Փարիզի վերջին տանգոն Էմին Գալալիի մտորումները
Իսկ միգուցե բավական է։ Կասկածի որդը սկսել է շարժվել, յուրաքանչյուր շարժման հետ մեծանալով չափսերով և վերածվելով, եթե ոչ վիշապի, ապա բավականին տպավորիչ չափսերով անակոնդայի։ Որքա՞ն կարելի է ընթերցողին ապացուցել, որ Ֆրանսիան տնտեական-սոցիալական- բարոյական ծանրության տակ փլվելու վրա է։ Ֆրանսիացիների համար միևնույն է, թե նրանց մասին ինչ են գրում ադրբեջանական կայքերը և հեռարձակում մեր հեռուստաալիքները։
Ֆրանսիացիները ծամում են բագետներ, խմում սուրճ և «ֆրանսիացիություն» են անում: Օրինակ, բոլորովին վերջերս հայտնի ֆրանսիացի դերասանուհի Եվա Գրինը (Ջեյմս Բոնդի ընկերուհին «Կազինո «Ռոյալ»»-ից) իր հայրենակիցներին ստիպեց պապանձվել կրուասաններով, արդարացնելով նկարահանման հրապարակում ոչ այնքան քաղաքավարի պահվածքը... իր ազգային պատկանելիությամբ։ Բացատրելով, թե ինչու է նա նկարահանող խմբի հասցեին վիրավորական արտահայտություններ թույլ տվել՝ կինոաստղը հայտարարել է, որ «ֆրանսիականությունը» երբեմն գերիշխում է իր վրա։ Կամ, պարզապես, սլանալով դուրս գալ նրանից, երբ դա հարկավոր չէ:
Ֆրանսիայում դա բուռն վրդովմունք առաջացրեց։ Չեմ հասկանում ինչու։ Նույնիսկ այն մարդիկ, ովքեր անկեղծ համակրանքով են վերաբերվում նրանց, գիտեն, որ ֆրանսիացիները ճնշող մեծամասնությամբ հակված են վարքագծի նորմերին չենթարկվելու ցանկությանը: Սրա վրա է դրվում ազատ մտածելակերպը և ամեն ինչի և բոլորի քննադատությունը, իսկ երբեմն էլ մինչև թունավորության եզրին: Իզուր չէ, որ Ֆրանսիայում քննադատելը ազգային զվարճանքի է նման: Իզուր նրանք ապստամբեցին Եվայի դեմ նրա համար, որ նա այդչափ «divenement» բացատրել է ֆրանսիական բնավորություն առանձնակատկությունները։ Ես նույնիսկ կասեի «parfaitement»։ Երկու բառերն էլ նշանակում են լավ բանի գերազանց աստիճան: Այստեղից էլ, ի դեպ, «պարֆէ» պիրոժնին։ Բայց հոդվածը հրուշակեղենի արվեստի մասին չէ։ Այն ոչ այդքան վաղուց համաշխարհային տիրապետությանը հավակնած, թուլացած, բայց դեռևս հզոր երկրի հետ երիտասարդ անկախ պետության դիմակայելու արվեստի մասին է։ Երկիր, որի լեզուն համաշխարհային դիվանագիտության լեզուն էր բոլոր մայրցամաքներում, բացի Անտարկտիդայից: Չնայած, թերևս, ֆրանսիական փառքի գագաթնակետին պինգվիններն էլ էին ոտքերը քարշ տալիս բուրեի կամ մենուետի ռիթմով:
Մի կողմ թողնենք հեգնանքը։ Մենք նմանվել ենք այն ֆրանսիացիներին, ովքեր նրան պաշտում են այնպես, ինչպես նաև ցինիզմը։ Ֆրանսիան ուժեղ է և վտանգավոր։ «Հայաստանի թշնամիները՝ նաև Ֆրանսիայի թշնամիներ են» ձևի հայտարարությունները պաշտոնական անձինք պատահական չեն անում։ Իսկ պատահական չէ՞ հայկական սփյուռքը։ Դիմակայություն Թուրքիայի հետ։ Հավերժ մրցակցություն Մեծ Բրիտանիայի հետ։ Ինքնահաստատում Եվրոպայում (հատկապես Բրեքսիթից հետո)։ Կանկանը Ռուսաստանի հետ։ Ի դեպ, կանկանը ֆրանսերենից թարգմանվում է որպես «սկանդալ» կամ «բամբասանք»։ Պարտադիր ատրիբուտ է հանդիսանում ներքնազգեստի ցուցադրումը...
