это тот самый случай, когда интересы Парижа и Еревана совпадают, ведь по факту Армения никому не нужна, в том числе и Западу. Баку справедливо заявил о недопустимости Франции как участника переговорного процесса, но надо понимать, что чем больше возмущаются Азербайджан и Турция, тем больше Армения будет добиваться, чтобы именно Франция стала посредником на армяно-азербайджанских переговорах», - сказал российский эксперт, отметив, что на фоне сложной геополитической ситуации в мире, в частности войны в Украине, наиболее вероятно сближение Азербайджана и Турции с Россией, которая является главным посредником на переговорах между Баку и Ереваном вопреки попыткам Парижа перехватить у нее эту инициативу.