ԵՄ-ն սիրախաղ անելով Հայաստանի հետ՝ վտանգում է Բաքվի հետ հարաբերությունները Սկիլլայի և Խարիբդիսի միջև
27 Փետրվարի 2023 15:40
Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի Ադրբեջան այցի նախօրեին Մոսկվան ավելի ու ավելի է բացասականորեն արձագանքում Երևանի ոտք գցումներին և անակնկալներին՝ հատկապես այսօրվա գլխավոր գրգռիչ՝ Հայաստանում ԵՄ առաքելությանը։ Ռուսաստանի Դաշնությունը բացահայտ մտադիր չէ աչք փակել տեղի ունեցողի վրա և դա հասկացնել է տալիս Կրեմլի յուրաքանչյուր ուղերձում։ Այս կապակցությամբ պարզ է նաև մեկ այլ բան՝ ԵՄ-ի քաղաքականության բացահայտ երկերեսայնությունը, որը ցինիկաբար փորձում է սիրախաղ անել ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի հետ։
Այս առնչությամբ միանգամայն առարկայական և հասկանալի է դարձել՝ փետրվարի 20-ի ճեպազրույցում Հայաստանում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ ԶԼՄ-ների հարցին՝ Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մ.Զախարովայի պատասխանը։ Ինչպես ընդգծել է ռուս դիվանագետը, Եվրամիության ներկայացուցիչները խոսելով նոր առաքելության բացառապես քաղաքացիական բնույթի մասին՝ խորամանկում են։ Այս առաքելությունը, նրա խոսքով, ծավալվում է անվտանգության և պաշտպանական ոլորտում ԵՄ-ի ընդհանուր քաղաքականության հունով, հետևաբար, դրան պետք է վերաբերվել համապատասխան բնույթով։
«Ցավոք սրտի, արդեն առաջին անգամը չէ, երբ մենք արձանագրում ենք Եվրամիության և ընդհանուր առմամբ Արևմուտքի կողմից՝ մեր հետ դաշնակից Հայաստանում ցանկացած միջոցներով ամրապնդվելու ձգտումները», - հավելել է Զախարովան։
Ավելի ուշ, փետրվարի 22-ի ճեպազրույցում, նա կրկնել է Մոսկվայի կարծիքը. «Երբ առաքելությունը ներկայացնում են, որպես բացառապես քաղաքացիական՝ նրանք ասում են թերի ճշմարտություն, կամ անիրավություն»։
Հաշվի առնելով, որ ԵՄ-ի առաքելության աշխատանքը հաշվարկված է երկու տարվա վրա, իսկ նրա կազմում կան ոստիկաններ Գերմանիայից և ժանդարմերներ Ֆրանսիայից, դրա բնույթը բազմաթիվ փորձագետների և վերլուծաբանների մոտ հարցեր է առաջացնում այս բոլոր փաստերի ամբողջությունից: Թերևս, Հայաստանի և նրա «բարեկամների» քաղաքական կուրսի քննադատությամբ առաջին անգամ հանդես է եկել Երևանի նկատմամբ նախկինում չափազանց լոյալ՝ Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։ «24 news» պարբերականին տված հարցազրույցում նա կոնյուկտուրային է անվանել՝ Հարավային Կովկասում «Ռուսաստանի կործանարար դերի» եւ նրա «նեոգաղութային քաղաքականության» մասին Ֆրանսիայի նախագահի հայտարարությունները։
Կոպիրկինի խոսքով, «զարմանալի է, որ դա ասում է՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվող երկրի նախագահը»։
«Ֆրանսիայի ղեկավարությունը պետք է լավ հասկանա կարգավորման ողջ գործընթացի նպատակներն ու մեխանիզմները, ինչպես նաև այն, թե ինչպես է Ռուսաստանը աշխատում այդ ոլորտում: Այդ հայտարարությունները ինձ համար ունեն որոշ կոնյուկտուրային բնույթ։ Դրանք կապված են ոչ նրա հետ, թե ինչ է անում Ռուսաստանը, այն առճակատման հետ, որը Արևմուտքի կողմից պարտադրվել է Ռուսաստանին»,- նշել է դեսպանը։