Ֆրանսիան Ադրբեջանի նկատմամբ ոչ բարեկամական քայլեր է ձեռնարկել երկար տարիների ընթացքում։ Դրան զուգընթաց, ինչպես լրանում է դրանց ցանկը՝ մեր ղեկավարության համբերությունը այլևս հատել է։ Այն պայթեց, երբ ֆրանսիական ամբարտավանությունը և ամենաթողության հավատը բախվեցին հայկական արատից իր հողերը վճռականորեն ազատագրած Ադրբեջանի ինքնավստահության հետ։ Տեղի ունեցավ, ըստ էության՝ ճակատային բախում։ Ի դեպ, ամենաթողության մեջ հավատի մասին՝ դրանով էլ է տառապում նաև մեր հարեւան ժողովուրդներից մեկը։ Գուշակեք, ու՞մ մասին է խոսքս: Տալիս եմ մեկ փորձ։
Վերադառնանք Փարիզ։ Նա վստահ էր, որ Բաքուն վերջին պահին մի կողմ կշրջվի։ Նապոլեոնի ու Վոլտերի հետնորդների մտքով անգամ չէր անցնում, որ «ազերիները» գնալու են մինչև վերջ։ Ֆրանսիան իրեն հակաադրբեջանիզմի փակուղի մտցրեց 2020 թվականի պատերազմի առաջին օրերից՝ իրեն թույլ տալով պահանջների և ճնշումների վերջնական հրապարակային լեզուն։ Բայց եթե Ֆրանսիայում Կովկասի նորահայտ «ճակատագրերի տիրակալների» տոգանը իրենց վրա փորձողների բավականեցներ ոչ վաղուցվա պատմության մեջ նայելու խելքն ու փորձը՝ նրանք կհասկանային, որ հենց այդ լեզվով չարժե Ադրբեջանի հետ խոսել։
Այո, մենք ինքնուրույն չենք կարող գլուխ հանել Ֆրանսիայի հետ։ Բայց մեկ առ մեկ մարտերը վաղուց մոռացության են մատնվել: Երկու կողմերի միջև հարաբերությունների պարզաբանման մեջ կայուն ներկա են ևս մի քանի դերակատարներ։ Ցանկացած պետության, այդ թվում նաև թվացյալ ինքնաբավ ծանրքաշայինների արտաքին քաղաքական հիմնական խնդիրներից մեկն է՝ հանդիսանում հնարավորինս շատ գործընկերների աջակցությունը։
Ադրբեջանի կողմից 90-ակա թվականների կեսերից կառուցվող հենց այս բազմավեկտոր, բայց կայուն կոնստրուկցիան է Ադրբեջանին հնարավորություն տվել շրջանցել բազմաթիվ սուր անկյունները և հետ մղել ուղիղ հարձակումները 2020 թվականին և դրանից հետո։ Այս հարձակումները շարունակվում են, և ատելության մակարդակն ու առճակատման մասշտաբները չեն զիջում նրան, ինչ տեսնում ենք մարտի դաշտում։ Ինչպես արդեն նշել եմ, աստիճանը աճելու է։ Դա նման է համակարգչային խաղի, որքան առաջ եք գնում, այնքան ավելի դժվար է՝ ավելի շատ կերպարներ, որոնք ձգտում են կուլ տալ քեզ, ավելի խճճված լաբիրինթոսներ և ավելի քիչ մեկուսացված ապահով անկյուններ:
Ֆրանսիան և Իրանը՝ (պարադոքսալ կծու զույգ) Բաքվի դեմ ուղղված առանցքի երկու հարվածային ուժերն են։ Նրանք ստիպված են մտել «առաջնային գիծ», քանի որ Երևանը, որպես գյուղաքաղաքային ծայրամասի դերակատար, ծլկել է՝ լիզելով վերքերը։ Փարիզն ու Թեհրանն այժմ պաշտպանություն են պահում իրենց հայ բարեկամների համար։ «Manning the fort»-ը, ինչպես ասում են անգլիացիները։ Որքանո՞վ շնորհակալ զբաղմունք է ներդրումների վերադարձի առումով: Իմ կարծիքով, երաշխավորված անհույս համատեղ ձեռնարկություն է:
