Արևմտյան բեկում դեպի Կովկաս. զրույց պրոֆեսոր Նամիկ Ալիևի հետ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Caliber.Az անկախ վերլուծական ինտերնետային նախագծի հաջորդ թողարկումը նվիրված է լրագրող Վուգար Սեիդովի՝ պրոֆեսոր, իրավագիտության դոկտոր, Ադրբեջանի նախագահին առընթեր պետական կառավարման ակադեմիայի միջազգային հարաբերությունների և արտաքին քաղաքականության ամբիոնի ղեկավար, արտակարգ և լիազոր դեսպան Նամիկ Ալիևի հետ զրույցին։
Զրույցի ընթացքում քննարկվել են՝ Եվրախորհրդարանի հակաադրբեջանական աղմկահարույց բանաձևը և Հայաստանում ԵՄ առաջիկա առաքելությունը, Եվրախորհրդարանի բարձրամտության պատճառները, այն, որ ԵԽ-ն մի կողմից կոչ է անում ապաշրջափակել ճանապարհը, իսկ Մյուս կողմից՝ Ֆրանսիայի և Միացյալ Նահանգների դեսպանները հրաժարվում են գալ Շուշա՝ իրավիճակին ծանոթանալու համար։
Ընդհանրապես, խոսվել է բազմակողմանի Եվրոպայի, Ադրբեջանի ԱԳՆ համապատասխան հայտարարության և ԵՄ-ի համառության պատճառների, ռուսական ալիքների կողմից որոշ ինսայդերների «միախառնելու» և ԵՄ առաջնահերթության մասին։
Քննարկվել են նաև հարցեր՝ արդյոք Բրյուսելը կզոհաբերի խաղաղ գործընթացը՝ հանուն Ռուսաստանին տարածաշրջանից դուրս մղելու, և ինչու՞ է Իրանը գլուխը թաղել ավազի մեջ։

Западный рывок на Кавказ: беседа с профессором Намиком Алиевым
Очередной выпуск независимого аналитического интернет-проекта Caliber.Az – беседа журналиста Вугара Сеидова с профессором, доктором юридических наук, заведующим кафедрой международных отношений и внешней политики Академии государственного управления при президенте Азербайджана, чрезвычайным и полномочным послом Намиком Алиевым.
В ходе беседы были обсуждены нашумевшая антиазербайджанская резолюция Европарламента и предстоящая миссия ЕС в Армении, причины высокомерия Европарламента, то, что, с одной стороны, ЕП призывает разблокировать дорогу, а с другой - послы Франции и США отказываются приехать в Шушу для ознакомления с ситуацией.
В целом говорилось о многоликой Европе, про соответствующее заявление МИД Азербайджана и причины настойчивости ЕС, о «сливе» российскими каналами некоторых инсайдов и приоритете ЕС.
Также обсуждались вопросы - принесет ли Брюссель в жертву мирный процесс ради выдавливания России из региона, и почему Иран зарыл голову в песок?