Նրա կարծիքով, Արևմուտքի գործողությունները, ներառյալ նաև ԵՄ-ի առաքելության ուղարկելը, և Ռուսաստանի հասցեին հնչող հռետորաբանությունն ու մեղադրանքները լիովին տեղավորվում են այն տրամաբանության մեջ, որպեսզի տարածաշրջանը վերածել աշխարհաքաղաքական առճակատման ասպարեզի։
Դրա հետ միասին, ինչպես Caliber.az-ի հետ զրույցում նշել է ռուս քաղաքագետ, Ազգային էներգետիկ անվտանգության հիմնադրամի և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությանն առընթեր Ֆինանսական համալսարանի առաջատար փորձագետ Ստանիսլավ Միտրախովիչը՝ սա այն վառ օրինակ է, երբ Ադրբեջանի և Ռուսաստանի դիրքորոշումները գործնականում համընկնում են։
«Ե՛վ Ադրբեջանն է իր բացասական կարծիքը հայտնել ԵՄ առաքելության Հայաստան ժամանելու փաստի վերաբերյալ, և՛ Ռուսաստանը։ Հասկանալի է, թե որտեղից է գալիս Ադրբեջանի դիրքորոշումը, սակայն Ռուսաստանի դիրքորոշումն էլ ունի նաև իր իսկական պատճառը։ Մոսկվան Եվրամիության գործունեությունը ընկալում է որպես ընդհանրապես ցանկացած վայրում, այդ թվում նաև Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի Դաշնության ազդեցությունը նվազագույնի հասցնելու փորձ։ Ես կասեի, որ այս առաքելության նպատակներից մեկն է՝ խաթարել Հայաստանի մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ին և նրա կապերը Ռուսաստանի հետ, կամ, ինչպես ճիշտ է նկատել Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, «հանդիսանում է անվտանգության և պաշտպանության ոլորտում ԵՄ-ի ընդհանուր քաղաքականության շարունակությունը», որը ներառում է նաև ուժային բաղադրիչը։ Հետևաբար, ձեւացնել, որ սա զուտ քաղաքացիական առաքելություն է՝ չի ստացվի»,- հայտարարել է ռուսաստանցի քաղաքագետը։
Այստեղ, նրա խոսքով, ամեն ինչ իրար հետ կապակցված է, քանի որ անվտանգության ոլորտում ԵՄ-ի քաղաքականությունը անմիջականորեն առնչվում է ռազմաստրատեգիական խնդիրներին ու նպատակներին։ Հայաստանը բացի այդ նաև ԵԱՏՄ-ի մասն է, ուստի շեշտը դրվում է նաև տնտեսական հարթությունում Ռուսաստանից պոկելու վրա։ Ընդհուպ մինչև այդ կազմակերպությունից դուրս գալը։
«Բայց ես կարծում եմ, որ ԵՄ-ն, փորձելով դրանով հանդերձ լինել Ադրբեջանի գործընկերը՝ հատկապես էներգետիկ ոլորտում, հայտնվում է մի իրավիճակում, երբ չի ստացվում միաժամանակ նստել երկու աթոռների վրա։ Որովհետեւ հասկանալի է, որ ԵՄ-ի նման գործուղությունները Ադրբեջանին դուր չեն գալիս։ Այս առումով նրանք շատ անշնորհք տեսք ունեն։ Առավել ևս, եթե հաշվի առնենք, որ ԵՄ-ի այնպիսի երկրները, ինչպիսին Ֆրանսիան է, սկսեցին իրենց թույլ տալ չափազանց բացասական հայտարարություններ Բաքվի հասցեյին՝ նկատի ունեմ Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու մասին Ֆրանսիայի խորհրդարանի կոչերը և նմանատիպ այլ թեզեր, որոնք սկսեցին հնչել եվրոպական հանրային տարածքում։ Այս ամենը Հայաստանի հետ սիրախաղ անելու փորձի տեսք ունի՝ վտանգելով Ադրբեջանի հետ իրենց հարաբերությունները։ Կարծում եմ, որ սա Եվրոպայի համար բարդ իրավիճակ է՝ Սկիլլայի և Խարիբդիսի միջև անցնելու փորձ»,- վստահ է քաղաքագետը։
Նման գործողությունները, համարում է Ս.Միտրախովիչը, միայն ընդգծում են եվրոպական քաղաքականության ընտրովի գործիքայնությունը, երբ արժեքների վրա կենտրոնանալու կարևորությունը ասվում է բառերով, իսկ իրականում ԵՄ-ն յուրաքանչյուր, այդ թվում նաև կոնկրետ իրավիճակում շահարկում է այդ արժեքներով։