Ո՛չ ֆրանսիացիները, ո՛չ իրանցիները չեն համարձակվի ռազմական ուժ կիրառել Ադրբեջանի դեմ։ Նրանք զգուշանում են ոչ թե համաշխարհային հանրության դատապարտումից՝ այդ ծախսերի հետ նրանք գլուխ կհանեն, հատկապես enfent terrible դերին սովոր հավերժ իրավազուրկ Իրանը։ Բայց Ադրբեջանի վրա են կապված կոնկրետ համաշխարհային ուժային կենտրոնների կոնկրետ շահերը, որոնց նման բնույթի «շարժումները» այնքան էլ դուր չեն գա։ Եվ այս կենտրոնները չեն սահմանափակվելու ընդհանուր դատապարտող հայտարարություններով։ Ե՛վ Ֆրանսիան, ու՛ առավել եւս Իրանը ունեն բավական աշխարհաքաղաքական հակառակորդներ, որոնք չեն կարողանա օգտվել կռվարարներից մեկին թուլացնելու և մյուսին խաղատախտակից ամբողջությամբ հեռացնելու հնարավորությունից։ Ոչ թե ընդմիշտ, այլ փոխել այն ու վերադարձնել արդեն որպես անվերապահ «զամպոպեշկի» (պեշկայի փոխօգնական)։ Մակրոնը լավ է հիշում Սադամի (Ֆրանսիայի մեծ բարեկամի) ճակատագիրը, ով գլուխը խոթեց Քուվեյթ՝ կարծելով, որ վատագույն դեպքում իրեն կսպառնա «հանրային կշտամբանքը»։ Իրականում, ստիպված եղավ հապճեպ փախչել ես այդ ուժերից:
Ես մեր դերը բոլորովին չեմ կապում թույլ կամքով ավելորդի վիճակագրի հետ։ Կգա ժամանակը, և մեր «արտաքին քաղաքական պարտիան» կվերլուծեն և կօգտագործեն որպես գրոսմեյստերական արվեստի մի օրինակ։ Այդ թվում նաև առաջին մեծության հսկաների հետ մարտերի համար։ Եթե ինչ-որ մեկին պետք է անկախ գնահատող, դիմեք հայերին։ Նրանց ոռնոցն ու ողբը՝ լցված անխուսափելի վշտով ու դառնությամբ, ագահ աշխարհի անգթության մասին, որը դավաճանեց ամենալավը՝ հանուն Ադրբեջանի հետ ինչ-որ տրանսպորտի և էներգետիկայի, մեր հաջողության լավագույն գնահատականն է։
Միևնույն ժամանակ, միամտություն կլինի հավատալ, որ ամբողջ աղմուկը միայն մեր պատճառով է։ Իհարկե ոչ։ Փարիզը, փորձելով խաղալ Ադրբեջանի հետ իր խաղը, միաժամանակ քայլեր է անում բազմաթիվ այլ խաղատախտակների վրա։ Նա չի կարող չզայրացնել, որ երկիրը, որին, թվում է, թե պետք է ձեռքի մեկ շարժումով տապալել սեղանից, համառորեն շարունակում է կանգնել Ֆրանսիայի լավ մտածված պլանների ճանապարհին։ Դաշնակիցների օգնությամբ, իհարկե։ Միայն թե դաշնակիցները երբեք որևէ մեկին չեն օգնում իրենց սրտի բարությունից: Այստեղ կշեռքի վրա է մեր սեփական շահերը, և այն, որ Բաքուն կարողացավ դրանք փակել իր վրա, մեզ դարձնում է համեղ, բայց անհասանելի նպատակ Մակրոնի և նրա թիմի համար։
Սակայն եկեք ինքներս մեզ չխաբենք՝ Ֆրանսիան անում է և կանի հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի «պատժել» Ադրբեջանին։ Եվ այստեղ ընթացքի մեջ են մտնում բոլոր միջոցները՝ սկսած մանր հետկուլիսային կեղտոտ հնարքներից մինչև դիվանագիտական լայնածավալ սադրանքները։ Մենք պետք է պատրաստ լինենք դրան։ Ասում են, նրա համար որպեսզի տանգո պարել, հարկավոր են երկուսը: Ֆրանսիացիների հետ մեր տանգոն կգրավի շատ ավելի մեծ թվով պարահրապարակների վարպետների: Եվ ես համարձակվում եմ ձեզ վստահեցնել, ընթերցող, այն բոլոր հնարավորություններն ունի դառնալու Փարիզի վերջին տանգոն Հարավային Կովկասում։

Последнее танго Парижа
А может, хватит? Червячок сомнения зашевелился, с каждым движением увеличиваясь в размерах и превращаясь если не в дракона, то в достаточно внушительных размеров анаконду. Сколько можно доказывать читателю, что Франция вот-вот рухнет под бременем экономическо-социально-моральных проблем? Французам хоть бы хны, что пишут о них азербайджанские сайты и вещают наши телеканалы.
Французы жуют багеты, попивают кофей и «французят». К примеру, совсем недавно известная французская актриса Ева Грин (подружка Джеймса Бонда из «Казино «Рояль») заставила соотечественников поперхнуться круассанами, оправдывая не слишком учтивое поведение на съемочной площадке…своей национальной принадлежностью. Объясняя, почему она позволила оскорбительные выражения в адрес съемочной группы, кинодива заявила, что «французскость» иногда берет в ней верх. Или, попросту, прет из нее, когда не надо.
Во Франции это вызвало бурю возмущения. Не понимаю почему. Даже людям, относящимся к ним с искренней симпатией, известно, что французы в подавляющем большинстве склонны к нежеланию подчиняться нормам поведения. На это накладывается вольнодумство и критика всех и вся на, а порой и за гранью токсичности. Не зря критиканство во Франции сродни национальной забаве. Напрасно они ополчились на Еву за то, что она столь «divenement» объяснила особенности французского характера. Я бы даже сказал, «parfaitement». Оба слова значат превосходную степень хорошего. Отсюда и пирожное «парфэ», кстати. Но статья не о кондитерском искусстве. Она об искусстве противостояния молодого независимого государства отяжелевшей, но еще могучей стране, не так давно претендовавшей на мировое господство. Стране, язык которой был языком всемирной дипломатии на всех континентах, кроме Антарктиды. Хотя, быть может, в зените французской славы и пингвины ковыляли в такт бурре или менуэту.
Оставим сарказм. Мы уподобились французам, которые его обожают, так же, как и цинизм. Франция сильна и опасна. Заявления типа «враги Армении – это и враги Франции» официальные лица случайно не делают. А не случайно? Армянская диаспора. Противостояние с Турцией. Вечная конкуренция с Великобританий. Самоутверждение в Европе (особенно после Brexit). Канкан с Россией. Кстати, канкан переводится с французского как «скандал» или «сплетня». Обязательным атрибутом является демонстрация нижнего белья…
Франция совершала недружественные шаги по отношению к Азербайджану на протяжении многих лет. По мере того, как полнился их список, иссякало терпение руководства нашей страны. Оно лопнуло, когда французская надменность и вера во вседозволенность столкнулись с уверенностью в себе Азербайджана, решительно освобождавшего свои земли от армянской скверны. Произошло, по сути, лобовое столкновение. Кстати, о вере во вседозволенность – этим же страдает один из соседних нам народов. Угадайте, о ком я? Даю одну попытку.
Вернемся в Париж. Он был уверен, что Баку в последний момент отвернет в сторону. Потомкам Наполеона и Вольтера в голову не приходило, что «азеры» пойдут до конца. Франция загнала себя в тупик антиазербайджанизма с первых дней войны 2020 года, позволив ультимативный публичный язык требований и давления. Но если бы у примерявших тогу новоявленных «властителей судеб» Кавказа во Франции хватило ума и опыта заглянуть в недалекую историю, они бы поняли, что как раз на этом языке разговаривать с Азербайджаном не стоит.