«Տեսնենք, թե ինչպես է աշխատելու այդ առաքելությունը, միգուցե նրան հաջողվի համոզել Փաշինյանին նախաձեռնել ՀԱՊԿ-ից և ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու ընթացակարգը։ Բայց արդյո՞ք ԵՄ-ն կկարողանա Հայաստանին ապահովել նրա տնտեսական և ռազմական կարիքները։ Չեմ կարծում։ Իսկ արդյո՞ք ԵՄ-ն իսկապես պատրաստ կլինի իր խաղաղապահներին ուղարկել ադրբեջանա-հայկական սահմանի գոտում որոշ տարածքներ, այնտեղ, որտեղ կարող են վերսկսվել ռազմական գործողությունները։ Իհարկե ոչ, հաստատ չի անի։ ԵՄ-ում Հայաստանի տնտեսական ինտեգրմանը նույնպես դժվար է հավատալ։ Եվրամիությունը դեռ նույնիսկ Մոլդովային չի կարող լիովին ինտեգրել։ Հետևաբար, Ռուսաստանի հետ կապերի փոխարեն Եվրամիության հետ հարաբերությունների նման ձևաչափի հույս ունենալը, մեկը մյուսով ամբողջությամբ փոխարինելու փորձը՝ Հայաստանի համար, անշուշտ, չափազանց ռիսկային է։ Բայց դա ռիսկային է նաև ԵՄ-ի համար։ Իսկ այս հողի վրա Բաքվի և Մոսկվայի դիրքորոշումներն մերձենում են, որքան էլ դա զարմանալի չէ որոշ փորձագետների և դիտորդների համար»,- ամփոփել է ռուսաստանցի վերլուծաբանը։

ЕС рискует отношениями с Баку, заигрывая с Ереваном Между Сциллой и Харибдой
В преддверии визита главы МИД России Сергея Лаврова в Азербайджан Москва все более негативно реагирует на подножки и сюрпризы Еревана, в особенности на главный сегодняшний раздражитель – миссию Евросоюза в Армении. РФ явно не намерена закрывать глаза на происходящее и дает это понять в каждом месседже из Кремля. Ясно в этой связи и другое - откровенное двуличие политики ЕС, который цинично пытается заигрывать как с Арменией, так и с Азербайджаном.
Абсолютно предметным и понятным стал в этом отношении ответ официального представителя МИД России М.Захаровой на вопрос СМИ о ситуации в Армении на брифинге 20 февраля. Как подчеркнула российский диломат, говоря об исключительно гражданском характере новой миссии, представители Евросоюза лукавят. Эта миссия, по ее словам, разворачивается в русле общей политики ЕС в области безопасности и обороны, поэтому и относиться к ней стоит соответствующим образом.
«К сожалению, уже не первый раз фиксируем стремление Евросоюза и Запада в целом любыми способами закрепиться в союзной нам Армении», - добавила Захарова.
Позже, на брифинге 22 февраля, она повторила мнение Москвы: «Когда выдают миссию за исключительно гражданскую, говорят неполную правду или неправду».
Учитывая, что работа миссии ЕС рассчитана на два года, а в ее составе есть полицейские из Германии и жандармы из Франции, ее характер вызывает вопросы по совокупности всех этих фактов у многих экспертов и аналитиков. Пожалуй, впервые с критикой политического курса Армении и ее «друзей» выступил прежде весьма лояльный к Еревану посол России в Армении Сергей Копыркин. В интервью изданию 24news он назвал конъюнктурными высказывания президента Франции о «деструктивной роли России» на Южном Кавказе и ее «неоколониальной политике».