Да, нам с Францией самим не справиться. Но битвы «один на один» давно канули в лету. В выяснении отношений двух сторон стабильно присутствуют еще несколько игроков. Одной из основных внешнеполитических задач любого государства, включая вроде бы самодостаточных супертяжеловесов, является поддержка как можно большего числа партнеров.
Именно многовекторная, но устойчивая конструкция, выстраиваемая Азербайджаном с середины 90-ых, позволила обойти многочисленные острые углы и отразить прямые выпады в 2020 и после него. Эти выпады продолжаются, и степень ненависти и масштаб противостояния не уступает тому, что мы видим на поле боя. Как я уже отмечал, градус будет расти. Это как в компьютерной игре, чем дальше продвинулся, тем сложнее – больше норовящих сожрать тебя персонажей, замысловатее лабиринты, и меньше укромных безопасных уголков.
Франция и Иран (парадоксальная несладкая парочка) — это две ударные силы оси, направленной против Баку. Они вынуждено вышли на «передовую», так как выполнявший роль местечкового наконечника Ереван ретировался, зализывая раны. Париж и Тегеран сейчас держат оборону за армянских друзей. «Manning the fort», как говорят англичане.  Насколько благодарное занятие в плане возвратности инвестиций? Я думаю, гарантированно-безнадежное совместное предприятие.
Применять военную силу против Азербайджана ни французы, ни иранцы не решатся. Опасаются они не осуждения мирового сообщества – с этими издержками они справятся, особенно вечный пария Иран, привыкший к роли enfent terrible.  Но на Азербайджане завязаны конкретные интересы конкретных мировых центров силы, которым подобного рода «движения» очень не понравятся. И общими осуждающими заявлениями эти центры не ограничатся. И у Франции, и тем более у Ирана достаточно геополитических противников, которые не преминут воспользоваться шансом ослабить одного из забияк, и полностью убрать с доски другого. Не так, чтобы навсегда, но переиначить и вернуть уже как безоговорочного «зампомпешки» (заместитель помощника пешки). Макрон хорошо помнит о судьбе Саддама (большого друга Франции), который сунулся в Кувейт, полагая, что ему грозит в худшем случае «общественное порицание». На деле пришлось драпать от сильных мира сего.
Я вовсе не свожу нашу роль к функциям безвольного статиста. Придет время, и нашу «внешнеполитическую партию» будут анализировать и использовать в качестве примера гроссмейстерского искусства. В том числе для битв с грандами первой величины. Если кому нужен независимый оценщик, обратитесь к армянам. Их исполненные неизбывной тоски и горечи завывания и сетования на черствость алчного мира, предавшего самых-самых ради какого-то транспортно-энергетического Азербайджана и есть самая лучшая оценка нашего успеха.
В то же время, было бы наивно полагать, что весь сыр-бор только из-за нас. Конечно же, нет. Пытаясь играть в свою игру с Азербайджаном, Париж одновременно делает ходы на многих других досках. Его не может не раздражать, что страна, которую он, казалось бы, должен смахнуть со стола одним движением мощной руки, упорно продолжает стоять на пути столь продуманных планов Франции. С помощью союзников, разумеется. Только союзники никогда никому не помогают по доброте душевной. Тут на чаше весов собственные интересы, и именно то, что Баку удалось их на себе замкнуть превращает нас в лакомую, но недостижимую цель для Макрона и его команды.
Однако не будем себя обманывать – Франция делает и сделает все возможное, чтобы «наказать» Азербайджан. И тут в ход идут и еще пойдут все средства, от мелких закулисных пакостей до открытых широкомасштабных дипломатических провокаций. Нам нужно быть к этому готовыми. Говорят, для того, чтобы танцевать танго, нужны двое. Наше танго с французами привлечет гораздо большее число мастеров танцпола. И смею вас заверить, читатель, имеет все шансы стать последним танго Парижа на Южном Кавказе.