По словам Копыркина, «удивительно, что это говорит президент страны - сопредседателя Минской группы ОБСЕ, занимавшейся урегулированием Карабахского конфликта».
«Французское руководство должно неплохо понимать цели и механику всего процесса урегулирования, а также то, как Россия работает в этой сфере. Эти заявления имеют для меня некоторый конъюнктурный характер. Они связаны не с тем, что делает Россия, а с тем противостоянием, которое навязано России Западом», - отметил посол.
По его мнению, действия Запада, включая и отправку миссии Евросоюза, и риторику, и обвинения в адрес России, полностью укладываются в логику того, чтобы превратить регион в арену геополитического противостояния.
Вместе с тем, как отметил в беседе с Caliber.Аz российский политолог, ведущий эксперт Фонда национальной энергетической безопасности и Финансового университета при правительстве РФ Станислав Митрахович, это яркий пример того, когда позиции Азербайджана и России практически совпадают.
«И Азербайджан выражал свое негативное мнение по факту прибытия миссии ЕС в Армению, и Россия. Понятно, откуда исходит позиция Азербайджана, но и позиция России тоже имеет свою подоплеку. Москва воспринимает деятельность Евросоюза как попытку минимизировать влияние РФ вообще где-либо, в том числе на Южном Кавказе. Я бы сказал, что одна из целей этой миссии - подорвать участие Армении в ОДКБ и ее связи с Россией или, как верно заметила официальный представитель российского МИД Мария Захарова, «является продолжением общей политики ЕС в области безопасности и обороны», который включает в себя и силовую составляющую. Поэтому сделать вид, что это чисто гражданская миссия, не получится», - заявил российский политолог.
Здесь, по его словам, все связано, потому что политика ЕС в области безопасности напрямую имеет отношение к военно-стратегическим задачам и целям. Армения еще и часть ЕАЭС, и поэтому делается упор также и на то, чтобы оторвать ее от России в экономической плоскости. Вплоть до выхода из этой организации.
«Но я думаю, что ЕС, пытаясь при этом быть партнером Азербайджана, особенно в сфере энергетики, оказывается в ситуации, когда не получается усидеть на двух стульях одновременно. Потому что понятно - такие действия ЕС Азербайджану не нравятся. Они в этом смысле выглядят очень неуклюже. Тем более если учесть, что такие страны ЕС, как Франция, начали позволять себе весьма негативные высказывания в адрес Баку – имею в виду призывы французского парламента о введении санкций против Азербайджана и другие подобные тезисы, которые начали звучать в европейском публичном пространстве. Все это выглядит как попытка заигрывать с Арменией, рискуя своими отношениями с Азербайджаном. Я думаю, что для Европы это сложная ситуация - попытка пройти между Сциллой и Харибдой», - уверен политолог.
Такие действия, считает С.Митрахович, лишь подчеркивает выборочную инструментальность европейской политики, когда на словах говорится о важности ориентации на ценности, а в действительности ЕС манипулирует этими ценностями в каждой конкретной ситуации, в том числе в нынешней.
«Посмотрим, как будет работать эта миссия, может быть ей удастся уговорить Пашиняна инициировать процедуру выхода из ОДКБ и ЕАЭС. Но сможет ли ЕС обеспечить Армении ее экономические и военные потребности? Не думаю. А будет ли ЕС реально готов отправить своих миротворцев на какие-то территории в зоне азербайджано-армянской границы, туда, где могут возобновиться боевые действия? Конечно же, нет, точно не будет. В экономическую интеграцию Армении в ЕС тоже верится слабо – Евросоюз пока даже Молдову не может полностью интегрировать. Поэтому надеяться на такой формат отношений с Европейским союзом вместо связей с Россией, пытаясь полностью заменить одно на другое – для Армении, безусловно, крайне рискованно. Но рискованно это для ЕС. А позиции Баку и Москвы на этой почве сближаются, как это ни удивительно для некоторой части экспертов и наблюдателей», - резюмировал российский аналитик.